تاریخ : پنج شنبه, ۱۴ مهر , ۱۴۰۱ Thursday, 6 October , 2022

چرا افکار عمومی سیستان همیشه نسبت به صحت آمار هواشناسی تردید دارند؟

  • کد خبر : 25976
  • ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۳:۱۲
چرا افکار عمومی سیستان همیشه نسبت به صحت آمار هواشناسی تردید دارند؟

گندمــ پرس : به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، «در مواقع اضطراری که به علت کیفیت خاص جوی، آلودگی هوای شهرها به حدی برسد که به تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی سلامت انسان و محیط زیست را شدیداً به مخاطره بیاندازد، سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت کشور )شهرداریها و نیروی‌انتظامی جمهوری اسلامی ایران) […]

گندمــ پرس : به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، «در مواقع اضطراری که به علت کیفیت خاص جوی، آلودگی هوای شهرها به حدی برسد که به تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی سلامت انسان و محیط زیست را شدیداً به مخاطره بیاندازد، سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت کشور )شهرداریها و نیروی‌انتظامی جمهوری اسلامی ایران) ممنوعیت‌ها یا محدودیت‌های موقت زمانی، مکانی و نوعی را برای منابع آلوده‌کننده برقرار نموده و بلافاصله مراتب‌را از طریق رسانه‌های همگانی به اطلاع عموم خواهد رسانید.
‌با برطرف شدن وضعیت اضطراری و کاهش آلودگی هوا، سازمان نسبت به رفع ممنوعیت و محدودیت برقرار شده اقدام و مراتب را به نحو مقتضی به‌اطلاع عموم خواهد رسانید.»
موارد فوق ماده 7 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا را بیان می کند، که مطابق این قانون و با توجه به تاکید نماینده سیستان در خصوص دمای بالای 50 درجه در این منطقه قطعا جزء شرایطی است که طبق این قانون منجر به اعلام تعطیلی می‌شود، اما بسیاری از مردم معتقدند این دما از سوی سازمان هواشناسی استان اعلام نمی شود.
گرمای تابستانی در این نقطه از ایران سوزان تر از مناطق دیگر است و از اواسط فروردین تا آبان ماه بر مناطق شمالی سیستان خیمه ای سنگین می زند، اما بیشتر شهرهای این منطقه امکانات مناسبی ندارد و سیستانی های چند سالی است با توجه به طوفان های 120 روزه تابستان های سختتری را پشت سر میگذارند.
حلیمه عالی نماینده مردم سیستان در مجلس و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نطق میان دستور خود در مجلس گفت: جناب آقای وزیر نیرو آیا می‌دانید که در هفته گذشته 4 روز درجه حرارت شهر ما بالای 50 درجه بود؟ اگرچه هواشناسی اعلام دقیقی نداشت اما در این شرایط نوسانات آب و برق خسارات جانی و مالی به بارآورد و آیا خودتان حاضر هستید در شرایط فوق تنها یک هفته در سیستان زندگی کنید؟
البته امسال نخستین بار نیست که دمای 50 درجه و بیش از آن در سیستان اتفاق میافتد. این دما در سالهای گذشته نیز سابقه طولانی داشته است.
در حالی این گرمای طاقت فرسا زابل را در صدر گرم ترین شهرهای ایران قرار می دهد که مردم روستاهای زیادی با مشکل قطع آب مواجه بوده و نمی‌توانند از وسایل خنک کننده هوا استفاده کنند و این مشکلات ساکنین شمالی ترین نقطه سیستان و بلوچستان را سختر از گذشته کرده است.
اما گویی گرمای کلافه کننده هوا در سیستان برای مسئولان عادی شده است چرا که فقط دمای 50 درجه و بیش از آن مورد توجه است که به زغم برخی ها آن هم مورد توجه قرار نمی گیرد در حالی که دمای هوا از 40 درجه که بگذرد شرایط کار و زندگی تغییر کرده و غیرعادی میشود.
با وجود اعلام دما توسط هواشناسی استان٬ افکار عمومی در سیستان همیشه نسبت به صحت آمار هواشناسی تردید دارند و بر این باورند که با وجود دمای 50 درجه و بیشتر در اغلب شهرها آمارهای رسمی دست کاری میشوند تا دولت مجبور به اعلام تعطیلی نشود. گر چه اعلام دمای 50 درجه و بیشتر چند سالی است که توسط هواشناسی اعلام می شود اما همچنان خبری هم از اعلام تعطیلی نیست.
در حالی این روزها شاهد نظرات متفاوت مدیران استانی در مورد وجود قانونی جامع برای تعطیلی در دمای 50 درجه هستیم که تفسیرهای متفاوت از ماده 7 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا همچنان توسط مسئولان ارائه می شود و مردم تنها نظاره گره جدال های طرفین هستند.
استانداری و مسئولین مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان هم اعتقادی به بحرانی بودن شرایط در شمال استان نداشته و همچنان بر عدم تعطیلی ادارات تاکید می کنند گرما و آلودگی هوا آنچنان در شهرستان‌های شمالی استان شدید است که به اعتقاد نمایندگان مردم عطای زندگی در زادگاهشان را به لقایش بخشیده اند و عزم سفر به دیگر نقاط استان یا کشور را کرده اند.
در حالی قربانیان گرما همانند قربانیان آلودگی هوا در کشور و در سیستان اعلام نمیشود که خبرهای متفاوتی از دیگر نقاط جهان به گوش میرسد چندی پیش منابع خبری ازبالا رفتن دما در بخش‌هایی از هند و رسیدن آن به 48 درجه سانتی‌گراد و مرگ دست‌کم 500 تن خبر داده بودند.
حتی اگر دلایل و سیاستهای مسئولاین استان برای عدم اعلام تعطیلی به دلیل عقب افتادگی کار را قبول کنیم٬ آیا باز هم میتوان بی توجهی به رفاه شهروندان در اماکن عمومی در نظر گرفتن معافیتهای مناسب برای آب بها و برق٬ توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی با وسایل سرمایشی مناسب٬ تامین حق آبه تالاب هامون٬ توسعه فضای سبز٬ اختصاص سهمیه ویژه سوخت به تاکسیها، معلق بودن طرح منطقه آزاد و مواردی از این قبیل را توجیه کرد؟

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=25976
  • دیدگاه‌ها برای چرا افکار عمومی سیستان همیشه نسبت به صحت آمار هواشناسی تردید دارند؟ بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.