گندمــ پرس : طی گردهمایی با حضور جمعی از معتمدین سیستان , حجت الاسلام کیخا امام جمعه زابل , صفراسلامی مشاور استاندار درامور سازمانهای مردم نهاد , ناظری فرماندار زابل ,  اولین جلسه جهت تشکیل خانه معتمدین سیستان در محل فرمانداری زابل برگزار گردید.     به گزارش گندمـ پرس در این جلسه علاوه بر […]

گندمــ پرس : طی گردهمایی با حضور جمعی از معتمدین سیستان , حجت الاسلام کیخا امام جمعه زابل , صفراسلامی مشاور استاندار درامور سازمانهای مردم نهاد , ناظری فرماندار زابل ,  اولین جلسه جهت تشکیل خانه معتمدین سیستان در محل فرمانداری زابل برگزار گردید.

 

IMG_2953

 

به گزارش گندمـ پرس در این جلسه علاوه بر معتمدین که درخصوص نحوه تشکیل این شورا به ایراد سخنرانی پرداختند و بخشی از مشکلات مردم و مطقه را بیان کردند  , صفر اسلامی مشاور استاندار , حجت الاسلام کیخا امام جمعه زابل , ناظری فرماندار و . . .  نیز سخنرانی کردند.

صفراسلامی مشاور استاندار در این جلسه گفت : این حرکت در نوع خودش بی نظیر است و بعنوان یک حرکت مدنی از سیستان آغاز شده است و حق هم همین است زیرا سیستان در طول تاریخ پرچمداری داشته است.

مردم سیستان در طول تاریخ مردمی هوشمند بوده اند و مسائل زمان خود را به درستی درک می کرده اند و مدیریت می کرده اند , بنده به شما تبریک میگویم که شما پیشواز حرکتی هستید که امیدوارم این حرکت در تمامی شهرهای استان استارت بخورد و ما در تمامی شهرهای استان خانه معتمدین داشته باشیم.

وی همچنین در بخشی از سخنانش به کارکرد سازمانهای مردم نهاد پرداخت و گفت : امروزه عملکرد این سازمانهای رسمی تر شده است و سازمان مردم نهاد را می توان همان سنت ریش سفیدی دانست , بطوریکه شما بدون اینکه کسی به شما امری را تکلیف کند احساس وظیفه می کنید و به کمک مردم خود می آیید.

 

کیخا امام جمعه زابل : مردم سوالات بحقی دارند که باید پاسخ منطقی به آنها داده شود

بنا براین گزارش , حجت الاسلام کیخا امام جمعه زابل اما دراین جلسه بیش از هر زمان دیگری با گلایه از عملکرد دولتمردان استان نبست به سیستان  گفت : مطالبات بسیار زیاد است و در واقع شما باید درد مردم رو به مسئولین برسونید.

وی در بخشی از سخنانش گفت : هر جامعه ای که بیدار بود و ناظر براعمال مسئولینش بود پیشرفت خواهد کرد , مطالبات مردم بسیار زیاد است خصوصا درسیستان که وضعیت آن بسیار بسیار بحرانی است , بحرانی بودن سیستان برهیچ کس پوشیده نیست , حتی با اندک نگاه هم متوجه بحرانی بودن سیستان خواهیم شد.

 

IMG_20150517_113944

 

نفع دیوار مرزی برای مردم چیست ؟

وی درخواستهای مردمی را که در نامه مردم سیستان به رئیس جمهور نیز ذکر شده است بحق دانست و گفت : مرز فرصت است اما در سیستان بعنوان تهدید محسوب میشود , سوال مردم این است که این دیوار مرزی چه نفعی برای مردم دارد , اگر نفع دارد نفعش را به مردم بگویند و اگر ضرر دارد چرا این  دیوار پابرجاست و کنار نمی رود .

مردم سیستان مطالبات زیادی داشتند که مکتوب و شفاهی اعلام کردند اما ندیدیم که مطالبات رسیدگی بشه و نتیجه دیده بشه.

ما گلایه مند هستیم , الحمد لله استاندار محترم ما بسیار محترمانه  هستند و فکر و برنامه های خوبی دارند , میشینن فکر می کنن روی این مطالب  ما تحسین میکنیم این برنامه ها رو , اما ما گله مند هستیم از آقای استاندار , ما بارها فریاد زدیم , بحث کارتهای مرز نشینی رو فریاد زدیم , ما بحث پاس مرزی و تجارت چمدانی رو که میشه با یه حرکت انجام داد , ما این را داد زدیم , اما نمی بینیم نتیجش رو , وضعیت بازار ما بسیار تاسف بار است , کسبه ما مشکل دارند , بازار رونق نداره , بحث اشتغال رو داریم میبینیم , باید ایجاد کارخانجات سرعتش در سیستان به مراتب از جاهای دیگه بیشتر باشه , اگر در شهرستانهای دیگه مردم برای پس انداز تلاش می کنند , مردم سیستان برای زنده ماندن تلاش می کنند.

 

برای احقاق حق مردم با کسی تعارف نداریم

باید تمام تلاش دولت برای رفع مشکل این پابرهنه ها باشه , وقتی مشکلی هم برای کشور ایجاد شد از همین مردم , میرحسینی ها و عالی ها بلند شدند, الان چرا اینها محروم باشه , این داد مردمه , این گریه مردمه , ما با کسی تعارف نداریم , ما گرچه تمامی مسئولین رو برادر خودمون می دانیم من افتخار می کنم به وجود فرماندار محترم , فردی مومن و متعهد , به وجود امثال اقای اسلامی از دیرباز ایشان رو می شناسم از فرهنگیان خوب ما هستند در ضمن اینکه با همه برادر هستم , بی تعارف هم هستیم , چون بحث شخص نیست , بحث جامعهست , بحث تنگه احده , مقام معظم رهبری فرمودند اینجا تنگه احده , یعنی اگر از دست بره , مرز میشه یزد , در تنگه احد که سهل انگاری شد چه ضربه ای به پیکر اسلام وارد شد ؟ باید به تنگه احد توجه ویژه کنند.

 

منطقه آزاد سیستان چه شد؟

سیستان از مناطقی بود که باید بعنوان منطقه آزاد معرفی می شد , اما دیدیم که بوشهر و جاسک و . . . بعنوان منطقه آزاد معرفی شدند , اسمی از سیستان نیست , این جای گله داره , مشکل از جیه , مشکل از تهرانه باید جواب بده , اگر مقصر استانداریه باید جواب بده , ما با کسی تعارف نداریم , وقتی حرف مردم درمیان باشه , با پدر خودم تعارف ندارم , اما بحث جامعه است ما باید روز قیامت جواب این فقرا رو بدیم , کسی که تریبون دستش است فردا پاسخگو باشه

 

اگر قاچاق سوخت برای دولت ضرر داره چرا در بلوچستان جلوی این کار گرفته نمیشه ؟

ما سوالمون این است که کجا شد بحث تجارت چمدانی , این بحث قاچاق سوخت , برخی ها میگن این ضرره برای دولت ,  من میگم اقا بزارید مردم سوخت رو قاچاق بکنند , ضرر کدوم بیشتر است , این معتاد شدن و دزدیها و بزهکاری ضرر نیست ؟

یک دو سه لیتر ضررش برای دولت بیشتره , یا شیشه ای شدن و ناامنی شدن ضررش بیشتره , اگر این ضرره جرا در بلوچستان دیوار نداریم , میلیارد میلیارد آنجا درآمد دارن آنجا مردم , چرا در سیستان این درآمد وجود نداشته باشه , این سوال مردمه , سوال بحق و  منطقیه.

 

درآمد مرز میلک باید در سیستان هزینه شود و جلوی مهاجرت باید گرفته شود

مرز میلک ما چقدر درآمد داره ؟ خوب به مردم باید بگید , همه درآمد آن باید صرف منطقه بشود , نه اینکه به خزانه برود  , سیستان خودش داره از بین میره , چرا پولش باید بره خزانه و خرج جاهای دیگه بشود ؟

جلوی مهاجرت باید گرفته بشه , مهاجرت اگه انجام بشه  , تنگه احد خالی از سکنه می شود و جریان تنگه احد در زمان پیغمبررخ خواهد داد .

 

آبی که از چاه نیمه به زاهدان میره , نفعش برای مردم سیستان چیست ؟

مردم ما سوال دارند , جواب منطقی می خواهند , ما حق مردم رو مطالبه کردیم , ما گفتیم این آبی که از چاه نیمه به زاهدان می رود چه نفعی برای سیستان داشته ؟ چاه نیمه چهارم نباید درست می شد , زابلی که خودش مشکل آب داره نباید این طرح انجام می شد , باید از دریاچه عمان این طرح انجام میشد.

این آب را که سازمان آب به مشترکش میفروشه , چه سودی برای مردم سیستان دارد , چند درصد از قبوض مردم زاهدان اگر برای سیستان درنظر گرفته بشه , ماهیانه میلیاردها تومن به سیستان تزریق خواهد شد.

 

مدیر کل میراث فرهنگی توجهی به سیستان ندارد و بدرد این کار نمیخورد

تعجب می کنم , مسئول میراث فرهنگی تغییر کرده , از زمانی که ایشان تشریف آورده اند آقای گوهری یک تماس به سیستان داشته اند ؟ بنده چند بار درخطبه نام بردم از میراث فرهنگی , حتی به خودشون زحمت یک تماس نداده اند , این نشون میده که این فرد برای این کار بدرد نمیخوره , ایشان اگر مردم میدان می بود می آمد و سوال میکرد که مشکل چی هست طرحهای شما چی هست ؟ , من ایشون رو کمک می کردم , یکی از مسئولین میگفت ایشون دنبال درسش هست و  هفته ای چند روز دنبال درس خودشون هستند , اگر میخوان درس بخونن برن و درس رو بخونن و بعد که درسش تمام شد بیاد.

 

هشدار به مسئولین : کاسه صبر مردم تمام می شود

من اعلام می کنم , هشدار میدهم به مسئولین عزیز که دیگه صبرم داره تموم میشه , اعلام کرده ایم که هیچ مسئولی حاشیه امن خبری نخواهد داشت و هیچ حرف پنهانی از مردم نخواهند داشت , جلوی قاچاق سوخت گرفته شده , اما قاچاق در مقیاس بالاتر در حال انجام است , مردم باید بدانند که این کار توسط چه کسانی انجام میشود , چطور میشه که این برای دولت ضرر نداره اما اگر توسط مردم عادی صورت بگیره برای دولت ضرر داره ؟

 

صفر اسلامی : طرح منطقه آزاد سیستان از دولت تحویل مجلس شده است

در پایان صفر اسلامی مشاور استاندار در پاسخ به سخنان امام جمعه زابل گفت : بنده امروز جلسه ای با جناب استاندار دارم که قطعا همه این موارد را بیان خواهم کرد

در رابطه با منطقه آزاد هم باید خدمت شما عرض کنم که بنده هم درقالب سیستم دولتی  و هم درغالب سیستم غیردولتی پیگیری منطقه آزاد به جد انجام شده و از دولت خواستم که این کار انجام شود.

تا جایی که بنده اطلاع دارم دولت کارش را انجام داده و طرحش در داخل مجلس است که در دستور کار قرار بگیرد. بحث میراث فرهنگی را هم که ایشان فرمودند ان شالله فردا با مدیر میراث فرهنگی جلسه ای برگزار خواهم کرد و این موارد را پیگیری و از ایشان درخواست خواهیم کرد.

 

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه