گندمــ پرس :  ⁠⁠آنچه در ادامه مطالعه میفرمائید نامه ایست که درخصوص مباحث و مشکلات کلی سیستان تهیه و خطاب به استاندار سیستان و بلوچستان نوشته شده است , تا شاید مرهمی باشد بر دردهای عمیق این دیار کهن.       جناب آقای مهندس هاشمی , استاندار سیستان و بلوچستان سلام هرگاه دولتی جدید […]

گندمــ پرس :  ⁠⁠آنچه در ادامه مطالعه میفرمائید نامه ایست که درخصوص مباحث و مشکلات کلی سیستان تهیه و خطاب به استاندار سیستان و بلوچستان نوشته شده است , تا شاید مرهمی باشد بر دردهای عمیق این دیار کهن.

 

url

 

 

جناب آقای مهندس هاشمی , استاندار سیستان و بلوچستان

سلام

هرگاه دولتی جدید بر روی کار می آید همگان انتظار دارند دولتمردان جدید , کارهای اشتباه دولتمردان قدیم را جبران و گوشه ای از مشکلات پیش روی مردم و منطقه را برطرف نمایند , نزدیک به دو سال از شروع به کار دولت جدید می گذرد و روز به روز برمشکلات سیستان و سیستانی افزوده می شود و سوالات و ابهامات فراوانی نیز در اذهان عمومی باقیست که متاسفانه هرچه تلاش می کنیم پاسخی درخور برای آنها یافت نمی شود , دست آخر تصمیم دوستان براین شد , طی نامه ای به جنابتان این دغدغه ها و سوالات را مطرح تا شاید علاوه ارائه پاسخ , این مسائل را مورد عنایت قرار داده و در مسائلی که در استان و بخصوص سیستان می گذرد , تامل بیشتری نمایید تا شاید با یافتن برخی واقعیات راهکاری راهگشا جهت برون رفت از این مشکلات، پیش روی مردم قرار دهید

 

 

3ماه از کلنگ زنی آبرسانی لوله ای به مزارع گذشت : از سرنوشت آن اطلاعی دارید ؟

مهمترین طرحی که درحال حاضر و در یکسال گذشته برای زابل در نظر گرفته اید طرح آبرسانی لوله ای به مزارع کشاورزی می باشد که شکر خدا با عنایت ویژه رهبری به سیستان تامین اعتبار نیز گردیده است , و مشکلی برای اجراء وجود ندارد , اما آیا جناب استاندار , روز کلنگ زنی این طرح را به یاد دارید ؟ فرمودید طرح 4 ساله دیده شده است اما ما تلاش خواهیم کرد طرح را سه ساله به پایان برسانیم !

اکنون که با شما سخن می گوییم , سه ماه از آن روز می گذرد , آیا تا کنون از مجریان امر سوال فرموده اید که این طرح درچه مرحله ای قرار دارد ؟؟ مردم عادی که می گویند کلنگی که برزمین خورده همان جا باقی مانده و مجری طرح , پس از اینکه چارت اداری خود را از نیروهای بازنشسته و خواص پرنموده حال به فکر افتاده که نیروی متخصص جذب کند !!

آیا گزارشی درست در خصوص این طرح در دست دارید ؟ آیا مطمئن هستید که این طرح سه ساله به پایان خواهد رسید ؟ اجازه بفرمایید خودمان پاسخ سوال پایانی این بخش را بگوییم ؛ این طرح با روندی که در پیش گرفته شده است نه تنها در سه سالی که قول دادید بلکه درهمان چهار سالی که افق آن می باشد نیز به پایان نخواهد رسید و به سرنوشت طرح نیم لوله های سیستان دچار خواهد شد که البته امیدواریم چاره ای اندیشیده , تدبیر و حرکتی ایجاد نمایید تا شاید سرمایه کلانی که جهت اجرایی شدن آن در اختیار مجریان قرار گرفته است حیف و میل نشود.

 

 

طرح منطقه آزاد سیستان به کجا رسید؟

مساله دومی که بقول خودتان , خود شما آن را بر سرزبانها انداختید و پیگیرش بودید که جای تقدیر و تشکر هم دارد , بحث منطقه آزاد سیستان می باشد.

پس از مدتها که گفته می شد هفته بعد به دبیرخانه مناطق آزاد کشور ارسال می شود , فرمودید ارسال شد , اما مدتیست که هیچ نمی گویید و هیچ خبری از آن نیست و اگر مانند دیگر هم قطارانتان برما مردمان صبور خرده نمی گیرید , باید بگوییم این مساله بسیاری از مردم را نگران کرده است و منتظر شنیدن پاسخی درخور و قابل اتکاء دراین خصوص هستند که سرانجام این طرح چه شد و از جزئیات آن برای مردم سخن بگویید.

 

 

آیا از نحوه توزیع آب کشاورزی رضایت دارید ؟

حال که در فصل کشاورزی قرار داریم و تقریبا تمامی مردم سیستان به نوعی با کشاورزی درگیر هستند , آنچه جای تامل دارد اینکه گفته می شود , حوزه تصمیم گیری درخصوص آب کشاروزی سیستان را در زاهدان قرار داده اید و فردی را مامور کرده اید که از آنجا برای مدیریت یکپارچه آب در سیستان تصمیم گیری کند , چگونه می شود برای آب کشاورزی سیستان در زاهدان تصمیم گیری شود ؟؟ آیا آن تصمیم عقلایی و منطقی خواهد بود ؟ بواقع از کارگزاران دولت شما در 5 شهرستان سیستان هیچکدام مورد تائید شما نبودند که بتوانید این مهم را برعهده آنان بگذارید ؟

 

 

تبعیض بین فرمانداری ویژه زابل با فرمانداریهای ویژه ایرانشهر و چابهار صحیح است ؟؟

در چندین نوشتار به این مساله پرداخته ایم , اما هنوز هم این مساله مبهم است که به راستی چرا بین فرمانداری ویژه در شهرستان زابل با دو فرمانداری ویژه دیگر استان یعنی ایرانشهر و چابهار این همه تبعیض قائل می شوید ؟؟؟ و اگر تبعیضی نیست بفرمائید و شفاف سازی نمایید , شفاف سازی از حیث میزان اعتبارات و بودجه و حدود اختیارات آنان !!!!

گرچه پاسخ این سوال روشن است , اما باز هم امیدواریم ما اشتباه کرده باشیم و اینچنین نباشد , اما این مساله و سوالیست که همگان حتی نزدیکترین همکارانتان نیز به این مساله اذعان میفرمایند , سوال ما درخصوص علت این تبعیض است که چرا ؟؟؟ چرا فرمانداری ویژه زابل را در حد یک فرمانداری معمولی هم در نظر نمی گیرید و آنطور که باید به آن توجهی نمی فرمائید ؟ یک فرماندار با این شرایط چگونه باید فرمانداری کند ؟ آیا شما می توانید بدون بودجه و اعتبار و داشتن اختیارات کافی کاری از پیش برید ؟ بی شک اینچنین نمی توان مثبت عمل کرد.

پس خرده ها را رفع کنید که خرده همین هاست و آنچه از نظر شما خرده نامیده می شود , کلان تر و هویدا تر از هر کلانیست.

در ماههای گذشته عدم صدور احکام افراد معرفی شده جهت تکمیل چارت سازمانی فرمانداری زابل و درمقابل صدور حکم برای افراد معرفی شده از سایر فرمانداریها  را چگونه می توان معنا کرد؟؟؟؟؟

آیا حق نداریم به این فکر کنیم که برخی از نزدیکان و مشاورین شما در فکر مصدوم نمودن قلب سیستان که همانا فرمانداری زابل می باشد , هستند ؟؟؟

 

 

افزایش مهاجرت و فقر

شاید وقتی این سرتیتر را مطالعه بفرمائید به کم کاری در برخی حوزه های اداری بیاندیشید , اما توجه شما را به دو نمونه کم کاری خودتان دراین حوزه و بی توجهی مقامات مسئول و کارگزاران شما به دستوراتی که می دهید جلب می کنیم , آیا خبر دارید که سرنوشت اردوگاه ترک اعتیاد نیاتک به کجا رسیده است ؟

مگر در روزی که از این مرکز بازدید داشتید درجمع حاضرین نفرمودید و دستور ندادید که تامین اعتبار شود ؟ پس چه شد , گویا دستورات شما برای سیستان و رفع مشکلات آن , تماما بایگانی و به فراموشی سپرده می شود , آیا به این حقیقت فکر کرده اید؟

و یا یادآور می شوم سفر شما در زمان طوفانهای سال گذشته به سیستان را در مردادماه که ستاد بحران نیز در فرمانداری زابل تشکیل و پس از آن شما درجمع خبرنگاران فرمودید بحث بخشودگی مالیات کسبه سیستان را پیگیر هستم و این مساله را به معاون مدیرکل که دراین سفر نیز همراهمان میباشد سپرده ام !!!!! آیا پس از آن که اکنون نزدیک به یکسال از آن می گذرد , سوال فرموده اید که آن مسئول محترم دراین خصوص و به جهت اجرای ماده 165 قانون مالیاتی چه عمل مثبتی انجام داده است ؟؟؟؟؟؟ این گستاخی را بر ما ببخشایید اما باید بگوییم ؛ تصور نمی کنید که دستورات شما جهت حل مشکلات سیستان و سیستانی به بایگانی ادارات کل سپرده می شود ؟؟؟؟ و این از نظر شما معنادارنیست ؟؟

 

 

روشنگری رسالت رسانه  و اهل قلم است

بسیاری بر این باورند که هدف اصلی از این برخوردها با سیستان و سیستانی، معطوف به نقطه نهایی و هدف , یعنی تعیین تکلیف در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی ست، اما ما هنوز بر این امیدیم که اینگونه نیست و نباید باشد ، چرا که تقوا ؛ تعهد می آورد و تعهد ؛ باور ،اعتماد و احترام به حقوق متقابل و همه به این امر واقفیم که خرد جمعی و زبان گویای ملت و رسانه در مقابل بی مهری ، سکوت نخواهد کرد

 

 

کمبود اعتبارات ادارات و سازمانهای دولتی

در این خصوص تنها یک مثال می زنیم و بس : مسیر زاهدان به زابل و بلعکس را بارها طی فرموده اید , و حتما با جاده خاص این مسیر نیز به خوبی آشنایی دارید , پیش از همه در این مسیر چه چیز توجه شما را به خود جلب میکند ؟؟؟ شهدای تاسوکی ؟ بیابان خشک و بی آب و علف , و یا جاده ای که مدتهاست حرکتی جهت تکمیل آن مشاهده نمی شود ؟

آیا به این مساله اندیشید ه اید که چگونه می شود اداره راه و شهرسازی شمال استان پس از دو سال از پس ساخت حتی یک پل (پل دوم نهراب) بر نیاید؟

بواقع اگر اراده ای باشد تکمیل این پل باید این همه مدت به طول بیانجامد ؟؟؟ و اگر اراده ای نیست چه کسی باید برخورد کند ؟؟؟ و اگر اعتبار و بودجه ای نیست چه کسی باید آنرا تامین کند ؟؟؟

آیا وقتی به روستاها سر می زنید و بازدید دارید , از داخل آن خودروی چند صد میلیونی تخریب آسفالت و نامرغوب بودن جاده ها را حس میکنید ؟؟؟ و اگر حس می کنید تا کنون چه کرده اید و چه دستوراتی جهت رفع این معضل صادر فرموده اید ؟ آیا خبر دارید که به اصطلاح بزرگراه زابل به دوست محمد دراین دوسال به حال خود رها شده است ؟؟ و یا هیچگونه گزارشی دراین خصوص به شما ارائه نشده است و اگر ارائه شده در جهت بهبود وضعیت چه چاره ای اندیشیده اید ؟؟؟

به دیگر ادارات شهرستان و منطقه سیستان سری بزنید و یا اگر فرصت نمی کنید بدانید که تمامی ادارات از کمبود اعتبار و بودجه رنج می برند و با دهها مشکل خرد و کلان دست و پنجه نرم می کنند و عملا مدیران دستگاههای اداری این منطقه روزگار می گذرانند و حتی در برخی از ادارات هزینه قندو چای را از جیب خود تامین می کنند که این مساله جای نگرانی دارد و باید راهکاری برای آن یافت شود , آیا به واقع در دیگر شهرهای استان نیز وضع به همین منوال است ؟؟؟؟

 

 

ضد و نقیض گویی درخصوص تجارت چمدانی

ازهمان روزهای ابتدایی که شروع به کار فرمودید بارها به عرض رسید که سیستان یک بیمار در حال احتضار می باشد و علاوه بر نیاز به یک جراحی عمیق و وسیع , نیاز به یک آرام بخش و مسکن فوری نیز دارد تا بتواند پس از پایان جراحی، درد را تحمل کند , حال اما حال این بیمار وخیم تر از روزهای پیشین است و . . .

پیشنهاد بسیاری از کارشناسان امر و مردم منطقه بحث تجارت چمدانی بود که شما نیز در محافل گوناگون قول دادید این مساله را اجرایی بفرمائید حتی یکی از معاونین شما نیز مامور شد این مساله را به طور جد پیگیری نماید.

از یک سو جنابعالی می فرمائید که ما برای تجارت چمدانی مشکلی نداریم و طرف افغانی اراده ای برای این مساله ندارد و از سوی دیگر وقتی به مرز و مردم مرزنشین مراجعه می شود مشخص می گردد که طرف افغانی و بازار شهر نو آماده فروش هر نوع کالایی به مرزنشینان ایرانی می باشد , اما عبور و مرور در بازارچه های مرزی برای مردم عادی به سختی صورت می گیرد و یا بهتر است بگوییم این مهم برای برخی افراد به امری محال تبدیل شده است , پس اینجا بحث طرف افغانی مطرح نیست و بنظر می رسد دراین خصوص برخی ها اراده دارند که اطلاعات کافی دراختیار شما قرار نگیرد و شما نیز گویا به راحتی اطلاعات نادرست را قبول می کنید , لحظه ای به این مساله فکر کنید که چرا طرف افغانی حاضر نباشد به ایرانی کالا بفروشد ؟؟؟؟ و تجارت چمدانی مهجور بماند ؟پس طرف افغانی کالای خود را چه می کند ؟

تفاوت زمان حال با چند سال قبل که این مساله رواج داشته , چیست ؟ تفاوت آن است که آنزمان مرز برای همه باز بود و امروز برای برخی ؟ سری به حاشیه مرز بزنید و دهها هزار نفری که در فقر به سر می برند و تعداد انگشت شماری را که در ثروت ناشی از مرز غوطه ور هستند را از نزدیک ببینید.

 

برگزاری جلسه با صاحب نظران سیستانی بدون حضور مسئولین

پیشنهاد می شود با توجه به گوهر زمان تلف شده از اتاق کار خود به معنای واقعی کلمه خارج شوید , جلساتی با معتمدین مردم , جوانان و نخبگان و دانشگاهیان , بدون حضور کارگزاران خود برگزار نمایید و از آنان بخواهید از مشکلات واقعی خود سخن بگویند , تا عمق فاجعه را با چشم و گوش جان ببینید و بشنوید

 

 

و کلام آخر :

از زمانی که بحث انتصاب فرماندار جدید سیستان مطرح شده , شائبه های بسیاری در شهر بوجود آمده که ایشان صرفا جهت رهبری انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی به سیستان می آیند و قصد دارند کاندیدای خاص را برمسند بنشانند , بهتر است قبل از این انتصاب این شبهه برطرف شود و پاسخی درخور ارائه و از برنامه های ایشان مطلع شویم ؟؟؟

وقتی به اتفاقاتی که در سیستان رخ می دهد فکر میکنم , قصه خود , شما و دوستانتان را مانند کشتی می بینیم که سه گروه در آن نشسته اند و کشتی درحال فرو رفتن در آب است و برای اینکه به ساحل برسد باید یکی از سه طرف ماجرا به آب انداخته شوند .
جناب آقای استاندار!
از شما می پرسم؛دراین داستان از سیستان و سیستانی , شما و دوستانتان که ساکنان یک کشتی هستیم ، همواره درکنارتان بوده ایم و رای بالایی هم به دولت تدبیر و امید دادیم ،کدام یک را به آب انداخته اید ؟؟؟

یا حق _ یونس دهمرده

 

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه