گندم پرس : ندای هیرمند: کنترل و نظارت  بر عملکرد  فروش و قیمت  گذاری دارو در داروخانه ها ، این روزها بیشتر از دیگر اصناف مورد توجه است  زیرا دارو از نظر اقتصادی کالایی بی کشش است و بر حسب نیاز افراد مجبور به  تامین دارو هستند و این مسئله نظارت بیشتر را در شهرستان […]

گندم پرس : ندای هیرمند: کنترل و نظارت  بر عملکرد  فروش و قیمت  گذاری دارو در داروخانه ها ، این روزها بیشتر از دیگر اصناف مورد توجه است  زیرا دارو از نظر اقتصادی کالایی بی کشش است و بر حسب نیاز افراد مجبور به  تامین دارو هستند و این مسئله نظارت بیشتر را در شهرستان هیرمند که هیچگونه  نظارتی بر فروش و قیمت  داروها وجود ندارد را می طلبد.

مشکل دارو و درمان در جامعه  امروز یکی از مشکلات  عدیده ای است  که  جامعه با آن  روبروست وعلیرغم  تاکید مبنی بر اجرای طرح سلامت  متاسفانه هیچگونه  نظارتی از سوی سازمانهای مرتبط با این  مسئله  وجود ندارد و در پاره ای از موارد نیز سازمانها که بعنوان  یک  اهرم  کنترل بر نظارت  قیمت  وفروش داروها محسوب می گردند ،وظایف محوله را به نحو شایسته ای انجام  نمی دهند .

آنچه  مشخص است و واضح است این است که وظیفه  نظارت بر عملکرد داروخانه ها بر عهده  سازمان  عذا و دارو است اما با وجود این کنترلها متاسفانه علاوه بر  تحویل ویا عدم  تحویل برخی  داروهای خاص  و گران فروشی ها  در داروخانه ها، تغییرات دارویی بسیاری را در چند سال اخیر شاهد بودیم که به طور مثال در عرض یک یا دو ماه دارویی گران شده و این شبهه پیش آمده است که داروخانه، داروی مورد نظر خریدار را گران به فروش رسانده است.

هزینه‌های درمان، به خودی خود آن‌قدر زیاد هست که با رعایت کامل قانون هم خیلی از خانواده‌ها به سختی از پس تامین هزینه‌ها برمی‌آیند، حال در این شرایط برخی تخلف‌ها و بی‌قانونی‌ها در حوزه دارو و درمان،  مشکلاتی برای شهروندان هیرمندی ایجاد کرده است.

بر همین اساس ضمن بررسی های انجام  شده در چندین  مرحله و از افراد خاص مشخص گردید که گران فروشی در برخی داروخانه ها ی شهرستان هیرمند بسیار زیاد است و این در حالی که چند کیلومتر آن طرف تر و در شهرستان زابل همین دارو را با مشخصات شرکت سازنده و ترکیبات بکار رفته یکسان با قیمت مناسب و کمتر به فروش میرسانند،آیا تعهد حرفه‌ای داروخانه ‌ها همین است ؟

با این  حال سازمان  غذا ودارو  بعنوان  اولین مرجع رسیدگی کننده در این زمینه کوتاهای نموده  و نظارتها بر اساس قانون  تعریف شده صورت  نمی گیرد ودر صورت  مراجعه یک  فرد مبنی بر پیگیری مطالبات  قانونی یک  بازه زمانی طولانی را برای رسیدگی اتتخاب که در نهایت افراد مجبور به  صرف نظر از درخواستها می گردند .

آنچه در این تصویر گواه است تفاوت فاحش قیمت  را نشان میدهد


اکنون با درآمد اندک  قشر ضعیف و کم درآمد جامعه ،شرایط بد جوی آب و هوا شهرستان مرزی هیرمند و بیمارهای ناشی از ریزگردهای چند برابر حد مجاز ، برخی داروخانه ها بدون نظارت به گران فروشی پرداخته اند.

اگر قرار است هرکس فارغ از الزامات و منابع درآمدی شغل خود، منابع بیشتری را طلب کند و از راه های غیرمتعارف (بخوانید غیرقانونی) کسب درآمد کند آسیب های این دیدگاه لاجرم گریبان داروخانه ها را هم می گیرد.

در این زمینه گزارشگر ندای هیرمند با چند تن از مشتریان داروخانه های سطح شهرستان هیرمند به گفتگو نشسته و نظر آنها را در این زمینه جویا شده است.

یکی از افرادی که نخواست نامش فاش شود گفت: با توجه به اینکه از گرانی های داروخانه های هیرمند خبر دار هستیم ولی بدلیل فاصله هیرمند تا زابل و هزینه رفت و برگشت آن ما را مجبور می کند که دارو های خود را از همین داروخانه های هیرمند بخریم.

یکی دیگر از شهروندان گفت: بعضی وقت ها قیمت یک دارو در داروخانه های هیرمند نیز متفاوت است که واقعا جای سوال دارد چون هم نام سازنده و هم نوع داروها یکیست و تفاوت قیمت چه علتی می تواند داشته باشد.

این شهروند این را نیز اضافه کرد: تا چند وقت اخیر شهرستان هیرمند فقط دو داروخانه داشته است که مالک هر دوی آنها یک نفر بوده و بازار دارو در شهرستان هیرمند نیز انحصاری بوده و مردم به اجبار هر دارویی را با هر قیمتی می بایست خریداری می کرده اند ولی هم اکنون یک داروخانه شبانه روزی افتتاح شده که امیدواریم به این بهانه بازار رقابتی شود و از انحصار در بیاید.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه