تاریخ : یکشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲ Sunday, 4 June , 2023

نقدی بر یادداشت گندمـــ پرس بمناسبت روز پزشک + توضیح درخصوص خبر منتشر شده

 • کد خبر : 27396
 • ۰۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴
نقدی بر یادداشت گندمـــ پرس بمناسبت روز پزشک + توضیح درخصوص خبر منتشر شده

گندمــ پرس : دیروز همزمان با یکم شهریورماه روز پزشک  , مطلبی تحت عنوان پزشک عمومی بلای جان سیستان در گندم پرس منتشر شد که برخی موارد آن موجب رنجش خاطر بسیاری از پزشکان عمومی شهر زابل شده است , اگر چه درحوزه بهداشت و درمان مشکلات فراوانی وجود دارد و جا دارد که مسئولین […]

گندمــ پرس : دیروز همزمان با یکم شهریورماه روز پزشک  , مطلبی تحت عنوان پزشک عمومی بلای جان سیستان در گندم پرس منتشر شد که برخی موارد آن موجب رنجش خاطر بسیاری از پزشکان عمومی شهر زابل شده است , اگر چه درحوزه بهداشت و درمان مشکلات فراوانی وجود دارد و جا دارد که مسئولین امر به این مسائل بصورت ویژه رسیدگی نمایند اما بدون شک بسیاری از اعضای خانواده پزشکی سیستان نیز با جان و دل مشغول بکار هستند , یادداشت فوق خطاب به برخی افرادی منتشر شده که کمتر متوجه وظیفه خطیری که بردوش دارند , هستند , لذا جا دارد از مساله بوجود آمده از عده کثیر پزشکان وظیفه شناس عذرخواهی نماییم.

 

55565_thum

 

 

درهمین راستا نقدی منصفانه از سوی داوود صیاد یکی از اهالی رسانه و فعالین اجتماعی سیستان منتشر شده که به جهت قبول این اشتباه , یادداشت مذکور نیز منتشر می شود :

 

امروز یک شنبه یکم شهریور و همزمان با روز پزشک در یکی از وب سایت های خبری مطلبی با تیتر “پزشـک عمـومـی بلای جـان سیستان ” منتشر شده بود که بنا بر عقیده ی بسیاری مراتب انصاف در آن رعایت نشده بود .

اینکه عملکرد برخی از پزشکان در حوزه سیستان آنچنان که باید ، درست نبوده حرف خارج از قاعده ای نیست و بسیاری با آن هم داستان اند . اما آنچه که باید به آن توجه داشت این است که ما به هیچ عنوان حق نداریم عملکرد نامطلوب عده ای پزشک نما را به پای همه ی خدمت گزاران صادقی بگذاریم که علی رغم وجود شرایط بهتر در شهرستان های دیگر ، ریزگرد های سیستان را با جان و دل خریده اند تا مرهمی بر درد های ساکنین این منطقه باشند .

امروز روز پزشک است ، روز سپاسگزاری از پزشکان متعهدی که هم نوا با سوگند نامه ی شان از هیچ تلاشی برای بهبودی بیمارشان فرو گذار نمی کنند . حتی اگر تنها یک پزشک متعهد نیز از این دست داشته باشیم که بحمدالله آمارشان فزون تر از این هاست ، شایسته نیست که آنان را در این روز اینگونه مورد خطاب قرار دهیم.

اشتباهات پزشکی ، بخش جدانشدنی شبکه بهداشت و درمان در همه جای دنیاست . اما آنچه که از اهمیت دوچندان برخوردار است این است که نباید همه ی تلاش گران این عرصه را با یک دید مورد هجمه قرار داد .

حوزه رسانه ، قوانین خاص خود و بایسته های خود را طلب می کند ! چه خوب است اگر از موضوعی سخن می گوییم یا برای کمبودی نگرانیم ، آمار دقیقی از آن داشته باشیم . ای کاش در خصوص کمبود پزشکان متخصص در منطقه ی سیستان آمار دقیقی از سوی مراجع ذی صلاح اعلام شود تا بدانیم نسبت به جمعیت این منطقه این تعداد مکفی می باشد یا خیر .

در هر روی بنده نسبت به حسن نیت نگارنده مطلب فوق الذکر هیچ شکی ندارم و می دانم که ایشان از سر دلسوزی آن موارد را مطرح نموده اند اما همانگونه که در تیتر این یادداشت نیز آمده بود کج سلیقگی در انتقال یک انتقاد موجبات رنجش پزشکانی را فراهم کرده بود که از جان و دل و با تعهدی دوچندان بر پای سوگند نامه ی شان ایستاده اند .

ای کاش این نقد در این روز منتشر نمی شد !

امیدوارم اگر بناست برای هر موضوعی قلم به دست بگیریم رعایت انصاف ، نصب العین همه ی ما باشد .

داود صیاد _ نی زار

یکشنبه یکم شهریور 1394 – زاهدان

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=27396

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 8در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۸
 1. احسنت
  با اینکه خیلی از پزشکا هیچ چی رو رعایت نمی کنن
  ولی پزشکای شریف هم کم نیستن
  روز پزشک روز تقدیزه نه انتقاد

 2. پزشکان زابل که …..پزشک روز پزشک بر پزشکان جز پزشکان زابل که این اسم شریف رو یدک میکشن مبارک باشه

 3. این خانومی که در زابل متخصص …..هست اصلا هیچ کدام از اصول اولیه آداب معاشرت رو رعایت نمیکنه!

 4. به نام خدا. فدای رهبر عزیزم بشوم که به آمریکا می گوید: دوران بزن و در رو به پایان رسیده. یک سیلی زدی دو سیلی می خوری. پزشک متخصص و مسول ارشد عزیزی که با لجبازی از بهمن 1393 تا کنون با روحیه ی مردم و دانش آموزان سیستانی بازی کرده است و به مردم و رسانه ها و رادیو زابل و هیچ کس پاسخگو نیست.چگونه روز پزشک را به او تبریک بگوییم؟؟؟؟؟؟؟؟/پزشکی در استانی دیگر مورد اهانت قرار می گیرد همه به دفاع از او بر می خیزند .اینجا اگر کسی جرات کند به پزشکی( نه البته همه ی این قشر زحمت کش) اهانت کند. مردم شادمانی می کنند.بهتر است ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی زابل که یک سیستانی متخصص متجدد شهرستان دیده و سیستان را فراموش کرده است بیشتر برای مردم شهرش وقت بگذاردو نیازهای آنها را بشناسد و در پی رفع آنها باشد.نه اینکه با آرمان مردم لج بازی کندو با راه اندازی هنرستانهای بهیاری که مدتهاست مردم چشم انتظار آن هستند مخالفت کند و با مردم زورآزمایی کند. و راه اندازی آنها را به سال بعد و بعد تر موکول کند. بعد انتظار چه چه و به به از مردم داشته باشد.امروز به قول رهبری معظم انقلاب روز بزن و در رو نیست. مردم آگاهند و با دنیای مجازی مسولین را رصد می کنند.امیدوارم این بار اگر اشتباه می گوییم مسولین علوم پزشکی سخنم را انکار و پاسخی در هفته ی دولت به این نیاز مردم بدهند.. ان شا الله.

 5. بعضی از این پزشک ها خیلی غرور دارن و فکر میکنن ابو علی سینا هستن !!! و فکر میکنن مردم هم یک مشت بی سواد از پشت کوه آمده هستن !! با مردم هم خیلی بد رفتار میکنن از رئیس دانشگاه علوم پزشکی تقاضا دارم 6 واحد درسی در مورد آداب معاشرت و خوش خلقی و اینکه همه چیز پول نیست !!! و یا جمع کردن پول به چه میزان !!! برای دانشجو های رشته پزشکی بزاره!!!

 6. خوب است که درخصوص سخنان وعملکرد خویش احساس مسئولیت داشته باشیم. اما باید انتقاد پذیری نیز بین افراد جامعه رایج شود. برخی در جامعه پزشکان دیر گاهیست که به فرهنگ لغت «ایرانی بودن» مراجعه ننموده اند تا معنی واقعی پزشک انسان و انسان پزشک را بدانند و متاسفانه برخی این شغل شریف را یک نوع تجارت آن هم نه ازنوع خوب ومنصفانه ،فرض نموده اند. هرچند هستند بسیاری از پزشکان که همرنگ جماعت سود جو نگشته اند وهمچنان شرافت شغلی را در دستور کارشان دارند. خداوند به بیماران ما شفای عاجل و به سرزمین تشنه مان باران رحمت ارزانی نماید.

 7. در زابل هیچ دکتری از لحاظ ادب و احترام و نحوه برخورد با مریض هابه پای دکتر سلامتی(متخصص داخلی) نمیرسید این دکتر وقتی میخواست جواب آزمایش مریض رو باز بکنه قبلش بسم الله الرحمن الرحیم میگفت خداونداین دکتر رو در هر گوشه ای از ایران هست حفظ کنه و بر طول عمرش اضافه بکنه!!!

 8. تیتر خیلی جالبی زده بودین، دوتا برداشت بیشتر نمیشد ازش کرد یا اینکه نوسینده مطلب هیچ اطلاعی از اصول و اخلاق روزنامه نگاری نداره یا اینکه عمدا اون رو رعایت نمیکنه (که در این صورت جامعه پزشکی هم اگر قلم داشتن میتونستن بنویسن خبرنگاران بلای جان جامعه!!!) بهرحال هر خواننده ای با کمترین تیزبینی میتونه متوجه بشه که این نقد هم به عبارتی عذری بدتر از گناه هست.
  باتشکر