شهرگندمــــ : آنچه مطالعه میفرمائید گزارش کامل سفر خانم دکتر ابتکار به استان سیستان و بلوچستان میباشد . همچنین گزارش تصویری کامل این سفر را میتوانید از اینجا نگاه کنید   ساعت 8 صبح ورود به فرودگاه زابل و استقبال گسترده مردم زابل از ایشان   شهرگندمـــ : دکتر معصومه ابتکار لحظاتی قبل درمیان استقبال […]

شهرگندمــــ : آنچه مطالعه میفرمائید گزارش کامل سفر خانم دکتر ابتکار به استان سیستان و بلوچستان میباشد .

همچنین گزارش تصویری کامل این سفر را میتوانید از اینجا نگاه کنید

 

ساعت 8 صبح ورود به فرودگاه زابل و استقبال گسترده مردم زابل از ایشان

 

شهرگندمـــ : دکتر معصومه ابتکار لحظاتی قبل درمیان استقبال گسترده مردم سیستان وارد فرودگاه زابل شد و مورد استقبال امام جمعه , مردم و مسئولین شهر زابل قرارگرفت .

 

IMG_3506

دراین سفر گری لویس نماینده مقیم سازمان ملل درکشور , رحیمی معاون وزیر امور خارجه , سفرای آلمان و افغانستان , استاندار , معاونین وزرای کشاورزی و نیرو , معصومه ابتکار را همراهی میکردند.

 

IMG_3625

 

IMG_3659

 

ساعت 9 صبح شرکت درهمایش روز جهانی تالابها  در دانشگاه زابل

شهرگندمـــ : برگزاری همایش روز جهانی تالابها درسیستان بهانه ای شد تا جمعی از مسئولین کشوری و بین المللی در سیستان حضور یابند.
به گزارش شهرگندمــــ همایش روز جهانی تالابها با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور , مهندس هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان , گری لویس نماینده مقیم سازمان ملل درایران , سفیر افغانستان در ایران , سفیرآلمان درایران , رحیمی معاون وزیر امور خارجه , معاونت وزرای کشاورزی و نیرو و جمعی دیگر از مسئولین کشوری و استانی با حضور پرشور مردم سیستان در دانشگاه زابل برگزار گردید.

در این مراسم که با برنامه های شاد و متنوعی از جمله اجرای موسیقی محلی , اجرای موسیقی زنده , شعرخوانی , شاهنامه خوانی , همراه بود , دکتر کیخا به نمایندگی از سازمان محیط زیست کشور به حضار خیرمقدم گفت : حال که شرایط به گونه ایست که عزم عمومی جهت نجات تالاب بین المللی هامون بوجود آمده است , میتوان به ادامه راه امیدوار بود.

 

IMG_4030

سخنرانان دیگر این برنامه عبارت بودند از : گری لویس نماینده مقیم سازمان ملل درایران , سفرای آلمان و افغانستان و … بودند.

حجت الاسلام کیخا : برادران افغانی ما در بحث احیای تالاب هامون با ما همکاری کنند

 

IMG_3932

کیخا امام جمعه زابل نیز در همایش بزرگداشت روز جهانی تالابها گفت : زندگی مردم منطقه سیستان به احیاء این تالاب وابسته است.

وی از افغانستان بعنوان دولت دوست و همسایه یاد کرد و گفت : از از برادرانمان انتظار داریم دراین زمینه با ما همکاری کنند , زیرا اهمیت احیاء تالاب هامون تنها به ارزش اقتصادی نیست، بلکه اهمیت اول آن حیات مردم و کاهش مهاجرت است.

کیخا اظهار کرد: باید برنامه‌ریزی درست و به روز برای احیاء تالاب هامون صورت گیرد و برای احیا بازنگری مجدد انجام شود.

 

سفیر افغانستان : ما آب را نبسته ایم بلکه دچار خشکسالی هستیم

 

IMG_4068

 

همچنین دراین همایش احمد نور سفیرکشور افغانستان درایران یکی از سخنرانان جلسه بود , وی با اشاره به وقوع خشکسالی درافغانستان گفت : ما آب را نبسته ایم , بلکه همان طور که ایران از پدیده خشکسالی رنج می برد، کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

وی در ادامه افزود : منطقه سیستان به عنوان هم مرز افغانستان از اهمیت بسزایی برای ما برخوردار است , دو کشور ایران و افغانستان چالش ها و منافع مشترکی دارند که هر دو باید در تعامل و همدلی برای رفع و تقویت آن تلاش کنیم.

وی وضعیت مردم افغانستان در آن سوی مرز را بسیار بدتر از سیستان دانست و گفت : آن‌ها هم از تبعات خشکسالی رنج می‌برند و این پدیده بر بسیاری از ابعاد زندگی مردم به ویژه اقتصادی و اجتماعی سایه انداخته است.

 

استاندار : هامون تالابیست بین المللی و به همه مردم دنیا تعلق دارد

 

IMG_3943

 

مهندس هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این همایش اظهار داشت : علی اوسط هاشمی افزود: ایران همواره در روزهای سخت به مردم و دولت افغانستان سنجیده و یاور آنان بوده است در چنین شرایطی نیز توقع داریم که آنان نیز به هامون بیندیشند چرا که هامون تالابی است بین الملی و به همه مردم جهان تعلق دارد و امروز هامون برای نجات و احیای مجددش دل در گرو همدلی و همکاری مسوولان جمهوری اسلامی، افغانستان، سازمان ملل و دیگر کشورهای دوست دار محیط زیست است

وی دربخشی ازسخنان خود از تلاش سازمان محیط زیست درخصوص احیای تالاب هامون تشکر کرد.

آلمان آماده همکاری جهت حل مشکل تالاب هامون

همچنین سفیرآلمان که دراین همایش حضور داشت با اشاره به مشکلات تالاب هامون گفت : دولت آلمان علاقه مند به همکاری در حل این مشکل است ما سابقه طولانی همکاری با ایران را از گذشته داشته و در این شرایط فقط ما همراه روزهای خوشی شما نیستیم در روزهای سختی و مشکلات همکاری و همراهی مان را اعلام می کنیم و امیدوار هستیم برای حل این مشکل راه حلی اساسی یافت شود.

 

معصومه ابتکار : رسانه ها پیام صلح و دوستی مردم ایران را از زابل مخابره کنند

 

IMG_4085

معصومه ابتکار آخرین سخنران همایش گفت : دولت یازدهم برنامه‌های حفاظتی مدیریت تالاب‌ها را با همکاری مردم و جوامع محلی در دست اجرا دارد.
معصومه ابتکار معاون رییس جمهور که در مراسم روز جهانی تالاب‌ها در دانشگاه زابل سخنرانی میکرد , گفت: مراسمی که امروز در زابل برگزار می شود یکی از مهمترین مراسم های بزرگداشت روز جهانی تالاب ها در سراسر دنیا میباشد , بعید می دانم در هیچ نقطه ای از دنیا مراسمی با این تنوع ملیتی و با این حجم از پشتیبانی مردم برگزار شده باشد .
وی بابیان اینکه حضور مسئولان و میهمانان از کشورهای مختلف این مراسم را بی‌نظیر کرده و یقیناً همین حضور گسترده شایسته هامون است، ادامه داد: پیام مردم ایران به مردم دیگر نقاط جهان , پیام صلح، دوستی میباشد که از از مراسم روز جهانی تالاب‌ها در زابل صادر میشود , وی ازرسانه ها خواست این پیام صلح و دوستی را به جهان مخابره کنند.
ابتکار دربخش دیگری ازسخنانش با اشاره به عزم دولت جهت احیای تالاب هامون گفت : مسئولان کشور برای نجات هامون متحد شده اند و درکنار مردم هستند. دراین راستا دولت یازدهم ردیف و اعتبار ویژه برای تالاب‌های مهم کشور اختصاص داده است.
وی در پایان سخنان خود گفت : برنامه ملی برای نجات هامون در دست تدوین است تا بتوانیم مشکلات آنرابرطرف کنیم.

درپایان این مراسم از قهرمانان تالاب تقدیر و لباس ویژه محیط بانان سازمان محیط زیست نیز به استاندار اهداء شد.

 

IMG_4107

ساعت 12 بازدید از تالاب هامون و حضور درجمع عشایر منطقه

 

شهرگندمــــ : شرکت کنندگان در همایش بزرگداشت روز جهانی تالابها پس از برگزاری این همایش از بستر خشک تالاب هامون بازدید و درنهایت نیز ناهار را درجمع عشایر تالاب صرف کردند.

 

IMG_4298

 

IMG_4288

 

پس از صرف ناهار مسئولینی که در همایش حضور داشتند با رسانه های داخلی و خارجی مصاحبه کردند.

 

IMG_4373

 

 

IMG_4399

 

معصومه ابتکار درحاشیه این بازدید به خبرنگار شهرگندمــ گفت : تمامی تلاش ما براین است که با احیای هامون بخشی ازمشکلات مردم را حل کنیم , بیشتر تاکید ما براین است که بحث بین المللی بودن هامون را نهادینه کنیم و از کشور افغانستان نیز درخواست همکاری دراین زمینه داریم.
وی با اشاره به عزم دولت جهت حل این مشکل گفت : در سفرهای مختلفی که مسئولین کشور ازجمله جناب رئیس جمهور و وزیرامور خارجه به افغانستان داشته اند این موضوع پیگیری شده است و در سفر آتی رئیس جمهور جدید افغانستان به کشور هم نیز این مساله مطرح خواهد شد.

 

حضور و سخنرانی در دانشگاه سیستان و بلوچستان 

شهرگندمـــ : معصومه ابتکار با حضور در دانشگاه سیستان و بلوچستان در جمع دانشجویان و اساتید این دانشگاه سخنرانی کرد.
به گزارش شهرگندمـــ , وی در ابتدای سخنانش از مهمان نوازی سیستانیها تقدیر کرد و همایش زابل را بسیار نشست خوب دانست و گفت : امروز یک رویکرد جهان و بین المللی را دربحث احیای هامون داشتیم , این تالاب میتواند منشاء صلح و دوستی دو ملت ایران و افغانستان باشد.

 

IMG_4454

ابتکار دربخشی ازسخنانش با اشاره به حضور سفرای آلمان و افغانستان گفت : از این بابت جلسه یک جلسه کم نظیری بود و امیدواریم این نگاه و این رویکرد با پشتوانه مردم شریف سیستان و دانشگاهیان پیش برویم
وی ازنگاه مثبت استاندار به مقوله احیای تالاب هامون تشکر کرد.

 

IMG_4457

 

 

فکر میکنم یکی ازتحولات مهمی که در دولت یازدهم جز مطالبات مردم بود و تدریجا داریم این تحول رو شاهد هستیم , بهبود و توجه جدی به دانشگاه و عزت دانشجویان که نقش راهبری نقشه علمی کشور را دارند , میباشد.
وی در ادامه افزود : دولت یازدهم تصمیم برحرکت برمدار دانایی دارد و دیگر کشور وارد آزمون و خطاهای سلیقگی درمسائل مدیریت مهم و حساس نشود واین لازمه اش همراهی دانشگاه با دستگاههای اجرایی مخصوصا در موضوعاتی که چالش برانگیز است و ما بحران داریم , یقینا یکی ازاین موضوعات مساله محیط زیست میباشد.
معصومه ابتکار افزود: رئیس جمهور نیز به مساله محیط زیست نگاه ویژه ای دارند و از همان روزهای ابتدایی شروع بکار دولت این مسائل را مورد توجه قرار داده است و دولت بنا دارد که یک پاسخ جدی به مطالبه مردم بدهد که این جای تقدیر و تشکر دارد.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور در پایان گفت : متاسفانه ما در حل مشکلات زیست محیطی دیر دست به کار شده ایم.

 

برنامه پایانی خانم دکتر ابتکار و هیات همراه , شرکت در کارگروه تخصصی نجات هامون در استانداری

شهرگندمـــ : برنامه پایانی سفر خانم دکتر ابتکار به استان , حضور در کارگروه نجات تالاب هامون بود.

به گزارش شهر گندمـــ دراین کارگروه ابتدا مدیرکل محیط زیست استان گزارشی ازروند کار کارگروه ارائه کردند و هدف اصلی را جلوگیری از جزیره ای عمل کردن درحوزه تالاب هامون عنوان کردند.

 

Untitled-1

 

و پس از وی برخی از مدیران عضو کارگروه نیز گزارشی از عملکرد خود ارائه کردند.

علی اوسط هاشمی استاندار نیز دراین کارگروه گفت : امروز یک نگاه مسئولانه در سطح استانی، ملی و بین‌المللی به سیستان شکل گرفته است.

استاندار افزود : مردم سیستان پشتوانه این نگاه هستند و با استقبال پرشور خود از مراسم روز جهانی تالاب‌ها نشان دادند که تعلق خاطر دارند، این یک فرصت برای مسئولین است.

وی با اشاره به برخی کم کاریها دراین حوزه گفت : باید برای نجات هامون واکنش سریع نشان دهیم تا هم آب را مدیریت کرده و هم شرایط حاکم بر منطقه را بهبود ببخشیم.

استاندار در بخش پایانی سخنانش گفت : باید در کوتاه‌مدت برای مردم منطقه سیستان که با طبیعت خشن دست و پنجه نرم می‌کنند، بسته حمایتی در نظر گرفته شود که شامل معافیت‌های مالیاتی و کارهای اورژانسی برای رفاه آنها است تا آسیب‌های وارده بر زندگی و اقتصاد آنها کمتر شود.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه