شهرگندمــــ : وقتی صحبتهای برخی از دولتمردان استانی و کشوری درخصوص دریاچه خشکیده هامون را میشنویم به این فکر میکنم که این عزیزان و دلسوزان به واقع درخصوص هامون سیستان سخن میگویند یا هامون دیگری مد نظر قرار دارد که ما از وجود آن بی خبریم , برنامه ها , طرحها , عملکرد گذشته , […]

شهرگندمــــ : وقتی صحبتهای برخی از دولتمردان استانی و کشوری درخصوص دریاچه خشکیده هامون را میشنویم به این فکر میکنم که این عزیزان و دلسوزان به واقع درخصوص هامون سیستان سخن میگویند یا هامون دیگری مد نظر قرار دارد که ما از وجود آن بی خبریم , برنامه ها , طرحها , عملکرد گذشته , طوری بیان میشود که شباهتی با وضعیت موجود هامون ما ندارد.

نه تنها شباهتی ندارد که اگر فرض را براین بگیریم که درخصوص هامون سیستان بحث میشود , این سوال به ذهنمان خطور میکند که پس چرا با این همه برنامه شرایط بدین گونه رقم خورده است و در یک سال گذشته نیز تغییر چندانی در وضعیت هامون ایجاد نشده است که هیچ , حتی شرایط به مراتب بدتر از گذشته نیز میباشد.

دکتر کیخا نماینده سابق سیستان در مجلس شورای اسلامی و معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در مصاحبه ای  گزارشی از عملکرد سازمان محیط زیست در گذشته و برنامه های آینده درخصوص هامون ارائه کرده است.

اما متاسفانه آنچه قابل مشاهده است و مردم در عمل و در ظاهر امر مشاهده میکنند که امروزه از تالاب بین المللی هامون تنها نام آن باقی مانده  و سیاسیتهای اتخاذ شده نتوانسته جلوی خشکیدن آنرا بگیرد و  تدابیری و برنامه های آینده نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد و میتوان گفت : مردم امیدی به این حرفها ندارد اما همچنان صبورانه و استوار در انتظار فردایی بهتر هستند که بی شک رقم خواهد خورد.

اگر شخصی با وضعیت کنونی تالاب آشنایی نداشته باشد و مصاحبه و گزارش عملکرد سازمان محیط زیست که توسط دکتر کیخا ارائه شده و سخنان دیگر دولتمردان درخصوص هامون را مطالعه نمایند , به هیچ عنوان فکر نخواهد کرد که از هامون تنها  نام آن باقی مانده است و مردم این روزها برای مرگ هامون ناله میکنند و حتی برخی پا را از این هم فراتر گذاشته و بفکر ساخت یادبود برای آن بودند .

در هر صورت امیدواریم به واقع فکری اساسی برای هامون خشکیده داشته باشند و از همین حالا که بی شک در فصل زمستان با بارشهای باران در کشور افغانستان و در پی آن جاری شدن آب به سمت کشورمان مواجه خواهیم شد , آب وارده همچون سالهای گذشته هدر نرود و حداقل به کانون بحران هدایت شود تا مردم در فصول گرم سال از ریزگردها نجات یابند.

 
به گزارش شهرگندمــــ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ، احمد علی کیخا  اظهار کرد : برای حفاظت از تالاب بین المللی هامون یک سری اقدامات ملی، منطقه ای و بین المللی انجام شده و همچنان ادامه دارد که ثبت آن در یونسکو به عنوان ذخیرگاه زیست کره یکی از این فعالیت هاست که در حال انجام است.
 
وی افزود: تاکنون مذاکراتی با اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست، برنامه عمران سازمان ملل متحد ( UNDP ) و وزارت محیط زیست افغانستان داشته ایم و به توافقاتی خوبی دراین زمینه رسیده ایم.  
کیخا ادامه داد : تالاب بین المللی هامون سالهاست در کنوانسیون رامسر ( معاهده ای در مورد حفاظت از تالاب های دنیا ) به ثبت رسیده است که علاوه بر آن در صدد ثبت آن به عنوان ذخیرگاه زیست کره در یونسکو هستیم.
 
 وی گفت: برای این منظور در حال مطالعه و تهیه گزارش هستیم و برای اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست نیز گزارشی آماده کرده ایم و امیدواریم تا سال آینده به ثبت برسد.  
 
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به اهمیت حفاظت از تالاب های کشور از جمله هامون اظهار کرد : در سفر رییس جمهوری به استان سیستان و بلوچستان مبلغ 500 میلیون دلار معادل هزار و 500 میلیارد تومان برای طرح های منابع آب و کشاورزی دشت های حاشیه تالاب هامون در نظر گرفته شده است وی تاکید کرد : اگر این میزان اعتبار به درستی استفاده و هزینه شود قطعا شاهد اتفافات خوبی در حوزه مدیریت منابع آب در حوضه آبریز تالاب هامون در داخل کشور خواهیم بود.  کیخا گفت: در زمینه تامین اعتبار و آغاز عملیات اجرایی دغدغه هایی در سازمان حفاظت محیط زیست وجود داشت که ریاست سازمان – ابتکار – با ارسال نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری خواستار تسهیل در این امر شد.
 
وی افزود: جهانگیری هم در نامه ای به وزاری نیرو و جهاد کشاورزی خواستار سرعت بخشیدن به اجرای عملیات مدیریت منابع آب در حوضه آبی هامون شد.  
 

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه