تاریخ : یکشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲ Sunday, 4 June , 2023

من بـانوی سیستانـم، درد هــامون را مـن می فـهمـم

 • کد خبر : 26768
 • ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۶
من بـانوی سیستانـم، درد هــامون را مـن می فـهمـم

گندمــــ پرس : نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان رییس سازمان محیط زیست کشور گفت: درد هامون را باید از من بپرسید که در هامون زندگی می کنم و سخنانم بر اساس شنیده ها نیست. به گزارش گندمـــ پرس بنقل از خبرگزاری مهر ، دکتر معصومه ابتکار امروز در صبحانه […]

گندمــــ پرس : نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان رییس سازمان محیط زیست کشور گفت: درد هامون را باید از من بپرسید که در هامون زندگی می کنم و سخنانم بر اساس شنیده ها نیست.

خانم عالی

به گزارش گندمـــ پرس بنقل از خبرگزاری مهر ، دکتر معصومه ابتکار امروز در صبحانه خبری که به مناسبت روز خبرنگار در سازمان محیط زیست برگزار شد، درباره خشک شدن تالاب هامون مدعی شد: «خوشبختانه در حال حاضر با ریشه‌یابی این موضوع، اگر چه حدود دو سال از ابتدای دولت یازدهم طول کشید و برداشتن دایک‌های مرزی، جریان آب وارد تالاب هامون شده و در حال حاضر پر آب است.»

رئیس سازمان محیط زیست امروز مدعی شد که خشکی هامون به علت دایک های مرزی بود و با درایت دولت اکنون بخش های وسیعی از تالاب پر آب است که این سخنان واکنش های  را در پی داشت.

به گفته وی، سازمان محیط زیست از شهریور سال ۹۲ با این پدیده مواجه شد و دریافت که علت خشکی تالاب هامون تنها کاهش بارندگی‌ها و خشکسالی نیست اما به دلیل محرمانه بودن این موضوع، امکان رسانه‌ای کردن آن وجود نداشت. اما سرانجام پس از رایزنی ها با وزارت کشور نیروهای مرزبانی و نیروی انتظامی و دیگر مسئولان مربوط توانستیم موضوع را توجیه کرده و دایک های مرزی را برداریم.

ابتکار افزود: «بر این اساس سال گذشته هامون هفت ماه کامل آب داشت و در حال حاضر نیز اگر چه بخش هایی از هامون و هیرمند همچنان خشک است اما بخش های عمده تالاب پرآب است.»

این سخنان که به گفته بسیاری از هامون نشینان با واقعیت کنونی هامون در تناقض است واکنش متعددی  را در بین طیف های مختلف و به ویژه نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی در بر داشت.

من بانوی سیستانم، درد هامون را من می فهمم

در همین رابطه دکتر حلیمه عالی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان امروز معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: من بانوی سیستانم  و چون در هامون زندگی می کنم درد آن را می فهمم.

وی خطاب به رییس سازمان محیط زیست کشور گفت: کاش خانم ابتکار با سفر دیگری به هامون واقعیت ها را از نزدیک مشاهده کنند نه اینکه به خبر های شنیده شده اکتفا کنند.

وی گفت:خشکسالی ۱۸ سال است بر هامون حاکم شده و ربط دادنش به دولت قبلی و دایک های مرزی ادعائی نادرست است و خانم ابتکار به خوبی مطلع هستند که طرح های مطالعاتی صورت گرفته ایجاد انشعابات و آبراهه مختلف در مسیر رود هیرمند در قسمت خاک افغانستان حجم ورودی آب به ایران را کاهش داده است.

عالی اظهار داشت: لبان هامون از خشکی ترک خورده، کجای هامون آب دارد! کسانی که برای شما خبر آورده اند احتمالا نگاهشان را به چاه نیمه ها تنها منبع ذخیره آب به منظور ادامه حیات انسانی در منطقه معطوف کرده اند.

وی افزود: پیشنهاد می کنم رییس سازمان محیط زیست به این دیار آمده، سوار بر بالگرد شده و بر گرد هامون بچرخند تا درد هامون خشک و ترک خورده را که سال ها از بی آبی رنج می برد مشاهده کنند.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: خانم ابتکار در زمان دولت خاتمی نیز سکان دار محیط زیست بودند و  لذا فراموش کرده اند که هامون از آن زمان خشک بود!

طرح هایی که بر روی زمین مانده است

حلیمه عالی نماینده مردم سیستان در این راستا می گوید: دولت باید طرح جامع آبیاری مزارع کشاورزی که آخرین نقطه امید مردم سیستان است با مدیریت شخص وزیر پیگیری کند تا مردم سیستان تاوان عدم اجرای صحیح این طرح را ندهند.

وی بیان داشت: نظام جمهوری اسلامی اعتبارات زیادی را برای اجرای طرح‌های مختلف در سیستان هزینه کرده است که متاسفانه به دلیل سوءمدیریت‌ها و انحرافات زیاد دستگاه‌های اجرایی مربوطه به صورت ابتر باقی مانده است که از جمله آنها می‌توان به شهرک‌های صنعتی و طرح ۳ هزار هکتاری اشاره کرد.

نمک هامون شوری ندارد

1 (51)

مردم سیستان که برای آشتی طبیعت در این مدت از هیچ کاری مضایقه نکرده اند حتی تفنگ های خود را در حاشیه هامون شکستند و ساعت های بی شمار نماز باران خواندند و سفره محبت برای مسئولان پهن کردند و حالا دیگر کاری از دستشان برنمی آید.

ساحل نشینان هامون که چشمانشان به امید و تدبیر دولت بود سال پیش با آمدن دکتر ابتکار به منطقه سیستان با خوراندن نان و نمک به وی و لقب دادن “بانوی سیستان” سعی کردند تا وی را نمک گیر کنند و نظر این بانو را برای نجات فرزندش به نام هامون جلب کنند اما حال که می بینند مسئولان محیط زیست دلشان برای ارومیه بیشتر می‌تپد، می‌گویند که نمک دریاچه هامون شوری ندارد و امروز نیز این ادعای غیر واقعی صحه ای بر این امر گذاشت.

خشکسالی‌های مستمر حدود دو دهه گذشته در سیستان، بیکاری طیف وسیعی از کشاورزان و صیادان، آمار رو به رشد بیماران مبتلا به سل و بی‌رونقی بازارچه‌های مرزی و سیل مهاجرت مردم سیستان به حاشیه شهرهای بزرگتر همچون زاهدان از جمله مشکلاتی است که حیات در سیستان را با بحران جدی روبرو کرده است.

با وجود اینکه طی دو سال گذشته به دستور استاندار سیستان و بلوچستان ستاد بحران سیستان و کارگروه ویژه تالاب هامون برای مرهم گذاشتن بر زخم های عمیق مردم سیستان به طور ویژه تشکیل شد و رسانه‌ها نیز با موجی از گزارش‌ها پژواک آلام مردم این منطقه را منعکس کردند اما به گفته نمایندگان مردم سایه سنگین ناامیدی و بی‌ تدبیری بر سیستان هر روز گسترده می‌شود و کسی را یارای این مردمان نیست.

مادر هامون قدمی برای فرزندش بر نداشت

امین‌الله سرابندی یکی از محققان و نویسندگان پیشکسوت سیستانی نیز پیش از این با ارسال نامه ای خطاب به استاندار از بی توجهی به سیستان و هامون ابراز نارضایتی کرده است، می‌گوید: اینجا دیگر سیستان نیست شهر سنگستان است که با ۵۰ درجه گرما انسان‌ها در خاک می لولند.

وی بیان داشت: اگر نگاهی به اطرافت بنگری آدمیانی را می بینی  که در خاک غوطه ورند و ماسک بر دهان و بینی دارند تا شاید بتوانند نفسی بکشند و چونان اشباح این طرف و آن طرف می لولند و گاهی هم بر در خانه نشسته و از تو می پرسند خریدار خانه نیستی؟ چون می خواهند از سرزمین آبا و اجدادی بگریزند.

وی افزود: اینجا سرزمینی است که رتبه یک جهان از بیماری سل دارد آنهم در قرن بیست و یکم و مسئولان به جای گریه با شعف اعلام می کنند اولین کلینیک مجهز مبارزه با سل را امسال افتتاح  می کنند و ایا باید با شنیدن این خبر باید خوشحال شد!؟

وی ادامه داد: دولت با شعار تدبیر و امید آمد تا با تدبیر این سرزمین مسلول‌زده را درمان کند و با ایجاد کارخانه، اعتیاد، بیکاری و شرارت را از فرهنگ جامعه بزداید و ۱۰۰هزار آواره ساحل نشینان دریاچه را برگرداند.

وی افزود: ما به سرکار خانم ابتکار مادر هامون لقب دادیم، پیشوازش کردیم اما می دانید این مادر برایمان چه کرد؟

وی ادامه داد: ایشان به جای اینکه عنوان مادری هامون را حفظ کند برای دریاچه بی علف و شور دریاچه ارومیه بودجه های میلیاردی تصویب کرد که حتی یک ساحل نشین ندارد اما برای فرزندش دریاچه هامون حتی یک قوطی شیر خشک از داروخانه نخرید تا گرسنگی بچه اش را درمان کند.

به واسطه خشکسالی اخیر، کمبود آب و قطع جریان رودخانه هیرمند عملا بخش قابل توجهی از مردم کشاورز، دامدار و صیاد منطقه سیستان بیکار شده اند.

در حال حاضر نیمی از مردم منطقه سیستان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و برای دولتمردان ما تحت پوشش قرار گرفتن نیمی از ساکنان یک منطقه وسیع، آمار افتخار آمیزی نیست.

خبرگزاری مهر ـ خبرنگار: سید مرتضی مصطفوی

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=26768

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 40در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴۰
 1. یعنی معاون محترم سابقشون به ایشون نگفتند هامون هنوز بی آب است ؟

  • شاید هم ایشون این اطلاعات رو به خانم دکتر ابتکار داده اند!!!

  • خانم دکتر اگر از نمایندگی مجلس استعفاء بدهید اینها حساب کار خودشون رو می کنند. حداقل تهدید به استعفاء!!!

 2. سرکار خانم دکتر عالی کارنامه شما سراسر درگیری با مسئولان ملی است. فرقی هم این دولت و اون دولت ندارد.
  راه آبادانی سیستان در تذکر و سخنرانی نیسست. چرا همش گیر دادی به محیط ریست از منابع طبیعی همسر گرامی هم بگو. واقعا که ما رو چی تصور کردین؟ همش فرافکنی؟ چهار سال فرصت داشتین چه کردین جز دنبال گشتن فرصتی برای درگیری با همشهریت؟

 3. بانوی محترم سیستان
  کاش فرصت ذیقمیتی که در طی این چهارسال داشتید رو صرف بهبود وضعیت بیمارستانهای سطح سیستان و افزایش سرانه بهداشتی این مردم رنجدیده از تغییرات اقلیمی میکردید که البته تخصص شما هم بود. به یقین باور دارید که در حوزه بهداشتی همه چیز گل و بلبل نیست و جای زیادی برای کار کردن دارد. و اما در خصوص هامون که در مشترک همه ماست و آرزوی دیرین ما که دوباره هامون رو پر آب ببینیم اما دریغ و افسوس که چنین چیزی محال است زیرا که مطالعات نشان میدهد این تغییرات جوی و دستکاری همسایه شرقی اجتناب ناپذیر است و در این خصوص منابع طبیعی(همسر گرامی شما) هم تخصص دارند و هم مسئولند.
  در این فرصت باقیمانده بهتر نیست سری به بیمارستان امیر، امام و مشکلات مردم بزنید. باور منید همه چیز تخریب دیگران نیست گرچه سه سال رو به همین منوال از دست دادید

 4. ای کاش یکبار هم که شده بود میدانستید کی و کجا تذکر بدهید

 5. متاسف هستم که بعد از اظهار نظر دیگران یادتون میفته که هامون هم وجود داره و باید به حالش فکر کرد. متاسفم برای نمایندگان …. این سرزمین تشنه و زخمی و متاسف هستم برای نمایندگانی که بعد از چهار سال تازه یادشوناومده میتونن حرف هم بزنن

 6. بهتر نیست خانم عالی به شوهر خودتان که رییس منابع طبیعی بگوید که یک گزارش عملکرد از کار های خود در این چهار ساله بدهد راستی…..

  • خانم دکتر عالی؛ چرا در این خصوص پاسخگو نیستید؟
   شجاعت یک نماینده کجا رفته؟
   مردم سیستان در این خصوص منتظر پاسخ قاطع شما هستند.

 7. متأسفانه این صحبتها و تذکرات بسیار دیر مطرح شده اند . و این تصور را که این سخنان بیشتر جنبۀ تبلیغاتی و انتخاباتی دارند را در ذهن مردم ایجاد می نمایند . در 3 سال گذشته چرا این سخنان مطرح نشده اند چرا در زمان تصویب بودجۀ 1900 میلیاردی برای احیای دریاچۀ ارومیه نمایندگان سیستان بیدار نبودند . نمایندۀ ارومیه را ببینید که پس از تصویب بودجۀ کلان 1900 میلیاردی برای دریاچۀ ارومیه همچنان معترض است . 5 میلیارد تومان کجا و 190 میلیارد تومان کجا .

 8. نوش دارو بعد مرگ سهراب!!!سیستانی که با آن روبرو هستیم کارش تمام است نمیشود هم خداروخواست هم خرمارو رمز پایداری زاهدان 800هزارنفری در قرارگرفتن انسانهای بی لیاقت در راس امور سیستان است که آنرا نابود کنند تا کسی حرفی نتواند بزند.

 9. بانوی محترم سیستان
  هیچ وقت یادم نمی رود در موقع انتخابات جلوی ستاد انتخاباتی خودتان شعار علوفه رایگان برای دامداران را در حالی که دانشجویان دختر دانشکده پرستاری شما را تشویق میکردند سر میدادید و در سالن آمفی تائتر دانشگاه زابل در حالی که با ماشین دولتی منابع طبیعی بهمراه همسرتان تشریف اوردید و با اعتراض دانشجوی محجبه ای مبنی بر اینکه استفاده از خودروی دولتی ممنوع است و شما در جواب حجاب او را به تمسخر کشیدید دو شعار مهم و کلیدی که اولی جلوگیری از ورود و تردد کامیونهای افغان بداخل ایران بخاطر آسیب رساندن به آسفالت جاده هاو دومی راه اندازی مرکز نازایی کشور در سیستان راذکر نمودید که اگر خاطرتان باشد در آن جلسه از خانم دکتر فرقانی خواستید در این رابطه بیاید و توضیح دهد که با واکنش دانشجویان مبنی بر اینکه شما کاندید شدید نه خانم دکتر فرقانی و دانشجوی یزدی از شما پرسید که شما چطوری میخواهید ظرف چهار سال سیستان را به قطب نازایی کشور تبدیل کنید در حالی که یزد برای گذراندن پروسه مذکور 12 سال تلاش و پیگیری نمودند .. منکر این موضوعات نشوید که همه اینها در ارشیو دانشگاه زابل موجود است .
  هنوز برای بنده و مردم سیستان جای سوال است ؟
  چطور میشود شما در حوزه نهبندان نسبت به کل بیشترین رای را کسب نموده اید ؟
  نه اینکه منابع طبیعی با حراج زمینهای دولت به مردم عشایر و نهبندان رای خریدند ؟؟؟؟؟
  گوشه ای از عملکرد این چند سال واندی البته بغیر از تذکر و سخنرانی را بفرمایید.؟؟
  بیایید با مردم صادق باشید و با فرافکنی و تهمت و افتراء فرار رو به جلو ننمایید که آیندگان در مورد شما قضاوت مینمایند .

 10. بانوی سیستان
  قبل از انتخابات کجا بودی بانو
  مردم در روستاها همه به سل مبتلا هستند و روستاها خالی از سکنه شده بانو
  جا دارد یادی کنیم از آهنک….

 11. سلام بانو
  بانو میگویم قبل از انتخابات کجا بودی بانو
  باز انتخابات شروع شد و شما شدی دلسوز بانو
  کجا بودی بانو روستاها خالی از سکنه شد
  جا دارد بخاطر شما یادی کنیم از آهنک ……

 12. سالهاست که نمایندگان محترم تلاش گذاشتن که اب بر هامون جاری کنند اما موفق نشدند چون همچون نمایندگان ارومیه حتی درصدی زبان گفتار ندارند که اگر داشتند مطمئنا دریاچه شیرین ما هم اگر شور هم می بود الان بودجه میلیاردی میگرفت. اما افسوس سیستان که دلسوز به معنای واقعی نداری شرمنده تو وتالابت هستیم

 13. من متن کامل سخنان خانم ابتکار را خواندم . اگر خانم عالی به ایشان تذکر نمی دادند ،از شدت ناراحتی ،سکته می کردم. درست است که دروغهای شاخ دار سیاستمداران خیلی رایج شده است،اما این یکی شبیه به دروغ سیزده می باشد. می گویند دروغگو دشمن خداست ،انگار این موضوع اهمیتی ندارد.فقط مهم است که به نفع دولت وقت سخن بگوید.

