تاریخ : پنج شنبه, ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱ Thursday, 9 February , 2023

هامون دربی تدبیری مسولین ونمایندگان دار فانی را وداع می گوید!!!

 • کد خبر : 30877
 • ۰۴ دی ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۲
هامون دربی تدبیری مسولین ونمایندگان دار فانی را وداع می گوید!!!

گندمـــــ پرس : حقابه هفتمین تالاب بین اللمللی جهان یکی از  موضوعات سرنوشت سازی است که این روزها کمتر سخنی از آن به گوش می رسد و گویا همراه با طوفان های 120 روزه  زیر خروار ها خاک ،ماسه و غبار دفن و به فراموشی سپرده شده است.   شاید دلایلی مانند: _جاری شدن آب […]

گندمـــــ پرس : حقابه هفتمین تالاب بین اللمللی جهان یکی از  موضوعات سرنوشت سازی است که این روزها کمتر سخنی از آن به گوش می رسد و گویا همراه با طوفان های 120 روزه  زیر خروار ها خاک ،ماسه و غبار دفن و به فراموشی سپرده شده است.
 

شاید دلایلی مانند:

_جاری شدن آب اندکی که حاصل باران های چند وقت گذشته بوده است.

_کم شدن گرد و غبار  و ریزگردها به دلیل تغییر فصل

_ باز شدن دریچه های امید و سرگرم شدن با وعده ی منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان

_ و فعالیت های انتخاباتی زود هنگام مردم، در منطقه
موجب این فراموشی فصلی گردیده است.

 سیستان با دهه دوم خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و در این سال هایی که دردمندانه  گذشت گاهی شاهد رهایی آب در منطقه بودیم، آبی که امید را زنده نگه داشت تا عده ای فکر مهاجرت را از سر بیرون برانند، اما جز ضرر و زیان های حاصل از خشک شدن کشتزارها و از دست رفتن محصول، ثمری برای کشاورزان نداشت.

انتخابات زود هنگام نیز دیواری عریض و طویل برای سایه افکنی بر سکوت ادامه دار آقایان مسئول شده و به تعبیری باید گفت که در هر دوره مجلس،حدود یک سال از زمان مفید وقف فعالیتهای انتخاباتی شده و در این بازه زمانی مشکلات مردم به فراموشی سپرده می شود.

  انتخابات در استانهایی با بافت قومی، قبیله ای و سنتی با آسیب های بسیاری مانند؛ جذب و حل شدن مردم در دید و بازدیدها و مردم داری های فامیلی و انتخاباتی و سو استفاده مسئولین و نمایندگان برای به تعویق انداختن امور روبرو می گردد که اکنون ما در مساله حیاتی احیاء تالاب بین اللملی هامون،تنظیم و ایجاد سند راهبردی برای مدیریت تالاب و حقابه ی سیستان به عینه شاهد این روند هستیم .

  از نمایندگان منتخب مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی می پرسیم که:

در مورد حقابه سیستان و تالاب بین المللی هامون در مدت نزدیک به چهار سال چه برنامه های مشهود و عملی را دنبال کرده اید و نتیجه حاصل از پیگیری ها به کجا رسیده است؟
و لازم می دانیم توضیح دهیم که وقتی می گوییم: مشهود و عملی، دلیل مان این است که مردم ما از شعارهای بی عمل،جلسات بی ثمر و تصمیمات نوشته شده و پیگیری نشده ، خسته و ناامید گشته اند.

البته بیراه نیست و به بیراهه نرفته ایم اگر بگوییم؛ کم کاری و یا حداقل اهمال کاری نمایندگان در این دوره با رای نیاوردن منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان بیشتر رخ می نماید و نمی دانیم اگر انرژی و توان نمایندگان منتخبمان معطوف به این مهم نبوده،گرفتار کدام مساله مهمتر و اساسی تر بوده اند؟

 از نمایندگان که بگذریم کاش اندوهنامه مردم این سرزمین به گوش و چشم مسئولین کشوری و در رٱس آن ریاست سازمان محیط زیست کشور برسد.

معاون محترم رییس جمهور! که ایشان را مادر هامون خواندیم؛ به امید احیای تالاب هامون و به چراغ روشن وعده هایشان امید بستیم ومردم این دیار پیش پای گامهایشان فرشی آبی از نگاههای عاشق و دلسوخته گسترانیدند، با آرزوی جاری شدن آب در تالاب و دل خوش کردیم به گفتارشان :که نه تنها تالاب به حقابه ی خود خواهد رسید بلکه ما با ارتباطاتمان آنرا تبدیل به پارک بین مرزی خواهیم نمود!!!!

  اما متاسفانه امروز از آن همه وعده های شیرین هیچ خبری نیست و تن ترک خورده ی دریاچه همچنان تشنه و تبدار است.
 
سیستان و بلوچستان از چندین جهت جایگاه ویژه ای در کشور عزیزمان دارد؛ پهناورترین استان ایران اسلامی ست، به دلیل داشتن مرزهای آبی و خاکی با کشورهای افغانستان و پاکستان ،تنگه احد کشور محسوب می شود و دارای تنوع و گستردگی فرهنگی،دینی و ملیتی می باشد پس بی تردید اداره ی آن همت و درایتی مضاعف را می طلبد ولی از شمال تا جنوب آن به تقسیم اعتبارات و بودجه ها و قرار دادها که نگاه می کنیم جز نابرابری و بی عدالتی هیچ نمی بینیم، در واقع طرحهای اجرایی سهم بلوچستان است و وعده های توخالی سهم سیستان.

– می خواهیم بدانیم در مورد دستیابی به حقابه ی سیستان تنها نمایندگان و محیط زیست استان مسول پیگیری بوده اند؟! استاندار محترم در این زمینه چه کرده اند و چه نتیجه ای گرفته اند ؟

-آیا مردم حق ندارند از سرانجام و آینده ی رقم خورده برای زیستگاه و خاستگاه و موطن شان باخبر شوند؟

-چه کسی پاسخگوی قطع شدن400هزار فرصت شغلی و در کنار آن افزایش فقر ،ناامنی و مهاجرت گسترده در سیستان می باشد؟

ما به عنوان رسانه ای که از دل مردم برخاسته و با مشکلات این آب و خاک نفس به نفس همراه است، برای مردم،نمایندگان و مسئولین چند پیشنهاد داریم:

_جناب آقای استاندار !
 شما که شایع است از قدرتمندترین و پرنفوذترین استانداران ادوار بوده اید و دستی در دولت دارید لطفا در بالا دست هوای مردم مظلوم و رنج دیده سیستان را نه در گفتار و نوشتار که در کردار بیش ازین داشته باشید و اگر امکان دارد روزه سکوت خود را افطار نمایید و بفرمایید؛ نتیجه وعده ها و سفر ها و پیگیری ها شما چه شد و مطالبات به حق سیستان به کجا رسید؟

_نمایندگان محترم سیستان!
از آنجا که چهار سال دوره ی زمامداری شما رو به اتمام است نمی توان در این مدت کوتاه از شما درخواستی برای ایجاد تحول در سیستان داشت اما حداقل کاری که می توانید انجام دهید تلاش پیگیرانه و مجدانه در محقق شدن برنامه های نیمه تمامتان و ارائه ی عملکرد و پاسخگویی به مردم است،شاید اینگونه برای خودتان هم بهتر باشد!!!
ای که پنجاه رفت و در خوابی
مگر این چند روز دریابی!

_امام جمعه معزز شهرستان زابل!
 از شما تقاضا داریم در سخنان این هفته خود از مردم و مسئولین بخواهید دست در دست هم دهند و مطالبه بر حق خود، یعنی احیا تالاب بین المللی هامون را فریاد بزنند.

 _جوانان آگاه سیستانی!
  با راه انداختن کمپین ها و تشکیل سازمانهای مردم نهاد مختلف، حمایت همه جانبه خود از هامون را آغاز و خواستار پیگیری این امر مهم شوید.

– مردم عزیز سیستان!
 بی شک ماهم می توانیم  مانند دیگر نقاط کشور پیگیر مطالباتمان باشیم و مسئولین کشوری را مجاب به حمایت کنیم.

 بی مهری ها،کم کاری ها و ناتوانی های زیادی نسبت به مردم استان سیستان و بلوچستان شده است و موجب شده که محرومیت، غباری سنگین بر چهره ی استان مان افکند. این  در حالی ست که سیستان و بلوچستان از توانمندیهای بالقوه و ذاتی بسیاری برخوردار است که بارها و بارها آنها را بر شمرده ایم.

 امروز به نیکی می دانیم که تنها راه نجات سیستان؛ ابتدا:منطقه آزاد تجاری صنعتی
 و پس از آن: باز گرفتن حقابه تالاب هامون است.

پس بیایید یکبار دیگر تلاش کنیم و مطالبات و مشکلات و دردهایمان را یکصدا و هم صدا فریاد بزنیم و اگر گوش شنوایی ندیدیم با اهدای سمعک به مسولین !!! فریاد بلند خود را که از جنس پیگیری حقابه تالاب بین المللی هامون است به گوششان برسانیم.

به امید آبادانی و سربلندی سرزمین مرز نشین سیستان

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=30877

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 5در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۵
 1. سلام
  مطلب تون رو مطالعه کردم خوب بود ولی به نظر من قبل از اینکه بیاییم سراغی از کارهای نمایندگان،استاندار،وزیر وغیره بگیریم قبلش یه نگاه به خودمون بندازیم.مقصر اصلی خودمون هستیم،عدم اطلاع درست از شهرمون،عدم اتحاد خوب بین خود همشهریان،عدم رسانه درست که بتونه صدای مردم رو تو بوق کنه تا تن مسئولین رو به لرزه در بیاره،چند خبرنگار قوی تربیت کنیم که هرروز خبرهای سیستان رو به گوشه گوشه کشور برسونه،
  اقای نورا تا اختلافات و مشکلات بین سیستانی ها درست نشه،تا ما از محافظه کاری بیش از حدمون در نیاییم،هیچ تغییری اتفاق نمی افته،

 2. نویسنده محترم باید بدانید بر اساس قرار داد ی که ازقدیم با افغانستان داریم آن میزان حق ابه را افعانستان میدهد که راهی چاه نیمه می شود بیشتر از آن برای احیای دریاچه باید جامعه بین الملل را همراهمان کنیم چرا که افغانستان زیر بار نمیرود و دولتمردان ایران تمامی تلاششان در این زمینه را کردند و در آخرین سفر رییس جمهور افغانستان این خواسته مطرح شده ولی زیر بار نرفتند. حال راهکار بفرمایید دقیقا دولت چه کار باید بکند که نکرده.لطفا منصف باشید

 3. سلام .خوب بود…
  ولی تا خودمان نخواهیم سیستان آباد نمی شود

  شما می گویید: طرحهای اجرایی سهم بلوچستان است و وعده های توخالی سهم سیستان.این درست نیست تو بلوچستان اگر طرح و بودجه ای می آید !مسولین اونجا با همکاری هم طرح را به نحو احسن انجام می دهند ولی در سیستان مسئولین هر یک به دنبال پر کردن جیب خود هستند یا اگر اینطور هم نباشد. مدیریت اجرایی خوب ندارند و اینکه همانطور که همه ما سیستانی ها می دانیم بیشتر مسئولین اینجا فقط سنگ جلوی پای یکدیگر می اندازند…..
  ویکی دیگر از دلایل اینکه سیستان پیشرفت نمی کند خودمان(مردم سیستان) هستیما فقط بلدیم سکوت کنیم بس اگه یکصدا باهم مسولین را زیر سوال ببریم مطمئن باشید سیستان پیشرفت می کند ……..

 4. صحبت جامعی بود
  انتخابات زود هنگامم تمام شود باز همین آش است و همین کاسه نه نمایندگان کاری خواهند کرد نه مسولین باز هم بهانه برای سکوت پیدا می کنند.
  اگر نیاز شد حاضریم از جیب شخصی سمعک بیشتری برایشان خریداری کنیم

 5. مطلب جالبی بود ولی من رو یاد این سخن مولا علی(ع) انداخت که فرمودند: کلمه حق یرید بها الباطل، مطمئنید که در پشت نوشته زیبایتان اهداف سیاسی مخفی نشده است؟ چون همه ساله سیستان از چنین درگاههای ضربه خورده، یک نفر به عنوان منجی و حلال مشکلات معرفی و از فردای انتخاب شدن تلاشهایی برای فروکاستن از خواستهای مردم آغاز می‌شود و….