گندمــ پرس : مهندس هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در کارگروه احیای تالاب هامون گفت :  رویکرد کنونی در بحث احیای تالاب هامون ایجاد شرایط زیست مناسب است , رویکرد کنونی در بحث احیای تالاب هامون ایجاد شرایط زیست مناسب است که منتج به ماندگاری مردم گردد .   به گزارش گندمــ پرس به نقل […]

گندمــ پرس : مهندس هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در کارگروه احیای تالاب هامون گفت :  رویکرد کنونی در بحث احیای تالاب هامون ایجاد شرایط زیست مناسب است , رویکرد کنونی در بحث احیای تالاب هامون ایجاد شرایط زیست مناسب است که منتج به ماندگاری مردم گردد .

url

 

به گزارش گندمــ پرس به نقل از روابط عمومی استانداری ، کارگروه تالاب هامون با حضور استاندار و مسئولین دستگاههای ذیربط در محل استانداری سیستان و بلوچستان تشکیل جلسه داد.

علی اوسط هاشمی با بیان اینکه مقابله با ریزگردها و کنترل و مدیریت طوفانها در راستای پایداری و ماندگاری جمعیت باید صورت پذیرد ، بر برنامه ریزی و مدیریت با رویکرد اقتصادی تأکید کرد و افزود : تغییر در نگاه و اجتناب از بودن در یافته های گذشته امری اجتناب ناپذیر است .

همچنین استاندار در ادامه سخنان خود تغییر الگوی کشت و تغییر در اقتصاد مردم به نحوی که زیست و معیشت مردم را پشتیبانی کند را مورد تأکید قرار داد .

وی اضافه کرد: امروز در شرایطی هستیم که ناهماهنگی و ناسازگاری جایی ندارد و هم افزایی دستگاههای اجرایی هم بلحاظ علمی و هم مدیریتی و مالی الزامی است و هیچ دستگاهی جدای از رویکرد واحد نباید کار کند  و مانند حلقه های یک زنجیره باید در هم تنیده و منسجم باشند.

استاندار بر ارائه طرح جامع و استانی ویژه تأکید کرد و افزود : هر یک از دستگاههای 6 گانه سندهای هم سو را ارائه دهند تا با جمع بندی و ارائه طرح واحد در کارگروه ارومیه و تالاب هامون مطرح و با استفاده از ردیفهای اعتباری استانی و همچنین کمکهای ویژه دولت اجرا شود .

مهندس هاشمی ارائه طرح های کوتاه مدت ، کشت گونه های متناسب در اراضی رها شده که قابلیت کشت محصولات زراعی را ندارند و جایگزینی گونه هایی که نیاز به آب کمتر دارند ، مالچ پاشی و استفاده از روشهای نوین آبیاری را در جهت ایجاد شرایط زیست بهتر در منطقه مورد تأکید قرار داد .

رئیس سازمان محیط زیست استان نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارش عملکرد این سازمان در راستای مقابله با ریزگردها گفت : انتقال آب به کانون های بحران گرد و و غبار یکی از برنامه های اجرا شده بود که اجرای این برنامه در شمال استان 80 تا 90 % موفق بود و با اجرای آن امسال تاکنون 45% نسبت به سال گذشته کمتر طوفان گرد و غبار داشته ایم .

وی از تدوین طرح پژوهشی احیای تالاب هامون در داخل استان خبر داد و اظهار داشت : طرح پژوهشی احیای تالاب هامون قرار بود که به دانشگاه فردوسی مشهد واگذار شود که با پیگیری های انجام شده این طرح در داخل استان انجام خواهد شد.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه