تاریخ : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱ Monday, 15 August , 2022

هفت سین های سنگی تنها سوغات شهر زابل برای شهروندان و مسافران نوروزی

 • کد خبر : 22779
 • ۱۳ فروردین ۱۳۹۴ - ۱:۱۹

گندمــ پرس : به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: نخستین فضای برخورد هر مسافر در سفر به یک شهر قطعا ورودی آن است و نخستین تصویر ذهنی گردشگر و مسافر نوروزی نیز از آن شهر بر اساس همان ورودی انجام خواهد گرفت چراکه با طراحی ورودی‌های مناسب حس کنجکاوی مسافر تشدید شده و او را در […]

گندمــ پرس : به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: نخستین فضای برخورد هر مسافر در سفر به یک شهر قطعا ورودی آن است و نخستین تصویر ذهنی گردشگر و مسافر نوروزی نیز از آن شهر بر اساس همان ورودی انجام خواهد گرفت چراکه با طراحی ورودی‌های مناسب حس کنجکاوی مسافر تشدید شده و او را در وادار به دیدن از شهر می کند.
اما ورودی شهر زابل در سال 94 و یا بهتر است بگوییم تنها سوغات شهر زابل برای شهروندان ، مسافران نوروزی و گردشگران، هفت سین های سنگی است که در میدان ورودی شهر و درب پارک ها به چشم می خورد،هفت سین های که تنها سوژه عکس یادگاری از نوروز امسال برای شهروندان زابل بود.

سیمای نوروزی امسال شهر زابل از نگاه مردم زیبا و جذاب نبود؛ برخی آن را مناسب توصیف نکردند و برخی دیگر هم تفاوت چندانی با ایام نوروز سالهای قبل احساس نکردند.

به اعتقاد خیلی از شهروندانی که با آن ها صحبت کرده ایم، هفت سین های سنگی نوروز امسال نتوانسته بود رنگ و بوی نوروزی را با خود برای شهروندان و مسافران نوروزی زابل به همراه بیاورد و این مسئله یک نکته منفی برای خطه ای محسوب می شود که همه آن را دیار فرهنگ،تمدن،تاریخ و هنر توصیف می کنند.
خطه ای که اگر به داشته هایش اندکی تامل داشته باشیم ،در می یابیم که در این خطه فرهنگ و تمدن موج می زده در حالی که مسئولان دیروز و دیروزها و امروز و فرداهای این سرزمین پرده ای به روی تمام این افتخارات کشیده اند که امروز احوال سیستان اینگونه پریشان شده است…

دانیال یکی از شهروندانی است که به قول خودش به همراه خانواده اش نوروز گردی در سیستان و زابل را برای چند سال کنار گذاشته اند؛شهروندان این منطقه بیش از حد کم توقع هستند چرا که اگر نبودند وضعیت شهر در سال جدید تغییری می کرد.

وی می افزاید: سیستان حتی در مقایسه با شهرهای کوچک و فاقد شناسنامه ای به قدمت یک چهارم تمدن سیستان به وضوح در سطح پایین تری قرار دارد و در مجموع به نظر می رسد که در طراحی و اجرای فضای شهری مناسب از آرای هنرمندان و شهروندان خوش ذوق استفاده خیلی کمی می شود به هر حال آنچه که مشهود است نبود فضای مناسب و علی الخصوص نظافت خیابانها و جوی آبها بسیار بد است و هیچ چیز سرجای خودش نیست.

این شهروند می گوید: اگر بخواهم نمره ای به مدیران و مسئولان شهری بدهم زیاد نمره دلگرم کننده ای نخواهد بود .

اصلانی مسافر نوروزی اهل تهران است که برای دیدن شهر سوخته به همراه دوستانش وارد زابل شده و به گفته وی و دوستانش ؛انتظار بیشتری از این منطقه با این پیشینه داشتیم.

آقای اصلانی می گوید: برای دومین سال است که به این شهر سفر می کنم حدود 5 سال پیش نیز به این شهر سری زدم و امسال با دوستان تصمیم گرفتیم از شهر خارق العاده سوخته سیستان دیدن کنیم “تعریف های زیادی برای دوستانم از این شهر کردم و آنها مشتاق شدن که امسال حتما شهر سوخته را ببینند.

از این گردشگر نوروزی در خصوص فضای شهر می پرسم که می گوید؛زیاد دلچسب نیست اما اگر مسئولان و مردم بخواهند می شود ،سیستان یک منطقه جهانی شده است باید وقتی وارد این شهر می شویم حس تاریخی بودن و آن قدمت چندین هزار ساله و دانش بی همتایش گردشگر و توریست را جذب کند؛خوب ولی ما اینجا چیزی ندیدیم …واقعا حیف است در حق این مردم ظلم شده است.

با گفته های این گردشگر نوروزی به حال این شهر و مردمان بی توقع و مظلومش باید گریست..ما مردمان انگار خودمان را نیز کنار گذاشتیم…

و مسئولان شهری زابل که در جلب رضایت شهروندان نمره قابل قبولی نگرفتند و امیدواریم که برای سال پیش رو اقدامات شایسته تری ارائه شود.
با توجه به این که سیستان را گنجینه فرهنگ ها و تمدن ها نام گذاری کرده اند، طراحی و اجرای المان ها و نمادهایی که نشانگر فرهنگ و تمدن دیرینه این منطقه باشد، ضروری است، اما امسال هم دیدیم که به جز سفره های هفت سین سنگی، چیز دیگری که نشان دهنده آغاز سال جدید باشد در این شهر خودنمایی نکرد!

گویا اهمیت زیباسازی برای خود شهرداری هم ثابت نشده است و ما می بینیم که اجرای یک نماد یا المان ثابت و دائمی که در سطح استان،کشور و بلکه جهانی نشانگر این شهر و این منطقه با تمدن چندین هزار ساله باشد، به عنوان یک اولویت اصلی در زیباسازی شهری مسکوت مانده است و شهرداران مختلف آن را پشت گوش انداخته اند.

این ها مسائلی است که به نظرم مدیران شهری نباید به سادگی از کنارشان بگذرند، زیباسازی شهر برای شروع یک سال جدید رنگ و بوی تازگی به ، شهر، شهروندان و مسافران نوروزی می بخشد اما در این شهر خبری از بوی تازه شدن نیست ،خیابانها و کوچه های شهر انگار چند ماه است که حمام نرفتن و گرد و خاک خیابانها با تردد خودروها حاکی از این مدعا ست و حتما شهروندان این مطالب را تایید خواهند کرد چرا که هر روز برای تهیه مایحتاج و گذران زندگیشان از خیابانها و کوچه های این شهر عبور و مرور می کنند …

آگاه باشیم در میدان بزرگ رقابت صنعت گردشگری تنها کسانی پیروز می شوند که سریعتر از رقبا نسبت به تأمین امکانات لازم و جذب گردشگر اقدام نمایند

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=22779

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 5در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۵
 1. هر سال میگیم امسال نشد، انشاالله سال بعد. و سال بعد هم باز سال بعدتر… واقعیتش اینه که این شهر درست شدنی نیست، حالا چرا ؟؟ واقعا نمیدونم.
  فقط اینو میدونم که در اولین فرصت که امکانش برای من فراهم بشه از این شهر میرم

 2. هههه عده ای ……..
  ………..
  …………

 3. در سیستان مکانهای زیادی یرای گردشگری وجود دارد. همین هفت سین سنگی را حتی می توانستند با طراحی بهتر بسازند. در ورودی شهر یک هفت سین وجود داشت که بنا به دلایلی برخی از سینهای آن خراب شده بود. اما می خواهم بگویم آیا سبزه براثر آفتاب وباران خراب می شود. چرادر ورودی انبار غله یک دسته گندم سبز وطبیعی تعبیه نشده بود. سبزه مصنوعی خیلی توی ذوق می زند. معابر شهر خالی از زباله و تمیز بود،اما متاسفانه وضعیت آسفالت و پیاده رو خبر از بی قیدی مسئولین می داد. برای چند میلی متر باران چنان آب گرفتی معابر زیاد بود که گویی سیل آمده است و این یعنی بی مسئولیتی . آب قطره قطره جمع گردد،چرا ما این قطره ها را برای آبیاری و… جمع آوری نمی کنیم. چرا راه آبهای شهر اینقدر نابسامان است.

 4. باسلام..خیلی خوبه که این هفت سین ها رو درست کردن …باتشکر ازخانم مهندس میرشکاری عزیزوکارگران زحمت کشی که درساخت این مجسمه های زیبا زحمت بسیاری کشیدند…متشکریم اگر در میادین شهرمان از ساخت مجسمه های زیبا استفاده کنید…

 5. گردشگر راحتی اسایش وحداقل امکانات گردشگری را می خواهد( جنوب استان امسال الگو بود)حداقل بخشی از چهل و شش محصول سنتی سیستان باید تجاری سازی و در دسترس رستورانهاو فروشگاهها با بسته بندی مناسب یاشد و در ایران و شهرهای سیستان در کنار دیگر سوقات قم و یزد و مشهد قرار گیرد. شهرهای سیستان تبادل تجارت وبازرگانی آن مانند روستاها شده و شبکه ها و فعالیتهای خوشه ای آن آسیب کامل دیده از برگزاری نمایشگاه مغازه داران ضعیف آن وحشت می کنندواز هر دست فروش کوچک(که می تواند به آفزایش درآمد آنها کمک کند) واهمه دارند،تعداد گاوداران شیرفروش آن نباید افزایش پیدا کند چرا که فروشگاههای لبنیاتی تخصصی ندارند وکارخانه شیرو کشتارگاه وهمه بدنبال فعالیت اقتصادی انحصاری و نه رقابتی و اجتماعی هستند،بازرگان برای صادرات محصولات لبنی و تولید کارخانجات ندارند، من از شما حمایت نمی کنم شما از من حمایت نمی کنید(بی مسئولیتی محض) آنها که خود را ناجی افسانه ای جا زدند و مردم را از رفتارهای اقتصادی مردمی بطرف گدائی دولتی کشاندند و با باز و بسته کردن مرزها و سلیقه های من درآوردی نخبگان و سرمایه گذاران را فراری دادندو جوان بجای کارافرینی بدنبال کارگر و کارمند بیکاره شدن می رود
  حال برویم سر وقت شهرداری تخریبهای خیابانی گواه یک مطلب است اینکه استاندارد برای نظارت و فعالیتهای عمرانی نداریم و کدام ناظر و مسئول و یا تخریب کننده جریمه مالی و یا مدیری بدلیل ناتوانی در انجام وظیفه استعفاء داده است ؟ اعلام تا در گینس ثبت شود
  افسوس بر عمر تلف شده با سنگهای بسته و مسیرهای بن بست