یک بانوی خیر با همت مضاعف خود طی یک اقدام بی‌نظیر به 115 چادر عشایر در هامون، نور و روشنایی هدیه و لبخند رضایت را بر لب‌های کودکان این منطقه جاری کرده است. قصه از آنجا شروع شد که یک خانم خیر در واحد کتابخوانی شهرک علی اکبر شهرستان هامون مشغول به آموزش کتابخوانی […]

20140111_16465933493  یک بانوی خیر با همت مضاعف خود طی یک اقدام بی‌نظیر به 115 چادر عشایر در هامون، نور و روشنایی هدیه و لبخند رضایت را بر لب‌های کودکان این منطقه جاری کرده است.

قصه از آنجا شروع شد که یک خانم خیر در واحد کتابخوانی شهرک علی اکبر شهرستان هامون مشغول به آموزش کتابخوانی به کودکان منطقه می‌شود، یک روز از کودکان می‌پرسد شما هنگام غروب و شب چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهید، کودکان با حالت حسرت می‌گویند به محض غروب آفتاب و تاریک شدن هوا، مجبور می‌شویم بخوابیم چون نور و چراغ که نداریم باید بخوابیم و صبح مجدد مشغول کار و فعالیت شویم.

این موضوع این خانم خیر را به بهت و بغض و فکر وا می‌دارد و باعث می‌شود او اقدام به انجام یک کار بزرگ برای خانوارهای عشایر هامون کند.

این خانم خیر که غیر بومی است، در تهران با دوستان و سایر خیرین مشورت می‌کند تا شاید راهکاری برای ایجاد روشنایی در چادرهای عشایر بیابد، سرانجام تصمیم می‌گیرد با استفاده از انرژی‌های نو که یکی از مزیت‌های منطقه سیستان است، چاره‌ای بیندیشد.

 

 

او 115 پنل خورشیدی به همراه آدابتور آنها و سایر تجهیزات که نور خورشید را به برق تبدیل می‌کند، 230 عدد لامپ پلاستیکی که قابل شکستن هم نباشد، به همراه تعدادی فلش 32 گیگ و 60 واکمن سیار تهیه می‌کند.

هر پنل خورشیدی دو عدد لامپ و یک تلوزیون را روشن نگه می‌دارد، در ساعات روز این پنل‌ها با استفاده از نور خورشید کار کرده و در شب‌ها که خورشید نیست آدابتورها زمینه روشنایی را فراهم می‌کنند.

این خیر، روز گذشته این وسایل را در میان 115 خانوار عشایر هامون که نیازمندتر بودند، توزیع می‌کند.

حالا نور و روشنایی کافی در خانه‌های عشایر منطقه وجود دارد، تماشای تلویزیون لبخند را بر لب کودکان و خانواده‌هایشان جاری کرده است.

 

 

اما لطف این خانم خیر به همین جا ختم نمی‌شود، تهیه توزیع انواع کتاب‌های خواندی، کتاب‌های قصه آموزنده، دفتر نقاشی، مداد شمعی نیز برای این کودکان از دیگر کارهایی است که باعث خوشحالی عشایر منطقه شده است.

در فلش‌های 32 گیگ حدودا 50 قصه وجود دارد که کودکان می‌توانند در طول روز این قصه‌ها را گوش کنند، نحوه شارج واکمن‌ها نیز از طریق آدابتور است، شارج آدابتور نیز از طریق نور خورشید است، در کل این تجهیزات به گونه‌ای تهیه شده که هیچ هزینه‌ای برای خانوارهای عشایر در پی ندارد، از هزینه برق و شارج و غیره نیز خبری نیست.

تصور کنید عشایری را که هیچ روشنایی نداشته‌اند با تلویزیون و لامپ و نور بیگانه بوده‌اند، اما از امروز می‌توانند شب‌ها تا صبح بیدار باشند، تلویزیون تماشا کنند، کتاب بخوانند، واقعا حس شیرینی و خوشایندی است که به همت یک خانم خیر به این خانوارها هدیه شد.

به راستی زبان قاصر از تقدیر و قدردانی از کار این خانم بزرگوار است که به تنهایی زیرساخت لازم را برای علم آموزی، تفریح و سرگرمی و روشنایی مردم ساکن در چادرهای عشایر فراهم کرده است.

این کار به همه ما می‌آموزد که اگر نیت خیر داشته باشیم و بر انجام آن استوار باشیم، به هر قیمتی آن را اجرایی می‌کنیم، نیت این خانم ‌آموزش کتابخوانی به کودکان بود، این همه کار را انجام داد تا به هدف خود که یک گام مهم در راستای فرهنگ است، برسد.

فرماندار هامون نیز در این زمینه می‌گوید: قدردانی از تلاش این خانم خیر که چراغ 115 چادر عشایر هامون را روشن کرده، به محفل آنها گرما بخشیده و لبخند رضایت بر لب کودکان جاری کرده، بسیار دشوار است،

معصومه پرندوار ادامه می‌دهد: از صفر تا صد مراحل این پروژه فرهنگی را خانم آذر مبارکی به تنهایی انجام داده است.

وی تاکید کرد: این کار برای نخستین بار در کشور و در استان سیستان و بلوچستان و به همت این بانوی خیر انجام شده است، امیدواریم سایر خیرین نیز در این زمینه‌ها یاریگر مردم مناطق محروم باشند.

فرماندار هامون با اشاره به اینکه برطرف کردن مشکبلات مناطق عشایری را بیش از پیش در دستور کار قرار داده‌ایم، افزود: در هفته گذشته با رهاسازی آب نسبت به برطرف کردن مشکل آب عشایر اقدام کرده‌ایم، روشنایی و تلویزیون و برق نیز به همت این بانوی خیر در منطقه ایجاد شد که امیدواریم توجه خیران به این منطقه استمرار داشته باشد.

منبع : خبرگزاری فارس

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه