مدیر کل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان نسبت به اظهارات فرماندار شهرستان هامون در رابطه با آتش سوزی شمال غربی کوه خواجه و تالاب بین المللی هامون واکنش نشان داد .

گندم خبر , نیره پور ملایی در پاسخ به اظهارات فرماندار هامون گفت : در مورخ جمعه ۲۴ آذرماه بر اثر بی احتیاطی فرد یا افرادی در بخشی از تالاب هامون در اطراف کوه خواجه حریق در محدوده ای حدود ۶۰ هکتار صورت گرفت که با همت و تلاش مردم و حضور بخشداری ، هلال احمر ، ادارات محیط زیست زابل ، منابع طبیعی هامون ، نیروهای بسیج ، شهرداری ، آتش نشانی و سایر دستگاهها حریق اطفا گردید .

 

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان در ادامه بیان کرد : در هنگام بروز اتفاقات اینچنینی و حوادث غیرمترقبه ، همکاری و همراهی کلیه دستگاهها و ادارات ذیربط در کنترل شرایط مؤثر بوده و قابل انتظار می باشد .

 

وی تصریح کرد : در این بین متاسفانه فرمانداری شهرستان هامون علی رغم حضور تمام وقت رئیس و همکاران محیط زیست شهرستان زابل ، طی مصاحبه با خبرگزاریها عملکرد دستگاههای اقدام کننده را زیر سوال برده است. اینچنین اقدامات تخریبی و زیر سوال برنده برخی مسئولین در زمان وقوع بحران نه تنها کمکی به حل بحران نمی کند بلکه خود تبدیل به بحرانی دیگر می شود .

 

پور ملایی افزود : در حال حاضر دمای پایین هوا و وجود آب رها شده کشاورزی احتمال هیچگونه حادثه طبیعی را مرتب نمیدارد بلکه با تحقیقات محلی صورت گرفته تنها بی احتیاطی سهوی یا عمدی توسط مردم محلی در برپایی آتش میان بوته های خشک شده انبوه ” بونی ” که شرایط وزش باد موجب تشدید آن گردیده، عامل اصلی بروز این حادثه می باشد .

 

وی در ادامه اظهار داشت : از فرمانداری شهرستان هامون بعنوان رئیس شورای تامین شهرستان انتظار می رود مراتب تامین امنیت و مبارزه با اخلالگران و عاملان بروز این حوادث را در دستور کار خود قرار دهد .

 

به گزارش گندم خبر, سرپرست فرماندار هامون در گفت و گو با یک رسانه بیان کرده بود : تا این لحظه هیچ گونه تماسی از سوی محیط زیست دریافت نکرده ام .

 

کیخا با بیان اینکه دستگاه های متولی مانند منابع طبیعی و محیط زیست تا کنون هیچ گونه همکاری نداشته و وجود خارجی در حل مشکل آتش سوزی نداشته اند گفت : این شیوه درستی نیست که ما در منطقه باشیم و دستگاه های متولی در منطقه نباشند .

 

وی افزود : فردای حادثه مدیرکل محیط زیست اعلام می کند که این میزان مرتع در آتش سوزی خسارت دیده است ، تا این لحظه به عنوان متولی دستگاه محیط زیست از من سوال نپرسیده است که از من کاری بر می آید یا خیر ؟

 

این مسئول خاطر نشان کرد : فردای این حادثه مصاحبه های مدیرانی که در اتاقشان نشسته اند منتشر می شود ، آیا این غیرقابل پذیرش است که شهردار منطقه بیل به دست در این حادثه همکاری کند اما دستگاه متولی هیچ دخالتی در حل مشکل نداشته باشد ؟

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه