شهرگندمـــ : برگزاری همایش روز جهانی تالابها درسیستان بهانه ای شد تا جمعی از مسئولین کشوری و بین المللی در سیستان حضور یابند.به گزارش شهرگندمــــ همایش روز جهانی تالابها با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور , مهندس هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان , گری لویس نماینده مقیم سازمان […]

شهرگندمـــ : برگزاری همایش روز جهانی تالابها درسیستان بهانه ای شد تا جمعی از مسئولین کشوری و بین المللی در سیستان حضور یابند.
به گزارش شهرگندمــــ همایش روز جهانی تالابها با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور , مهندس هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان , گری لویس نماینده مقیم سازمان ملل درایران , سفیر افغانستان در ایران , سفیرآلمان درایران , رحیمی معاون وزیر امور خارجه , معاونت وزرای کشاورزی و نیرو و جمعی دیگر از مسئولین کشوری و استانی با حضور پرشور مردم سیستان در دانشگاه زابل برگزار گردید.

در این مراسم که با برنامه های شاد و متنوعی از جمله اجرای موسیقی محلی , اجرای موسیقی زنده , شعرخوانی , شاهنامه خوانی , همراه بود , دکتر کیخا به نمایندگی از سازمان محیط زیست کشور به حضار خیرمقدم گفت : حال که شرایط به گونه ایست که عزم عمومی جهت نجات تالاب بین المللی هامون بوجود آمده است , میتوان به ادامه راه امیدوار بود.

IMG_4030

سخنرانان دیگر این برنامه عبارت بودند از : گری لویس نماینده مقیم سازمان ملل درایران , سفرای آلمان و افغانستان و … بودند.

حجت الاسلام کیخا : برادران افغانی ما در بحث احیای تالاب هامون با ما همکاری کنند

IMG_3932

کیخا امام جمعه زابل نیز در همایش بزرگداشت روز جهانی تالابها گفت : زندگی مردم منطقه سیستان به احیاء این تالاب وابسته است.

وی از افغانستان بعنوان دولت دوست و همسایه یاد کرد و گفت : از از برادرانمان انتظار داریم دراین زمینه با ما همکاری کنند , زیرا اهمیت احیاء تالاب هامون تنها به ارزش اقتصادی نیست، بلکه اهمیت اول آن حیات مردم و کاهش مهاجرت است.

کیخا اظهار کرد: باید برنامه‌ریزی درست و به روز برای احیاء تالاب هامون صورت گیرد و برای احیا بازنگری مجدد انجام شود.

سفیر افغانستان : ما آب را نبسته ایم بلکه دچار خشکسالی هستیم

IMG_4068

همچنین دراین همایش احمد نور سفیرکشور افغانستان درایران یکی از سخنرانان جلسه بود , وی با اشاره به وقوع خشکسالی درافغانستان گفت : ما آب را نبسته ایم , بلکه همان طور که ایران از پدیده خشکسالی رنج می برد، کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

وی در ادامه افزود : منطقه سیستان به عنوان هم مرز افغانستان از اهمیت بسزایی برای ما برخوردار است , دو کشور ایران و افغانستان چالش ها و منافع مشترکی دارند که هر دو باید در تعامل و همدلی برای رفع و تقویت آن تلاش کنیم.

وی وضعیت مردم افغانستان در آن سوی مرز را بسیار بدتر از سیستان دانست و گفت : آن‌ها هم از تبعات خشکسالی رنج می‌برند و این پدیده بر بسیاری از ابعاد زندگی مردم به ویژه اقتصادی و اجتماعی سایه انداخته است.

استاندار : هامون تالابیست بین المللی و به همه مردم دنیا تعلق دارد

IMG_3943

مهندس هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این همایش اظهار داشت : ایران همواره در روزهای سخت به مردم و دولت افغانستان سنجیده و یاور آنان بوده است در چنین شرایطی نیز توقع داریم که آنان نیز به هامون بیندیشند چرا که هامون تالابی است بین الملی و به همه مردم جهان تعلق دارد و امروز هامون برای نجات و احیای مجددش دل در گرو همدلی و همکاری مسوولان جمهوری اسلامی، افغانستان، سازمان ملل و دیگر کشورهای دوست دار محیط زیست است .

وی دربخشی ازسخنان خود از تلاش سازمان محیط زیست درخصوص احیای تالاب هامون تشکر کرد.

آلمان آماده همکاری جهت حل مشکل تالاب هامون

همچنین سفیر آلمان که دراین همایش حضور داشت با اشاره به مشکلات تالاب هامون گفت : دولت آلمان علاقه مند به همکاری در حل این مشکل است ما سابقه طولانی همکاری با ایران را از گذشته داشته و در این شرایط فقط ما همراه روزهای خوشی شما نیستیم در روزهای سختی و مشکلات همکاری و همراهی مان را اعلام می کنیم و امیدوار هستیم برای حل این مشکل راه حلی اساسی یافت شود.

معصومه ابتکار : رسانه ها پیام صلح و دوستی مردم ایران را از زابل مخابره کنند

IMG_4085

معصومه ابتکار آخرین سخنران همایش گفت : دولت یازدهم برنامه‌های حفاظتی مدیریت تالاب‌ها را با همکاری مردم و جوامع محلی در دست اجرا دارد.
معصومه ابتکار معاون رییس جمهور که در مراسم روز جهانی تالاب‌ها در دانشگاه زابل سخنرانی میکرد , گفت: مراسمی که امروز در زابل برگزار می شود یکی از مهمترین مراسم های بزرگداشت روز جهانی تالاب ها در سراسر دنیا میباشد , بعید می دانم در هیچ نقطه ای از دنیا مراسمی با این تنوع ملیتی و با این حجم از پشتیبانی مردم برگزار شده باشد .
وی بابیان اینکه حضور مسئولان و میهمانان از کشورهای مختلف این مراسم را بی‌نظیر کرده و یقیناً همین حضور گسترده شایسته هامون است، ادامه داد: پیام مردم ایران به مردم دیگر نقاط جهان , پیام صلح، دوستی میباشد که از از مراسم روز جهانی تالاب‌ها در زابل صادر میشود , وی ازرسانه ها خواست این پیام صلح و دوستی را به جهان مخابره کنند.
ابتکار دربخش دیگری ازسخنانش با اشاره به عزم دولت جهت احیای تالاب هامون گفت : مسئولان کشور برای نجات هامون متحد شده اند و درکنار مردم هستند. دراین راستا دولت یازدهم ردیف و اعتبار ویژه برای تالاب‌های مهم کشور اختصاص داده است.
وی در پایان سخنان خود گفت : برنامه ملی برای نجات هامون در دست تدوین است تا بتوانیم مشکلات آنرابرطرف کنیم.

درپایان این مراسم از قهرمانان تالاب تقدیر و لباس ویژه محیط بانان سازمان محیط زیست نیز به استاندار اهداء شد.

IMG_4107

 

 

گــزارش : یونس دهمرده

تصـــاویر : احمد عبـاســی

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه