گندم خبر: ریزگردها در منطقه سیستان پس از ۱۸ سال خشکسالی در ریه های مردم سیستان ته نشین می شود و باید گفت ریزگردها در حال دفن مردم منطقه است. نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها با اشاره به مشکل ریز گرد ها در این استان گفت: در ۱۸سالی که از […]

گندم خبر: ریزگردها در منطقه سیستان پس از ۱۸ سال خشکسالی در ریه های مردم سیستان ته نشین می شود و باید گفت ریزگردها در حال دفن مردم منطقه است.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها با اشاره به مشکل ریز گرد ها در این استان گفت: در ۱۸سالی که از خشکسالی های منطقه می گذرد، تاکنون هیچ دولتی، کار موثری برای مهار ریزگردها انجام نداده است که این موضوع جای تاسف دارد .

دهمرده افزود: ریزگردها عاملی برای کاهش جمعیت، مهاجرت، افزایش بیماری های تنفسی و افزایش مشکلات در منطقه سیستان شده است و هر سال نیز بر مشکلات مردم افزوده می شود. اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند این منطقه خالی می شود و منطقه مرزی که خالی شود فضا برای فعالیت گروهای شرور و دشمنان نظام باز خواهد بود که در این زمینه باید تلاش بیشتری از سوی مسئولان برای مهار ریزگردها و احیای تالاب هامون که حیات مردم و حیوانات خانگی به آن وابسته است انجام شود.

عضو شورای عالی استان ها، بیان کرد: طی ۱۸ سالی که از خشکسالی در منطقه سیستان می گذرد، اقداماتی موقتی و کوتاه مدت توسط نهادهای مختلف در منطقه به مرحله اجرا در آمده است که نتایج پایداری نداشته است و در این زمینه باید به فکر کارهای پایدار بود.

 وی درباره تالاب هامون نیز  اظهار کرد: در صورت احیای این تالاب، برای بیکاران منطقه به خودی خود شغل ایجاد می شود و نباید به دنبال کار و شغل برای آنان بود. متاسفانه در ۱۸ سال اخیر مدیریتی درست در زمینه نگهداشت آب موجود در این تالاب بین المللی انجام نشده است.

دهمرده تاکید کرد: در راستای کاهش ریزگردها باید آب همیشه قبل از تقسیم برای کشاورزی به تالاب بین المللی هامون وارد شود و در صورت وجود آب مازاد آن را برای کشاورزی تقسیم کرد.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها ادامه داد: باید در حاشیه تالاب هامون درختکاری انجام شده و برای آن ها نیز آبیاری تحت فشار ایجاد شود تا علاوه بر ایجاد فضای سبز و تفرجگاه در حاشیه تالاب، سدی برای مقابله با ریزگردها و عاملی برای ماندگاری بیشتر آب در این تالاب ایجاد کرد.

وی با تاکید بر این که باد در سیستان تهدید نیست و می توان آن را به فرصت تبدیل کرد، اظهار کرد: در استان بسیاری از فرصت ها مثل توفان سیستان، باد، دریای عمان، معادن و … مغفول باقی مانده و بهره لازم از آنان گرفته نشده است که باید این روند تغییر یابد.

دهمرده از مسئولان استانی و کشوری خواست با توجه به مشکلات ریزگردها، توجه ویژه ای به منطقه سیستان داشته باشند و اعتباراتی قابل توجه حتی برای چند سال به این منطقه در راستای مهار ریزگردها تخصیص بدهند تا بتوان برای این مردم فعالیت قابل لمس انجام داد ./پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه