گندمـــ پرس : فرماندار هیرمند گفت: بارش‌های اخیر در مناطق کوهستانی و سر رشته‌های رودخانه مرزی هیرمند در افغانستان سبب تشکیل سیلاب غیرقابل کنترل در مسیر این رودخانه شد و این سیلاب از بامداد امروز وارد بخش داخلی هیرمند در سیستان و بلوچستان شده است.     محمد پیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان […]

گندمـــ پرس : فرماندار هیرمند گفت: بارش‌های اخیر در مناطق کوهستانی و سر رشته‌های رودخانه مرزی هیرمند در افغانستان سبب تشکیل سیلاب غیرقابل کنترل در مسیر این رودخانه شد و این سیلاب از بامداد امروز وارد بخش داخلی هیرمند در سیستان و بلوچستان شده است.

 

 

محمد پیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: اگرچه مقدار آب وارد شده به ایران تنها حاصل سیلاب در کشور افغانستان بوده اما ورود این میزان آب محدود هم غیر مطمئن است و مشخص نیست تا جاری بودن آن تا چه زمانی ادامه داشته باشد.

 

 

وی ادامه داد: به یاری خداوند تا بعدازظهر امروز چهارشنبه، تمامی کانال‌ها و انهار شهرستان هیرمند آبگیری خواهد شد و مردم نیز از نعمت آب بهره‌مند می‌شوند.

 

 

وی در پاسخ به این سئوال که چه تمهیداتی برای جلوگیری از هدر رفت آب در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: از مدت‌ها قبل برای اینکه در فصل زمستان احتمال ورود “دشتمال (گل و لایی که از دشت می‌آید)” به منطقه داده می‌شد، جلسات متعددی هم با مردم و هم با دستگاه‌های مختلف اجرایی برگزار کردیم و در خصوص لایروبی انهار، این موضوع را در دستور کار قرار دادیم و به تمامی کشاورزان نیز اعلام شد که انهار فرعی مربوط به محدوده‌های روستایی‌شان را نیز لایروبی کنند و برای کشت محصولات و استفاده بهینه از آب ورودی، برنامه‌ریزی کنند.

 

 

وی اضافه کرد: با هنگ مرزی نیز برای اینکه مردم بتوانند در آن طرف دیوار مرزی در زمین‌هایشان کشاورزی کنند هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است.

 

 

فرماندار شهرستان هیرمند در ادامه گفت: در بحث ورود آب، هر چقدر هم که زیاد باشد هنوز هم نگرانی‌هایی وجود دارد چراکه منطقه سیستان و رودخانه‌ها به اندازه‌ای خشک است که هرچقدر آب وارد آن بشود باز گنجایش آن را دارد.

 

 

محمد پیری اضافه کرد: دو دلیل مهم باعث می‌شود که آب در تالاب ماندگاری نداشته باشد یکی دمای بالای هوا و تابش نور خورشید دیگری هم وزش بادها و طوفان‌هاست.

 

 

وی ادامه داد: قبل از خشکسالی‌های چندین ساله اخیر، به‌دلیل اینکه در تالاب هامون، چاله‌های عمیق فراوانی وجود داشت و ازطرفی چون پوشش گیاهی مناسبی هم در سطح تالاب بود و در واقع تالاب هم به لحاظ عمق و هم به لحاظ پوشش گیاهی از وضعیت مناسب و خوبی برخوردار بود، و چون سطح آب در بیشتر نقاط توسط پوشش گیاهی پوشیده شده بود این پوشش به عنوان یک سایه‌بان در مقابل تابش خورشید عمل می‌کرد این موضوع منجرشده بود تا آب با کندی تبخیر شود و حتی اگر تبخیری صورت می‌گرفت باز با ورود آب بعدی این موضوع جبران می‌شد.

 

 

وی اضافه کرد: متأسفانه با بروز پدیده خشکسالی که چندین سال است گریبانگیر مردم این منطقه شده و خشکی تالاب را نیز به‌دنبال داشته و از طرفی حرکت شن‌های روان، دمای بالای هوا و مواردی از این قبیل، سطح تالاب هامون را به شکل مسطح درآورده و دیگر خبری از گودال‌های عمیق و پوشش گیاهی نیست و همین امر موجب شده تا اگر آب هر چقدر هم که زیاد باشد وقتی به تالاب وارد می‌شود ماندگاری زیادی نداشته باشد.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه