تاریخ : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱ Monday, 15 August , 2022

گلایه مردم و مسئولین شهرستان نیمروز از عدم مدیریت صحیح آب کشاورزی

  • کد خبر : 22766
  • ۱۳ فروردین ۱۳۹۴ - ۰:۲۳
گلایه مردم و مسئولین شهرستان نیمروز از عدم مدیریت صحیح آب کشاورزی

گندمـــ پرس :متاسفانه از دیر باز مساله تقسیم آب کشاورزی که از چاه نیمه ها برای کشاورزان سیستانی در نظر گرفته می شود , موجب نگرانی و ناراحتی کشاورزان مناطق مختلف سیستان بوده و می باشد. دراین بین دو شهرستان هیرمند و نیمروز از این مساله بیش از سه شهرستان دیگر گلایه مند هستند و […]

گندمـــ پرس :متاسفانه از دیر باز مساله تقسیم آب کشاورزی که از چاه نیمه ها برای کشاورزان سیستانی در نظر گرفته می شود , موجب نگرانی و ناراحتی کشاورزان مناطق مختلف سیستان بوده و می باشد.

دراین بین دو شهرستان هیرمند و نیمروز از این مساله بیش از سه شهرستان دیگر گلایه مند هستند و همواره از این مساله و عدم مدیریت صحیح آب گلایه دارند و متضرر شده اند. امسال نیز این مساله موجبات نگرانی و گلایه های فراوان مردم شهرستان نیمروز را در پی داشته است , که البته این گلایه ها بی جا هم نیست و بسیاری از اراضی کشاورزان خدوم این شهرستان بدلیل این عدم مدیریت رو به خشکی و نابودی می باشد , این مساله بحدی حاد و بحرانی شده است که مسئولین این شهرستان و بخصوص فرماندار این شهرستان نیز در چند روزگذشته همگام با مردم این شهرستان , گلایه خود از این مساله را اعلام کرده و خواستار رسیدگی مسئولین امر به این مساله شده است .

تقی طاهری فرماندار نیمروز در این رابطه به خبرنگار گندمــ پرس در نیمروز گفت : از آنجاییکه ورودی آب کشاورزی بین شهرستانهای زابل و نیمروز مشترک و خروجی ان از یک محل می باشد , متاسفانه  عدم مدیریت صحیح اب توسط دستگاههای متولی شهرستان زابل باعث ایجاد بحران در شهرستان نیمروز گردیده است.

مهندس طاهری فرماندار نیمروز در ادامه گفت :شهرستان نیمروز بدلیل واقع شدن در شمالی ترین نقطه حوزه سیستان همواره عقب اب بوده و در حال حاضر به لحاظ وجود تعداد بسیار زیاد حفره های غیرقانونی که در مسیرکانال قرار دارد و مردمی که اقدام به برداشت اب مازاد و خارج از سهمیه و غیرمجاز می نمایند , باعث ایجاد بحران در فصل ابیاری نیمروز گردیده است.

تقی طاهری افزود : در فصل قبلی ابیاری و اب زمان کشت درجلسه کارگروه اب شهرستان که باحضور نماینده استانداری , دکترعرب برگزارشد , مصوب گردید که با همکاری دستگاههای متولی ابیاری شهرستان زابل کلیه های حفره های غیرمجاز مسدود و برداشت اب صورت نگیرد , که متاسفانه کماکان این مشکل وجوددارد و بدلیل اینکه این حفره ها در حوزه اداری شهرستان زابل قرار دارد عملا ساماندهی آب در محدوده مذکور از توان مدیریتی شهرستان نیمروز خارج است و کم ابی و عدم رسیدن اب به مزارع کشاورزی علاوه بر ایجاد بحران باعث خشک شدن و نابودی محصولات کشاورزی این شهرستان شده است .

طاهری در پایان , خواستار همکاری متقابل دستگاههای اداری زابل با شهرستان  نیمروز گردیده و از متولیان امور اب خواست تا در مدت زمانی رهاسازی اب ، سهمیه اب کشاورزی شهرستانهای زابل و نیمروز تفکیک و برای هر شهرستان به میزان اراضی کشاورزی سهمیه مشخص در نظر گرفته شود تا در آینده کشاورزان نیمروزی دچار مشکل نشوند،

نیمروز , تقی طاهری فرماندار نیمروز

 

همچنین  محمدساربانی دبیر اجرایی خانه کشاورز سیستان نیز اعلام کردکه در طول این مدت شاهد گلایه ها و مراجعات حضوری کشاورزان نیمروزی به خانه کشاورز مبنی بر از دست رفتن محصولشان بدلیل نرسیدن اب بوده و انتظارمان از دولت این است تا ارزیابی لازم در جهت براورد میزان خسارت ناشی از خشکسالی صورت گیرد.

گزارش : ابراهیم سارانی _ نیمروز

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=22766

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 3در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۳
  1. حالا اگر جای ما که ساکن شهرستان هیرمند هستیم وهمه زمینه های کشاورزی که یک مقداری کشت کرده بودیم واز بی آبی دارند خشک می شوند چکار کنیم ما که فرماندار …………………………. از موقعی که فرماندار شده چکار مفیدی برای منطقه هیرمند انجام داده واقعا ……………………

  2. عدم مدیریت آب همان عدم مسئولیت پذیری اجتماعی است فرماندار اگر سر هر نهر و رودهانه و انشعاب نگهبانی بعنوان ناظر بگذارد مشکل حل نخواهد شد چرا که در بی مسئولیتی اجتماعی (فقر فرهنگی)هر ناظری را نیز ناظری می خواهد و ببین تا ثریا. عزیزان برای حل مشکلات اجتماعی شیوه گفتمان ،نظارت و تنبیه و تشویق اجتماعی را فعال کنیم که اگر کسی از گفتمان مورد قبول جامعه تخطی کرد تنبیه اجتماعی شود . مثلا” اگر منطقه ای تخلف کرد چندین برابرخسارت از طریق دهیاری و شورا آن منطقه (بعنوان ناظران آن منطقه)دریافت و به مناطق خسارت دیده داده شود. ای کاش واگذاری امور آب با مدیریت مردم از طریق دهیاریها و شورا روستا بود نه ………….

  3. باسلام
    اقای ناظری یکم به فکرکشاورزا هم باشیدبه چه امیدی کشت میکنن ولی به ازای زحمتشون محصولی برداشت نمیکنن