گندمــ پرس :  پس از نزدیک به دو  سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید , فرماندار شهرستان نیمروز تغییر کرد و مراسم  معارفه دومین فرماندار این شهرستان با حضور استاندار سیستان و بلوچستان برگزار گردید. متخصص سیستانی همکار جدید گندمـ پرسی ها که مطالعات و اطلاعات بسیار خوبی در مباحث مختلف دارد […]

گندمــ پرس :  پس از نزدیک به دو  سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید , فرماندار شهرستان نیمروز تغییر کرد و مراسم  معارفه دومین فرماندار این شهرستان با حضور استاندار سیستان و بلوچستان برگزار گردید.

متخصص سیستانی همکار جدید گندمـ پرسی ها که مطالعات و اطلاعات بسیار خوبی در مباحث مختلف دارد , درخصوص شهرستان نیمروز نیز دست به قلم شده و بخشی از مشکلات و در مقابل نیز راهکارهای حل مشکلات این شهرستان را در نامه ای خطاب به فرماندار جدید این شهرستان به وی گوشزد کرده است

 

index

 

متن نامه مذکور بدین شرح می باشد :

با سلام , مهندس محمد حسن دهمرده فرماندار شهرستان نیمروز , ضمن تبریک انتصاب شما ذکر چند نکته درخصوص شهرستان نیمروز الزامی می باشد که به شرح زیر می باشد :

مشکلات کشاورزان , دامداران و صیادان و لزوم توجه به صنایع کوچک از جمله احیای کارخانه آرد

همانطور که حتما میدانید وضعیت معیشتی مردم نیمروز نیز مانند دیگر نقاط سیستان به کشاورزی ، دامداری و صیادی معطوف بوده که متاسفانه با خشکسالیهای اخیر این فرصتهای شغلی از بین رفته است و مردم به دلیل اینکه در دورترین نقطه از چاه نیمه ها قرار دارند در روزهای پرآبی نیز آنطور که باید و شاید از آن بهره مند نمی شوند.

بهترین راه حلی که می توان جهت جایگزینی این کمبود بدان اشاره کرد و پیشنهاد داد این است که مقوله کشاورزی را در این شهرستان در وهله دوم ببینید و به سمت صنایع کوچک حرکت نمایید که پیشتر نیز این منطقه نشان داده است که دراین خصوص از ظرفیت مناسب برخوردار می باشد , بحث کارخانه آرد این شهرستان که از دیرباز مورد گلایه مردم بوده , هنوز به قوت خود باقیست و متاسفانه این مساله از نگاه تیزبین همگان از جمله اصحاب رسانه نیز دور مانده است که جای دارد پیگیری فرموده و احقاق حق کارگران مظلوم آن را در دستور کار قرار دهید.

 

شهرستان نیمروز در صف اول جبهه طوفان شن

نیک میدانید که این شهرستان بدلیل نزدیکی به دریاچه هامون و نداشتن پوشش گیاهی مناسب درون دریاچه و همچنین عدم وجود کمربند سبز در این شهرستان , در صف اول هجوم ریزگردها قرار دارد و آنچه مردم در دیگر نقاط سیستان از آن گلایه مند هستند دراین منطقه دهها برابر بیشتر خود را نشان می دهد و مردم را ازار.

متخصصان علم شرایط حاکم بر منطقه ای همچون سیستان و بطور خاص نیمروز  را زلزله تدریجی می نماند بهتر است دراین راه بیش از اینکه به جلسات بیهوده توجه داشته باشید نشستهای با کشاورزان , دامداران و صیادان قدیم این شهرستان برگزار و درد دلهایشان را گوش کنید و راهکارهای عملی که دارند را عملیاتی نمایید راهکارهای همچون مالچ پاشی نقاط خشکی که چندین سال است آبیاری نشده و برای کشاورزی نیز از آن استفاده نمی شود , ممنوعیت چرای دام در دریاچه هامون و تامین علوفه دامداران از طرق مختلف و . . .  می باشد , با توجه به سابقه موفق مدیریتی که در منابع طبیعی استان داشته اید از شما در حل این مشکل بیش از دیگر مسائل انتظار می رود.

باد اگر چه این روزها به تهدیدی برای مردم و منطقه ما تبدیل شده است , اما فرصت آن بیش از اینهاست که متاسفانه مغفول مانده و امید داریم طرح مزرعه توربین های بادی در منطقه میل نادر توسط شما پیگیری و در نهایت نیزعملیاتی شود  طرحی که دولت نیز اصرار بر اجرای آن دارد و بی شک تنها پیگیری , دلسوزی نیاز دارد.

 

لزوم بازگشایی بازارچه مرزی بش دلبر

پیش از اینکه بازارچه مرزی گمشاد تعطیل شود , این شهرستان نیز از فرصت حمل و نقل ترانزیت و صادرات بهره مند بود که با تعطیلی این بازارچه این فرصت نیز از مردمان این دیار گرفته شد , که جا دارد با پیگیری که صورت خواهید داد بحث بازگشایی بازارچه مرزی گمشاد در شهرستان هیرمند و معبر مرزی در بش دلبر را مورد توجه قرار دهید , بی شک دراین راه باید از معتمدین و مردم دو سوی مرز بیش از دیگران یاری طلب نمایید که بی شک موفقیت در همراهی با مردم است و بس.

 

لزوم حمایت از ورزش و ورزشکاران
یکی از دیگر پتانسیل های این شهرستان  در مباحث ورزشی می باشد , بازدیدی از اماکن ورزشی داشته باشید و از نزدیک با  ورزشکاران دیدار و گفتگو نمایید و مطالبات بحق آنان را گوش دهید و در صورت امکان اجرایی نمایید.

توجه نمایید که پیش از این ورزشکاران و جوانان شهرستان نیمروز نشان داده اند که در رشته های ورزشی همچون کشتی , کبدی , فوتسال و . . . می توانند موفقیت بدست آورندو افتخار افرین باشند , دراین مساله و بحث حمایت از ورزش و ورزشکاران واسطه ها را کنار زده و مستقیم وارد عمل شوید , مشاهده خواهید کرد که هزینه ها جهت حمایت از این عزیزان بسیار کمتر از ان چیزیست که برخی ها مدعی هستند و مدیران و سرمایه گذاران این بخش را به وحشت می آورند , نوع استخوان بندی جوانان این منطقه بخوبی نشان از موفقیت آنان در رشته های ورزشی دارد که این مساله را خواستاریم به طور جد مورد توجه قرار دهید و با حمایت از ورزش شور و نشاظ را به این دیار خسته بازگردانید.

 

حذف زهکش شهر ادیمی و لزوم توجه به گردشگری در حاشیه هامون

یکی از دیگر معضلات اصلی که بسیاری از مردمان این منطقه را رنجور و دلنگران کرده است , زهکشسیت که از این شهر عبور می کند و مشکلات زیست محیطی فراوانی نیز برای مردم بوجود آورده است , که می طلبد با عنایت به تجربه ای که دراین بخش دارید جهت رفع این مشکل نیز تدبیر نموده و آنرا حل نمایید.

همچنین مساله ای که مدتهاست از ان غافل مانده ایم حاشیه زیبای دریاچه هامون بخصوص در روستای لورگباغ و اطراف آن می باشد که بی شک اگر از راه دسترسی مناسب برخوردار شود و برخی امکانات اولیه در آن فراهم گردد می تواند به یکی از مکانهای هدف گردشگران سیستانی و غیر سیستانی مبدل گردد که جا دارد این مهم را نیز مورد توجه قرار دهید.

بحث احداث پمپ بنزین این شهرستان نیز سالهاست که مسکوت مانده و ساختمان آن بصورت نیمه کاره رها شده و مجری و صاحب امتیاز آن مشکلات خاص خود را دارد که تلاش برای حل مشکلات وی می تواند مشکلات بخش عظیمی از مردم شهرستان را حل نماید

مسائل و مشکلات فراوان دیگری نیز وجود دارد که ان  شالله در آینده ای نزدیک به اطلاع شما خواهد رسید.

 متخصص سیستانی _ گندمـ پرس

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه