شهرگندمـــ : بحث گاز رسانی به استان سیستان و بلوچستان یکی از نقاط امید مردم جهت ماندگاری و بالا رفتن شرایط امنیتی محسوب می شود , زمانی که در دولت محمود احمدی نزاد خط لوله گاز به ایرانشهر رسید, بسیاری گفتند این خط لوله قرار بوده به هند برود و چون هند آنرا نپذیرفته است […]

شهرگندمـــ : بحث گاز رسانی به استان سیستان و بلوچستان یکی از نقاط امید مردم جهت ماندگاری و بالا رفتن شرایط امنیتی محسوب می شود , زمانی که در دولت محمود احمدی نزاد خط لوله گاز به ایرانشهر رسید, بسیاری گفتند این خط لوله قرار بوده به هند برود و چون هند آنرا نپذیرفته است این خط لوله به استان تعلق گرفته است , البته این مساله پر بیراهه هم نبود , اما هر آنچه بود لوله گاز  از عسلویه به استان  ما رسید و دولتمردان آن زمانی و پس از آن نیز دولتمردان فعلی اظهار امیدواری کردند که این خط لوله در مدتی کوتاه به تمامی نقاط استان برسد.

حتی زمانی که دکتر روحانی به سیستان سفر کردند از گازرسانی به سیستان بعنوان یکی از مهمترین تصمیمات خود برای آبادانی منطقه یاد کردند.

بودجه 93 و اختصاص 500 میلیارد تومان جهت گازرسانی به سیستان و بلوچستان و هرمزگان

در همین راستا نمایندگان در نشست علنی  (دوشنبه 28 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی،  موافقت کردند که 500 میلیارد تومان از محل مازاد تراز صادرات و واردات گاز طبیعی در سال آینده برای اجرای خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاهای استان سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان اختصاص یابد . (خانه ملت)

 

0995DEC7EE061E7689DE6D

بودجه 94 و کاهش 500 میلیاردی گازرسانی و حذف بند اجرای خطوط گاز به سیستان و بلوچستان و هرمزگان

به گزارش شهرگندمــ به نقل از «تابناک»، سقف کل بودجه ۹۴ از سوی دولت ۸۳۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده‌ که از این میزان برای سال آینده، سقف بودجه عمومی ۲۶۷ هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده است.

بنا بر لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۴، بودجه نهاد ریاست‌جمهوری ۱،‌۱۱۰،‌۰۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است که با توجه به رقم سال گذشته، از رشدی بیش از ۸۲ درصد حکایت دارد.

بسیاری از منتقدین معتقدند این افزایش بودجه نهاد ریاست جمهوری بیشتر جنبه سیاسی دارد و دولت قصد دارد از آن درانتخابات مجلس دوره آینده بهره برد.

در این بین متاسفانه بودجه گازرسانی به شهر‌ها و روستا‌ها نسبت به بودجه سال ۱۳۹۳ نیز بیش از ۵۰۰۰ میلیارد ریال کاهش داشته است.

بنا بر ‌قانون بودجه سال ۱۳۹۳، وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه، موظف بود، ‌۱۳۰ ریال را تا سقف ۲۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال دریافت کند و به گازرسانی به شهر‌ها و روستا‌ها اختصاص دهد که این میزان در بودجه ۹۴ بالغ بر پنج هزار میلیارد ریال کاهش یافته که این کاهش مربوط به حذف بند اجرای خطوط لوله گازرسانی به شهر‌ها و روستاهای استان سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان بوده است.

که میتوان از این مساله بعنوان نکته منفی بودجه 94 برای استان نام برد.

نکات مثبت بودجه برای استان :

در این بین بودجه های مستقل استانی  و ملی نیز برای استان دیده شده است :

ساخت شبکه فرعی آبیاری و زهکشی سیستان_ شرکت توسعه آب و خاک سیستان _  10/084/800

آبرسانی به شهرهای چابهار و کنارک _ شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان _  1/366/202

آبرسانی به خاش , شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان ,   525,714

آبرسانی به سوران , زابلی , هیدوج , شرکت اب منطقه ای سیستان و بلوچستان _ 209,896

احداث شبکه آبیاری و زهکشی هیرمند , توسعه آب و خاک سیستان ,   540,746

بهسازی راه اصلی زابل , زهک , وزارت راه و شهرسازی , 228, 285

ایجاد تاسیستان فاضلاب کنارک  , شرکت اب و فاضلاب سیستان و بلوچستان _ 267/776

ایجاد تاسیسات فاضلاب چابهار , شرکت اب و فاضلاب سیستان و بلوچستان _ 246/920

ایجاد تاسیسات فاضلاب زهک _ شرکت اب و فاضلاب سیستان و بلوچستان _ 316/013

و . . . .

لازم بذکر است مبالغ مذکور به میلیون ریال می باشد .

 

IMG00490637

 وظیفه سنگین نمایندگان استان :

با توجه به اعداد و ارقامی که اعلام شد و بالاخص با توجه به حذف بند اجرای گاز رسانی به استان از سوی دولت , می طلبد که نمایندگان استان در حال حاضر که بررسی لایحه بودجه درمجلس انجام می شود , تلاش زیادی انجام دهند تا این مساله مجدد در بودجه سال 94 بعنوان یک مساله اصلی دیده شود و نه اینکه در لوای گاز رسانی به روستاها از بین برود.

بی شک همانگونه که از سوی دولتمردان نیز بارها اعلام شده است الویت گازرسانی با مناطق سردسیری می باشد و اگر این بند در بودجه گنجانده نشود عملا گاز رسانی به استان و همچنین استان هرمزگان از الویت دولت خارج و روز از نو روزی از نو .

 

گـزارش : یونس دهـمرده

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه