شهرگندمـــ : مسابقه دختر شایسته جهان اسلام در حالی هفته گذشته در کشور مالزی برگزار و به اتمام رسید که ماهیت حقیقی حجاب در هزار توی این هالووین الگوبرداری شده غربی گم شده بود. هفته گذشته اندونزی میزبان چهارمین مسابقه دختر شایسته جهان اسلام بود که ایران نیز نماینده ای در این مسابقه داشت. (البته […]

شهرگندمـــ : مسابقه دختر شایسته جهان اسلام در حالی هفته گذشته در کشور مالزی برگزار و به اتمام رسید که ماهیت حقیقی حجاب در هزار توی این هالووین الگوبرداری شده غربی گم شده بود. هفته گذشته اندونزی میزبان چهارمین مسابقه دختر شایسته جهان اسلام بود که ایران نیز نماینده ای در این مسابقه داشت. (البته این نماینده بصورت شخصی شرکت کرده بود) هر چند که این مسابقه یدک کش عبارت «جهان اسلام» است اما از آنجا که پیشینه تاریخی مناسبی درباره این گونه مسابقات وجود ندارد، ناخودآگاه برپایی و انگیزه های طراحان آن زیر سوال می رود.

به گزارش شهرگندمــ به نقل از باشگاه خبرنگاران ، براساس گزارش های منتشر شده، مسابقه «دختر شایسته جهان اسلام» در سال های اخیر و پس از اعتراض زنان مسلمان اندونزی به برگزاری مسابقه «دختر شایسته جهان» به وجود آمد و به نوعی پاسخ این کشور به برگزاری مسابقات «دختر شایسته جهان» است.

2782160_769

با اینحال ملاک هایی که برای انتخاب دختر شایسته جهان اسلام در نظر گرفته می شود، گویای هدف مد نظر گرفته شده نیست. در این دوره از مسابقات دختری نیز با عنوان نماینده ایران حضور داشته و موفق شد به دوره نیمه نهایی راه پیدا کرده و در نهایت در مقام دوم قرار گیرد.

حلیمه عالی : الگوی باید فاطمه زهرا(س) باشد

عضو  فراکسیون زنان مجلس  درخصوص مسابقه دختر شایسته جهان اسلام به خبرنگار خانه ملت گفت: «با توجه به اینکه هدف این مسابقه پاسخگویی به دختر شایسته غرب است، مقدار خیلی خیلی کمی در جهان تاثیرگذار خواهد بود.»

حلیمه عالی با تاکید بر اینکه معرفی اسلام به جهان نیاز به فرهنگ سازی دارد، توضیح داد: «یکی از شاخص های این مسابقه بیدار شدن دختران در ساعت 3 بامداد برای انجام فرایض دینی بود اما سوال اینجاست که کجای دین گفته است باید 3 صبح برای خواندن نماز بیدار شد. این شاخص و میزان برای انتخاب دختر شایسته جهان اسلام فرهنگ غلطی را به جهان ابلاغ می کند.»

یکی دیگر از شاخص های ارزیابی مسابقه دختر شایسته جهان اسلام، آشنایی به منجوق دوزی بود. عضو کمیسیون بهداشت و درمان تاکید کرد: «آشنایی به هنرهایی چون منجوق دوزی از شاخص های زن شایسته اسلام نیست. آشنایی به این گونه هنرها سلیقه ای است. ممکن است فردی به هنر دیگری علاقه داشته باشد و برخی افراد علاقه ای به هنر ندارند و مطالعه را ترجیح می دهند. با این حساب شاخص های مد نظر گرفته شده در این مسابقه در راستای فرهنگسازی اسلام در جهان نبود و بیشتر سمت و سوی اسلام ستیزی داشت. بهترین میزان و ملاک برای معرفی دختر شایسته جهان اسلام، رفتارها و شخصیت حضرت فاطمه (س) است.»

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه