تاریخ : یکشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲ Sunday, 4 June , 2023

نمایندگـانی کـه سرمایه گــذار استرالیایی را فــراری دادند

 • کد خبر : 27669
 • ۰۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۳
نمایندگـانی کـه سرمایه گــذار استرالیایی را فــراری دادند

گندمــــ پرس : به منظور تولید دو سوم برق مصرفی نیروگاه های استان روزانه بیش از چهار میلیون لیتر گازوئیل و مازوت به وسیله تانکر های حمل سوخت از استان های هرمزگان و اصفهان به نیروگاه های استان حمل می شود که علاوه بر بار ترافیکی، آلودگی محیط زیست را نیز در بردارد.   موقعیت […]

گندمــــ پرس : به منظور تولید دو سوم برق مصرفی نیروگاه های استان روزانه بیش از چهار میلیون لیتر گازوئیل و مازوت به وسیله تانکر های حمل سوخت از استان های هرمزگان و اصفهان به نیروگاه های استان حمل می شود که علاوه بر بار ترافیکی، آلودگی محیط زیست را نیز در بردارد.

 

موقعیت سیاسی منطقه، مشکلات حمل و نقل فرآورده های نفتی و هزینه های آن به منظور تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه های حرارتی و درخواست کشور های همسایه برای برق استفاده از انرژی باد برای تأمین برق را برای استان الزام آور کرده است. همچنین سرمایه گذاری بر روی توربین های بادی در دراز مدت موجب کاهش هزینه های بسیاری در صنعت برق خواهد شد.

 

تحقیقات نشان داده که سیستان و بلوچستان به خصوص منطقه فلات سیستان ظرفیت بالایی از انرژی باد را داراست که شواهد تاریخی از جمله آسباد های سیستان و بهره گیری گذشتگان از این انرژی در مناطق روستائی نشان دهنده آن است.

 

 

استفاده از انـرژی باد رشـد و توسعه یافتگی اسـتان را در بـردارد

مجری طرح نیروگاه های بادی و خورشیدی سیستان و بلوچستان  گفت: در صورت سرمایه گذاری و احداث توربین های بادی در منطقه قابلیت حداقل نیمی از برق تولیدی در ایران در سیستان وجود دارد همچنین درحال حاضر در سیستان یک توربین وجود دارد که تاکنون بیش از 3 هزار و 200 مگاوات برق تولید کرده است که تولید این مقدار برق بالغ بر یک میلون و 600 هزار لیتر در مصرف گازوئیل صرفه جویی شده است و با این مقدار تولید توسط توربین بالغ بر 544 میلیون تومان درامد حاصل از فروش انرژی توربین به وقوع پیوسته است .

 

غلامرضا سرگلزایی با بیان اینکه سیستان دارای برتری های فراوان برای احداث مزارع برق بادی است، افزود: تداوم وزش باد در تمام طول سال در منطقه میل نادر و حاشیه فلات هامون، همسایگی با کشورهای متقاضی برق، جهت ثابت و بدون تغییرات زیاد باد و مسطح بودن زمین و توپوگرافی اندک از مزایایی است که در احداث نیروگاه های بادی قابل توجه است و در سیستان وجود دارد.

 

وی ادامه داد: به همان میزان که از سایر تکنولوژی ها برای تولید انرژی در دنیا استفاده می شود سهم عظیمی از تولید انرژی از باد گرفته می شود و اگر برق تولیدی آنها به قیمت صادراتی خریداری شود این صنعت دراستان رشد خواهد کرد. همچنین از انرژی باد می توان برای خنک کردن بویلر ها در نیروگاه های فسیلی به جای آب استفاده کرد.

 

وی در این راستا افزود: قدرت مانور زیاد جهت بهره برداری وقابلیت احداث سریع، نداشتن آلودگی محیط زیست نسبت به سوخت های فسیلی و کاهش گازهای گلخانه ای، برق رسانی به روستاها و عشایر، اشتغالزایی و صادرات برق به کشورهای همجوار مزایای استفاده از انرژی باد در منطقه می باشد.

 

قــوانیـن دست و پاگیر و بی رغبتی مسئولان مـانع از جـذب سرمایه گـــذاران در استان شد

دبیرکمیته فنی استاندارد توربین های بادی ایران گفت: قوانین دست و پاگیر، بی رغبتی مسئولان و نمایندگان استان باعث عدم استفاده از انرژی باد در استان شده است چرا که طبق مصوبه دولت و اصل 44 قانون اساسی این گونه فعالیت ها باید توسط بخش خصوصی به انجام برسد اما قوانین دست و پاگیر و بوروکراسی اداری و تحریم های اقتصادی بر مشکلات سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در این زمینه افزوده است.

 

سرگلزایی عنوان کرد: جهت استفاده از انرژی باد در استان سرمایه گذاران متعددی از کشورهای فنلاند، انگلستان، دانمارک، ترکیه و چین دعوت شدند که متقاضی احداث نیروگاه بادی بودند اما قوانین دست و پاگیر و عدم حمایت های لازم از این سرمایه گذاران به عنوان بخش خصوصی انصراف خود را از احداث نیروگاه بادی در سیستان اعلام کردند.

 

400px-Manjeel_windmills

 

وی با بیان اینکه یک ایرانی مقیم استرالیا یکی از سرمایه گذارانی بود که به دلیل عدم همکاری بانک های ایرانی و اختلاف بر سر امکان انتقال سود به حساب وی با وجود میل به سرمایه گذاری فرصت همکاری با وی از دست رفت، افزود: تماس ها و مکاتبات بسیاری با برخی نمایندگان مجلس برای همکاری در خصوص احداث نیروگاه های بادی انجام شد اما این مکاتبات با بی توجهی از سوی آنان روبرو شده است.

 

منبع : عصر هامون

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=27669

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 23در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲۳
 1. ای وای من.

 2. مشخصه چون آقای ………..خودش میخواد توربین بسازه و خودشم نصب کنه
  تیتر جالبه برام
  آقای ……….. همه رو انتقاد کرده ولی ………………
  خیلی جالبه
  واقعا خیلی جالبه
  عقده دارین در حد تیم ملی

 3. سرمایه گذار خودش با پای خودش بیاید و برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کند . و به علت عدم استقبال و حمایت از سرمایه گذاری منصرف شود . این شاهکاری است که شاید فقط در سیستان رخ دهد . در جاهای دیگر برای جذب سرمایه گذار چقدر سعی و تلاش می کنند و با فراهم نمودن تسیهلات امکان جذب سرمایه را فراهم می کنند ولی در سیستان برعکس قضیه اتفاق می افتد و اگر هم سرمایه گذاری پیدا شود آنرا فراری می دهند . نیروگاه بادی بینالود که در نزدیکی شهر نیشابور احداث شده است نمونه موفق نیروگاه بادی در کشور می باشد . با این همه باد و طوفانی که در سیستان وجود دارد اگر نیروگاه بادی حتماً اینجا جواب می دهد .

 4. اجازه نمی دهیم بیگانگان در کشور نفوذ بکنند و خودفروخته ها هیچ جایگاهی در سرزمین ولایت مدار سیستان ندارند

  • پس لطفا کامپیوترت رو خاموش کن چون بیگانگان ساختنش. لطفا موبایلتم بذار کنار چون ساخته دست بیگانه هاست. در ضمن از برق هم استفاده نکن چون یک بیگانه اون رو اختراع کرده. در ضمن متاسفم برای طرز فکرت
   چقدر اقتصاد خوندی که این طوری داری راجع به سرمایه گذاری نظر می دی؟

  • جناب طلبه پس چگونه پیشرفت کنیم؟ با هوشیاری باید جلوی نفوذ بیگانگان ایستاد،اما این دلیل نمی شود که سرمایه گذار را راه ندهیم، تا سرمایه نباشد پیشرفتی حاصل نخواهد شد

  • طلبه جان؛ با این شرایطی که شما گفتید؛ تو همه زمینه ها باید چرخ رو از اول طراحی کنیم و بسازیم؟!!! والا خود فروخته ایم؟آره؟
   خوب! با این وضعیت چند صده دیگه موفق میشیم؟
   اونوقت با افق چشم انداز 1404 چکار کنیم؟!

 5. ..مگه نه اینکه نماینده انتخاب شده ک باعث پیشرفت مردم منطقه ش بشه؟؟؟
  این چه برخوردیه؟؟دستو پاشونو گم کردن..
  راه پیشرفت رو نمیدونن…
  تاسف باره

 6. ننگ بر این بی ……… ننگ.

 7. طلبه جان تو اگه میتونی پا پیش بگذار تا خود فروخته ها و بیگانگان پا پیش نگذارن!!!!!!!!ازخوندن کامنت دوستمون نمیدونم باید خندید یا گریه کرد!!!!!

 8. در چه تاریخی اتفاق افتاده است ؟

  • چرا اقایان گندمپرسی جواب نمیدهید ؟ تاریخ دقیق این اتفاق چه زمانی بوده است؟

   • تاریخ دقیقش مربوط به سال 88 بوده و سرمایه گذار استرالیایی و فنلاندی وچینی به همت مهندس ناظری مدیر عامل وقت رامشار دعوت شده بودند ! الحمدالله مهندس ناظری ادم رک وشفافی هستند !پیشنهاد به اقایان گندمپرسی با مهندس ناظری مصاحبه کنید !

 9. نمایندگان مگرکاری غیراز ب………….

 10. این چه سرمایه گذاری بوده که خواسته از بانک تسهیلات بگیره و نیروگاه بادی احداث بکنه ! کافیه این تسهیلات را در اختیار بنده قرار بدهند بعدش یک آگهی مناقصه در روزنامه ها متشر می کنم و به ارزان ترین پیشنهاد اوکی می دهم و این نیروگاه را در سیستان احداث می کنم ! به این اشخاص نمی گن سرمایه گذار ! بی پول که نمیشه کاری کرد

  • دوست عزیز مگه خود دولت چکارشه که مناقصه بزاره ؟ چرا باید به شما تسهیلات بده ؟
   کسی که میخواد نیروگاه راه بندازه تعهد تولید داره. تخصص و دانش فنی هم باید داشته باشه و صدالبته توان اقتصادی.
   نمیشه که کار رو به یک نفر واگذار کرد واون به کسی دیگه ای واگذار کنه. این از بدیهیات قراردادهاست

 11. جناب گندم پرس به نظر شما نمایندگان ما ………. اینجور چیزها را دارند . مردم سیستان خودشان مقصر هستند که اینطور اشخاصی را به مجلس فرستاند . که از نمایندگی مجلس فقط دخالت در انتصابات را یاد گرفتند . استاندار هم خوب یاد دارد چطور اینها را ساکت کند ………………..

 12. جناب لورگ باغی شما مطلب را به درستی مطالعه ننموده اید . در این مطلب نوشته شده که سرمایه گذار به دلیل اینکه برای انتقال سود حاصل از سرمایه گذاری به حساب خودش در استرالیا به مشکل برخورده و در این رابطه حمایتی هم از طرف نمایندگان نشده است از سرمایه گذاری در سیستان منصرف شده . اگر نمایندگان سیستان در این رابطه همکاری می نمودند و تسهیلاتی برای این سرمایه گذار از یکی از بانک ها و وزارت صنعت و معدن می گرفتند . طرف فرار نمی کرد . سرمایه گذار که نمیاد پولش را همینطوری بریزه و بره ، میاد سرمایه گذاری میکنه که در آینده یک بازده ایی از سرمایه گذاریش داشته باشه . این وسط دیگه زرنگی باید از طرف مقابل باشه که سرمایه گذار رو به هر طریقی که شده جذب کند نه اینکه فراری بدهد . اگر نمایندگان گرامی این سرمایه گذار را فراری نمی دادند چه بسا که در آینده افراد بیشتری برای سرمایه گذاری در سیستان ترغیب می شدند . و هنر ما این است ، فراری دادن سرمایه گذاران .

 13. با کارشکنی افراد مغرض در همه زمینه ها که هیچ تعصبی این افراد مغرض و خودبین نسبت به سیستان و سیستانی و آبادی سیستان ندارن ، طایفه گرایی ، خودبینی و فامیل بینی هیچ وقت سیستان آباد نخواهد شد!!!!!!!!!!!!!!!

 14. مدیریت خیلی مهم است . به عنوان مثال در برخی کشورها بیشترین مغزهای متفکرشان ،خارجی هستند اما در آن کشور با توجه به مدیریت علمی نه تنها این افراد تمایلی برای برگشتن به کشور خودشان ندارند ،که دیگر نخبه ها را نیز تشویق می کنند تا به آنها بپیوندند.حالا ما بچه های خود سیستان را با برخوردهای نامناسب فراری می دهیم و بعد هم سنگ عدم وابستگی را به سینه می زنیم. حواسمان باشد که سیستان با توجه به بی آبی ،نیاز مبرمی به صنعت دارد.و با توجه به انژری باد و خورشید اگر قومیت کرایی و یا ببخشید رک بگویم «قدبازی» را کنار بگذاریم،مسیر پیشرفت با سرعت بادهای سرزمینمان پیمودنی است.

 15. با تماسی که با مسولین وقت رامشار داشتم تایید کردن که درسالهای 87و88 سرمایه گذارهای خارجی به منطقه امده اند ولی برخی از افراد درجهت سهم خواهی موجبات فرار سرمایه‌گذاری خارجی فراهم کرده اند !!!!!!

 16. بازم رای بدید بشون
  ………..از خودمونه!