تاریخ : جمعه, ۱۹ خرداد , ۱۴۰۲ Friday, 9 June , 2023

نگـاه سـردمسئولـین به محرومیت های سیستان

 • کد خبر : 26551
 • ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۶
نگـاه سـردمسئولـین به محرومیت های سیستان

     مردمانی سالهاست که در این استان زندگی می کنند و طعم محرومیت را چشیده اند.اینان کسانی هستند که در جاده های خشکسالی نفس به نفس زاده شده اند, زاده شده اند برای خوب زیستن , برای زندگی کردن , …اما افسوس نداشته ها همیشه برایشان تلخ تر از این خشکسالی های پی در پی […]

     20140111_164659334931مردمانی سالهاست که در این استان زندگی می کنند و طعم محرومیت را چشیده اند.اینان کسانی هستند که در جاده های خشکسالی نفس به نفس زاده شده اند, زاده شده اند برای خوب زیستن , برای زندگی کردن , …اما افسوس نداشته ها همیشه برایشان تلخ تر از این خشکسالی های پی در پی بوده و است.

 

مردم سیستان در این پیچ و واپیچ زندگی, هراسان و گلایه مند از وضعیت نابسامان و دلخراش فرزندان شهری هستند که همزاد شهر سوخته است. این بار سخن از نبود حقی مسلم است, حقی که در نقطه ای دیگر از همین استان جیب خالی خانواده هایی را پر کرده و عده ای را سر و سامان داده است.هنرستان بهیاری ایرانشهر از سال 1375 تا کنون با تربیت و جذب بهیار سهم عمده ای در اشتغال نوجوانان و جوانان بومی داشته است .این در حالی است که فرزندان سیستان باید با مشقت و سختی و دوری از والدین خود , برای جذب در این هنرستان اقدام کنند. کما اینکه وجود چنین هنرستانی برای زخم کهنه محرومیت های سیستان می تواند التیام بخش باشد.چه کسانی پرچمدار دارالولایه سیستان هستند تا کوله بار گلایه ها را با سالها صبوری تقدیم شان کنیم؟ آیا زمان آن فرا نرسیده است تا مسئولین در خواست مردم محروم سیستان را بازگو و خواستار رفع موانع از زندگی پر رنج این مردم باشند؟ آیا زمان آن نرسیده تا وجدانهای خاموش این شهر بیدار شده و گره گشایی کنند؟

 

     فرزندان سیستان با رسیدن به یک باور مشترک خواهان ایجاد هنرستان بهیاری هستند تا گوشه ای از مشکلات حوزه سلامت را با دستان پرتوان خود سامان دهند.با توجه به وضعیت نامطلوب آب و هوایی و بیماری های ناشی از آن وجود چنین هنرستانی جزء الزامات سیستان محسوب می شود.گام های استوار این فرزندان یقینا سیستان را به بالندگی می رساند.اشتغال زایی جوانان سیستانی با تاسیس این هنرستان می تواند بستر مناسبی برای تحولات عظیم در این راستا باشد.در حال حاضر شاکله سیستان را جوانان تشکیل داده اند و ایشان با عبور از مرز نداشته ها و محرومیت ها برآنند تا آینده سیستان را کمی روشن تر رقم بزنند.این جوانان امانت های سیستان هستند اما گویا بار این امانت بر دوش مسئولین سنگینی نموده و نمی خواهند گلایه ها را بشنوند و نگاه محروم این فرزندان را پاسخگو باشند.

 

     آیا وقتی قلم ها به حرکت در می آید , اراده ای هم در پی اش برای جبران نداشته ها اقدام می کند؟ امید است این یادداشت وجدان خاموشی را بیدار کند و نقطه عطفی برای سامان دهی به اوضاع زندگی مردمی باشد که خواسته و ناخواسته در فقر و بیچارگی و محرومیت بسر می برند.

حوریه رخشانی ـ سردبیر سرویس بانوان

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=26551

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 11در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۱
 1. با سلام
  خانم رخشانی آنچه نوشتید درست است اما نکته مهمی که من میخواهم یادآوری کنم این است که براستی چرا ما با پدیده«نگـاه سـرد مسئولـین به محرومیت های سیستان» مواجه هستیم؟ آیا تا به حال به این اندیشیده اید که 15سال است ما مینویسیم،مانیفست میدهیم،فریاد میزنیم و اعتراض میکنیم و اعتراض…
  و البته هیچ کدام به جایی نمیرسد یا نمیگذارند برسد؟
  دلیلش چیست؟
  شیوه اعتراضی ما اشتباه است یا در نگرش و بینش مشکل داریم؟
  و یا هزار راه نرفته دیگر داریم و از آن بی اطلاع هستیم؟
  بله اکنون وقت آن است تابه جای این قلم فرسایی ها و گفتن ها و اعتراض ها، گرد هم بیائیم و با کمک گرفتن از اساتید اهل فن،بیندیشیم و بدانیم چرا حرف های ما خریداری ندارد و به جایی نمیرسد؟
  کاری که در این 15 سال هیچکس به دنبال آن نرفته است.
  مطمئنا این عمل باب جدیدی در تغییر رویه ما نسبت به حرکت حق خواهی و رو به پیشرفت سیستان خواهد شد.
  به امید برگزاری این هم اندیشی…
  پیروز باشید

  • باسلام وای بر آن روزی که صبر مردم وطن دوست سیستان لب ریز شود! مسئولین حواستان باشد! ما از دولت روحانی میخواهیم عذرمسئولین بی کفایت سیستان رابخواهید. دولتمردان شما قول آبادانی سیستان را داده اید.وای اگر اینهم دروغ باشد…….

 2. کجایی قاضی پور

 3. تجمع مسالمت آمیز تنها راه حلی است که مردم باید انجام دهند .رسانه ها میتوانند جلودار این عرصه باشند(بااخذ مجوز ازفرمانداری)

 4. سردار نجات سیستان نماینده محبوب و خستگی ناپذیر دکترسیدباقرحسینی فرزند پیامبر خدا افتخار سیستان و سیستانی

 5. یک کلمه از…..

 6. فرزند پیامبر خدا افتخار سیستان و سیستانی تا حالا چکار برای سیستان کرده برادر خواهشن یک مورد از کارههای با ارزش را مثال بزن

 7. سلام انشالله با همت مردم سیستان و اعتماد به مردی شایسته مثل اقای … این مشکلات حل خواهد شد.

 8. جناب دکتر نصیری. جناب سید باقر حسینی.جناب ناظری. سرکار خانم عالی و سایر مسیولین دلسوز سیستان کجایید؟مشکل کار کجاست؟چرا موضع گیری نمی کنید؟چرا پاسخی به این در خواست بحق مردم و فرزندان سیستان نمی دهید.خانم حوریه رخشانی سردبیر محترم به خدا اگر کاندید بشی بهت رای می دیم.اولین حامی شما هم خودم و خانواده و فامیلم.ما مردم سیستان انگار کسی رو نداریم مشکلات ما رو فریاد بزنه. یا پیگیری کنه.یا همراهمان باشه. بجز گندم پرس.مسولین آن. و قلم توانای شما.احسنت. بااین قلم توانا و بیان و زبان شیوا.

 9. با سلام به نظرم من ما مردم سیستان در جای این ایران دست به دست هم بدهیم و دست از تخریب هم برداریم اگر واقعا از این پناسیل اتحاد بهره ببریم می توانیم خیلی چیزها بدست بیاوریم همانطور که چندی قبل اقای رامبد جوان ناخواسته توهین در حق مردم سیستان نمود و همه با هم این عمل قبیح را اعتراض کردند . ما می توانیم برای حل مشکلات ما نیز از همین روش استفاده کنیم و به نمام سایت و مسولین محترم پیام بگذاریم تا صدا ما مردم را بشوند از طرف مقام معظم رهبری و دفتر ریاست محترم جمهوری و ریاست مجلس شورای اسلامی و دگر جاها تا واقعا صدا ما بشوند بدانند که در وضعیت زندگی می کنیم به صدا سیما زنگ بزنیم عکس تصویر بفرستیم و یا اینکه بوسیله نمایندگان قبلی و فعلی محرومیت خودمان به گوش مردم ایران برسانیم واقعا بعضی از مردم ایران نمی داند که در این 18 سال خشکسالی چه به سرمان آمده است در حال حاضر با متانت و همدلی به سایت ها ی معتبر که گفتم مطالب محرومیت خودمان را بفرستیم و نیز می توانیم سایت راه اندازی کنیم بهتر است از همه اول
  1- پیگیری حق ابه هامون را از کشور افغانستان
  2- راه اندازی منطقه آزاد سیستان را پیگیری کنیم و به مسولین نیز گوشزده کنیم چه با پیامک و چه عکس فیلم و تویر و نیز متانت خودمان را حفظ کنیم و تخریب چهره های منطقه خودمان نیز جلو گیری کند تا انشااله بتوانیم در منطقه روزگار خوبی داشته باشیم نه این که صحنه خالی کنیم

 10. سیستان رو کشور مستقل اعلام کنیم همه مشکلات حل میشه!!