تاریخ : پنج شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 26 May , 2022

کشتار تاسوکی تلخ ترین حادثه دوران ده ساله خدمتی فرمانده نیروی انتظامی کشور

  • کد خبر : 21675
  • ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۸:۵۶
کشتار تاسوکی تلخ ترین حادثه دوران ده ساله خدمتی فرمانده نیروی انتظامی کشور

گندمــ پرس : فرمانده نیروی انتظامی ضمن تشریح ماجرای درخواستش از مقام معظم رهبری برای انتخاب فردی دیگر به عنوان فرمانده ناجا گفت: امروز حکم فرمانده جدید ناجا صادر می‌شود. مسئولیت فرمانده جدید ناجا از ابتدای سال جدید آغاز می‌شود.سردار اسماعیل احمدی مقدم در حاشیه همایش سراسری روسا و مدیران پلیس راهور ناجا با حضور […]

گندمــ پرس : فرمانده نیروی انتظامی ضمن تشریح ماجرای درخواستش از مقام معظم رهبری برای انتخاب فردی دیگر به عنوان فرمانده ناجا گفت: امروز حکم فرمانده جدید ناجا صادر می‌شود. مسئولیت فرمانده جدید ناجا از ابتدای سال جدید آغاز می‌شود.
سردار اسماعیل احمدی مقدم در حاشیه همایش سراسری روسا و مدیران پلیس راهور ناجا با حضور در جمع خبرنگاران با اعلام خبر به پایان رسیدن دوران مسئولیتش در بخشی از سخنانش از حادثه تاسوکی بعنوان تلخ ترین حادثه دوران ده ساله خدمتی خود یاد کرد.

کشتار تاسوکی تلخترین حادثه ده ساله خدمتی احمدی مقدم

احمدی مقدم با بیان اینکه حکم فرمانده جدید امروز صادر می‌شود گفت: ما در این 10 سال حوادث مختلفی داشتیم که از دلخراش‌ترین آنها کشتار گروهک تروریستی ریگی در تاسوکی بود و همچنین فتنه 88 که ثبت این خاطرات می‌تواند به آیندگان کمک کند.

ahmadimoghadam

 

به گزارش گندمــ پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان , سردار حسین اشتری با حکم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان فرمانده نیروی انتظامی کشور، مدیریت پنج سال بعدی نیروی انتظامی را برعهده گرفت. این خبر امروز تیتر یک بسیاری از رسانه بود. اشتری پیش از این در خرداد ماه سال 93 به عنوان جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور منصوب و جایگزین سردار رادان در این سمت شد. وی پیش از جانشینی فرماندهی ناجا به عنوان رئیس پلیس اطلاعات و امنیت نیروی انتظامی کشور فعالیت داشت.

از زمان ادغام شهربانی، ژاندارمری و کمیته انقلاب اسلامی در سال 1370 با شکل گیری نیروی انتظامی، تامین امنیت عمومی اعم از شهری و روستایی و جاده ای مربوط به داخل کشور به طور رسمی به این نهاد واگذار شده که می توان گفت علیرغم پیچیدگی کار باعث یکپارچگی و رفع چنددستگی های موجود در پیش از ادغام در میان ضابطین آن سه نهاد شد و پلیس شهری ایران را پس از انقلاب با شمایلی تازه رونمایی کرد.

در زمان ادغام این نهادها، با حکم رهبری در 12 فروردین ماه 1370 نخستین فرمانده نیروی انتظامی، تیمسار سرتیپ محمد سهرابی بود که عنوان آخرین فرمانده ژاندارمری ایران را نیز در اختیار گرفت و ماموریتش دقیقاً پیگیری مراحل ادغام این سه نیرو و نظام مند ساختن نیروی انتظامی بود. با گذشت یک سال و شش ماه، سردار سرتیپ پاسدار رضا سیف‌اللهی که همان 12 فروردین 1370 فرماندهی حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی را با حکم رهبر انقلاب برعهده گرفته بود، در دوم مهرماه 1371 به عنوان دومین فرمانده نیروی انتظامی منصوب شد تا ادغام ها و شکل گیری این نهاد جدید را سرعت ببخشد. سپس هدایت الله لطفیان چهار سال در نیروی انتظامی فعالیت کرد و پس از آن نیروی انتظامی در سال 1379 با انتصاب سردار سرتیپ محمدباقر قالیباف، شکل تازه یافت و قالیباف در چهره نیروی انتظامی در دوره خودش از طریق ایجاد پلیس 110، پلیس+10 و تجهیز پلیس به امکانات روز، اثرگذاری مناسبی داشت با استعفا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هشتم و حضور در صحنه سیاسی، دوره پنج ساله حضورش در این حوزه به پایان رسید. پس از قالیباف با پایان انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب احمدی نژاد به عنوان رئیس دولت نهم، این بار سردار اسماعیل احمدی مقدم بود که به عنوان پنجمین فرمانده نیروی انتظامی در 18 تیرماه 1384 منصوب شد. حکمش در سال 89 به پایان رسید؛ اما با حکم فرماندهی کل قوا در دوم خرداد 1389 برای دو سال دیگر تمدید شد و پس از آن دوباره تا سال 93 حکم وی ادامه یافت و امروز در همایش روسای پلیس راهور خود خبر از رفتش داد و پس از آن حکم آن و فرمانده جدید در خروجی رسانه ها قرار گرفت.

فرمانده نیروی انتظامی با اعلام اینکه به درخواست خودش از مقام معظم رهبری درخواست جانشین کرده بود گفت:اسفند ماه سال گذشته خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و در خواست کردم فرد دیگری را به عنوان مسئول ناجا انتخاب کنند اما نظر ایشان بر این بود که من یکسال دیگر هم سکان فرماندهی ناجا را برعهده داشته باشم. حدود یک ماه گذشته نامه ای به مقام معظم رهبری نوشتم و در آن درخواست کردم که بهتر است شروع به کار فرمانده جدید از ابتدای سال ۹۴ آغاز شود. ایشان هم با لطفی که به بنده داشتند با درخواستم موافقت کرده و قرار شد فرمانده جدید ناجا از ابتدای سال ۹۴ سکان فرماندهی این یگان را برعهده بگیرد.

IMAGE635215872903274065

 

وی افزود: در ۱۰ سال گذشته که به عنوان فرمانده در نیروی انتظامی به مردم خدمت می کردم حوادث و اتفاقات گوناگونی رخ داد که مهمترین آنها فاجعه کشتار گروهک تروریستی تاسوکی و همچنین فتنه ۸۸ بود که بنده برای مستند سازی و ثبت اتفاقات و بحران هایی که در طول این ۱۰ سال رخ داده است اجازه گرفتم تا بتوانم درباره این اتفاقات یک جمع بندی کلی خدمت مردم و رهبری ارائه دهم.

سردار احمدی مقدم گفت: من به خودم در طول ۱۰ سال خدمت در ناجا نمره ۱۰ می دهم زیرا معتقدم شأن مردم شریف ایران بسیار بالاتر از اتفاقات و برنامه هایی است که ما موفق به انجام آن در پلیس ناجا شده ایم.

وی همچنین گفت: جا دارد از تلاش های دوستان و همکارانم در معاونت ها، رده ها و دسته های گوناگون ناجا که بنده را در پیشبرد اهداف ناجا و به ثمر رسیدن برنامه های آن کمک کردند تشکر کنم و از همین جا اعلام می کنم که نمره ماموران پلیس راهور از نظر من ۲۰ است.

سردار احمدی مقدم با اشاره به اینکه فکر می کنم نتوانستیم آن طور که باید و شاید حق مطلب را در طول فعالیتم در پلیس ادا کنم افزود: من در ناجا توفیق این را داشتم که همکاران خوبی داشته باشم و به مدد آنها کارنامه قابل قبولی از فعالیت های ناجا ارائه دهم اما اگر قصوری در فعالیت ها و کارهای پلیس شاهد بودید آن قصور شامل حال من است و من از مردم معذرت خواهی می کنم و امیدوارم کوتاهی من را بپذیرند.

احمدی مقدم چندی پیش در مورد ورودش به حوزه نظامی و سرگذشتش گفت بود:سال 57 که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید 17 ساله بودم و به دلیل حضور در خانواده ای که در جریان مبارزه بود با ماهیت انقلاب آشنا بودم. از سال 56 که قیام مردم قم شروع شد و استارت انقلاب زده شد سال سوم دبیرستان بود که ترک تحصیل کرده و پیش یکی از دوستانم که در قم طلبه بود، رفت.

از ابتدای سال 57 نیز درس علمی را در مدرسه رضویه و بعد مدرسه حقانی شروع کرد در همان حین نیز کار انقلاب را دنبال می کرد چراکه فضای مدرسه با وجود شهید قدوسی، بهشتی و آیت الله جنتی زنده و پویا بود، عده ای نیز از دانشگاه تبریز آمده بودند که به همراه آنها اعلامیه و عکس به تهران منتقل می کردیم. در زمان ورود امام نیز من جزو کمیته استقبال بودم.

احمدی مقدم با بیان اینکه فکر نمی کردم نظامی شوم، در مورد ورودش به عرصه فعالیت های نظامی گفت: خودم هم فکر نمی کردم روزی طلبه شوم چه برسد به اینکه نظامی شوم، طوفان حوادث و تقدیر همیشه انسان را جا به جا می کند. سه ماه آمدیم کمک نظامی دهیم و بعد هم از آیت الله جنتی پرسیدیم که آیا می توانیم برگردیم و به کار طلبگی ادامه دهیم که وی گفت اگر در آنجا به شما نیاز است برنگردید. بعد از غائله های ترکمن صحرا و کردستان نیز جنگ شروع شد که ما نیت کردیم تا جنگ هست برنگردیم. بعد از جنگ هم نیت نظامی گری نداشتم و پس از پایان جنگ امام (ره)پیام دادند که رزمندگان نظامی باقی بمانند.

وی افزود: پس از جنگ نیز سپاه تشکیل شد و درجات آمد و ما جمع صد نفره نخبگان جنگ بودیم که در جلسه با مقام معظم رهبری، ایشان نقشه راه سپاه را تعیین کردند. در آخرین ملاقات با ایشان نیز فرمودند نیروهای انقلاب نباید به دیوار بازنشستگی بخورند. اینها باید هسته اولیه دفاع باشند.

وی با بیان اینکه از سال 71 وارد نیروی انتظامی شده ام، تاکید کرد: اواخر سال 71 امیر سیف اللهی فرمانده وقت ناجا از من درخواست کمک کرد که حتی موافقت محسن رضایی فرمانده سپاه را نیز گرفته بود. او به من پیشنهاد فرماندهی دانشگاه علوم انتظامی را داد که دو سال و نیم در این پست مشغول بودم و بعد هم به سپاه بازگشتم. سال 77 نیز بار دیگر معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی بودم و سه سال تا زمان ورود دکتر قالیباف در این سمت بودم و چند ماه را نیز با ایشان کار کردم. پس از آن سه سال به عنوان جانشین بسیج انتخاب شدم که همزمان فرمانده بسیج تهران نیز بودم.

نمی خواستم رئیس پلیس کشور شوم

احمدی مقدم با اشاره به اینکه در سال 84 سردار قالیباف کاندیدای ریاست جمهوری شد، افزود: از 16 فروردین سال 84 سردار عبداللهی سرپرست نیروی انتظامی بود تا اینکه مقام معظم رهبری 18 تیرماه من را احضار فرمودند و من به ایشان گفتم چون ناجا را می شناسم ترجیح می دهم به آنجا نروم و اگر مخیر به پذیرش هستم این پست را نمی خواهم که ایشان نیز گفتند نه و من از 18 تیر 84 به عنوان فرمانده ناجا انتخاب شدم.

وی با بیان اینکه حرفه ای گرایی و توان درک ماموریت جزو ایده آل های یک رئیس پلیس است، اظهار داشت: دغدغه اول من حقوق ماموران است که آلوده نشوند و علاوه بر اینکه دلگرم هستند به مردم نیز توهین نکنند. یکی دیگر از دغدغه هایم منزلت اجتماعی نیروی انتظامی است، در گذشته پلیس را در فیلم ها مسخره کرده و تجهیزات آن را بسیار فرسوده نشان می دادند که این فشارها البته موثر بود و امروز چهره مطلوبی از پلیس در رسانه ها و در میان مردم وجود دارد. حقوق و مسکن کارمندان بسیار برای من مهم است ضمن اینکه پلیس دغدغه دیگرش ارتباط وسیع است.

رئیس پلیس سابق کشور با اعلام اینکه انتقاد و فشار را سازنده می داند، افزود: البته این انتقادها نباید تخریب کننده باشد. وقتی یک ورزشکار با چاقو کشته می شود این مسئله به یک مطالبه عمومی و ملی تبدیل می شود که ما بلافاصله ضارب را دستگیر می کنیم و از این فرصت نیز برای رفع خلاء های قانونی استفاده می کنیم. مطالبه گری از نیروی انتظامی سازندگی دارد.

 

در نامه ای از رهبری خواستم برکنارم کند

احمدی مقدم با اشاره به حوادث کهریزک گفت: احمد توکلی دوست و رفیق سرش نمی شود و در حوادث کهریزک مدام فشار می آورد که فرمانده ناجا باید استعفا دهد. در این قضیه کاتوزیان و آقای مطهری نیز با وی هم نظر بودند. روزی پس از نماز جمعه به مرکز پژوهش های مجلس رفتم و چند نامه را به وی دادم که خواند و نامه ای را که به رهبری دستی نوشته بودم را دادم. عده ای طوری در حوادث 88 متاثر از واقعه بودند که اصل واقعه را فراموش کرده بودند و اوضاع به گونه ای شده بود که گویی فتنه گران مطالبه گر هستند. در آن نامه به رهبری نوشته بودم تمامی مسئولیت های کهریزک را می پذیرم و من را برکنار کنید و اگر این اتفاق رخ دهد نیز ناراحت نمی شوم.

وی از حضورش در خانه جان باختگان حادثه کهریزک خبر داد و گفت: پس از حوادث کهریزک به خانه جان باختگان رفتم و از خانواده های آنها عذرخواهی کردم و حقایقی را برایشان گفتم. آنها خیلی از مسائل را نمی دانستند. پس از این بازدید نیز به رهبری نامه نوشتم و گفتم که به دیدار این خانواده ها رفتم که ایشان در پاسخ فرمودند خیلی کار خوبی است اما دیر رفتید باید زودتر به دیدار خانواده های جان باختگان می رفتید. ما این موضوع را به خواست آنها رسانه ای نکردیم تا اینکه خودشان در جریان رسیدگی به پرونده کهریزک در دادگاه این موضوع را اعلام کردند. به خانواده های آنها گفتم هر کاری بگویید به جز زنده شدن فرزندانتان می توانم انجام دهم.

احمدی مقدم با برشمردن ویژگی های فتنه افزود: یکی از ویژگی های فتنه این است که حق و باطل مخلوط می شود و اگر رادار خوب کار نکند شناسایی آن سخت است هنوز هم اطلاعاتی که از فتنه داریم که گفتنی نیست اما نباید تندروی و کندروی کنیم. در ماه رمضان آن زمان که آتش فتنه خوابیده بود در هر میهمانی افطاری همه انتقاد می کردند که چرا برخی افراد همانند ترانه موسوی را کشته اید حتی برخی دوستان نزدیک هم به ما حمله می کردند که شما عده ای را کشته اید. آنقدر در آن زمان فشار روی من زیاد بود که یک روز صبح به قرآن تفال زدم که داستان گرفتاری موسی آمد، وقتی سر کار حاضر شدم گفتم سکوت می کنیم و دیگر بحثی نیست. ساعتی بعد سردار اشتری رئیس پلیس اطلاعات و امنیت آمد که گفتم حرفی نداریم اما گفت خبر خوبی دارم چرا که سعیده پورآقایی و عاطفه امام را پیدا کرده ایم، پرونده هایی که آقای اژه ای در آن روزها آورد پلیس کشف کرده بود و پس از توکل به خدا ورق کاملا برگشت.

برخی ها در مورد ماهواره و رسانه تندروی می کنند

وی با بیان اینکه نمی توان جامعه را بدون جرم متصور شد، افزود: امروز عصر ارتباطات، ماهواره و اینترنت است و شهروند عکاس و خبرنگار در همه جا وجود دارد، مخفی کردن هیچ موضوعی امکان پذیر نیست ضمن اینکه کنترل خانواده ها روی بچه ها بسیار کم شده است و رسانه ها همان قدر که آگاهی می بخشند همان قدر نیز می توانند مورد تهدید باشند. جنگ ما امروز جنگ جبهه حق و شیطان است. در این حوزه باید نگاهها را تعدیل کرد چرا که برخی ها تندروی می کنند.

وقتی در همین تهران روزانه 30 درصد مسافر وارد می شود ممکن است یک فردی در ماه رمضان از روی غفلت سیگار بکشد. وقتی به او تذکر می دهیم می گوید که غفلت کرده است ما باید واقعیت را درک کنیم ولی نباید زود عقب نشینی کنیم.

احمدی نژاد در حوزه ماهواره و پوشش به دنبال چالش بود

احمدی مقدم به دیدار اخیرش با رئیس جمهور منتخب اشاره و تاکید کرد: به آقای روحانی گفتم احمدی نژاد در حوزه ماهواره و پوشش چالش داشت اما پلیس به دنبال چالش نیست. ما سیاست گذار نیستیم اما خوب نیست چند حرف مختلف از دل نظام بیرون آید چرا که این باعث می شود مجرمان متجری شوند.

وی در پاسخ به اینکه چرا در بحث ماهواره ها برخورد فیزیکی صورت می گیرد، گفت: پلیس بر اساس قانون تجهیزات گیرنده های ماهواره ای عمل می کند و اگر به ما بگویند برخورد نکن، ما برخورد نمی کنیم. ما در برابر جرایم مشهود وظیفه داریم بدون حکم قاضی برخورد کنیم به همین دلیل گفتیم وارد ساختمان ها نشوند و تنها دیش ها را از روی پشت بام ها جمع کنند، بعضی ها زرنگ بودند و رفتند دیش را در تراس قرار دادند و ما نیز به هر ابتکاری بود این دیش ها را جمع کردیم.

احمدی مقدم ادامه داد: طرح امنیت اخلاقی یک موضوعی است که وسط قرار دارد و اگر آن را اجرا کنیم عده ای انتقاد می کنند و اگر اجرا نکنیم عده ای دیگر به شما انتقاد خواهند کرد؛ باید یک تصمیم کلی در این حوزه گرفته شود.

 

نه اصولگرا هستم و نه اصلاح طلب

وی در مورد اینکه آیا وابسته به حزب یا گروهی است، تاکید کرد: من فردی نظامی هستم و عضویت و هواداری از هر گروهی برای ما ممنوع است. ما با همه چه اصلاح طلب و چه اصولگرا ارتباط داریم حتی با اصلاح طلبان مجلس نیز رابطه خوبی برقرار است. موضع ما همیشه فراجناحی است و در همین ایام فتنه نیز آقای تابش رئیس فراکسیون اصلاح طلبان مجلس با ما ارتباط خوبی داشت و در ایام فتنه هر گاه به جلسه ای می خواستم بروم از میان تظاهرات رد می شدم و مسیر را دور نمی زدم، همیشه در میان جمعیت بودم و برای آنها هم دست تکان می دادم برای من حتی مسیحی و مسلمان، سنی و شیعه، بدحجاب و متدین هیچ فرقی ندارد و نباید آنها فکر کنند که من دشمن هر کدام از آنها هستم چرا که این موضوع سم است. همیشه نیز تلاش کردم بی طرفانه قضاوت و رفتار کنم.

عده ای دوست نداشتند پلیس جرایم اقتصادی راه اندازی شود

رئیس پلیس سابق کشور با بیان اینکه هم اکنون پلیس مبارزه با جرایم اقتصادی و قاچاق کالا و ارز در پلیس آگاهی فعال است، گفت: روزی به آقای دانش جعفری وزیر اقتصاد گفتیم حاضریم پلیس مبارزه با جرایم اقتصادی را راه بیندازیم که او گفت نیروهای روی دست مانده ات را می خواهی به ما بدهی که من گفتم حتی پول نیروها را خودم می دهم و فقط تحت امر تو باشند تا با جرایم مقابله کنند. در حوزه بانک مرکزی نیز به آقایان مظاهری و بهمنی روسای سابق و کنونی این بانک گفتم پلیس بانکی راه اندازی بشود اما هیچ استقبالی نشد. به نظرم این موضوع نیاز به قانون دارد و با رایزنی حل نمی شود، امروز جرایم بسیار پیچیده شده است و قوانین مبارزه با جرایم و فساد بانکی و اقتصادی باید تخصصی شود. باید حرفه ای گرایی دنبال شود. در مورد پلیس فتا نیز موانعی وجود داشت اما امروز وقتی فعالیت این پلیس را می بینیم نشان می دهد که راه اندازی آن بسیار موثر بوده است.

دوران احمدی مقدم با آرامش نسبی طی نشد و می توان گفت شرایط دشواری به ویژه در سال 88 برای پلیس پیش آمد. کشتار گروهک تروریستی تاسوکی و فتنه ۸۸ از جمله دشواری‌هایی بود که وی با آنها دست و پنجه نرم کرد و سعی کرد با هماهنگی نیروهایش بهترین تصمیمات را اتخاذ کند. فرمانده ای که اصولگرا و اصلاح طلب نبود، در راه اندازی پلیس مبارزه با جرایم اقتصادی تلاش بسیاری کرد. به شدت به دنبال حرفه ای شدن پلیس بود و دغدغه اصلی آن حقوق ماموران ومنزلت اجتماعی نیروی انتظامی بود حال امید می رود با انتخاب سردار اشتری که پیش از این جانشین احمدی مقدم بوده است نه تنها برنامه‌های وی ناتمام نماند بلکه با قوت بیشتری ادامه داشته باشد. همچنین ثبت خاطرات احمدی مقدم که خود در آخرین روز فعالیتش به عنوان فرمانده ناجا از آن یاد کرد. می تواند راهگشای موثری برای آیندگان به ویژه جانشین وی داشته باشد.

باشگاه خبرنگاران جوان

 

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=21675

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲
  1. یاد دوست خوبم مهدی نوری بخیر.لعنت بر تروریست

  2. 10سال گذشت با تمام فراز ونشیب هایش و همانطور که زمان می گذرد ،درد سیستانیان بیشتر می شود و اندوه بی عدالتیها زخم از دست دادن عزیزانمان را تازه و تازه تر می کند. خدا تمام شهیدان مظلوم را با شهدای کربلا محشور فرماید.