گندمــ پرس : دیروز همزمان با یکم شهریورماه روز پزشک  , مطلبی تحت عنوان پزشک عمومی بلای جان سیستان در گندم پرس منتشر شد که برخی موارد آن موجب رنجش خاطر بسیاری از پزشکان عمومی شهر زابل شده است , اگر چه درحوزه بهداشت و درمان مشکلات فراوانی وجود دارد و جا دارد که مسئولین […]

گندمــ پرس : دیروز همزمان با یکم شهریورماه روز پزشک  , مطلبی تحت عنوان پزشک عمومی بلای جان سیستان در گندم پرس منتشر شد که برخی موارد آن موجب رنجش خاطر بسیاری از پزشکان عمومی شهر زابل شده است , اگر چه درحوزه بهداشت و درمان مشکلات فراوانی وجود دارد و جا دارد که مسئولین امر به این مسائل بصورت ویژه رسیدگی نمایند اما بدون شک بسیاری از اعضای خانواده پزشکی سیستان نیز با جان و دل مشغول بکار هستند , یادداشت فوق خطاب به برخی افرادی منتشر شده که کمتر متوجه وظیفه خطیری که بردوش دارند , هستند , لذا جا دارد از مساله بوجود آمده از عده کثیر پزشکان وظیفه شناس عذرخواهی نماییم.

 

55565_thum

 

 

درهمین راستا نقدی منصفانه از سوی داوود صیاد یکی از اهالی رسانه و فعالین اجتماعی سیستان منتشر شده که به جهت قبول این اشتباه , یادداشت مذکور نیز منتشر می شود :

 

امروز یک شنبه یکم شهریور و همزمان با روز پزشک در یکی از وب سایت های خبری مطلبی با تیتر “پزشـک عمـومـی بلای جـان سیستان ” منتشر شده بود که بنا بر عقیده ی بسیاری مراتب انصاف در آن رعایت نشده بود .

اینکه عملکرد برخی از پزشکان در حوزه سیستان آنچنان که باید ، درست نبوده حرف خارج از قاعده ای نیست و بسیاری با آن هم داستان اند . اما آنچه که باید به آن توجه داشت این است که ما به هیچ عنوان حق نداریم عملکرد نامطلوب عده ای پزشک نما را به پای همه ی خدمت گزاران صادقی بگذاریم که علی رغم وجود شرایط بهتر در شهرستان های دیگر ، ریزگرد های سیستان را با جان و دل خریده اند تا مرهمی بر درد های ساکنین این منطقه باشند .

امروز روز پزشک است ، روز سپاسگزاری از پزشکان متعهدی که هم نوا با سوگند نامه ی شان از هیچ تلاشی برای بهبودی بیمارشان فرو گذار نمی کنند . حتی اگر تنها یک پزشک متعهد نیز از این دست داشته باشیم که بحمدالله آمارشان فزون تر از این هاست ، شایسته نیست که آنان را در این روز اینگونه مورد خطاب قرار دهیم.

اشتباهات پزشکی ، بخش جدانشدنی شبکه بهداشت و درمان در همه جای دنیاست . اما آنچه که از اهمیت دوچندان برخوردار است این است که نباید همه ی تلاش گران این عرصه را با یک دید مورد هجمه قرار داد .

حوزه رسانه ، قوانین خاص خود و بایسته های خود را طلب می کند ! چه خوب است اگر از موضوعی سخن می گوییم یا برای کمبودی نگرانیم ، آمار دقیقی از آن داشته باشیم . ای کاش در خصوص کمبود پزشکان متخصص در منطقه ی سیستان آمار دقیقی از سوی مراجع ذی صلاح اعلام شود تا بدانیم نسبت به جمعیت این منطقه این تعداد مکفی می باشد یا خیر .

در هر روی بنده نسبت به حسن نیت نگارنده مطلب فوق الذکر هیچ شکی ندارم و می دانم که ایشان از سر دلسوزی آن موارد را مطرح نموده اند اما همانگونه که در تیتر این یادداشت نیز آمده بود کج سلیقگی در انتقال یک انتقاد موجبات رنجش پزشکانی را فراهم کرده بود که از جان و دل و با تعهدی دوچندان بر پای سوگند نامه ی شان ایستاده اند .

ای کاش این نقد در این روز منتشر نمی شد !

امیدوارم اگر بناست برای هر موضوعی قلم به دست بگیریم رعایت انصاف ، نصب العین همه ی ما باشد .

داود صیاد _ نی زار

یکشنبه یکم شهریور 1394 – زاهدان

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه