تاریخ : یکشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲ Sunday, 4 June , 2023

کوره های آجر پزی هیرمند طعمه حریق شد/حضور آتش نشانی بعد از فروکش شدن آتش

  • کد خبر : 27226
  • ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۵

گندمــــ پرس : ندای هیرمند : مجتمع کوره های آجرپزی واقع در نیاتک شهرستان هیرمند طعمه حریق شد وخسارات زیادی را بر جای گذاشت . به گفته شاهدین دراین حادثه که از علت وقوع آن اطلاعات کاملی در دست نیست یک دستگاه کمپرسی، دو دستگاه تراکتور و مقادیر زیادی موادسوختی در آتش سوخت . نکته […]

گندمــــ پرس : ندای هیرمند : مجتمع کوره های آجرپزی واقع در نیاتک شهرستان هیرمند طعمه حریق شد وخسارات زیادی را بر جای گذاشت .
به گفته شاهدین دراین حادثه که از علت وقوع آن اطلاعات کاملی در دست نیست یک دستگاه کمپرسی، دو دستگاه تراکتور و مقادیر زیادی موادسوختی در آتش سوخت .

نکته قابل تامل در این حادثه تاخیر ۳ ساعتی  آتش نشانی شهرداری شهردوست محمد که در ۱۷ کیلومتری محل حادثه قرار دارد  با توجه به اطلاع به موقع  وتماسهای مکررمیباشد که باعث شد تا زبانه های آتش با توجه به وجود مواد سوختی  به دیگر بخشها سرایت کند وخسارات بیشتری رابرجای بگذارد .
کوره های آجر پزی که درسطح منطقه  به دلیل مدیریت گذشته با عنوان کوره های آجر پزی سپاه شناخته میشود در محدوده نیاتک و پل رنده در حد فاصل کیلومتر ۱۸ زابل به دوست محمد مرکز شهرستان هیرمند قرار دارد که بصورت مجتمعی چندین کوره متعلق به چندین پیمانکار در کنار یکدیگر قرار دارد .

اقای احمدی در این باره به خبرنگار ندای هیرمند گفت : مقارن ساعت ۴ عصر به علت نامعلومی انبار کوره ها دچارحریق شد که بلافاصله با آتش نشانی شهرستانهای زابل وهیرمند تماس گرفته شد که متاسفانه اعلام داشتند اجازه خارج شدن از محدوده شهر را ندارند .

 

وی افزود: متعاقب آن تلاش گردید که با آتش نشانی دهیاری خمر ارتباط برقرار گردد که شماره ای در دسترس نبود تا اینکه شخصی را جهت مراجعه به آتش نشانی شهرستان زابل مامور کردیم .

وی ادامه داد : این درحالی بود که زبانه های آتش هر لحظه فراگیر تر و به دیگر بخشها سرایت می کرد .

احمدی تصریح کرد: در نتیجه پس از حضور فرماندار ورئیس اداره صنعت ، معدن وتجارت شهرستان هیرمند وپیگیریهای ایشان یک دستگاه خودروی اتش نشانی از روستای میلک که فاصله ای دوبرابری تا شهرستان هیرمند وزابل با محل حادثه دارد اعزام که از زمان آتش سوزی تا حضور اولین خودروی آتش نشانی ۲ ساعت زمان صرف شد، خودوری میلک ساعت ۶ زابل ۶و۱۵ دقیقه وشهردوست محمد ۶ و۳۵ دقیقه زمانی که همه لوازم موجود در انبار ومحیط اطراف منتهی به آن سوخته بود در محل حاضر شدند .

وی خسارات وارده را بسیار عظیم اعلام وخاطر نشان کرد : بر اثر این آتش سوزی تعداد یکدستگاه کمپرسی ، ۲ دستگاه تراکتور، سه دستگاه نوار مربوط به کوره های اجرپزی ، ۶۰۰ گونی کاه ، ۲۰ هزار لیتر گازوئیل ومقادیر زیادی لوازم مربوط به ابزار کار کاملا از بین رفت .

وی از حضور مهندس پیری  فرماندار شهرستان هیرمند ، رئیس اداره صنعت ، معدن وتجارت  ودیکر مسئولینی که در محل حضور یافتند تشکر کرد .
لازم به ذکر است کوره های اجر پزی تقریبا در حد وسط جاده مواصلاتی شهر دوست محمد مرکز شهرستان هیرمند و شعر زابل که مسافت ۳۵ کیلومتری می باشد قرار دارد واز لحاظ موقعیت شهرستانی در حوزه شهرستان هیرمند است .

واینکه آتش نشانی شهر دوست محمد در اولویت نخست اقدامی موثر را در حضور به موقع در محل حادثه نداشته مسئله حادی است که جای سوال دارد . که اگر این تجهیزات در مواقع اضطراری نتواند اقدامی موثر انجام دهد را چگونه توجیه خواهند کرد در حالی که حضور به موقع می توانست  از افزایش خسارات وسرایت زبانه های آتش به دیگر بخشها جلوگیری کند .

امید است شهرداری شهر دوست محمد و زابل توضیحی لازم در این زمینه را ارائه نمایند .

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=27226

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. ای کاش اصلا نماینده مجلس نمیداشتیم به نظرم وضعیت بحرانیه الان رو نمیداشتیم متاسفم براشون نماینده مجلس