گندمـــ پرس : یازدهم شهریور سال جاری درست در همان روزهای نخستی که در کنار پارک ملت بنر طویل القدی با عنوان “بنای یادبودی برای هامون تشنه و کوه مقدس خواجه” نصب شده بود ، یادداشتی خطاب به شهردار وقت زابل با تیتر “آقای شهردار ، شرایط فعلی زابل جایی برای ساخت بنای یادبود کوه […]

گندمـــ پرس : یازدهم شهریور سال جاری درست در همان روزهای نخستی که در کنار پارک ملت بنر طویل القدی با عنوان “بنای یادبودی برای هامون تشنه و کوه مقدس خواجه” نصب شده بود ، یادداشتی خطاب به شهردار وقت زابل با تیتر “آقای شهردار ، شرایط فعلی زابل جایی برای ساخت بنای یادبود کوه خواجه نمی گذارد” در رسانه ها منتشر نمودم . از این بگذریم که همان روزها همانگونه که در کامنت ها هنوز به یادگار مانده به چیزهای مختلفی متهم شدم اما سوالی که هنوز همچنان بی پاسخ مانده میزان هزینه های این طرح است !

طرحی که قرار بود در کنار پارک ملت بنای یادبودی از کوه خواجه و هامون تشنه برای ساکنین شهر زابل بسازد . آن هم بنای یادبودی برای داشته های ارزشمندی که دیدنشان برای شهروندان زابلی کمتر از نیم ساعت زمان می برد؟!

به اینکه چرا این طرح با این همه تبلیغات به یکباره کنار گذاشته شد و چرا اعضای محترم شورای شهر چنین طرحی را تصویب و به چه علتی ادامه ی آن را متوقف کرده اند کاری نداریم – موضوعی که پاسخش همچنان یکی از دغدغه های سیستان دوستان است – اما آنچه که بیش از پیش مهم است هزینه ها و میزان اعتبار خرج شده برای این طرح است .

همگان می دانیم که شهر زابل به سبب شرایط خاص اقتصادی ساکنینش از سویی و عدم بهره مندی از فعالیت های اقتصادی کلان از سوی دیگر، درآمد پایدار و ناپایدار چندانی ندارد و نیز می دانیم که نمی توان به وصول عوارض نیز برای انجام طرح های کلان دلخوش بود .از این ها که بگذریم آنقدر کار ناتمام در این شهر وجود داشته و دارد که بر هیچ کسی پوشیده نیست که برای شهرداری زابل مبلغ ۱۰۰ هزار تومان هم موجودی بسیار با ارزشی است !

با همه ی این تفاسیر آنچه برای بسیاری جای سوال است و متاسفانه تا بحال پاسخی به آن داده نشده ، میزان هزینه های خرج شده برای این طرح است .

بنا بر ادعای کارشناسان ذی ربط تنها هزینه ی آسفالتی که کنده شد نزدیک به دویست تا سیصد میلیون تومان است ! حال به این مبلغ البته اگر درست باشد هزینه استعلاک ماشین آلات راه سازی مورد استفاده ، دستمزد کارگر و توانی که در این بین هدر رفته را نیز بیافزاید !

 

به راستی چه کسی پاسخگوی تضییع حقوق بیت المال آن هم در شهری به نام زابل است ؟!

ای کاش آنانی که دستی در هزینه ی بیت المال دارند به اینکه چه می کنند کمی بیاندیشند تا حداقل چنین مواردی نمکی بر زخم های متواتر ساکنین این دیار نباشد . امیدواریم آنانی که باید پاسخ بدهند میزان هزینه کرد این طرح و علت اینکه چرا چنین طرحی باید در ابتدا انجام شود و سر آخر به این مرحله برسد را برای افکار عمومی تشریح نمایند . اگرچه می دانیم که سرنوشت این یاد داشت به همان جایی ختم می شود که یادداشت یازده شهریور رفت!

 

داوود صیاد _ نی زار

aks-khodam22-234x300

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه