تاریخ : یکشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022

نیمـروز ،شهـری فـراتر از یک روستـا

  • کد خبر : 29132
  • ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۳
نیمـروز ،شهـری فـراتر از یک روستـا

گندمــــ پرس : شهرستان نیمـروز یا همان ادیمــی سابق ، با جمعیت شهری 3328 نفـر (طبق سرشماری سال 90 ) 8175 کیلومتر مـربع وسعت دارد که بیش از نیمی از وسعت حوزه سیستان را شامل میشود، این شهرستان در تقسیمات کشوری در سال 78 از روستا تبدیل به شهـر شد و در سال 91 نیز […]

گندمــــ پرس : شهرستان نیمـروز یا همان ادیمــی سابق ، با جمعیت شهری 3328 نفـر (طبق سرشماری سال 90 ) 8175 کیلومتر مـربع وسعت دارد که بیش از نیمی از وسعت حوزه سیستان را شامل میشود، این شهرستان در تقسیمات کشوری در سال 78 از روستا تبدیل به شهـر شد و در سال 91 نیز از شهر به شهرستان ارتقـا یافت ولی علی رقم اینکـه چندین سال از تبدیل آن به شهرستان می گـذرد، فـاقــد هرگونه امکانات شهری درخور مردم این خطه ی عزیز استان بوده ، شهرستانی که تابلوی آن پس از 3 راهی نهبندان ــ زابل قـد علم کرده و با جدا کــردن شهر زابل از نـوار مـرزی ، یکی از عوامل عـدم پرداخت حق مرزی به کارمندان شهرستان زابل بوده است .

 

SAM_0214

 

 

 

در نزدیکـی حـوزه شهری ، جایگاه مخروبه و نیمه کاره ای وجود دارد که به امـان خدا رها شده و این شهرستان را نیز در زمـره شهرستان های فاقد جایگـاه سوخت قرار داده ، این جایگــاه که امتیاز آن در سال 1381 و بنا به درخواست خانواده شهید ژیانی از مقام معظم رهبری به این خانواده عنایت شد ولی بدلیل ناتـوانی مـالی با گذشت بیش از 13 سال همچنان ناتمام رهـا گــردیده و حتی از واگذاری امتیاز به سایر افراد و سرمایه گــذاران تاکـنون امتناع شده است.

 

SAM_0216

 

 

چند صـد متر آن طرف تر و در 1 کیلومتـری نیمروز،تابلویـی چشم هر رهگـذری را به خـود جلب می کند، ناحیه صنعتی ادیمـی، ساکـن ترین ناحیه شهرستان، که هیچ گـونه آثاری از صنعت و حیات ،در آن دیده نمی شود. علی رقـم انجام زیر سازی های کـامل و رساندن آب و برق و آسفالت و جدول کشی این ناحیه چند هکتاری و وجود ظرفیت های بالقوه فراوان و سیل عظیم جوانان تحصیلکرده، ولی بیکار در این شهرستان ، بدلیل عدم استقبال سرمایه گـذاران غیردولتی و بی توجهی دولت، این ناحیه نیز راکـد و غیر فعال می باشـد.

 

 

 

SAM_0219

 

 

 

کـارخانه ی تعطیل شـده ی آرد این شهرستان نیز داغـی دیگر بر مردمان خطه ی نیمروز بـوده که این روزها، به جرگـه ی عوامل تشدید بیکاری در منطقه دامن پیوسته.کارخـانه ای که روزگاری برای 50 نفر اشتغـال زایـی مستقیم ایجاد کـرده بود.

 

 

محدود فضای شهری، پس از گلزار شهدا و بلواری زیبا، در ابتدای شهر ، از نظر جغرافیایی طـول و عـرض چندانی نداشته و چیزی که دل هر جنبنده ای را به لرزه می اندازد، کانال زهکشی است که در انتهای شهرستان وجـود دارد و محل جمع شدن انواع حیوانات و میکـروب ها و زباله های شهری و روستاهای اطـراف شده و چهره ای بسیار زشت به این شهرستان داده است.

 

SAM_0332

 

SAM_0335

 

SAM_0329

 

این شهرستان که 3سال از عمر آن می گذرد بدلیل عـدم استقرار ادارات در آن ، فقط اسم شهرستان را یدک کشیده و تبدیل آن به شهرستان هیچ فایده ای برای مردم در جهت افزایش و بهبود شرایط زندگـی و ایجاد امکـانات رفاهی نداشته که شایسته است و مردم مجبورند برای جزیی ترین کـارهای اداری خود نیز به شهـرستان زابل مراجعه کنند.

 

امیدواریم با توجه مناسب و شایسته به پاره های تن سیستان ، مـردم مظلوم منطقه بیش از این مورد بی مهـری مسئولین قرار نگیرد و جهت رفع مشکلات مردم چاره ای اندیشیده شود.

گــزارش : قـنبری

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=29132

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲
  1. خدا پدر و مادر تون بیامرزه یکی بلاخره پیدا شد درد مردم نیمروز بنویسه.
    تشکر از گندم پرسی ها امیدوارم مسولین پاسخگو باشن

  2. این شهرستان از هر لحاظ محروم واقع شده است از امکانات پزشکی و بیمارستانی و شهر سازی هنوز هیچ پیشرفتی که نداشته ، همان ابنیه و ساختمانهایی که داشته است نیز در حال مخروبه شدن است .