گندمــ پرس : در چند روز اخیر تلاشهای فراوانی از سوی مقامات , مردم محلی و سازمانهای مردم نهاد کشور صورت گرفت تا مساله نجات هامون در دستور کار سفر رئیس جمهور افغانستان به ایران قرار گیرد و از نتیجه مذاکرات , سخنان طرفین و در نهایت دیدار و گفتگوی معصومه ابتکار با رئیس جمهور […]

گندمــ پرس : در چند روز اخیر تلاشهای فراوانی از سوی مقامات , مردم محلی و سازمانهای مردم نهاد کشور صورت گرفت تا مساله نجات هامون در دستور کار سفر رئیس جمهور افغانستان به ایران قرار گیرد و از نتیجه مذاکرات , سخنان طرفین و در نهایت دیدار و گفتگوی معصومه ابتکار با رئیس جمهور افغانستان میتوان دریافت که این مهم مورد توجه قرار گرفته و به یکی از مباحث اصلی این سفر تبدیل شده است .

 

روزنامه اعتماد : پیام ارسالی مردم سیستان به سایت ریاست جمهوری واضح و روشن است

روزنامه پرتیراز اعتماد با تیتر  آقای روحانی از غنی زی نجات هامون را بخواهید، نوشت: گزارش «اعتماد» از درخواست های گسترده مردم سیستان و بلوچستان همزمان با سفر رییس جمهور افغانستان به ایران بدین شرح است: در آستانه سفر رییس جمهور افغانستان به ایران مردم سیستان و بلوچستان به دیپلماسی امید، دل بسته اند.

پیامی که بسیاری از آنها برای سایت نهاد ریاست جمهوری ارسال کرده اند واضح است: هامون را در اولویت رایزنی ها قرار دهید. بسیاری از فعالان محیط زیست استان و سیستان و بلوچستان می گویند، امیدشان برای احیای زندگی در سیستان به همان درایت و اراده ای است که در مذاکرات هسته ای به چشم می خورد.

تشکل های زیست محیطی ایران و افغانستان نیز بیانیه ای مشترک خطاب به روحانی و اشرف غنی تنظیم کرده اند. این انجمن ها به پیشینه مشترک تاریخی و فرهنگی مردمان دو سوی مرز اشاره کرده اند و شاید مهم ترین نکته ای که در این بیانیه به آن پرداخته شده، ضرورت مشارکت جویی از مردمِ دو سوی مرز به عنوان اصلی ترین بهره برداران، برای احیای تالاب هامون است.

 

url

 

دکتر روحانی  : تالاب هامون باید احیاء شود

به گزارش گندمـــ پرس به نقل از ایسنا دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی خبری مشترک با رئیس جمهور افغانستان , با تاکید برمشکلات زیست محیطی که خشکی هامون و عدم درنظر گرفته حق آبه رودخانه هیرمند بوجود آورده است گفت : برخی مشکلاتی که ما داریم مربوط می شود به محیط زیست در سیستان و بلوچستان و مشکلاتی در این زمینه داریم از جمله احیاء تالاب ها و دریاچه هایی که وجود داشته و باید احیاء شود و همچنین استفاده دو طرف از حق آبه هایی که وجود دارد و بر اساس توافقنامه ها باید اجرا شود.

وی اضافه کرد : بنا شد در این زمینه دو کشور مذاکرات جدی انجام دهند و ما در چارچوب حق ، عدل و انصاف به توافقی دست یابیم که به نفع دو کشور باشد.

 

دیدار معصومه ابتکار و علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان با رئیس جمهور افغانستان

به گزارش گندمــ پرس به نقل از روابط عمومی سازمان محیط زیست کشور , معصومه ابتکار در این دیدار که علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان و احمد علی کیخا معاون سازمان محیط زیست کشور و نماینده سابق سیستان درمجلس شورای اسلامی  نیز در آن حضور داشت و در محل اقامتگاه رییس جمهور افغانستان انجام شد، با تاکید بر ضرورت گسترش همکاری های مشترک زیست محیطی میان دو کشور، تصریح کرد: این همکاری به ویژه در خصوص احیای تالاب های بین المللی هامون به دلیل تاثیری که بر شرایط زیست محیطی و معیشتی مردم بومی دارد، بسیار حائز اهمیت است.

 

index

 

f

 

 

رئیس جمهور افغانستان و لزوم تشکیل تیمهای تخصصی دو کشور جهت جلوگیری از تخریب بیشتر هامون

در دیدار معصومه ابتکار و اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان  , اشرف غنی احمد زی رئیس جمهور افغانستان با اعلام امادگی افغانستان برای آغاز مطالعه و بررسی چرایی خشک شدن هامون و همچنین چگونگی احیاء و برگشت آن به شرایط گذشته، تاکید کرد: البته در این مسیر، بهره گیری از تجارب نهادهای بین المللی و ظرفیت سازمان های مردم نهاد ضروری است.
رئیس جمهور افغانستان خاطرنشان کرد: لازم است تیمی تخصصی به صورت مشترک از دو کشور، برنامه ای جداگانه ازسلسه اقداماتی که دو کشور ایران و افغانستان باید به صورت ضرب العجلی برای جلوگیری از تخریب بیشتر تالاب های بین المللی هامون انجام بدهند را تهیه و تدوین و به دو کشور ارائه نماید.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه