یادداشت شـهروند سیستانی به اســتانــدار در خصوص انتقـال آب از زابـل به زاهــدان

 • کد خبر : 27561
 • ۰۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۳
یادداشت شـهروند سیستانی به اســتانــدار در خصوص انتقـال آب از زابـل به زاهــدان

گندمـــ پرس : در پی بیانات علی اوسط هاشمی استاندر سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگــاران در آغــاز هفته دولت مبنی بر اینکه انتقال آب از زابل به زاهدان تاثیر زیادی بر منابع ذخیره چاه نیمه ها نمی گذارد, یک شهروند  در زیر این این مطلب دیدگاهی بدین شرح ارسال کرده است که با تصمیم […]

گندمـــ پرس : در پی بیانات علی اوسط هاشمی استاندر سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگــاران در آغــاز هفته دولت مبنی بر اینکه انتقال آب از زابل به زاهدان تاثیر زیادی بر منابع ذخیره چاه نیمه ها نمی گذارد, یک شهروند  در زیر این این مطلب دیدگاهی بدین شرح ارسال کرده است که با تصمیم بر آن شد به علت برجستگی بیشتر این دیدگاه بصورت یک یاداشت منتشر شود .

 

استاندار11

 

شهـروند سیستانــی : جناب اقای استاندار با سلام و خسته نباشید و تبریک هفته دولت

بنده به عنوان یک سیستانی از تلاش های شما تشکر می کنم، اما در عرایض شما نکاتی را دیدم که احساس می کنم برخی مسئولین واقعیت ها را به شما نمی گویند و شاید هم خود این مسئولین هم چون آدم های کارشناسی نیستند به مسائل فنی اشرافی نداشته باشند.

 

۱- موضوع تامین آب زاهدان از زابل به طـور کلی خلاف مسائل امنیت ملی کشور است ، چون این راه تنها راه حل نیست بلکه راه حل پیشنهادی مسئولینی بوده که فقط به دوره مدیریت خود می اندیشیدند و گـرنه ما با طرح های راهبردی فنی و علمی به راحتی این مشکل را از منابع داخلی و منابع آبــی که به هدر می رود قادر به حل آن هستیم ضمن اینکه گـسترش شهر زاهدان ابدا قابل توجیه نیست و شهرک های اقماری اطراف آن خلاف اصول شهر سازس و مدیریت شهری در شهرهایی است که با مشکل تامین آب مــواجه هستند.

 

۲- جناب استاندار حتما می دانید امروز برای کاهش مصرف آب در دنیا کشاورزی در محیط های بسته و گلخانه ای به شدت در حال گسترش است چون ضمن مصرف کم آب عملکرد در واحد سطح نیز بعضا بیش از ۵۰ برابر محیط باز است. اگر ما فرض کنیم که البته واقعیت هم دارد آب مصرفی هر هکتار گلخانه ۵۰۰۰ متر مکعب باشد البته در کشت های خاکی مرسوم این ۵۰ میلیون متر مکعب آب مصـرفی زاهــدان معادل تامین آب ۱۰۰۰۰ هکتار گلخانه در دشت سیستان می باشد که اگر در هر هکتار ۱۰ نفر مستقیم و غیر مستقیم مشغول بشوند برای ۱۰۰۰۰۰ نفر شغـل ایجـاد می شود. (ممکن است بفرمایید در سیستان باد است و گلخانه با مشکل مواجه بوده که این مسئله خلاف است بلکه باد نعمتی است که باید به صورت علمی به خدمت تولید در آیــد .لطفا تجارب چینی ها را بررسی کنید)

 

۳- فرمودید با طرح لوله کشی راندمان آبیاری۹۰ در صد می شود.این امر هم خلاف به شما گــزارش داده شده ، چرا ؟؟ چون راندمان آبیاری حاصلضرب چند مولفه است از جمله راندمان کاربرد آب در مزرعه و….که اگرمثلا راندمان انتقال اب با لوله ۹۰ درصد باشد ولی در مزرعه راندمان ۳۰ درصد باشد راندمان کل ۲۷ درصد می باشد که بیانگر تلفات ۷۳ درصدی اب است. که البته من به شما حق می دهم چون بهبود راندمان آب در مزرعه از وظایف ذاتی جهاد کشاورزی است ، متاسفانه در سیستان هیچ برنامه ای برای آن وجود ندارد و تقریبا این مجموعه وظایفش را رها کردهو زیر این طرح ۴۶ هزار هکتاری خودش را مخفی و وظایف قانونی خودش را رها کرده است.

 

ایکـاش جناب استاندار فــرصتی ایجاد می کردید تا آنهایی که قدری مسائل فنی را می دانند بیشتر با شما ارتباط می داشتند که مطمئنا تلاش های شما را هدفمند می کرد ؛ از زحمات جنابعالی تشکر می کنم .

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=27561

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 9در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۹
 1. -جناب استاندار این اقداماتی که فرمودید کی عملیاتی می گردد؟
  – همه مردم دارن از منطقه میرن، شما کی ستاد بحران کشور ، تغییر نگاه و تصویب منطقه آزاد را عملی می کنید؟
  – این چه تفسیری از استفاده از آب است؟ چون ما نمی توانیم در سیستان مدیریت آب کنیم ، پس آب رو برای مرکز نشینان استان انتقال دهیم!
  – راستی می دانید این آب حق مردم سیستان است؟ می دانید با این مقدار آب انتقالی(که البته تبخیر نشده و به زاهدان انتقال می یابد) و اجرای مدیریت صحیح استفاده در همان کشاورزی، البته با متدهای جدید آبیاری، چقدر از مردم روستاهای سیستان را می توان از فقر و بدبختی نجات داد؟
  – جناب استاندار محترم، وقتی بحث ملی بودن مسئله رو مطرح می کنید ، شما از نوع برخورد مردم استانهای مرکزی ایران در مسئله انتقال آب به خارج از محدوده های طبیعی خود‌، اطلاعی دارید؟ که این مسئله را برای مردم بحران زده سیستان مطرح می کنید؟
  – حضرتعالی که بالاترین مقام اجرایی استان هستید ، تا بحال به این موضوع اندیشیده اید که در این چند سال انتقال آب ، مردم زاهدان چه مشارکتی در بدبختی های مردم سیستان داشته اند؟
  – آیا درصدی از پول های انشعابات آب زاهدان به سیستان تعلق گرفته؟
  – این آبی که به زاهدان انتقال پیدا می کند حق مردم مظلوم و خسارت زده سیستان است و با این استدلال ها به نظر می رسد استفاده از این آب در زاهدان ایراد شرعی دارد!!!
  – در پایان ، ما سیستانی ها خواستار برخورد منطقی حضرتعالی و تیم اجرایی شما با مشکلات مردم شریف و مظلوم سیستان هستیم.
  و برای شما آرزوی موفقیت روزافزون در اجرای طرح ها و پروژه هایی که منجر به ارتقای حداقل های زندگی در سیستان می گردد؛ را داریم.

 2. جناب آقای استاندار ،
  اگر انتقال این حجم آب به زاهدان ایرادی ندارد پس مدیرکل شما چه می گوید؟
  ” مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان بیان داشت: با انتقال آب از زابل به زاهدان کاملا مخالف هستم، وقتی شهر زاهدان احداث شده است باید به فکر منابع آبی آن هم باشیم” .
  ما کدام یک را باور کنیم ؟
  اگر مدیرکل را یک متخصص بدانیم؛ پس صحبت جنابعالی را در این خصوص چگونه می توان تبیین کرد؟!!!

 3. یه مشکل خبرگزاری شما اینه کسی که مقاله مینویسه بی نام و به عنوان متخصص و دلسوز از یاد میشه کسی که مطلبی مینوسه باید جسارت نمایان کردن هویتش رو هم داشته باشه

 4. با سلام
  دیدگاه بسیار هوشمندانه و فنی ارائه شده است، باعث مسرته چنین متخصصین ریزبینی وجود دارند و در مقابل باعث تأسفه که کماکان سیاست های غلط مسئولین غیرمرتبط و ناآگاه تیشه به ریشه پیشرفت این دیار کهن و با پتانسیل میزند…
  بنده معتقدم این چنین دیدگاه هایی با شرح و بسط بیشتر و در مقیاس وسیع تر در غالب گزارش یا طرح جامع به استانداری، محیط زیست، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی ارائه شود، به دنبال اون کارگروه تخصصی تشکیل بشه و با قانع کردن آقایون بی اطلاع از جنبه تخصصی برنامه های مقطعی، رویه صحیح در پیش گرفته بشه.
  با سپاس از دلسوزان این مرز و بوم کهن سیستان سرفراز

 5. با سلام و احترام خدمت استاندار محترم و سایر مسئولین محترم در خصوص خط دوم انتقال آب به زاهدان به نکات ذیل توجه شود. 1. منابع آبی قابل اطمینان در أطراف زاهدان وجود دارد 2. عدم استفاده درست از آب انتقالی که بخشی از آب جهت فضای سبز استفاده می شود از روشهای سنتی و بصورت غرقابی جهت فضای سبز شهری استفاده میشود 3.عدم توجه به بازسازی و إصلاح شبکه

 6. ایشان خودشان از کارشناسان مجرب مهندسی آبیاری می باشند . و در این زمینه دکترای افتخاری از کشور آفریقایی تانزانیا دارند . و به دلیل اینکه در این رشته جزو صاحب نظر برتر می باشند ……. . طبق نظر کارشناسی ایشان هامون و چاه نیمه ها لبریز آب است . و چون ممکن است بر اثر فزونی آب در سیستان سیل به وجود آید . ما لطف نموده ایم خط لوله دوم را هم احداث نموده تا بدین طریق آب سرریز زابل در زاهدان تخلیه شود. و بدین وسیله منتی می گذاریم بر سر مردمان نیک سرشت و خیراندیش این منطقه ، تا همواره نام اینجانب به عنوان قهرمان و ناجی سرزمین سیستان در یادها و خاطرات مردم این دیار کهن زنده باقی بماند .

 7. استاندار میگه انتقال آب زابل به زاهدان به هیچ عنوان مشکل ساز نیست . ایشان حرف درست را می زنند یا مدیرکل محیط زیست استان ، جناب دکتر محمودی درست است تجربۀ چندانی در زمینه مدیریت ندارند و از ریاست ادارۀ یک شهرستان به مدیرکلی رسیده اند ولی خوبیشون اینه که رک و راست گفتن احداث خط لولۀ دوم اشتباهه و درست هم گفته اند . حالا جناب استاندار به واسطۀ کدام نظر کارشناسی می گویند این طرح مشکل ندارد .

 8. اینجا من دارم هر روز وهرشب گرد وخاک رو استشمام میکنم آقای استاندار
  تاحالا به یک خانه روستایی هنگام طوفان سر زده ای که ببینی همه اعضای خانه توی خانه هم برای تنفس مجبورند جلوی دهانشان را می بندند
  آقای استاندارکارشناس نیستم ولی این گردوخاک به من میگه اون چاه نیمه چهارم جایش در دل هامون بودنه اینکه یک دریاچه مصنوعی باهزینه هنگفت ایجادبشه تا آب زاهدان رو تامین کنه
  یک نکته …اون آبی که از زابل برای مصارف به سمت زاهدان پمپاژمیشه حق تک تک سیستانیهای رنج کشیده می باشد.مطمئن باشیدهیچ کدام هم راضی به انتقال به زاهدان نیستن پس استفاده آب برای مردم ازنظر شرع مشکل دارد.

 9. با سلام
  نمیدانم چه بگویم ولی میدونم داریم زنده بگور میشیم