گندمـــ پرس : در پی بیانات علی اوسط هاشمی استاندر سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگــاران در آغــاز هفته دولت مبنی بر اینکه انتقال آب از زابل به زاهدان تاثیر زیادی بر منابع ذخیره چاه نیمه ها نمی گذارد, یک شهروند  در زیر این این مطلب دیدگاهی بدین شرح ارسال کرده است که با تصمیم […]

گندمـــ پرس : در پی بیانات علی اوسط هاشمی استاندر سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگــاران در آغــاز هفته دولت مبنی بر اینکه انتقال آب از زابل به زاهدان تاثیر زیادی بر منابع ذخیره چاه نیمه ها نمی گذارد, یک شهروند  در زیر این این مطلب دیدگاهی بدین شرح ارسال کرده است که با تصمیم بر آن شد به علت برجستگی بیشتر این دیدگاه بصورت یک یاداشت منتشر شود .

 

استاندار11

 

شهـروند سیستانــی : جناب اقای استاندار با سلام و خسته نباشید و تبریک هفته دولت

بنده به عنوان یک سیستانی از تلاش های شما تشکر می کنم، اما در عرایض شما نکاتی را دیدم که احساس می کنم برخی مسئولین واقعیت ها را به شما نمی گویند و شاید هم خود این مسئولین هم چون آدم های کارشناسی نیستند به مسائل فنی اشرافی نداشته باشند.

 

۱- موضوع تامین آب زاهدان از زابل به طـور کلی خلاف مسائل امنیت ملی کشور است ، چون این راه تنها راه حل نیست بلکه راه حل پیشنهادی مسئولینی بوده که فقط به دوره مدیریت خود می اندیشیدند و گـرنه ما با طرح های راهبردی فنی و علمی به راحتی این مشکل را از منابع داخلی و منابع آبــی که به هدر می رود قادر به حل آن هستیم ضمن اینکه گـسترش شهر زاهدان ابدا قابل توجیه نیست و شهرک های اقماری اطراف آن خلاف اصول شهر سازس و مدیریت شهری در شهرهایی است که با مشکل تامین آب مــواجه هستند.

 

۲- جناب استاندار حتما می دانید امروز برای کاهش مصرف آب در دنیا کشاورزی در محیط های بسته و گلخانه ای به شدت در حال گسترش است چون ضمن مصرف کم آب عملکرد در واحد سطح نیز بعضا بیش از ۵۰ برابر محیط باز است. اگر ما فرض کنیم که البته واقعیت هم دارد آب مصرفی هر هکتار گلخانه ۵۰۰۰ متر مکعب باشد البته در کشت های خاکی مرسوم این ۵۰ میلیون متر مکعب آب مصـرفی زاهــدان معادل تامین آب ۱۰۰۰۰ هکتار گلخانه در دشت سیستان می باشد که اگر در هر هکتار ۱۰ نفر مستقیم و غیر مستقیم مشغول بشوند برای ۱۰۰۰۰۰ نفر شغـل ایجـاد می شود. (ممکن است بفرمایید در سیستان باد است و گلخانه با مشکل مواجه بوده که این مسئله خلاف است بلکه باد نعمتی است که باید به صورت علمی به خدمت تولید در آیــد .لطفا تجارب چینی ها را بررسی کنید)

 

۳- فرمودید با طرح لوله کشی راندمان آبیاری۹۰ در صد می شود.این امر هم خلاف به شما گــزارش داده شده ، چرا ؟؟ چون راندمان آبیاری حاصلضرب چند مولفه است از جمله راندمان کاربرد آب در مزرعه و….که اگرمثلا راندمان انتقال اب با لوله ۹۰ درصد باشد ولی در مزرعه راندمان ۳۰ درصد باشد راندمان کل ۲۷ درصد می باشد که بیانگر تلفات ۷۳ درصدی اب است. که البته من به شما حق می دهم چون بهبود راندمان آب در مزرعه از وظایف ذاتی جهاد کشاورزی است ، متاسفانه در سیستان هیچ برنامه ای برای آن وجود ندارد و تقریبا این مجموعه وظایفش را رها کردهو زیر این طرح ۴۶ هزار هکتاری خودش را مخفی و وظایف قانونی خودش را رها کرده است.

 

ایکـاش جناب استاندار فــرصتی ایجاد می کردید تا آنهایی که قدری مسائل فنی را می دانند بیشتر با شما ارتباط می داشتند که مطمئنا تلاش های شما را هدفمند می کرد ؛ از زحمات جنابعالی تشکر می کنم .

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه