گزارش عملکرد دکتر کیخا برای هامون سیستان یا هامونی دیگر ؟

 • کد خبر : 17333
 • ۰۳ آذر ۱۳۹۳ - ۲۲:۱۱
گزارش عملکرد دکتر کیخا برای هامون سیستان یا هامونی دیگر ؟

شهرگندمــــ : وقتی صحبتهای برخی از دولتمردان استانی و کشوری درخصوص دریاچه خشکیده هامون را میشنویم به این فکر میکنم که این عزیزان و دلسوزان به واقع درخصوص هامون سیستان سخن میگویند یا هامون دیگری مد نظر قرار دارد که ما از وجود آن بی خبریم , برنامه ها , طرحها , عملکرد گذشته , […]

شهرگندمــــ : وقتی صحبتهای برخی از دولتمردان استانی و کشوری درخصوص دریاچه خشکیده هامون را میشنویم به این فکر میکنم که این عزیزان و دلسوزان به واقع درخصوص هامون سیستان سخن میگویند یا هامون دیگری مد نظر قرار دارد که ما از وجود آن بی خبریم , برنامه ها , طرحها , عملکرد گذشته , طوری بیان میشود که شباهتی با وضعیت موجود هامون ما ندارد.

نه تنها شباهتی ندارد که اگر فرض را براین بگیریم که درخصوص هامون سیستان بحث میشود , این سوال به ذهنمان خطور میکند که پس چرا با این همه برنامه شرایط بدین گونه رقم خورده است و در یک سال گذشته نیز تغییر چندانی در وضعیت هامون ایجاد نشده است که هیچ , حتی شرایط به مراتب بدتر از گذشته نیز میباشد.

دکتر کیخا نماینده سابق سیستان در مجلس شورای اسلامی و معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در مصاحبه ای  گزارشی از عملکرد سازمان محیط زیست در گذشته و برنامه های آینده درخصوص هامون ارائه کرده است.

اما متاسفانه آنچه قابل مشاهده است و مردم در عمل و در ظاهر امر مشاهده میکنند که امروزه از تالاب بین المللی هامون تنها نام آن باقی مانده  و سیاسیتهای اتخاذ شده نتوانسته جلوی خشکیدن آنرا بگیرد و  تدابیری و برنامه های آینده نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد و میتوان گفت : مردم امیدی به این حرفها ندارد اما همچنان صبورانه و استوار در انتظار فردایی بهتر هستند که بی شک رقم خواهد خورد.

اگر شخصی با وضعیت کنونی تالاب آشنایی نداشته باشد و مصاحبه و گزارش عملکرد سازمان محیط زیست که توسط دکتر کیخا ارائه شده و سخنان دیگر دولتمردان درخصوص هامون را مطالعه نمایند , به هیچ عنوان فکر نخواهد کرد که از هامون تنها  نام آن باقی مانده است و مردم این روزها برای مرگ هامون ناله میکنند و حتی برخی پا را از این هم فراتر گذاشته و بفکر ساخت یادبود برای آن بودند .

در هر صورت امیدواریم به واقع فکری اساسی برای هامون خشکیده داشته باشند و از همین حالا که بی شک در فصل زمستان با بارشهای باران در کشور افغانستان و در پی آن جاری شدن آب به سمت کشورمان مواجه خواهیم شد , آب وارده همچون سالهای گذشته هدر نرود و حداقل به کانون بحران هدایت شود تا مردم در فصول گرم سال از ریزگردها نجات یابند.

 
به گزارش شهرگندمــــ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ، احمد علی کیخا  اظهار کرد : برای حفاظت از تالاب بین المللی هامون یک سری اقدامات ملی، منطقه ای و بین المللی انجام شده و همچنان ادامه دارد که ثبت آن در یونسکو به عنوان ذخیرگاه زیست کره یکی از این فعالیت هاست که در حال انجام است.
 
وی افزود: تاکنون مذاکراتی با اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست، برنامه عمران سازمان ملل متحد ( UNDP ) و وزارت محیط زیست افغانستان داشته ایم و به توافقاتی خوبی دراین زمینه رسیده ایم.  
کیخا ادامه داد : تالاب بین المللی هامون سالهاست در کنوانسیون رامسر ( معاهده ای در مورد حفاظت از تالاب های دنیا ) به ثبت رسیده است که علاوه بر آن در صدد ثبت آن به عنوان ذخیرگاه زیست کره در یونسکو هستیم.
 
 وی گفت: برای این منظور در حال مطالعه و تهیه گزارش هستیم و برای اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست نیز گزارشی آماده کرده ایم و امیدواریم تا سال آینده به ثبت برسد.  
 
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به اهمیت حفاظت از تالاب های کشور از جمله هامون اظهار کرد : در سفر رییس جمهوری به استان سیستان و بلوچستان مبلغ 500 میلیون دلار معادل هزار و 500 میلیارد تومان برای طرح های منابع آب و کشاورزی دشت های حاشیه تالاب هامون در نظر گرفته شده است وی تاکید کرد : اگر این میزان اعتبار به درستی استفاده و هزینه شود قطعا شاهد اتفافات خوبی در حوزه مدیریت منابع آب در حوضه آبریز تالاب هامون در داخل کشور خواهیم بود.  کیخا گفت: در زمینه تامین اعتبار و آغاز عملیات اجرایی دغدغه هایی در سازمان حفاظت محیط زیست وجود داشت که ریاست سازمان – ابتکار – با ارسال نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری خواستار تسهیل در این امر شد.
 
وی افزود: جهانگیری هم در نامه ای به وزاری نیرو و جهاد کشاورزی خواستار سرعت بخشیدن به اجرای عملیات مدیریت منابع آب در حوضه آبی هامون شد.  
 

 

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=17333

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 52در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۵۲
 1. در فصل زمستان هم اگر ابی امده به خاطر سیل در افغانستان بوده ک افغان ها مجبور به باز کردن سد شدند. چرا وزارت خارجه اقدامات لازم رو با کشور دوست و همسایه و مسلمان افغانستان برای گرفتن حق ابه نمی کند؟! ما حق ابه داریم. چرا نمی توانیم اب بگیریم؟!

 2. سلام
  اقای کیخا دوران نمایندگی شما و سایر نمایندگان سابق و همچنین حال حاضر باعث به وجود آمدن شرایط کنونی سرزمین سیستان است ……………
  …………
  ……………………………………. فعالیت شما در سازمان که متولی اصلی احیاء دریاچه هامون است تا به این اندازه ضعیف باشد ………………………….. اقای کیخا بهتر نبود زمانی که بودجه احیاء دریاچه ارومیه تصویب شد همان زمان جهت نشان دادن اعتراض و همدردی با مردم سیستان و ایجاد تلنگری به دولت تدبیر و امید از این مقام و مسئولیت کنارگیری میکردید واقعا آیندگان در مورد شما و سایر مسئولین چه خواهند گفت شما وقتی از احیاء دریاچه هامون و مشکلات سبستان حرف میزنید گویی اصلا در زمان شما این وضیعت به این شکل به وجود نیامده نه در زمان نمایندگی نه حالا که مسئول مستقیم بزرگترین مشکل سیستان دریاچه هامون هستید کاری اساسی و بنیادین انجام ندادید شما مسئولین باید در قیامت جوابگو باشید البته اگر جوابی داشته باشید

  • مثل اینکه شما با هامون خشکیده مشکلی ندارید . فقط چشم دیدن آقای دکتر کیخا را در سمت معاون محیط زیست کشور ندارید. اگر دکتر کیخا که زابلی است در این سمت نباشد این پست به یک ترک یا لر میرسدو فقط دل شما خنک میشود…هنوز یاد نگرفته ایم از همدیگر حمایت کنیم تا اینگونه باشیم ، سیستان اینگونه است

   • وست عزیز و هم شهری شما حق دارید ولی قبول کنید تحمل استاندار غیر بومی و یا مسئول لر یا ترک که با کم کاری و ضعف مسئولیت باعث ایجاد بحران به این شکل شود خیلی قابل هضم تر است تا این که فزندی از دیار سیستان(اقای کیخا)باشند در ضمن اگر قرار بر حمایت باشد ایشان هم مورد حمایت و هم مورد اعتماد مردمان شرف سرزمین سیستان بوده و هستن ولی انتظار از رجال سیاسی بیشتر از این عملکرد ضعیف است

 3. سلام.به نظر شما آیا تمام کم کاریها به دکتر کیخا باز میگردد؟ آیا اطمینا دارید کهنمایندگان و دیگ مسیولین با وی همکاری میکنند؟ اگر جواب « آری» است، سخت در اشتباه هستید!!!
  هامون امروز یک بازیچه سیاسی و ابزاری تبلیغاتی برای انتخابات آتی شده است.
  مشکل هامون مدیریت و اجرا نیست چون الحمدلله در سیستان که قحط الرجال نشده است! مشکل تخریب یکدیگر، مانع تراشی و کارشکنی است. می گویند در مجلس برای دریاچه ارومیه، زاینده رود، تالاب گاو خونی، بودجه مشخصی تخصیص داده شده است… راستی از مجلس چه خبر؟؟؟ آیا ما را می شناسند؟؟؟
  بیچاره هامون که گیر ما افتاده است….

  • دوستان در جریان باشید 2 ساله که مردم ایران و مسولین بالا دست هامون رو میشناسند وو از انجایی که نمایندگان دوره قبل هیچ اقدامی در ارتباط با هامون از ایشان به چشم نمیخوره …این نقش نمایندگان این دور به خصوص سر کار خانم عالی رو نشون میده …..ضمن اینکه ملت سیستان خوب و به حق انتخاب کردن

 4. سلام : باید دید اکنون که در مجلس بحث محیط زیست و حفظ و احیاء تالابهای ایران داغ است و به راحتی بودجه میدهند و کارها و سند های چشم انداز می نویسند و به مردم پول حق آبه و عدم کشت و کار می دهند نمایندگان جدید ما کجا خواب بودند … . باید دید !

 5. قابل توجه دوستمون آقارضا بایدبگم که وضعیت کنونی دریاچه هامون نتیجه کم کاری دکتر کیخا نیست ..برید لطفا پیگیر باشین نمایندگان چه میکنند در جریان باشید که خانم دکتر ابتکار خودشون علنی اعلام کردن به خاطر دکتر کیخا برای بازدید از دریاچه هامون آمدن

 6. سلام
  دوستان عزیز کاش همه مسئولین و نمایندگان فعلی همانند دکتر کیخا تلاش میکردند و همانند ایشان نسبت به مسایل منطقه احساس مسئولیت می نمودند.واقعا باید به جناب دکتر کیخا خسته نباشید گفت و بقیه مسئولان بجای کارهای …… از ایشان راهنمایی و کمک بگیرند

 7. از اینکه آقای دکتر کیخا معاون محیط زیست هستند هرسیستانی خوشحال هستش اما برای سیستان وسیستانی اقدام عملی مهم است که متاسفانه در بهترین شرایط انجام نگرفت،…

 8. مشکلات امروز سیستان و وضعیت حاد و بحرانی سیستان توسط اسرائیل و آمریکا صورت نگرفته است توسط خود مسئولان سیستانی به این حال و روز افتاده است. دوستان آیا تا به حال به این موضوع توجه کرده اید همه نمایندگان و مسئولان ادارات و نهادهای سیستان که در سیستان پست و مقام مهمی داشته اند فقط تا زمان زمام داری و پشت صندلی ریاست بودن در سیستان حضور داشته و بعد از تحویل دادن صندلی مدیریت و نمایندگی خود به کجای ایران رهسپار شده اندآیا سیستان سکوی پرتاب است به سایر نقاط کشور قضاوت با خودتان…

 9. به نام خدا
  با سلام
  از زحمات آقای دکتر کیخا تشکر می کنم . اما باید واقع گرا بود .
  قبلا که دریاچه هامون را ثبت بین المللی کردند چه اتفاقی افتاد .
  تالاب بین المللی هامون چه اسم بزرگی .
  لطفا چند تا عکس از دریاچه بگذارید .

  • ازسیدباقر حسینی عزیز این نماینده محبوب ومردمدار و تلاشگر ممنونیم

   • به نام خدا
    با سلام

    از نمایندگان عزیز ومحترم سیستان درخواست می کنم که در برنامه هفته آینده مناظره از شبکه اول صداو سیما حضور یابند و مانند نماینده محترم ارومیه خشک شدن دریاچه هامون و ایجاد ریزگردهای فراوان و همچنین مشکلاتی که برای کشاورزان زحمت کش سیستانی در طول 17 سال خشک سالی گذشته ایجاد شده است را موردمناظره و گفتگو قرار بدهند ( با توجه به اینکه بیش از ده هزار پیامک
    از طرف سیستانیهای عزیز به برنامه مناظره تاریخ جمعه 7آذر 1393فرستاده شد و مردم سیستان خواهان بررسی وضعیت دریاچه هامون و کشاورزان سیستانی شدند . )

 10. به نام خدا
  با سلام
  عملکرد ضعیف نمایندگان سیستان کاملا قابل مشاهده است .

  • خیلی بی انصافی که میگی عملکرد ضعیف بخدا فقط این دوره مسوولین سیستان رو شناختند هامون روشناختند طرح منطقه ازاد سیستان بر سر زبانه امده دوستان قبلی چکار کردن کیخا برای هامون چه کرد درود بر شرف و انصافتان باید در مقابل خدا ژاسخگو باشید نباید تلاشهای سیدباقر حسینی عزیز رو نادیده بگیرید بخدا معصیت داره از مدیر سایت هم ممنونم

   • به نام خدا
    با سلام
    من به نظر شهریار عزیز احترام می گذارم و لازم است به شما برادر عزیز بگویم که عملکرد ضعیف در کدام مورد قابل مشاهده است ؟
    در پرداخت خسارت به کشاورزان سیستانی و موضوعی که الان ما در این خبرداریم بر روی آن بحث و گفتگو می کنیم تالاب بین المللی هامون است نه منطقه آزاد سیستان . من نظر خودم را درباره منطقه آزاد سیستان در قسمت خبر مخصوص به خودش نوشته ام . لطفا مشاهده کنید .
    شما باید از من سوال می کردید که آیا عملکرد نمایندگان عزیز سیستان در تمام ضمینه ها ضعیف بوده است ؟
    که متاسفانه این سئوال را از من نکردید !!!!!!!

 11. شورایار به روز است. بازدید سرپرست شهرداری از بازار زابل.

 12. ما هم به عنوان سیستانی افتخار می کنیم به جایگاه جناب اقای کیخا در سازمان محیط زیست اما یک سوال این جا مطرح است حالا که یک سیستانی در راس سازمان محیط زیست کشور که متولی حل محضل تالاب هامون برعهده اش است قرار دارد و ما باز هم تغییری در تالاب احساس نکردیم پس نتیجه می گیریم بود یا نبود این عزیزان زیاد تاثیر برای ما ندارد حال چه فرقی می کند که این برادر مسول ما ترک باشد یا لر ما خودمان چه گلی بسر خودمان زده ایم قابل توجه عزیزانی که سنگ اقای کیخا را به سینه میزنند باید به عرض برسانیم که این برادران قدرت دفاع از مردم سیتان را ندارند.حضور اقای کیخا در سازمان محیط زیست و عدم کارایی ایشان در باره محضل تالاب مدعای این واقعیت است-چون اقای کیخا اعتقادی به سیتانی ندارد و گرنه یک سیستانی یا هم استانی را برای ریاست سازمان محیط زیست استان می گذاشت.

 13. سلام دوست عزیز آقا رضا نمی دانم از نظر تحصیلی و کارهای اجرایی در چه مرتبه ای قرار دارید.نقد کردن شما با ادبیات کناره گیری جناب دکتر کیخا بسیار مغرضانه است مگر من وشما برای سیستان در اندازه های خودمان چه کردیم؟ آیا با استعفای فردی با این تحصیلات عالیه و یکی از گزینه های ریاست محیط زیست کشور مشکلات سیستان حل می شود.مشکل ما اینست که وحدت ویکپارچگی نداریم و طایفه ای و قومی و قبیله ای فکر می کنیم.مگر مشکلات عدیده محیط زیستی کشور تا کنون حل شده است؟ پس با تفکر شما اگر ایشان این جایگاه رو هم کسب میکرد باید استعفا میداد!تا زمانیکه این اختلافات بر جامعه سیستانی حاکم باشد نه تنها پیشرفتی حاصل بلکه این میشود که امروز در استان مشاهده می کنید.توانمندی و کارامدی نیروهای سیستانی در خارج استان قرب و منزلت بالایی دارد.لطفا متخصصین وارد نقد شوند نه…..

 14. تازمانی که به دنبال منافع شخصی و تخریب یکدیگر باشیم چیزی بیش از این نسیب سیستان نخواهد شد. ضمنا به اطلاع دوستان برسانم این روزها …….برای انتقال اعضای درجه یک خانواده خود به مناطق خوش آب و هوای کشور سخت مشغول فعالیت هستند . به نظر اینها امیدی به آینده سیستان ندارند و احتمالا از مسایلی پشت پرده مطلع میباشند که این اقدامات را در پیش گرفته اند . خداوند سزای خیانتکاران را خواهد داد .

 15. دوستان عزیز همه ی ما میدونیم که خشکسالی 17 سال پیش اتفاق افتاده و این وضعیت بحرانی در سیستان از همون 17 سال پیش کلید خورده! اما انصافا 2، 3 سالی هست که موضوع هامون و تالاب هامون سر زبونها افتاده. حتی خیلیها نمیدونستن که هامون یک تالاب هست و میتونه قابل حمایت باشه. تو این مدت خیلیها مسول و نماینده بودن ولی حتی یک اقدام سیاسی ظاهری هم نکردند که اسم هامون سر زبانها بیفته. اما کمی فکر کنیم که چه شد که هامون رسانه ای شد. شمایی که مجلس این دوره رو در خواب میدونید پس بیدار باشید و بدونید که نماینده شما (سید باقر حسینی) فراکسیون تالاب هامون رو ایجاد کرده 2سال پیش و رییس این فراکسیون هم هست و همچنین رییس فراکسیون مرز نشینان با 70 عضو از نمایندگان مرزی هست. کارهای زیادی باید صورت بگیره که اسم هامون بعد 17 سال در کنار دریاچه ارومیه مساوی و برابر قرار بگیره حتی در حد یک اسم. ما این رو در 17 سال گذشته نداشتیم. کار برای هامون شروع شده ولی یهو انتظار نداشته باشید که مثل ترکها که باهم متحدنو لابی های بسیار قوی در دولت و مجلس و در حد وزیر دارن بتونیم اعتبار بگیریم. اونا حداقل هیت نمایندگان استانشون یکدستو هماهنگن ولی ما چی؟؟ بازم به نظر بنده همترازی هامون و ارومیه حتی روی کاغذ بزرگترین دستاورد هست که در دوره های گذشته هیچ مسول و نماینده ای حتی ورود نکرده به این موضوع. پس واقع بین باشیدو مطمعن باشید که اگه با همین سرعت پیگیری در مورد هامون پیش بره ما دستاورداهای خوبی رو بدست میاریم. اما حمایت مردمی هم خیلی مهمه. تا خودمون نخایم مسولین بالا دستی هم جدی نمیگیرن مشکلاتمون رو!!

  • به نام خدا
   با سلام
   من به نظر زنده باد سیستانی با غیرت احترام می گذارم اما طبق مطالعات زیادی که در رسانه های سیستان و دیگر رسانه ها داشتم فقط
   با این بخش از سخنان شما موافق هستم (اما حمایت مردمی هم خیلی مهمه. تا خودمون نخایم مسولین بالا دستی هم جدی نمیگیرن مشکلاتمون رو!!)

  • بر سر زبان افتادن هامون به لطف انجمن های غیر مردمی سیستان و جوانانی غیور مثل رسول عباسی بود و صد البته که همه آن بعد از استقرار دولت جدید صورت گرفت در صورتی که تا قبل از دولت هیچ صدایی نبود.
   البته نمیگم نماینده محترم کمکاری کردن ولی مطالبی که شما گفتین ربطی به آقای دکتر حسینی نداره و اگر داشت قبل از دولت باید خودش رو نشون میداد.

 16. با سلام
  فکر کنم اگر کسی به دقت به مصاحبه دکتر کیخا دقت کند متوجه صحبتها و اهداف دکتر خواهد شد .
  انتظار ما از دکتر کیخا نباید این باشد که تیشه بردارد و در دریاچه هامون لایروبی کند .
  انتظار مااین است که ثبت دریاچه هامون در یونسکو به عنوان ذخیرگاه زیست کره یکی از این فعالیت هاست که در حال انجام است.
  حال مخالفان دکتر میگویند این طرح به چه درد میخورد .
  (تالاب بین المللی هامون سالهاست در کنوانسیون رامسر ( معاهده ای در مورد حفاظت از تالاب های دنیا ).
  اول خواهشا راجع به کنوانسیون رامسر تحیق کنید و بعد از آن در مورد ذخیرگاه زیست کره در یونسکو که درصدد ثبت آن در سال آینده است .
  بعد از مطالعه این دو آقای نویسنده این گزارش اول فرد متخصص و کاربلد از نابلد و حراف مشخص میشود .
  والسلام

  • به نام خدا
   با سلام
   من به نظر حاتم عزیز احترام می گذارم . در بالا نوشتم که قبلا که دریاچه هامون را ثبت بین المللی کردند چه اتفاقی افتاد ؟
   منظور من این نبود که با ثبت دریاچه هامون به عنوان تالاب بین المللی هامون مخالف هستم .
   منظور من این بود که بعد از ثبت چه اتفاق هایی و چه کارهایی باید
   انجام میشد که نشد ؟
   جناب آقای دکتر کیخا فرمودند : 13/9/1392
   برای موفقیت ، همه دوستداران سیستان بایستی دست به دست هم دهند و منافع اجتماعی را بر منافع فردی ترجیح دهند. مسئله ای که یکی از دلایل اصلی عقب ماندگیهای سیستان است. نخبگان مردم باید بپاخیزند و از این فرصت تاریخی بیشترین استفاده را بکنند. خوشبختانه به نظر می رسد خیزش اجتماعی در تحصیلکرده های جوان سیستانی به عنوان اولین پیش شرط توسعه ایجاد شده است. یعنی اینکه مردم خود بایستی احساس نیاز به تغییر بکنند. و امیدوارم که در انتخاب مسیر درست توسعه که دومین پیش شرط می باشد با دید باز عمل کرده و دقت فرموده تا دچار اشتباه نشوند.

 17. معمولا وقتی فاجعه رخ می دهد، عده ای همدیگر را متهم می کنند، عده ای خودشان را ناجی معرفی می کنند، عده ای هم سکوت می کنند و درد می کشند، فاجعه تالاب ها و از جمله هامون سیستان، ریشه در عدم دور اندیشی مشاورین ایجاد چاه نیمه ها دارد، دست کاری های بدون توجه به عواقب آینده آن توسط دستگاه های مختلف که ظاهرا همه نیز با نیت خیر و برای خدمت به منطقه انجام شده است.
  نیروی انتظامی در بستن بند در دل هامون به عنوان انسداد مرز، سازمان آب منطقه ای در احداث دایک و تخلیه زهاب ها در هامون، احداث به اصطلاح بادشکن و نگهداشت تلماسه های بادی در بستر هامون توسط سازمان جنگل ها، احداث جاده زابل نهبندان در بستر ریاچه و انباشت میلیاردها متر مکعب خاک در بستر دریاچه، عدم جلوگیری از تردد خودروهای قاچاق بر در بستر دریاچه توسط محبط زیست و نیروی انتظامی و …
  بودجه ها هم گرفته شده، به نحوی با تبلیغات صرف فعالیت های دست چندم و غیر مؤثر گردیده … به هوا فوت شده است.
  بخشی از مشکل نیز مربوط به ورای مرز می باشد، چند سال یک اتفاق خوب، یک فرصت مناسب در اختیار سیستانی ها و ایران قرار داشت که سفیر ایران در کابل از ما بود و تعدادی از یارانش را نیز همرا داشت در این دوران طلایی برای سیستان، چه کردیم؟
  حالا گرچه دیر شده اما با اراده و با انسجام فکری و دست در دست هم می توان جبران مافات نمود، به شرط اینکه در سرازیری شیب دوران نمایندگی و برای پست وکالت به یاد هامون نیفتیم!!!

 18. مدیر محترم سایت لطف بفرمایید در انتخاب تیتر انصاف و دقت کارشناسی مبذول فرمایید ،پایه اقداماتی که در سطح ملی و بین المللی دکتر کیخا در حال طراحی ان برای دریاچه هامون است ، در نوع خودش بی نظیر بوده و اینها لازمه توفیق اینده است/ امروز در همه جاهای دنیا تالاب ها با مشارکت جهانی باید احیا شود /دریاچه ارال امروز مشارکت بیش از 80 کشور جهان را با خود دارد/بیاد داشته باشیم حضور این شخصیت ارزنده نعمتی بی بدیل است/ در نظرات تنگ نظری موج می زند/ برخی به فراکسیون بی هویت از نظر اعتبار حقوقی اشاره کردند/کسی نیست از این دوستان بپرسد این دو عزیز سهمیه گاز سیستان را که خاص سیستان دو نماینده قبلی گرفتند ثابت نگه دارند/ این دو عزیز همین گاردریل جلو بیمارستان را نتوانستند تکمیل کنند و هزاران مساله که منجر به نابودی و بر گشت سیستان شد/ وضعیت تعطیل شده ادرارات نتیجه عمل اینهاست/کدام تخصص علمی را دارا بوده و کدام جلسه ملی را در ارتباط با تالاب اینها مدیریت کرده اند/ گزارش بدهید/دو سال گفتند اب عمان می اید / بعد گفتند تاجیکستان / بعد گفتند در 3 هزار متری عمق زمین کار می کنیم/ووو….اقایانی هم که نظر می دهند به هوش باشند احیاء تالاب هامون اقدامات گسترده جهانی طلب می کند که نیازمند ابزار خاص است که تنها دکتر کیخا قادر به پیاده سازی این ابزار است و به حمدالله در حال پایه گذاری است/قدر بزرگانمان را بدانیمانهم بزرگان شایسته

  • به نام خدا
   با سلام

   من به نظرکارشناس عزیز احترام می گذارم (اقایانی هم که نظر می دهند به هوش باشند احیاء تالاب هامون اقدامات گسترده جهانی طلب می کند که نیازمند ابزار خاص است که تنها دکتر کیخا قادر به پیاده سازی این ابزار است و به حمدالله در حال پایه گذاری است/قدر بزرگانمان را بدانیم انهم بزرگان شایسته )
   اما فراموش نکنیم که اگر حمایت و تلاش مردم سیستان ویا دوستداران محیط زیست سیستان و یا دوستداران محیط زیست تالاب بین المللی هامون در سمن های ( سازمانهای مردم نهاد ) محیط زیستی
   وجود نداشته باشد مسئولین بالا دستی هم مشکلات ما را جدی نمی گیرند .
   ما همچنان منتظر اقدامات جناب آقای دکتر کیخا هستیم .
   آقای یونس دهمرده عزیزگفتند: لزوم مطالبه گری را فراموش نکنیم.

 19. همشهری گرامی همه مسئول مشکلات سیستان هستند. من، تو، معلم، کارگر، کارمند، کشاورز و …. . آیا دکتر کیخا عامل همه مشکلات است؟ آیا قبل از آن سیستان گل و بلبل بود؟ آیا جز هامون در سایر حوزه های سیستان مشکلی نیست؟ آیا اگر دکتر کیخا نبود هامون آباد بود؟ برادر من مشکل سیستان تحلیلهای مغرضانه همه‎ی ماست. باور کنیم که مطالبه کردن جدای از تخریب است.

  • به نام خدا
   با سلام
   من بنده کوچک خدا به نظر سیوستان عزیز احترام می گذارم و با نظر شما موافقم اما نظری که همیشه با نام خدا آغاز می شود مطمئن باشید در آن غرض ورزی وجود ندارد .
   از نمایندگان عزیز سیستان و جناب آقای دکتر کیخا مطالبه و درخواست می کنم که لطفا به موارد زیر توجه کنند :

   خبر شماره یک : پرداخت خسارت به کشاورزان، برای جلوگیری از کشت در حوزه دریاچه ارومیه

   دبیر شورای فرهنگی و اجتماعی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی گفت: برای جلوگیری از کشت در این حوزه دو هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار به منظور جبران خسارت کشاورزان اختصاص یافته است.
   در آدرس زیر :
   پرداخت خسارت به کشاورزان، برای جلوگیری از کشت در حوزه دریاچه ارومیه
   http://www.doe.ir/Portal/home/?news/196210/196226/382086/

   خبر شماره دو : طرح نکاشت به کمک احیای دریاچه ارومیه آمد/ مصوبه دولت وارد فاز اجرایی می شود

   در آدرس زیر:
   طرح نکاشت به کمک احیای دریاچه ارومیه آمد/ مصوبه دولت وارد فاز اجرایی می شود
   http://www.doe.ir/Portal/home/?news/196210/196226/388459

   شماره 3: بیابان زدایی و آبخیز داری (آیا آبخیزداری می تواند باعث کاهش تبخیر آب شود ؟)
   توضیحات کامل در آدرس زیر:
   http://www.aparat.com/v/w4ByF

   شماره 4: مروری بر روش های کاهش میزان تبخیر از سطوح آزاد آبی در مناطق خشک و نیمه خشک
   در آدرس زیر:
   http://www.civilica.com/Paper-CCWS01-CCWS01_026.html

   شماره 5:افزایش ظرفیت ذخیره آب در خاک با استفاده از مواد ابر جاذب رطوبت در حوضه زاینده رود
   در آدرس زیر :
   http://www.civilica.com/Paper-COWR01-COWR01_226.html

   شماره 6:مجموعه مقالات نهمین سمینار سراسری آبیاری و کاهش تبخیر
   در آدرس زیر:
   نهمین سمینار سراسری آبیاری و کاهش تبخیر
   http://www.civilica.com/article720.html

 20. دوستان و هم‌ولایتی‌های عزیز
  همانطور که در دیگر نظرات هم خواندم مشکل تالاب هامون در پی خشکسالی‌های ۱۷ساله اخیر و یکسری بی‌تدبیری‌ها رقم خورده است. آنها که نشسته‌اند و فکر کرده‌اند که یک نفر نماینده می‌شود و می‌تواند معجزه کرده و یک شبه ، یک روزه ، یکساله چنین مشکل عمیق و پیچیده‌ای را حل کنند سخت در اشتباهند. آنان که گمان می‌کنند یک سیستانی مدیر عالی‌رتبه‌ای شده و او هم می‌تواند معجزه کند سخت در اشتباهند.
  خود مردم چه کاری انجام می‌دهند؟
  کمی باید واقع بین بود و فارغ از احساس مسئله هامون را دید. صرف این که نماینده‌ای فراکسیون هامون ایجاد کند یا مدیری درباره هامون حرف بزند این مسئله حل نمی‌شود. مردم سیستان در همان سیستان نشسته‌اند و انتظار دارند بدون آنکه آستین بالا بزنند مشکلاتشان حل شود؟

  • به نام خدا
   با سلام
   با نظر جمال رحمتی عزیزموافق هستم .

   جناب آقای دکترکیخا بیان کردند : 1392/9/16

   نکته اول إظهار ارادت دوستان به هامون مقدس و فریاد بلند آنان برای دوست داشتن هامون و بوسه زدن بر تن خشکیده و ترک خورده هامون عزیز است.

   که البته بسیار قابل احترام است و به نظر بنده هم لازم است هر چه سریعتر همه سیستانی های سراسر ایران و جهان با همدیگر هم صدا شده و برای نجات هامون فریاد بکشند. آنچنان فریادی که همه خفتگان داخلی و خارجی را برای احیاء هامون بیدار کند.

   نکته دوم نا امیدی برخی از دوستان است تا حدی که مجلس ختم هامون را ترتیب می دهند. به نظر من هر چند شرایط فعلی هامون بسیار غم انگیز است اما نبایستی تسلیم شد و تن به پذیرش شرایط موجود داد. این بیماری لاعلاج نیست و می توان آن را درمان کرد.

   نکته سوم آرزوی برخی از همشهریان محترم برای سیرآبی و احیاء هامون است. که خود نکته مثبتی است و باید این روحیه امید و آرزو را در همه مردم تقویت کرد زیرا اگر خود ما سیستانیها بپذیریم که هامون مرده و قابل احیاء نیست قافیه را باختیم.

   نتیجه اینکه ما با هامون زنده ایم حتی در ذهن ما نبایستی هامون بمیرد این افکار را باید از خود و فرزندانمان دور کنیم.

 21. درود سلام ما به همه کسانیکه با صداقت قدمی هرچند کوچک برای نجات هامون بر می دارند/درود ما به دکتر کیخا سیستانی که به عنوان یک مدیر ملی در دولت صدای نابودی محیط زیست و منابع حیاتی کشور را همگانی کرد/متخصص با هوشی که همه متخصصین کشور به ان احترام می گذارند/ نخبه متعهدی که وقتی در یکی از مناظرات تلویزیونی ظاهر می شود،طرف مقابل مناظره می گوید دکتر کیخا چه مسئول باشد و یا نباشد بدون شک از بهترین کارشناسان کشور است/همشهریان عزیز احساسات را کنار بگذارید/خدای نکرده بخل و حسد را کنار بگذارید/برای دیگران اخرت را نباید خراب کنیم/در خلق شرایط سیستان همه و همه از من نوعی تا شما نظریه پرداز سهمی داریم/اما بدون شک نجات از این وضعیت نیازمند یک برنامه عمل دقیق است که خوشبختانه در ارتباط با تالاب هامون به همت همه ما و بویژه جناب دکتر کیخا در حال تدوین است که امیدواریم مشابه دریاچه ارومیه هرچه سریعتر به هیات دولت ارسال و تصویب گرددکه خود این مساله گام بزرگی است. از طرفی چون نجات تالاب بخش زیادی به عملکرد دولت افغانستان بستگی دارد بدون شک اقدامات بین المللی اساس کار خواهد بود/برای همه مسئولین و دلسوزان واقعی نجات تالاب ارزوی موفقیت داریم/و از هماهنگی های مطلوب ملی اقای دکتر کیخا هم صمیمانه تشکر می کنیم

  • به نام خدا
   با سلام
   من به نظر شهروند عزیز احترام می گذارم .
   دوستان عزیز آگاه باشند که هدف ما فقط مطالبه و درخواست است .

 22. ضمن احترام به تمامی عزیزان که نظر داده اند بنده به عنوان یک فرد سیستان وبلوچستانی به وجود دکترکیخا افتخار می کنم وبرای ایشان وتمام فرزندان دلسوز استان ارزوی صحت وسلامت می کنم وتوصیه دوستانه دارم به شما بزرگوران که حداقل ازدیگر استانها یاد بگیرم وبه راحتی فرزندانمان را تخریب نکنیم چراکه اگر به گذشته خودمان بگردیم خوب متوجه می گردیم حال امروز ما برگرفته از تصمیم دیروز ماست که مصداق این مطلب انتخابات گذشته مان است که با احساس و عوام فریبی که در سطح منطقه صورت گرفت با خودمان چه کردیم امیدوام انها یکه ان شرایط را رقم زدند امروز پاسخ گو باشندبرای سربلندی استانمان یک صلوات ختم نمائید

 23. چرا ما سیستانیها باید سنگ نمایندگانی رو به سینه بزنیم که الان با خانواده هاشون در بهترین نقاط تهران دارن زندگی میکنن!! البته بجز دکتر کیخا که بعد از چند ماه و یا سالی یکبار به یاد زابل و سیستان می افتد!!

 24. به نام خدا
  با سلام
  دوستان عزیز به ما می گویند که احساسات را کنار بگذارید .
  ما این گفتگو را به هیچ عنوان از آغاز تا اکنون با احساسات شروع نکردیم .
  دوستان عزیز سیستانی لطفا سخنان معاون سازمان آبخیزداری ومراتع کشور را که در بالا قرار دادم را مشاهده کنید (شماره ۳: بیابان زدایی و آبخیز داری)

  لطفا سخنان دکترحجت میان آبادی (کارشناس حوزه منابع آب )را که در مورد مدیریت منابع آب و همچنین منطقه سیستان است را مشاهده کنید.
  http://www.aparat.com/v/Lcx2s

  لطفا سخنان پروفسور کردوانی را که در مورد مالچ پاشی رسی است را مشاهده کنید .
  http://www.aparat.com/v/pI710

  لطفا سخنان مخترع مالچ پلیمری در ایران را مشاهده کنید .
  http://www.aparat.com/v/UluXh

  دریکی از سایت های خبری افغانی خبری را مشاهده کردم که در زیر مشاهده می کنید :من از راست یا دروغ بودن این خبر اطلاعی ندارم .

  لطفا مطالعه کنید :
  1- بند برق و آبرسانی بخش آباد در ولایت فراه
  در آدرس زیر:
  http://tkg.af/dari/analysis/analysis/8725-%D8%A8%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%88-%D8%A2%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D9%88%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%87
  2-بند برق و آبرسانی کمال خان در ولایت نیمروز
  http://tkg.af/dari/analysis/analysis/8604-%D8%A8%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%88-%D8%A2%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%AE%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%88%D9%84%D8%A7

 25. برادران سیستانی از اینکه افراد فرهیخته ای مثل جناب آقای کیخا مسولیتها و پست مهمی در کشور دارد باعث افتخار هر سیستانی است و شکی در آن نیست.اما جواب یک سوال در اینجا مبهم است جناب آقای کیخا که خودشان یک دانشگاهی هستند باید به پتانسیل نیروی کار آمد دانشگاهی بومی نیز اهمیت قائل شوند ممکن است عزیزان بدانند که تنها دکترای محیط زیست استان ما جناب آقای دکتر نوری رئیس پژوهشکده ی جغرافیا و برنامه ریزی استان هستند با توجه به چنین فردی لایق و بومی چه نیازی به حمایت از برادر محمودی رییس سازمان محیط زیست استان که یکی از برادران لر هستند کردند.چرا برادر کیخا حمایت خودشان را از افراد تحصیل کرده بومی دریغ دارند غیر از این است که فکر میکند این عزیزان بعد از گرفتن پست در استان مانع و سدی هستند در عرصه سیاست.و آنها را رقیبی برای خودش در عرصه انتخابات می بینند.

  • برادر من انتصاب و عزل از عهده دکتر کیخا خارج است .
   در مورد مهندس افسری لازم بذکر است دکتر کیخا حتی به ایشان پیشنهاد ریاست گارد حفاظت محیط زیست کشور را داده که مهندس افسری نپذیرفته . . میتونید از خود مهندس افسری بپرسید .

 26. دوستان عزیزکاش همه مثل آقای دکترکیخابودن داریددرموردایشون کم لطفی میکنید،قابل توجه دوستانی که ندونسته انتقادمیکنن.

  • به نام خدا
   با سلام
   من به نظر ناشناس عزیزاحترام می گذارم.
   جناب آقای دکتر کیخا فرمودند : 1392/9/16
   (همین قدر لازم است بدانید آنچه نمایندگان محترم مردم ارومیه امروز فریاد می زنند در دوره ما بدون سر و صدا شروع شد و در حال انجام بود. )

   ناراحتی ما این است که آقای دکترحجت میان آبادی در برنامه ثریا
   می گوید از استاد خودم در دانشگاه هلند پرسیدم تخصص شما چیست ؟
   استاد جواب داد من افتخار می کنم که هیرمند شناس هستم اما وقتی که از
   یک دانشجوی ایرانی محترم کارشناسی ارشد حوزه منابع آب (رشته سیاست گذاری آب ) سئوال کردم هیرمند در کجا قرار دارد ؟
   دانشجو پاسخ داد فکر کنم در رودخانه کارون باشد .

 27. دوستان اول باید از خود برادر عزیزم جناب دکتر نوری سئوال کنید/که ایا به شما رجوع شده یا نه/ تا جایی که من اطلاع دارم دکتر نوری مسئولیت را قبول نکرده/البته قبل از مدیر قبلی

 28. باسلام بانظرپرنیان موافقم،داریددرحق آقای دکترکیخاکم لطفی میکنید

 29. سلام با نظر سیستانی موافقم…

 30. سلام خدمت عزیزی که به نام سیوستان نظر دادند با احترام به عرض می رساند که لطفا از این اصطلاح استفاده نشود این حقیر اگر در سایر دیدگاه دقت فرمایید از آن استفاده نموده واین که دو نفر از یک اصطلاح اسفاده کنند به اصلاح هیچ کدام نخواهد بود متشکر.

 31. به نام خدا
  با سلام
  در برنامه مناظره که در تاریخ 7آذر 1393با حضور نماینده محترم آذربایجان غربی در مورد روش های احیادریاچه ارومیه بحث وگفتگو انجام شد .جناب آقای دکتر مرتضی حیدری که مجری برنامه بودند از ارسال بیشتر از ده هزار پیامک از طرف مردم سیستان تعجب کرد .

 32. اگر یک نگاهی به تاریخ ایران در صد سال اخیر که ایران بسوی صنعتی شدن رفته بیندازی میبینی که این استان بدبخت بوده تا امروز که ………………………………….. بلکو در رو

 33. آیا قرارداد حق آبه منعقده فیمابین ایران و افغانستان را مطالعه کرده اید؟ اگر باور نکنیم دریاچه هامون که سهل است اقیانوس آرام اگر خدا بخواهد خشک میشود پس دست دعا را بسوی پروردگار بلند نموده تمنای بخشش و نوبه از فکر تاصواب نماییم