شهرگندمــــ : کوه خواجه (اوشیدا) ، تنها عارضه طبیعی دشت سیستان است که در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر زابل و در حال حاضر در حوزه شهرستان هامون قرار دارد . این کوه همچون جزیره ای در میان دریاچه هامون قرار دارد , در اطراف این کوه، تعداد زیادی آثار باستانی از دوران ساسانیان و […]

شهرگندمــــ : کوه خواجه (اوشیدا) ، تنها عارضه طبیعی دشت سیستان است که در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر زابل و در حال حاضر در حوزه شهرستان هامون قرار دارد .

url1

این کوه همچون جزیره ای در میان دریاچه هامون قرار دارد , در اطراف این کوه، تعداد زیادی آثار باستانی از دوران ساسانیان و اشکانیان و بقایای اماکن اسلامی باقی مانده که شامل کاخ ها و آرامگاههای بسیاری از جمله آرامگاه خواجه غلطان میباشد.
اما درحال حاضر این میدان باستانی با ارزش آنطور که باید و شاید توجهی نمیشود و مشکلات عدیده ای در بنای کاخ قدیمی آن و محوطه های پیرامونیش مشاهده میشود.
 
بخشی از کوه خواجه بازسازی میشود
درهمین راستا سندگل معاون میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان که در هفته های گذشته نشان داده است , بسیار پیگیر حل مشکلات میدانهای باستانی مختلف استان میباشد ,  در گفتگو با شهرگندمـــ خبری بسیار خوش داشت  : کوه خواجه زابل با تخصیص ۲۰۰میلیون تومان اعتبار مرمت و بازسازی می شود.
سندگل در ادامه افزود : با توجه به شرایط موجود , کوه خواجه، نیازمند یک مرمت اضطراری میباشد , برهمین اساس و با توجه به پیگیریهای صورت گرفته کار مرمت این اثر تاریخی با ارزش با اعتباری دویست میلیون تومانی آغاز خواهد شد.
معاون میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان در ادامه افزود : مجموعه اقداماتی که دراین دوره انجام خواهد شد , مربوط به مرمت و بازسازی حصار پیرامون میشود.

شهرگندمــــ از اقدام شایسته اداره کل میراث فرهنگی استان و بخصوص معاونین این اداره کل به جهت پیگیری این مساله تقدیر و تشکر مینماید.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه