شهرگندمــــ : علیرضا فخر رحیمی : سابقه تمدن منطقه سیستان را از چند هزار سال پیش و از دوره تمدن و شهرنشینی شهر سوخته می شناسیم. بی تردید دستاوردهای ارزشمند آن دوران نظیر جراحی مغز؛ چشم مصنوعی و سیستم آبیاری کامل شهر و … هر کدام افتخاری برای این منطقه است.از جمله دستاوردهای دیگر این […]

شهرگندمــــ : علیرضا فخر رحیمی : سابقه تمدن منطقه سیستان را از چند هزار سال پیش و از دوره تمدن و شهرنشینی شهر سوخته می شناسیم. بی تردید دستاوردهای ارزشمند آن دوران نظیر جراحی مغز؛ چشم مصنوعی و سیستم آبیاری کامل شهر و … هر کدام افتخاری برای این منطقه است.از جمله دستاوردهای دیگر این منطقه بحث آسیاب های بادی یا آس بادهای سیستان است. این باعث افتخار است که پیشینیان ما در چند هزار سال قبل در اندیشه استفاده از نعمت الهی باد بودند و کنترل این نعمت دائمی منطقه سیستان آنرا جهت رفاه خود بکار گرفته اند.
سیستان امروز ما گرچه زخم دیده توفان است اما  می توان از این ویژگی برای رونق سیستان بهره برد.
مزیت های طبیعی و اقلیمی سیستان در زمینه انرژی باد بی تردید آنرا از نظر فنی و اقتصادی به بهترین گزینه تبدیل خواهد نمود.این مزیت های رقابتی به این شرح می باشد.
1- ساختار طبیعی منطقه سیستان: ایده آل این است که منطقه نصب توربین های بادی منطقه ای هموار و فاقد پستی و بلندی باشد. دشت سیستان از این حیث ویژگی ممتازی دارد.
2- ویژگی باد: هر توربین بادی برای شروع و استمرار کار نیازمند وزش باد در محدوده سرعت مناسبی است. علاوه بر سرعت وزش باد استمرار وزش باد در روزهای مختلف سال هم از ملزومات یک منطقه است. سیستان با سرعت مناسب باد در اکثر روزهای سال این ویژگی مهم را داراست.
3- حداکثر تولید: مطلوب بودن اقلیم بادی منطقه سیستان در طول سال تضمینی مهم برای جنبه اقتصادی و سود سرشار سرمایه گذاران انرژی های نو در سیستان می باشد.
4- بازار صادراتی: مجاورت سیستان با مرز کشور افغانستان که هنوز فاقد زیرساخت های قابل توجه در زمینه انتقال انرژی است بازار صادراتی بکر را برای سرمایه گذاران نوید می دهد.
5-مشوق های سیاست گذاران: با توجه به مشوق های کلی که دولت در زمینه قرارداد خرید تضمینی برق حاصل از انرژی های نو ارائه می دهد و همچنین نرخ بالای خرید تضمینی برق ( چند برابر نرخ فروش به مصرف کننده نهایی )‌ سرمایه گذاری در این خصوص را توجیه پذیر می سازد.
6-پشتوانه علمی: وجود مراکز علمی و پژوهشی متعدد در منطقه و کاشناسان خبره در زمینه انرژی های نو که بعضا تجربه کارعملی در شرایط منطقه را دارند، پشتوانه ای عظیم برای سرمایه گذاران می باشد. در این زمینه می توان به اولین نیروگاه خورشیدی سیستان در دانشگاه زابل و وجود اساتید و کارشناسان متخصص در این حوزه اشاره نمود.
به هر صورت امیدواریم با تبدیل معضل باد های سیستان به یک ثروت عظیم موجبات رشد صنعتی و اجتماعی منطقه فرآهم آید. بی شک تعامل مسئولان و اراده ای عظیم می تواند با بکارگیری این نعمت خدادای زندگی تک تک سیستانی های صبور را متحول نماید.

یادداشت : علیرضافخررحیمی

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه