گندمـــــ پرس : چندی پیش که درحال تماشای برنامه ی زیبای خندوانه بودیم نکته ای نظرمان را به خود جلب نمود، در این برنامه مسابقه ای با عنوان ” من یک کمدین هستم ” در حال برگزاریست که مردم بسیاری را سرگرم کرده است.   حتمـا از خود سـوال می کنید که این مـوضـوع چه […]

گندمـــــ پرس : چندی پیش که درحال تماشای برنامه ی زیبای خندوانه بودیم نکته ای نظرمان را به خود جلب نمود، در این برنامه مسابقه ای با عنوان ” من یک کمدین هستم ” در حال برگزاریست که مردم بسیاری را سرگرم کرده است.

 

حتمـا از خود سـوال می کنید که این مـوضـوع چه ربطی میتواند به حرفهای نگـارنده داشته باشد؟؟

 

نکته اینجاست که این مسابقه را میتوان تحت عنوان و موضوعات مختلفی برگزار کرد ،به عنوان مثال ؛ این روزها و با توجه به فضای سیاست زده ی جامعه ما ، با پدیده ای روبرو هستیم به نام “چاپلوسی ” ، پدیده ای که روز به روز در حال افزایش است و چاپلوسان عزیز رقابتی بسیار سنگین را با یکدیگر آغاز نمودند به طوری که اگر به رامبد جوان پیشنهاد برگزاری مسابقه ” چاپلوس برتر ” یا ” من یک چاپلوس هستم ” را بدهیم یقینا ایشان اذعان خواهند کرد که این مسابقه بسیار پربیننده تر از خندوانه خواهد شد .

 

چاپلوسی؛ واژه ای آشنا برای همه ما، واژه ای که در هر جامعه ای خواسته یا ناخواسته با آن مواجه هستیم.

 

چاپلوس انواع مختلفی دارد : هم میتواند فرد باشد و هم رسانه

حتما تا بحال با افراد یا رسانه هایی برخورد داشته اید که کاری جز مدح و ثنای افراد ندارند و سعی دارند با جلب توجه دیگران و تعریف تمجید کورکورانه و بی هدف، چیزی دریافت کنند و یا امتیازی بگیرند و به عبارتی دیگر چاپلوسی شغلی است نان و آب دار البته برای عده ای خاص….

 

اگر بخواهیم علت و ریشه چاپلوسی و تملق را بررسی کنیم به نکته ای مهم خواهیم رسید و آن هم عقده و ضعف درونی افرادی هست که توانایی انجام کاری را ندارند و فقط به واسطه چسبیدن به افرادی که این توانایی را دارند،سعی در ارضای عقده های خود داشته و این افراد هویت خود را با هضم شدن در جمع یا اشخاص بزرگ می جویند و در کنار آنها سعی در رسیدن به اهدافشان را دارند

 

و به عبارتی دیگر هدف تملق گو ( چاپلوس) جلب نظر افرادی است که آن‌ها را مؤثر در اموری می‌داند که مورد هدف و طمع اوست.

چاپلوسی یکی از آفاتی است که روابط اجتماعی افراد را در جامعه تحت تاثیر قرار می دهد و متاسفانه این صفت نکوهیده و بسیار بد ، باب میل بسیاری از افراد و برخی از مسئولین قرار می گیرد که برای شنیدن مدح وستایش عطش دارند .

 

و متأسفانه بعضی از ما عمدا یا سهوا در پیشرفت چنین پدیده ی ناپسندی دخیل هستیم، اخیرا شنیده ایم ،عده ای بیان کردند که رسانه ها نباید نقاط ضعف استان را بگویند ولی باید خطاب به آن عزیزان بگوییم که رسانه ها اگر فقط نقاط قوت را بیان کنند و از شما تعریف و تمجیدکنند، آیاشما نقط ضعف را هم خواهید دید؟

 

 

آیا همین چاپلوسی و تعریف و تمجیدِ گل و بلبلانه ی بعضی از افراد و رسانه ها نبود که باعث شد خانم ابتکار فکر کنند هامون پر از آب هست؟

 

این اوضاع ( پیشرفت جریان چاپلوسی) در آینده و با توجه به انتخابات مجلس بیشتر به چشم خواهد آمد لذا از همه کاندیداهای عزیز خواهش میکنیم مواظب اطراف خود و چاپلوسانی که ممکن است به آنها نزدیک شوند،باشند .

 

باتوجه به اوضاع نابسامان سیستان دیگر مردم توجهی به افراد و رسانه های چاپلوس نخواهند داشت چون الان زمان مطالبه هست،مطالبه از همان کسانی که معتقدند نباید نقاط ضعف را بیان کرد ، ولی باید به این نکته توجه کرد که پیشرفتِ پدیده چاپلوسی ، روحیه مطالبه گری را از بین خواهد برد و اگر این روحیه در جامعه ای از بین رفت باید قید پیشرفت و آبادانی آن منطقه را هم زد و البته یکی دیگر از آثار چاپلوسی نیز میتوان به برهم خوردن تعادل جامعه و رفتن آن به سوی حالتی دروغین و مسموم اشاره کرد که کار را برای هر مسئولی سخت خواهد کرد .

به امید جامعه ای مطالبه گر و به دور ازچاپلوسی…

 

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه