تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ Thursday, 1 June , 2023

حـرف هـمان بـود که هـدایتی زابلـی گـفت : مـا و مشـکلاتمان را ببینید+ کلیپ تصویری

 • کد خبر : 18992
 • ۲۱ دی ۱۳۹۳ - ۱:۲۵
حـرف هـمان بـود که هـدایتی زابلـی گـفت : مـا و مشـکلاتمان را ببینید+ کلیپ تصویری

شهرگندمــــ : سیستان امشب حال و هوایی دیگر داشت , از دو روز قبل که اعلام شد برنامه این هفته بعضی ها به سیستان و سیستانی خواهد پرداخت همه منتظر شروع این برنامه بودند . برنامه با تیتراژ بسیار زیبایش شروع شد , ابتدا مجری خوب برنامه با کنایه و بخوبی گلایه خودش رو از […]

شهرگندمــــ : سیستان امشب حال و هوایی دیگر داشت , از دو روز قبل که اعلام شد برنامه این هفته بعضی ها به سیستان و سیستانی خواهد پرداخت همه منتظر شروع این برنامه بودند .
برنامه با تیتراژ بسیار زیبایش شروع شد , ابتدا مجری خوب برنامه با کنایه و بخوبی گلایه خودش رو از توهینهای که به رامبد جوان و خودش شده بود , با گفتن حکایتی از پیامبر اکرم اسلام مطرح کرد و همه را توصیه به مهربونی و دوری از توهین کرد که البته بجا بود و لازم است در مسائلی که در آینده پیش می آید و باید پیگیری شود باید مورد توجه عزیزان خصوصا در فضای مجازی قرار گیرد.
 
Download-Button8
برنامه از زمانی جالب شد که رامبد جوان و محمد رضا هدایتی وارد برنامه شدند.رامبد جوان با ذکر یک مقدمه از سیستانیها عذر خواهی کرد.
 
20150108_230737
 
محمد رضا هدایتی  به شایستگی از عدم توجه دولتمردان در ادوار گذشته و حال گفت , از خشکسالی , از بیکاری و از ایستادگی مردم در برابر سختی ها تشکر کرد.
محمد رضا هدایتی زابلی با بغضی در گلو گفت : حرف مردم سیستان این بود که به ما توجه کنید , ما را ببینید , و رامبد جوان تنها یک بهانه بود.
 
اری حرف همان بود که محمد رضا هدایتی زابلی گفت : ما را بشنوید , نشنوید , وادار به شنیدنتان میکنیم.
 
رامبد عزیز :
درست همان بود که محمد رضا هدایتی زابلی گفت : تو بهانه بودی برای اینکه بغض ما بترکد , برای اینکه فریاد بزنیم و از عدم توجه دولتمردان گذشته و حال گلایه کنیم.
 
برنامه از آنچه فکر میکردیم تاثیر گذارتر بود , محمد رضا هدایتی مگوهایی را مطرح کرد که تا کنون کمتر یا بهتر است بگوییم هیچگاه از مشکلات سیستان از زبان کسی اینچنین واضح و بی پرده بیان نشده بود
 
1234565432344552
 
محمد رضا هدایتی  فرزند هنر آفرین سیستان : 
گرچه زمانی که از رامبد جوان دفاع کردی از تو دلخور شدیم , اما با آنچه گفتی متوجه شدیم که تو بهتر از ما درد این روزهایمان را درک کرده ای.
بسیار  درست و بجا گفتی که رامبد بهانه شد تا صدای ما شنیده شود , صدای فریادهای عطش ناکمان , صدایی که به یکباره , همچون بادهای سیستان , از نسیمی آرام  به طوفانی عظیم تبدیل شد.

ای فرزند مهر پرور رستم ای نیک آئین : با اینکه دور مانده ای  از وطن اما چه خوب از مشکلات گفتی و ما هم تائید میکنیم که حرف زابلیها این است که , آقایان دولتمرد :  ماهم جنگیدیم , ماهم شهید دادیم , ماهم مالیات میدهیم , مازابلی ها هم ایرانی هستیم , پس چرا دیده نمیشویم و درود و تشکر از رامبد جوان که  موجب شد دیده شویم و شنیده شویم.
تلنگری که مساله رامبد جوان به سیستانیها باید بزند
چه آنهایی که رفتند و فحاشی کردند و چه آنهایی که محترمانه گلایه کردند و چه آنهایی که مانند همیشه سکوت کردند ,  امیدوارم تلنگر لازم را خورده باشیم و به خود بیاییم و متوجه شده باشیم که چه شد و چه کردیم.
البته این بین  کسانی که  سکوت کردند و در نهان و اشکار گفتند , توهینی نبوده و مردم بیخود پیاز داغش را زیاد کرده اند کمتر از آنهایی که به رامبد جوان فحاشی کردند ملامت نیستند و شاید هم بیشتر.

این دو گروه را به همان توصیه میکنم که مجری برنامه توصیه کرد , که کاری کنید که در دلها جای گیرید و مهربانی پیشه کنید که همانا همراهی وحمایت از مردمی مظلوم البته به شکلی محترمانه خود عین مهربانیست و ادب.

گلایه و اعتراض خوب است اما درچارچوب قوانین نظام و محترمانه و با رعایت عرف ؛ اما بیشتر روی سخنم با کسانیست که محترمانه گلایه کردند و نتیجه اش راهم دیدند
حرکتی بس بزرگ صورت گرفت که بسیاری از ما را از خواب بیدار کرد و به توان خود پی بردیم وقتی به راحتی پس از تنها یک روز صدای ما به رییس مجلس رسید این یعنی اینکه گر بخواهیم.میشود و میتوانیم , اینکه یک برنامه پربیننده تلویزیونی تمامی وقتش را جهت تسکین دل دردمند سیستانیها صرف میکند این یعنی اینکه ما توانسته ایم , اینکه حرکتی مردمی موجب میشود , نمایندگان مجلس ( شهریاری , سید باقر , لاریجانی , عالی ) پیگیر ماجرا شوند و رسانه ها ( روزنامه زاهدان , عصرهامون, نی زار , فعالین فضای مجازی بخصوص فیسبوک و اینستاگرام)  به این مساله بپردازند.
این یعنی اینکه : ایراد درون ماست و باید بدان توجه کنیم , همبستگی و همراهی یکدیگر تنها راه رسیدن به هدف اصلی ست , که همانا پیشرفت سیستان و خروج از این بن بست است .
لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=18992

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 43در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴۳
 1. أی دلبرمن توسیستانی رخشنده نکین أین جهانی.جاداردسیستانیهای عزیز ازاین حرکت زیبای رامبدجوان براى عذرخواهی قدردانی واورابه سیستان دعوت کنند

  • با سلام
   بخش پایانی نوشته شما قسمت تلنگر توهین آمیز بود
   شما مدیر سایت گندم گفتید هرکی گفته توهین نبود کارش کمتر از آنهایی که فحاشی کردن نیست

   توهین شهر گندم به جامعه فرهنگی و محمدرضا هدایتی هنرمند سیستانی

   آیا این بود پاسخ محمدرضا هدایتی که با صدایی بغض آلود و چشمانی مملو از اشک در رسانه ملی گفت ، من محمدرضا هدایتی زابلی هستم ،

   …. ( شهر گندم ) پس از اجرای خاطره طناز رامبد جوان در تاریخ 14 / 10 / 93 در برنامه بعضی ها ، با درج مطلبی در این سایت رامبد جوان را به شدت مورد مواخذه قرار داد و اظهار داشت شما به فرهنگ ، تمدن و مردم سیستان توهین کرده اید و با اعلام چگونگی دست یابی به او و حریم خصوصی
   وی در سایت و شبکه های ارتباطی ، خواست تا مراتب اعتراض خود را با جدیت هرچه تمام به رامبد جوان و برنامه مذکور اعلام کنند و از مسئولین منطقه و استان هم خواست که از این قافله عقب نمانند.

 2. درود بر محمد رضا هدایتی زابلی

 3. بالاخره به همه ثابت شد که خواستن توانست هست. لطفا لینک صحبت ها رو بذارید
  با تشکر از همه هنشتریها هاى عزیز که یک دلیشون رو ثابت کردن

 4. این برنامه که زنده بود !!!! چطور سید باقر در سایتش اعلام کرده بود جلوی پخش زنده این برنامه رو گرفته؟؟!!!!!!

 5. امیدوارم اغاز خوبی باشه برای متحد شدن همه ی سیستانی ها برای مشکلات اصلی
  ممنونیم ازت رامبد عزیز که به ما درس بزرگی دادی

 6. واقعا خسته نباشید تحلیل جالب ودلسوزانه بود ما اگر سیستانی ها پشت هم باشیم به امید خدا موفق خواهیم شد

 7. آقای مدیر چرا هنوز در تکاپوی القا کردن دیدگاه خود به مردم هستید ! رامبد جوان فقط مانده بود گریه گند و بگوید که ایها الناس به خدا من نیتم توهین نبوده است.به هر حال ممنون از اینکه بعنوان یکی از عاملان اصلی و کلیدی تهاجم واعتراض به رامبد جوان ،حال این تهاجم و اعتراض چه محترمانه و چه غیر محترمانه، بودید.ضمن اینکه محمدرضای هدایتی عزیز که شما در وصف او بسیار زیبا نگاشتید ، در چند مرحله به صراحت بیان داشت که رامبد شما توهیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــنی نکردید.
  امیدوارم تمام و کمال دیدگاه من درج شود.سپاس ازشما

 8. سلام ودرود بر شیر مرد سیستان که به زیبایی وبی پرده مشکلات سیستان را بیان نمودند . و به زابلی بودنش افتخار میکند

 9. درود بر محمدرضا هدایتی شیر مرد زابلی

 10. درود بر اقای محمدرضا هدایتی
  افتخار میکنیم بهت عزیز

 11. اگر مردم به خود بیایند و باور کنند که چه قدرتی دارند و این راه را ادامه دهند ما به تمام انچه از دیت داده ایم میرسیم.

 12. ازت ممنونیم آقای هدایتی. و آقای رامبد جوان واقعا حرف مردم زابل همینا بود

 13. ممنون آقای هدایتی

 14. فقط می تونم بگم از دیشب دارم اشک می ریزم به خاطر مظلومیت مردمی که هیچ وقت دیده نشدند و درد و رنج هایی که انگار هیچ زمانی پایان ندارند
  این موج هم می گذرد و این مردم زحمتکش و مظلوم در لابلای اخبار جدید باز هم مثل همیشه به دست فراموشی سپرده می شوند
  و این قصه غصه ها همچنان ناتمام باقی خواهد ماند……

 15. ممنون از محمدرضا هدایای و تشکر ویژه از پیگیریهای دکترشهریاری و دکترسیدباقرحسینی

 16. سلام
  همشهریان عزیز حالا که آقای رامبد جوان دربرنامه زنده شبکه 3 ازمردم سیستان عذرخواهی کرد و همه سوء تفاهم ها برطرف شد وچه خوب فرزند برومند سیستان آقای محمدرضا هدایتی این هنرمند نامی شهرمان حرف دل ما را به گوش همه ایرانیان رساند جا داره همانطور که با هزاران کامنت در اینستاگرام رامبد اعتراض نمودیم حالا بیایم فرهنگ اصیل سیستانی که همانا گذشت در برابر عذرخواهی هست را به نمایش بذاریم وباکامنتهای اظهار رضایت از عذرخواهی وی اصالت وفرهنگ غنی سیستان را بار دیگر به منصه ظهور بذاریم امروز روز عید وشادی هست بیایم به کامنت های خودخاطره خوبی از مردم زابل در ذهن رامبد جوان بگذاریم یا حق

  • ممنونم. از محمد رضای هدایتی عزیز و یونس گل و بزرگوار. اما باز هم گلایه مندم از رامبد جوان که صراحتا و مودبانه عذر خواهی نکرد.از اون تصویری که از زابلیها به نمایش گذاشت باید صراحتا عذر خواهی می کرد.اما به خاطر آقای هدایتی می بخشمش.

 17. سلام
  از رامبد عزیز می خوام همچنان برنامه های طنز بیشتری بسازند و چه خوبه در رابطه با سیستان هم باشه و بقولی با همکاری آقای هدایتی همه تون را دوست دارم و براتون موفقیت بیش از پیش آرزو می کنم.

 18. درشب میلادیگانه اسوه اخلاق وگذشت یعنی پیامبراعظم (ص)برنامه خوبی تدارک دیده شدتابه دغدغه فکری یک قوم بزرگ خاتمه داده شود.احسنت به تدبیرعلی ضیاءکه درپایان برنامه بدون ذکرالفاظ بیربط گفت همدیگرراببوسیدوطنزپردازان نخبه کشورهمدیگررابوسیدند رامبدبعنوان …وهدایتی بنمایندگی ازسیستانیها.پس فراموش کنیم وبه زندگی بپبردازیم زیرازندگی کوته ترازآنست که بفکرانتقام و…باشیم وخورشیدطلوع خواهدنمودچه ماباشیم وچه نباشیم.بهتراست به تاسی ازاسوه گذشت وبخشش مانیزحرکت هفته قبل رامبدرافراموش وچون گذشته اورادوست بداریم وهمانطورکه اوچندبارطلب بخشش نمودمانیزازاوبخواهیم که نظرات یک عده ازهمولایتیهایمانراببخشد(گرچه هم آنان نیزبعلت غیرت قومی…).ازشهرکندم وسایررسانه هاکه به این موضوع پرداختندتشکرمیکنیم.ازنمایندگان وفرماندارورئیس مجلس ورئیس صداوسیماوعلی ضیاءو….همه وهمه بایدقدردانی نمود.

 19. درود بر محمدرضا هدایتی
  باعث افتخار سیستان سیستانی شدی
  درود بر رامبد جوان که باعث شد صدای سیستانیها به گوش خیلیا برسه!

 20. سلام . درود بر فرزند غیور و مهربان سیستان محمدرضا هدایتی زابلی.

 21. سلام تشکرمیکنم ازهمشهری عزیزمون محمدرظاهدایتی زابلی که به خوبی شهرستان زابل رابه ایرانیان ازشبکه سوم سیمامعرفی کردند رامبدعزیز دوستت داریم

 22. محمدرضا هدایتی عزیز اشکهای دیشب تو در جلو میلیونها ایرانی حکایتها داشت، بغض فرو خورده سالهای سال درد، رنج و محرومیت. دیشب سیستانیهای عاشق سرزمین مادری پا به پای تو اشکها ریختند. هامون تفتیده دیشب با سیلاب اشکها حیاتی دوباره یافت. دیشب موقعی که به مجری برنامه گفتی”من حرفها دارم” یاد تمام حرفهای در سینه تلنبار شده سرزمین مادری افتادیم. برای یک لحظه مجالی برای حرف زدن و دیده شدن پیدا کردیم. و تو چه صادقانه دور از زد و بندهای سیاسی و پشت پرده از سرزمین کهن سیوستان گفتی. از مهمانوازی گفتی!! و چه قومی از ما مهمان نوازتر که ریگها، این مهمانهای ناخوانده را نیز در گلو و سینه هایمان جای میدهیم. محمدرضا جان از تو ممنونیم!! ممنون. و اما تو رامبد عزیز، دیشب کار تو هم کارستان بود. ما سیستانیها انسانهای با گذشت هستیم وقتی دیدیم چه صادقانه عذرخواهی خواهی کردی و اقرار کردی کارت سهوی و غیر عمد بود نه تنها تو رو بخشیدیم بلکه بیش از پیش در قلبهایمان جای گرفتی. و اما سخنی با مسئولین و سایر حضرات مقیم استان، ما اگر مطالبه گری و مقابله به مثل نمی‌کنیم این رو به حساب صبوری و فرهنگ کهن ما بگذارید. و الا خودتان دیشب در برنامه” بعضی ها” دیدید اگر ما دست به دست هم بدهیم و با هم یکدل و یکرنگ شویم در استان که هیچ،بلکه در کشور حرف برای گفتن خواهیم داشت. به امید سیستانی پر آب و آباد. پخش کنید تا به گوش همگان برسد.

 23. آقای هدایتی ازصمیم قلب دوستتون داریم نمی دونم این راخواهیدخواند یانه؟
  اما این رابدونید که به عنوان یک سیستانی حس غرورکردم وبیش ازپیش عاشق اصالتم شدم واقعا ممنون

 24. آقای هدایتی براشما می نویسم نمی دونم می خونید یانه ؟
  اما امیدوارم همیشه همیشه قلب مهربونتون بتپه هامونتون همیشه شاداب وسرزنده باشه.
  ومن بیش ازپیش عاشق سرزمینم شدم.
  دوستون داریم خیلی قدآسمونا

 25. سلام تشکر از آنها که مودبانه اعتراض کردند وتشکر از آقای رامبد که شجاعانه عذر خواهی کرد سیستانیهای محترم خوب است به موضوع دیگری هم توجه کنید سالهاست صدا وسیمای مرکز استان (هامون) سیستان را در بایکوت قرار داده و هیچ اعتراضی نشده – نمونه : همیشه تصاویری سرسبزآبادرا پخش میکند ،خرابی ها خشکسالی ، آوارگی ،بیکاری دیده نمی شود . موسیقی بهاریه از همه اقوام پخش شد غیر از سیستان .سرود ملی اقوام ایرانی با همکاری ارکستر ملی تهیه شعر موسیقی همه اقوام هست غیر از قوم ترکمن و سیستانی همان سرودی که در قسمت لری گفته میشود (که ایران حونه مونه حونه مونه)این خود تاییدی بر عدم اقدام شبکه استانی است که از برادران بلوچ اثر فرستاده ولی اثر سیستانی نفرستاده اند . از کارهای شاخص و برجسته هنرمندان سیستانی که با هزینه خودشان از ترانه های اصیل تهیه شده استفاده نمی شود فقط به یکی از هنرمندان اکتفا کرده اند
  فرهنگ هر قوم به شعر و موسیقی و کتاب است آثار سیستانی یااجازه تولید نمیگیرند یااگر تولید شد در آرشیو صدا و سیمای کشور وجود ندارد از شبکه های سراسری رادیو یا تلویزیون سرود یا ترانه سیستانی بخواهید چون در اختیار ندارند بلوچی پخش میکنند این خود تائیدی بر عدم توجه وکم کاری شبکه استانی است طبق اطلاع در آرشیو صدا وسیمای کشور حدود چهل اثر سیستانی و چهارصد و پنجاه اثر بلوچی وجود دارد
  به مجری ها و بازیگران اجازه پوشیدن لبلس کوتنه سیستانی داده نمیشود که مجبور میشوند لبلس های من درآوردی بپوشند با پارچه های بی کیفیت ارزان قیمت . بیشتر از لباس پاتلون استفاده میشود که لباس استراحت در منزل است نه لباس اجرا و مجلس و رسمی ( کوتنه سیستانی همین لباسی است که با تبلیغات سعی شده صرفا بلوچی معرفی شود با این تفاوت که شلوار نمونه سیستانی دارای چین بیشتری است ) ببینید مردم عادی در سیستان چه میپوشند همان را ملاک قرار دهید متاسفانه از نجابت و عدم اعتراض مردم سوء استفاده میشود
  سرودی بنام اتحاد ملی وجود دارد که با تائید شورای شعر و موسیقی کشور به سه زبان فارسی، بلوچی و سیستانی تهیه شده اما در هفته وحدت امسال قسمت سیستانی آن حذف و چندین بار فقط بصورت بلوچی وفارسی پخش شد
  از شعر تیتراژ برنامه عروسکی قصه های شهر سوخته کلمه سیستان حذف بعد پخش شد
  در اخبار ودیالوگها عبارت سیستان حذف و بجای آن عبارت شمال استان بکار میرود
  نمایندگان محترم اگر مقدور است بررسی و تفحصی داشته باشند . روزنامه ها ، فضاهای مجازی ، مردم ، پیگیری کنید ،مطالبه کنید ، بخواهید تا شاید تو.جه و اقدامی صورت گیرد . متشکرم

  • سلام اگر ترانه ها را دراختیار دارید ارسال بفرمائید در بخش رادیو شهرگندمــ منتشر خواهد شد

   • سلام جناب دهمرد اتظار داشتم فراتر از درخواست چند ترانه اظهار نظر یا اقدامی بفرمایید به عمق این موارد توجه کنید متشکرم

    • محمد عزیز حرف شما متین و درست
     درخواست بنده تنها یک مسکن بود و دیگر مواردی که فرمودید ان شاالله مد نظر قرار خواهد گرفت

 26. شما را به خدا قسم دست از این سیاسی بازیها بردارید پشت پای همدیگه نزنیم هر کس بر سیستان قدمی برداشت حمایتش کنید. همه با هم ید واحد باشیم. از مسوولین بومی و پر کار حمایت کنیم……

 27. حرف های آقای محمد زاهدان آدم رو به فکر وا میدارد بیشتر بیندیشیم.

 28. خطاب به محمد زاهدان: دوست عزیز به نکتات خوبی اشاره کردید کاش در مورد موارد مطرح شده نظر سنجی می کردید تا مجدد از اتحاد بوجود آمده جهت انجام قدمی دیگر استفاده می شد

 29. اگر به جای اصفهانی ها و ترک ها و … بودیم که همیشه جوک می سازن واسشون چه می کردیم.
  به قول رامبد بچه خانواده رو نباید تنبیه کرد باید یواشکی بهش گفت که فلانی کارت اشتباه بوده…

 30. به دل نشیند هرآن چه از دل برآید .محمدرضا هدایتی دوست داریم

  • م از گلستان
   درود بر محمد رضا هدایتی که به زابلی بودن خود افتخار میکنی ماهم با صدای بلند میگویم زابلی هستیم

 31. درود بر محمد رضا هدایتی زابلی دمت گرم

 32. زنده باد محمد رضا هدایتی زابلی دمت گرم

 33. با تشکر از آقای هدایتی کاش از عنوان سیستانی استفاده میکردند

 34. لایک آقای هدایتی