گندمــــ پرس : شهرستان نیمـروز یا همان ادیمــی سابق ، با جمعیت شهری 3328 نفـر (طبق سرشماری سال 90 ) 8175 کیلومتر مـربع وسعت دارد که بیش از نیمی از وسعت حوزه سیستان را شامل میشود، این شهرستان در تقسیمات کشوری در سال 78 از روستا تبدیل به شهـر شد و در سال 91 نیز […]

گندمــــ پرس : شهرستان نیمـروز یا همان ادیمــی سابق ، با جمعیت شهری 3328 نفـر (طبق سرشماری سال 90 ) 8175 کیلومتر مـربع وسعت دارد که بیش از نیمی از وسعت حوزه سیستان را شامل میشود، این شهرستان در تقسیمات کشوری در سال 78 از روستا تبدیل به شهـر شد و در سال 91 نیز از شهر به شهرستان ارتقـا یافت ولی علی رقم اینکـه چندین سال از تبدیل آن به شهرستان می گـذرد، فـاقــد هرگونه امکانات شهری درخور مردم این خطه ی عزیز استان بوده ، شهرستانی که تابلوی آن پس از 3 راهی نهبندان ــ زابل قـد علم کرده و با جدا کــردن شهر زابل از نـوار مـرزی ، یکی از عوامل عـدم پرداخت حق مرزی به کارمندان شهرستان زابل بوده است .

 

SAM_0214

 

 

 

در نزدیکـی حـوزه شهری ، جایگاه مخروبه و نیمه کاره ای وجود دارد که به امـان خدا رها شده و این شهرستان را نیز در زمـره شهرستان های فاقد جایگـاه سوخت قرار داده ، این جایگــاه که امتیاز آن در سال 1381 و بنا به درخواست خانواده شهید ژیانی از مقام معظم رهبری به این خانواده عنایت شد ولی بدلیل ناتـوانی مـالی با گذشت بیش از 13 سال همچنان ناتمام رهـا گــردیده و حتی از واگذاری امتیاز به سایر افراد و سرمایه گــذاران تاکـنون امتناع شده است.

 

SAM_0216

 

 

چند صـد متر آن طرف تر و در 1 کیلومتـری نیمروز،تابلویـی چشم هر رهگـذری را به خـود جلب می کند، ناحیه صنعتی ادیمـی، ساکـن ترین ناحیه شهرستان، که هیچ گـونه آثاری از صنعت و حیات ،در آن دیده نمی شود. علی رقـم انجام زیر سازی های کـامل و رساندن آب و برق و آسفالت و جدول کشی این ناحیه چند هکتاری و وجود ظرفیت های بالقوه فراوان و سیل عظیم جوانان تحصیلکرده، ولی بیکار در این شهرستان ، بدلیل عدم استقبال سرمایه گـذاران غیردولتی و بی توجهی دولت، این ناحیه نیز راکـد و غیر فعال می باشـد.

 

 

 

SAM_0219

 

 

 

کـارخانه ی تعطیل شـده ی آرد این شهرستان نیز داغـی دیگر بر مردمان خطه ی نیمروز بـوده که این روزها، به جرگـه ی عوامل تشدید بیکاری در منطقه دامن پیوسته.کارخـانه ای که روزگاری برای 50 نفر اشتغـال زایـی مستقیم ایجاد کـرده بود.

 

 

محدود فضای شهری، پس از گلزار شهدا و بلواری زیبا، در ابتدای شهر ، از نظر جغرافیایی طـول و عـرض چندانی نداشته و چیزی که دل هر جنبنده ای را به لرزه می اندازد، کانال زهکشی است که در انتهای شهرستان وجـود دارد و محل جمع شدن انواع حیوانات و میکـروب ها و زباله های شهری و روستاهای اطـراف شده و چهره ای بسیار زشت به این شهرستان داده است.

 

SAM_0332

 

SAM_0335

 

SAM_0329

 

این شهرستان که 3سال از عمر آن می گذرد بدلیل عـدم استقرار ادارات در آن ، فقط اسم شهرستان را یدک کشیده و تبدیل آن به شهرستان هیچ فایده ای برای مردم در جهت افزایش و بهبود شرایط زندگـی و ایجاد امکـانات رفاهی نداشته که شایسته است و مردم مجبورند برای جزیی ترین کـارهای اداری خود نیز به شهـرستان زابل مراجعه کنند.

 

امیدواریم با توجه مناسب و شایسته به پاره های تن سیستان ، مـردم مظلوم منطقه بیش از این مورد بی مهـری مسئولین قرار نگیرد و جهت رفع مشکلات مردم چاره ای اندیشیده شود.

گــزارش : قـنبری

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه