شهرگندمـــ : این یادداشت توسط یک گندمـــ پرسی در زاهدان برای ما ارسال شده است , با توجه به اینکه دراین یادداشت عزیزان محیط زیست استان مورد سوال قرار گرفته اند این فرصت برای آنها باقیست تا با ارسال جوابیه به این یادداشت پاسخ گویند. آیا کارگروه تالاب هامون به اغما رفته است؟با آغاز به […]

شهرگندمـــ : این یادداشت توسط یک گندمـــ پرسی در زاهدان برای ما ارسال شده است , با توجه به اینکه دراین یادداشت عزیزان محیط زیست استان مورد سوال قرار گرفته اند این فرصت برای آنها باقیست تا با ارسال جوابیه به این یادداشت پاسخ گویند.

آیا کارگروه تالاب هامون به اغما رفته است؟
با آغاز به کار دولت جدید کارگروه تالاب هامون  در استان و اداره کل محیط زیست استان آغاز به کار کرد. در این مدت مدیریت محیط زیست استان دچار تغییر شد , تغییری که  افکار عمومی معتقد بود گره ای از مشکلات هامون و سرعت در انجام امور محوله نخواهد گشود و امروز متاسفانه ما شاهد آن هستیم که بحث هامون به حاشیه رانده شده است و اداره کل محیط زیست استان  بسیار منفعلانه در مورد این امر برخورد می کند و اگر  اخباری چون خبر  برخورد با قاچاقچیان پرندگان منتشر نشود ما شاهد خبری از این اداره کل نخواهیم بود.

یک سال از سفر خانم ابتکار به سیستان می گذرد در این یک سال شاهد فراز و نشیب های فراوانی در مورد برخورد با بحران هامون و ریزگردها بوده ایم در دوران مدیریت قبلی شتران به عنوان تخریب کنندگان بستر هامون و آخرین مظنونان توقیف شدند و در دوره جدید ما تاکنون شاهد اقدام جدی و مفید نبوده ایم.
وقتی مدیریت تغییر می کند انتظار آن است که مدیریت جدید علاوه بر نداشتن نقاط ضعف مدیر سابق , دارای نقاط قوتی بسیاری نیز باشد , اما متاسفانه این تغییر مدیریتی نه تنها کمکی به هامون و سیستان نکرد بلکه بحث هامون را به حاشیه راند.

حتما دوستان برگزاری چند کارگاه و ارایه گزارش در جلسات کارگروه استانی را به عنوان شاهد اقدامات خود خواهند آورد اما باید این اقدامات را به دویدن بر روی دستگاه تردمیل تشبیه کرد ، که در آن فرد احساس می کند فعالیت زیادی انجام داده اما در واقع نتیجه ای در بر نداشته است .
شواهد نشان می دهد پس از این چند ماه دوباره  شاهد اعلام حجم ریزگردها و توزیع ماسک رایگان بین مردم خواهیم بود
پس از 16 سال ، تشکیل کارگاه و تدوین برنامه راهبردی و جلسات مستمر  درد هامون وسیستان نیست.
در نظام مرم سالار جمهوری اسلامی و دولت تدبیر وامید مطالبه گری حق مردم است و ما مطالبه می کنیم و می گوییم چرا و چگونه این استان به محلی برای مدیر اولی های تبدیل می شود؟ چرا پس از 16 سال هنوز برنامه ای جامع در مورد این مشکل اساسی مردم سیستان تدوین نشده و اگر شده چرا به اطلاع مردم نرسیده است؟

چند روز قبل دوستی  از نحوه مدیریت آب و لزوم لوله کشی  مزارع سخن می گفت و در شاه بیت صحبت هایس خود تنها راه نجات سیستان را تجارت عنوان کرد. تا کی باید فقط شاهد حرف های پای تریبونی باشیم؟

افسوس که آن چه برده ایم باختنیست
بشناخته هایمان نشناختنیست
برداشته ایم هر آنچه باید بگذاشت
بگذاشته ایم هر آنچه برداشتنیت

امیرحسین بزرگمهر

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه