چگونه میشود که فردی به این نقطه میرسد نقطه ای که حتی رهبری عزیز نیز تا کنون به آن نرسیده است!!! هر مسئولی در هر جایگاهی ....

گندم خبر, اصل برابری و تساوی برابر قانون در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آنچنان از اهمیت بالایی برخوردار است که حتی بالاترین شخصیت نظام یعنی مقام رهبری را از این اصل مستثنی نکرده ودر ذیل اصل صد و هفتم قانون اساسی چنین آورده است: رهبر در برابر قوانین با سایر افراد کشور مساوی است.»

 

رهبر انقلاب اسلامی نیز در توضیح مفهوم و لزوم نظارت ولایت مطلقه فقیه بر امور گفته‌اند: «بعضی‌ها خیال می‌کنند که این «ولایت‌ مطلقه فقیه‌» که در قانون اساسی آمده، معنایش این است که رهبری مطلق‌العنان است و هر کار که دلش بخواهد، می‌تواند بکند! معنای ولایت مطلقه این نیست. رهبری بایستی موبه‌مو قوانین را اجرا کند و به آن‌ها احترام بگذارد. منتها در مواردی اگر مسئولان و دست‌اندرکاران امور بخواهند قانونی را که معتبر است موبه‌مو عمل کنند، دچار مشکل می‌شوند. قانون اساسی راه چاره‌ای را باز کرده و گفته آن‌جایی که مسئولان امور در اجرای قانون… دچار مضیقه می‌شوند و هیچ کار نمی‌توانند بکنند…رهبری مرجع است»

 

لذا با این اوصاف می توان بیان کرد نگارندگان قانون اساسی سعی در آن داشته اند تا در جای جای این قانون بر اصل تساوی و برابری همگان در برابر قانون تاکید نمایند و با تصریح بر این اصل از اعطای امتیازات واهی و غیرقانونی و غیرشرعی به طبقه یا قشر خاصی از مردم پرهیز نمایند.
حال سوال اینجاست؛ زمانی که رهبری عزیز و نمایندگان ولی فقیه که تنها در مراکز استان حضور دارند چنین نگاهی به امور کشوری دارند، ائمه جمعه و جماعات در شهرستانها چه خط مشی را باید اتخاذ نمایند؟

 

در هر موضوعی که امام جمعه ورود پیدا کند باید دیگر مسئولین دهن خود را ببندند!!!

 

جمله ای که از زبان خطیب نماز جمعه شهرمان شنیده شد و مرا سخت به فکر فرو برد!

 

چگونه میشود که فردی به این نقطه میرسد نقطه ای که حتی رهبری عزیز نیز تا کنون به آن نرسیده است!!!
هر مسئولی در هر جایگاهی که قرار دارد در برابر قانون برابر است و این بدان معنی است که اگر حاکمیت بر اساس استقلال قوای سه گانه بنا شده است مسئولین باید حدود وظایف خود را بدانند و از دخالت در اموری که خارج از حیطه وظایف آنهاست اجتناب نمایند .

 

هر چند شور و مشورت جهت حسن انجام امور ضروری است لکن جلوگیری از ورود و اظهار نظر سایر مسئولین با توجه به ورود یک شخص نوعی از انحصار طلبی و نادیده گرفتن قوانین کلی نظام است.

 

برای روشن شدن مطلب به مصداقی که اینچنین امام جمعه عزیز را برآشفته اشاره کنیم

 

مگر نه این است برای تصمیم گیری در خصوص قبور شهدا هیئت امنایی تشکیل شده است؟

 

قطعا فلسفه وجودی این هیئت امنا بنا بر نظر اکثریت است و نه تنها شخص خاصی از جمع و هر گونه اقدام در این رابطه منوط به تصمیم گیری اعضاء خواهد بود، در حسن نیت شهردار محترم در خصوص بهسازی محل قبور شهدای عزیزمان شکی نیست اما این نوع تصمیم گیری ها بدون اخذ مجوزهای لازم و زیر پا گذاشتن قوانین موضوعه کشور نگران کننده هست هرچند شخص عزیزی چون امام جمعه آن را تایید کرده باشد.

 

امام علی (ع) در اوایل عهدنامه مالک اشتر چنین می نویسند: « و در آن هنگام که با توجه به مقام بالای خود ، هیبت و تکبری در خود احساس کردی ، (فوراً) به یاد بیاور عظمت ملک خداوندی را که فوق توست و بنگر و متوجه باش قدرتی را که او بر تو دارد و تو بر خود، آن قدرت را نداری . این توجه و نگرش است که سرکشی و تمرد را از تو می گیرد و تندی تو را فرو می نشاند و آن عقل زایل شده را باز می گرداند.(نامه ۵۳، ص ۵۶۸)

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه