تاریخ : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱ Monday, 15 August , 2022

یکسال گذشت : دولتمردان استان با وعده های رئیس جمهور در جمع مردم سیستان چه کردند؟

 • کد خبر : 23272
 • ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۳
یکسال گذشت : دولتمردان استان با وعده های رئیس جمهور در جمع مردم سیستان چه کردند؟

گندمـــ پرس : یکسال از سفر ریاست محترم جمهوری به استان و به سیستان گذشت , در آن روز یعنی 27 فروردین سال گذشته سیستان حال و هوایی دیگر داشت و رئیس جمهور در جمع مردم وعده های را مطرح کرد , که در این یادداشت کوتاه به بررسی آن وعده ها خواهیم پرداخت . […]

گندمـــ پرس : یکسال از سفر ریاست محترم جمهوری به استان و به سیستان گذشت , در آن روز یعنی 27 فروردین سال گذشته سیستان حال و هوایی دیگر داشت و رئیس جمهور در جمع مردم وعده های را مطرح کرد , که در این یادداشت کوتاه به بررسی آن وعده ها خواهیم پرداخت .

 

53511f50acb55_Rouhani.ir_1393.01.27_Sistan07Zabol_02_ZND_9105

 

منطقه آزاد تجاری سیستان
چند روز قبل از ورود دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان به سیستان زمزمه های مبنی بر اعلام منطقه آزاد سیستان توسط ایشان شنیده میشد.
اولین بار استاندار در جمع مردم نیمروز این مساله را عنوان و پس از آن نیز این مساله توسط نمایندگان اعلام شد و خبر بنوعی اعلام شد که در روز حضور ایشان در زابل مردم امیدوارانه منتظر شنیدن این حرف و وعده از سوی رئیس جمهور بودند , ساعتها انتظار و بدرفتاری با مردم که جای تعجب داشت ( عدم حضور خودروی حامل رئیس جمهور در بین مردم استقبال کننده در صورتی که در زاهدان ایشان درجمع مردم حضور یافتند و معطلی چند ساعته و . . .)
سخنرانی رئیس جمهور آغاز شد و از همان ابتدا فضای استادیوم که پس از مدتها مملو ازجمعیت بود , نشان از خواسته ای هماهنگ , که آنهم اعلام منطقه آزاد بود می داد , لحظه ای نیز مردم یکصدا این شعار را مطرح کردند , که آب آب آب میخواهیم منطقه آزاد میخواهیم

 

53511f7c2afbe_Rouhani.ir_1393.01.27_Sistan07Zabol_23_ZND_9310

 

رئیس جمهور با شنیدن این شعار , بررسی این مساله را موکول به حضورش در تهران و بررسی این مساله در هیات وزیران کرد , مردم از این مساله دلگیر و پس از آن فضایی از نامیدی شهر را فراگرفته بود.
پس از چند ماه اعلام شد که این موضوع یعنی ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی سیستان در دستور کار دولت قرار گرفته و حال اما پس از گذشت چندین ماه این طرح هنوز در شورای عالی مناطق آزاد هم مطرح نشده است , اما شنیده های تائید نشده ای حاکی از آن است که این طرح در خردادماه در شورای عالی و هیات دولت مطرح و طرح منطقه آزاد سیستان نهایی می شود و به مجلس ارائه خواهد شد.

 

53511f645ecad_Rouhani.ir_1393.01.27_Sistan07Zabol_07_MR001

 

وی دربخشی دیگر از سخنانش خواستار آن شد که : نام سیستانی، بلوچی یا زابلی نباید دستمایه فعالیت‌های حزبی قرار گیرد .
اما حال پس از گذشت یکسال از آن سفر , مشاهده می شود که برخی از نزدیکان دولت در استان سعی دارند نام سیستانی و بلوچ را دستمایه فعالیت های سیاسی قرار دهند و در سالی که منتهی به انتخابات مجلس می باشد , تمامی سعی خود را بکار برده اند تا بنوعی از این مساله به نفع خود بهره برداری نمایند.

 

53511f6e74068_Rouhani.ir_1393.01.27_Sistan07Zabol_14_MR003

 

توسعه استان نیازمند , ایجاد امنیت پایدار !!!
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به مقوله امنیت پرداختند و گفت : امنیت استان سیستان و بلوچستان دومین پایه در کنار انسجام و وحدت برای توسعه و پیشرفت این استان است. امنیت استان هم باید به دست شما مردم و به دست همه طوایف، قبایل، مرزداران و همه آنهایی که عشق وطن و اسلام و قرآن در دل آنها زنده است حفظ و پایدار بماند.
حال سوال این است که آیا امنیت استان به واقع به مردم سپرده شد ؟ و اگر سپرده شد آیا امنیت پایدار دراستان ایجاد شده است ؟ جواب این سوال روشن است , که نه تنها امنیت پایدار بوجود نیامده بلکه در برخی از شهرهای استان از جمله زهک که هیچ مشکل امنیتی نداشته ایم نیز چند مامور نیروی انتظامی توسط افراد معلوم الحال به شهادت می رسند و شهادت معلمین و سربازان بیگناه در منطقه بلوچستان نیز خود گواه این مساله می باشد.

 

حق آبه هیرمند و احیای هامون از مهمترین برنامه های دولت است
وی در قسمتی دیگر ازسخنان خود بحث کشاورزی و تامین آب جهت کشاورزی را یکی از اصلی ترین برنامه های دولت خود عنوان کرد و گفت : ((اولین قدمی که این دولت مصمم است آن را انجام دهد مسأله کشاورزی منطقه سیستان است. با اینکه بار سنگینی بر دوش دولت خواهد بود اما این تصمیم را در جمع وزیران در تهران اتخاذ کرده ایم . دولت مذاکرات موثری برای تامین حقابه ایران از هیرمند با افغانستان داشته است.
برای اینکه کشاورزی این منطقه توسعه یابد، مشکل اساسی کمبود آب در استان و در این منطقه است. برای کمبود آب هم چند راه حل بیشتر نداریم.
راه حل اول دیپلماسی آب است؛ یعنی بتوانیم حقابه مردم و آب مورد نیاز این منطقه را طبق قرارداد بین ما و کشور همسایه مان تامین کنیم. در سفر هفتم فروردین امسال به کابل، در جلسه دو جانبه با رییس جمهوری و وزیران افغانستان بحث اصلی ام مسأله آب و رودخانه هیرمند و دریاچه هامون بود.
تمام مقامات افغانی و از جمله رییس‌جمهوری محترم افغانستان قول دادند که به قرارداد بین ایران و افغانستان نسبت به استفاده از رودخانه هیرمند و حقابه مردم نسبت به دریاچه هامون مقررات بین المللی را مراعات کنند.
به زودی هیاتی از افغانستان به تهران خواهد آمد برای مذاکره و بحث درباره اجرای دقیق قرارداد نسبت به هیرمند و هامون و همچنین هریررود.))

حال سوال این است که نتیجه این مذاکرات چه شد ؟ و چه عایداتی برای مردم د اشت , انچه مشخص است اینکه آنچه سال گذشته و امسال در رودخانه هیرمند جاری شده است , دشتمال بوده و خبری از حق آبه و رعایت مفاد قراردادهای فی مابین مشاهده نمی شود.

البته در سفر اخیر رئیس جمهور افغانستان نیز در دیداری که رئیس سازمان محیط زیست کشور , بهمراه استاندار با وی داشتند نیز مقرر شد کمیته ای تخصصی از دو طرف تشکیل تا این موضوع مورد بحث قرار گیرد , که البته اگر به فراموشی سپرده نشود بدون شک شاهد تحولاتی خواهیم بود.

 

53511f7bc490c_Rouhani.ir_1393.01.27_Sistan07Zabol_25_ZND_9327

 

لوله گذاری 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان
دومین مساله آن است که به دلیل اوضاع آب و هوایی آب تبخیر می شود. برای رساندن آب به مزارع از طریق خطوط لوله باید اقدام کنیم و برای این کار ان شاء الله ۴۶ هزارهکتار زمین کشاورزی را زیر شبکه آبیاری لوله ای برای استفاده بهره‌ورانه از آب قرار خواهیم داد
این طرح، به حول قوه الهی ظرف سه سال آینده اجرا می شود که این پروژه نیازمند ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. یعنی هر سال باید ۵۰۰ میلیارد تومان منابع لازم را در اختیار بگذاریم تا این طرح ظرف ۳ سال اجرا و پیاده شود و با اجرای این طرح ، تحولی بزرگ در کشاورزی منطقه به وجود خواهد آمد.
حال پس از یکسال از این وعده کلنگ این طرح به زمین خورده و مشخص شده است که منابع مالی آن نیز با عنایات ویژه مقام معظم رهبری به مردم سیستان تامین شده است , کلنگی که پس ازچندماه به گفته برخی ازکارشناسان آنطور که بایدو شاید کار نمی شود و چند روز گذشته نیز احمد توکلی نماینده نام آشنایی تهران درمجلس شورای اسلامی , در برنامه گفتگوی خبری مدعی شد که بخشی از بودجه این طرح در جایی دیگر توسط دولت هزینه شده است که البته این ادعا از سوی معاون وزیر کشاورزی رد شد.

 

53511f512b8e5_Rouhani.ir_1393.01.27_Sistan07Zabol_03_ZND_9148

 

زابل نیز از طرح انتقال گاز به زاهدان و خاش بهره‌مند خواهد شد
رئیس جمهور درجمع مردم زابل : در زمینه مسأله گاز هم طرح گاز از ایرانشهر به زاهدان و خاش قبلا مورد تصویب قرار گرفته و عملیاتی و اجرایی خواهد شد و ان شاء الله تا پایان سال ۹۴ برای زاهدان و خاش اجرا خواهد شد. البته در این سفر هیات وزیران، مساله زابل را در این طرح اضافه کردیم. لوله گاز از زاهدان به زابل اجرا یی و عملیاتی خواهد شد و امیدوارم همزمان با اجرای لوله گاز در ایرانشهر طرح از زاهدان به زابل را هم اجرا کنیم.

رئیس جمهور زمانی گفت که مساله گازرسانی به زابل را نیز اضافه کرده ایم , که برخی از کوچه و خیابانهای شهر زابل لوله گذاری گاز انجام شده بود!!!!!!!!
حال یکسال تا تحقق این وعده یعنی گازرسانی به زاهدان و خاش و همزمان اجرای لوله به سمت زابل باقی مانده و . . .

 

53511f791eccd_Rouhani.ir_1393.01.27_Sistan07Zabol_21_ZND_9304

 

احیای بازارچه های مرزی , تثبیت شن های روان !
ایشان در بخشهای دیگر از سخنان خود مواردی از جمله احیای بازارچه های مرزی که تعطیل شده اند , تثبت شنهای روان , بیابان زدایی ,
حال سوال این است که پس از یکسال از آن وعده مسئولین استانی جهت تثبت شنهای روان و بیابان زدایی چه کرده اند ؟ بی شک هیچ اقدام موثری از سوی این عزیزان صورت نگرفته اگر آب ورودی به کشور کاهش یابد و دریاچه هامون آبگیری نشود , مردم امسال بیش از سالهای گذشته با معضل شن های روان مواجه خواهند بود.

دربحث بیابان زدایی نیز وضع به همین منوال است و موضوع در حد یک شعار و وعده باقی مانده است و تغییر مدیریت در دو حوزه منابع طبیعی و محیط زیست استان هم کمکی به حل این معضلات نکرده است.

احیا و بازگشایی بازارچه های مرزی اما از همان روزها دستخوش اظهار نظرات گوناگونی بود , هرازگاهی شنیده می شود که از سوی دولتمردان استان اعلام می شود از نظر ما تجارت چمدانی مشکلی ندارد و وقتی به پای عمل می رسد مشاهده می شود که مردم به راحتی نمیتوانند با آن سوی مرز مبادله ای داشته باشند.

 

کارد از استخوان هم عبور کرده است
اگر لحظه ای به این مساله فکر کنیم که کارکنان دولت با حقوق و دستمزدهای میلیونی کارد به استخوانشان رسیده و از این مساله گلایه دارند , پس آن مردمان صبور سیستانی که از بیکاری رنج می برند وجز یارانه , تا کید می کنیم جز یارانه هیچ ندارند که برای مخارج زندگی خود هزینه کنند , آنها کارد به کجایشان رسیده است ؟

 

1245632

 

 

 برای مشاهده متن کامل سخنان رئیس جمهور در جمع مردم سیستان کلیک کنید

 

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=23272

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 13در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۳
 1. با تلاشهای دکترسیدباقرحسینی نماینده محبوب سیستان شیر مرد سیستان بزرگ و همکاری مسوولین کشوری و خانم عالی دیگر نماینده سیستان منطقه آزاد شدن زابل نزدیک است پیشاپیش به مردم سیستان تبریک عرض میکنم و از خداوند سعادت و سلامت دکترسیدباقرحسینی رو خواهانم

  • سلام گوشه ای از تلاشهای رو بازگو کن که به نتیجه رسیده ؟
   برادر تا کی میخواهین خودتونو فریب بدین !!
   …………………………… براسیستان چه کار مثمر ثمری انجام داده
   پروژه تصفیه خانه از دوره قبل – دستگاه ام ار ای از دوره قبل – طرح لوله کشی اب به مزارع از دوره قبل –
   طرح کارت مرز نشینی – احیای تالاب هامون – بازگشایی مرز و تجارت کوله باری -کاهش تعرفه های آب و برق -رفع مشکل دامداران و…. اینها ماحصل بوده تو سه سال نمایندگی مجلس که همه به ثمر رسیده و اجرا شده
   دیگه بس کنید بخدا

  • هر کس هر کاری برای این مردم کند وظیفه اش را انجام داده . منت نگذارید لطفا ! رای داده ایم که برای مردم کار کنند همین و بس

 2. والا تا جایی که من یادمه 17 فروردین بود آخه من یکسری از کارها رو برای ورود ایشان و تیم خبرنگاری.انجام دادم. ان شا الله مشکلات سیستان با همت مسولین بر طرف گردد

 3. بسیار عالی

 4. سلام
  متوجه اشتباه شدم همان تاریخ شما صحیح می باشد
  ممنون

 5. اقا با همین تعریف ها سیستان نابود می گردد زیرا انتقاد سازنده را عقیم میکند

 6. وعده های تو خالی مثل همیشه!!!

 7. باسلام همه این وعده هاسرکاری هست هیچ مسئولی به فکرسیستان نیست چه شهری چه استانی چه کشوری مردم روالکی سرکارگذاشتن نماینده گان ما فقط یادگرفتن تذکرشفاهی بدهند وای به حال سیستان ازخیابان هایش.پیاده روهایش.آب وهوایش.کسادی اقتصادش.و…به دادسیستان برسید یک نقطه مثبت درسیستان پیداکنید

 8. دیگر مناطق آزاد در ایران را تعقیب کنید چند روزه شکل گرفته.
  متاسفانه نمیخواهند چنین کاری را در سیستان بکنند.
  ماهی را نمیخواهی بگیری دمشو بگیر.

 9. گندم پرس در30سال بعد : 30 سال گذشت : دولتمردان استان با وعده های رئیس جمهور(اسبق اسبق اسبق) در جمع مردم سیستان چه کردند؟؟؟؟؟؟؟؟