تاریخ : سه شنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022

نقدی به ابلاغیه تغییر ساعات اداری در سیستان و بلوچستان

 • کد خبر : 47352
 • ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷
نقدی به ابلاغیه تغییر ساعات اداری در سیستان و بلوچستان
اصولا از نیروی انسانی به عنوان سرمایه های سازمان نام می برند و در کشور های توسعه یافته به انگیزه و رفته کارکنان سازمان اهمیت و ارزش ویژه ای قائل می شوند. در کشورمان نیز برای رفاه و همچنین سایر مسائل اینچنینی وظایفی برای این واحد در نظر گرفتند که میزان موفقیت آن موضوع مورد بحث ما نیست.

گندم خبر, اصولا از نیروی انسانی به عنوان سرمایه های سازمان نام می برند و در کشور های توسعه یافته به انگیزه و رفته کارکنان سازمان اهمیت و ارزش ویژه ای قائل می شوند. در کشورمان نیز برای رفاه و همچنین سایر مسائل اینچنینی وظایفی برای این واحد در نظر گرفتند که میزان موفقیت آن موضوع مورد بحث ما نیست.

 

چند روزی از ابلاغ تغییر ساعات اداری از ساعت ۷ تا ۱۴ به ساعت ۶ تا ۱۳ به دستگاه های اجرایی می گذرد که در این خصوص اعتراضات زیاد در میان کارمندان دستگاه ها به چشم می خورد، از مقام عالی دولت در استان سیستان و بلوچستان پرسش یک سوال خالی از لطف نیست، پایین آمدن میزان مصرف انرژی برایتان حائز اهمیت است یا سلامتی کارمندان دولت ؟

 

خیل عظیمی از کارشناسان حوزه انرژی و وزارت نیرو معتقدند که تغییر ساعت رسمی کشور در دو نیمه سال تاثیرات مثبتی در زمینه کاهش مصارف انرژی داشته است، حال اگر این موضوع صحیح باشد ابلاغ دستور العمل تغییر ساعات اداری از طریق استانداری عملا تغییر ساعت رسمی کشور را فاقد اثر کرده است، زیرا با ابلاغ این دستور العمل کارکنان براساس همان ساعت نیمه دوم سال در حال حاضر در محل کار حاضر می شوند!

 

دستگاه های اجرایی و خدماتی که با زیباسازی و اجرای طرح های تفریحی، سیاحتی و گردشگری که درون و برون شهرهای استان که باید در این زمینه ایفای نقش کنند، تا کنون ضعیف عمل کردند، در نتیجه تفریحات مردم سیستان و بلوچستان به دور همی های شبانه و صله رحم ختم می شود، ابلاغ دستور العمل تغییر ساعات ادارات مستقیما تفریحات و دور همی های شبانه مردم که کارکنان دولت که بخشی از این جامعه هستند را مورد هدف قرار داده است.

 

دستگاه های خدمات رسانی که از این دستور العمل معاف شدند با اینکه بعضا خود متولیان اصلی تولید و توزیع انرژی هستند، شاید بیشترین مصرف انرژی را داشته باشند و سایر سازمان ها که شامل این دستور العمل شده اند، مصارفی در حد روشنایی و دستگاه های سرمایشی یک یا چند ساختمان دارند که با تغییر ساعت اداری تغییر خاصی در میزان مصرفشان مشاهده نمی شود، زیرا کمیت ساعت اداری تغییری نکرده و مصارف آن سازمان از بدو شروع ساعت اداری مطابق قبل انجام می شود. چرا استاندار سیستان و بلوچستان مانند استان خوزستان برای کاهش میزان مصارف انرژی یک ساعت از تایم اداری کاهش نداد؟ مگر میزان بهره وری نیروی انسانی در سازمان های دولتی ایران و بالاخص سیستان و بلوچستان چند دقیقه در روز است که با این ابلاغیه سلامت این قشر از جامعه مورد هدف قرار داده شده است؟

ایجاد اختلال در ساعت استراحت و خواب کارمندان مشکلات زیادی را برای سلامتی بالاخص مشکلات هورمونی ایجاد می کند، بهتر است به جای کاهش ساعت کار ادارات، برق منطقه ای در خصوص میزان تولید انرژی الکتریکی بالاخص انرژی های نو به مردم گزارش دهد، چرا باید طرح های سرمایه گذاری بخاطر شرایط طایفه ای و قومی حاکم بر ادارات شهرستان ها بر روی زمین بماند؟

 

آیا شایسته مردم غیور و مرزدار استان نیست که مانند سیاست هایی نظیر جلوگیری از صادرات گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی و … در شرایط بحران، صادرات برق نیز برای رفاه ملت محدود شود؟ سیاست های تشویقی در خصوص سازمان هایی که در خصوص کاهش مصرف انرژی نسبت به سالیان قبل داشته اند و یا در خصوص تولید انرژی مجموعه خود اقدام کرده اند در کجای این دستورالعمل دیده شده است؟

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=47352

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 5در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۵
 1. همونم که همه ادارات اجرا نمیکنن مثلا دانشگاه زابل میگه ما هییت امنایی هستیم وطبق نظر هییت امنا عمل میکنیم

 2. بسیار عاااالی

 3. سلام
  نقد من به مطلب در اینه که واقعا غیر کارشناسانه نوشته شده
  درسته الان کارمندا از ساعت ۶ وسایل روشنایی و سرمایشی رو روشن میکنن تا ساعت ۱۳ و فرقی در مصرف ایجاد نشده ولی اگه از یه ادم متخصص تو این زمینه کمک میکرفتین میگفت که پیک بار مصرفی تو تابستون از ساعت ۱۴ تا ۱۵ هست
  و چون ظرفیت پستای ما قابل افزایش نیس باید تو این ساعات هرچند کم مصرف رو اورد پایین

 4. ساعت ۶یعنی ۵قدیم،چی روبلا اثرکرده؟

 5. در خصوص تغییر ساعت به ۶ ماهه دوم باید عرض کنم، در ۶ ماهه اول یک ساعت به عقب کشیده میشه و در خرداد ماه، یک ساعت دیگه به اون اضافه میشه و در نتیجه میشه ۲ ساعت تفاوت بین ۶ ماهه اول و دوم…