 14. تا حالا کجا بودی خانم محترم!!!!!!!!!!!!

 15. با سلام دلمان خوش هست که …… ..غصه نخورید سیستانیان عزیز ..به یگانه هستی سوگند اگر ادارات دولتی بودجه اختصاصی را با همین وضعیت موجود درست ودر مسیرش خرج کنند سیستان که نه کشور گلستان میشود ..فقط یک نمونه روزانه چند دستگاه ترانزیت از مرز وارد وهزینه گمرکی وپول ترانزیت را از رانندگان افغانی بپرسید چقدر هست وکجا هزینه میشود ما که تغییری احساس نمیکنیم 2-تمامی ترانزیتها از شهرستان زهک وارد وخارج میشوند بایستی در 24ساعته ورود وخروج مبلغ 10هزارتومان بپردازند شما به صورت روزانه را در 30روز وسپس 12ماه محاسبه سرانگشتی کنید ..چقدر در شهرستان هزینه شده ما که میبینیم زمانی که پیری فرماندار بود وپول دریافت نمیشد زهک همین زهک با همین مبلمان شهری بود وحا که چند سال هست پول دریافت میشود همان شهر است ..کجا هزینه شده است تا مردم جامعه که صدای وترافیک شهرستان را تحمل میکنند از حداقلهای خدمات شهری هم استفاده نمایند .در صورتی که تنها شهر گردشگری در شمال استا زهک هخست که در برخی نقاط پیاده رو ندارد وپارکینگ شهری 3-این هزینه دریافتی از ترانزیت هم هیچ،پولی که از استان بابت نهضت آسفالت واریز شد کجا هزینه شد …الله واعلم ،بار خدایا دست بندگانت که کوتاست میسپاریم به شما یا حق

 16. نه آن بانوونه این بانو،هیچکدام کاری برای سیستان نخواهندکرد.سیستان بمانندشهرسوخته خواهدشد.افسوس

 17. گزارشات دروغ به تهران از اوضاع زابل ارسال میشه. هامون رو میگن آب داره دروغی که برای مقام خودشون ارسال و پخش می کنن

 18. همان بهتر که بودجه رو دادن به دریاچه ارومیه چون اونها میدونن با اون پول ها چی کاری انجام بدهند چون اونها غیرت و تعصب دارن به شهر و دیارشون اون آقایون ترک زبان بهتر میتونن از این بودجه اسستفاده بکنن تا روز به روز استانشون آبادتر بشه ولی اگر این پول ها می آمد به سیستان مثل بقیه بودجه ها همشون میرفت به جیب یک عده افراد خاص و همه پول ها تبدیل به خانه و ویلا در تهران ، مشهد و سواحل خزر میشد

 19. دولت مردان مدبَّر ، از دیر زمانی است که همه ی اتفاقات را به دولت قبلی ربط می دهند باید عرض کنم که هرچند قهر طبیعت چشم هامون را طوری خشکانده است که جز ترک های که بر لوح دلش مانده چیز دیگری به چشم نمی آید لکن چشمان دلبینای واقع بین سیستانیان همه چیز هر آنطور که هست میبیند . آنهایی که خبرهایی نادرست از هامون در اسارت بی آبی مانده می دهند همانگونه که هامون در عطش مانده آنها نیز در عطش آرزوهایشان خواهند ماند !

  چشم آدم های سایس دوست را ،،،، نی طمع پر می کند نی خاک گور

  خواهش ما این است که دلمان برای سیستان بسوزد نه برای سیاست !

  هرچه که در خواب هامون میبینید سراب است نه آب.

  خواهشم اینست که آب را سیاسی نکنید

  هی قرار است عدّه ای جان بدهند

  تا تو نانی به کف آری و به غفلت بخوری

  هی قرار است که آنجا

  پهنای شکم های شما گنده شود

  وبگیرید همه

  جای هر مرد شبیهی به مفخر الدوله ها را

  ما چرا غم نخوریم

  غم این مردم هر رنج کشیده

  که زبانشان چه ترک ها زده است

  همه از جنس تو ، هامون صبور

  صبر هم هدیه ی تو

  به همین مردم از جنس خودت

  باز هم اجر جزیلی طلبم

  بر تو از ناحیه ی قدس خدا .

 20. مطلبی که پر واضح است این است که ایشان برای دورۀ انتخابات بعدی رأی مردم سیستان را نخواهند داشت . ما که از ایشان هیچ تلاشی جز تذکرات بی مورد در رابطه با انتصابات در استان به وزرإ آموزش و پرورش و صنعت و معدن را ندیدیم . حالا هم که تذکرات دیرهنگام را که بیشتر جنبۀ انتخاباتی دارند را پس از تصویب بودجۀ ضعیف برای احیای دریاچۀ هامون ، داریم می بینیم . بیایید کلاهمان را قاضی کنیم در سه سال و نیم که از دوران نمایندگی ایشان بر سیستان می گذرد ما هیچ عملکرد مثبتی از ایشان ندیده ایم .

 21. تذکر بده میگن تذکر الکی تذکر نده میگن …..مشکل سیستانی ها خود سیستانی های بی….و زیر اب زن هستند

 22. سلام به همه شما عزیزان.اینکه پیگیر هستید بسیار خوبه اما سخنان شما بنده را نگران میکنه.فراموش نکنیم که نقدها باید منصفانه باشه.سعی کنید اتحادتون رو از دست ندهید.مهم اینست که ایشان تذکری بجا به مسوول محیط زیست داده اند این درست نیست که به جای حمایت از نماینده مان تخریبشان کنیم.آیا وقتش نرسیده تفرقه را کناربگذاریم.همه چیز را انتخاباتی نبینیم.فرصتها را از دست ندهیم.سیستان با اتحاد ما رشد خواهد کرد.موفق باشید

  • سلام تقدیر وتشکرازامام جمعه ی معزز جهت رهنودهایشان.

   • امام جمعمه محترم:
    نظر شما بسیار ارزنده است،
    اما نماینده ها باید نسبت به نوع و سطح اقدامات خودشان پاسخگو باشند.
    مردم مظلوم سیستان هیج وقت بدنبال تفرقه نبوده اند و نیستند، ولی زمان آن رسیده که، هر کسی ادعای پست و منسبی را در این منطقه بحرانی دارد، بداند راحت نخواهد بود و مردم طالب حق خود خواهند بود.

  • با سلام و احترام خدمت امام جمعه محترم و تشکر از رهنمودهای گهربار شما ، انشالله با وحدت همه اقوام در سیسنان دوباره شاهد آبادانی و سربلندی موطن خود باشیم

  • با سلام و توففیق
   دیگر برای تفرقه زمان نداریم، زمان آن رسیده که همه ی سیستانیان دست در دست هم دهند و سیستان را اباد کنند، اگر کوتاهی از مسئولی دیده می شود هم با هم برای دادخواهی اقدام کنیم. مشکلات دیگران باید مشکل ما شود نه آنکه از کنار آن با بیمحلی عبور کنیم. از درون خود را بسازیم و هم دل و هم راستا شویم پس از آن با تمام قوا دادخواهی از دولت مردان مرکزی را شروع کنیم.
   روز های خوب در انتظار است با این شرط که سیستانیان کمی درون خود انگیزه ی حق طلبی را گسترش دهند.

 23. سلام بهتررییس محترم منابع طبیعی زابل یک گزارش ازاقداماتش درزمینه هامون به مردم بدهد

 24. بله حرف امام جمعه محترم بسیار خوب و متین ولی نمایندگان محترم هنوز اعتبارنامه هاشون صادر نشده به فکر دوره بعدی هستند پس مردم هم حق دارند این جور منفی به قضیه نگاه کنند بعدم هر کس در هر جایی مسئوله اگه شیعه مولا علی باشه اگر کم کاری از هر کسی دید بدون اغماض پیگیری می کنه دوست، آشنا و فامیل براش فرق نداره

 25. در سالهای گذشته که ایشان نمایندۀ سیستان بوده اند . مگر وضعیت طوفان شن و گردو غبار در سیستان به همین منوال نبوده است . چرا در سال های قبل ما تذکری از این بابت از سوی ایشان نداشته ایم . نماینده عزیز این مردم دیگر مثل گذشته ساده و زود باور نیستند . اینقدر خاک خورده ایم که تشخیص بدهیم که این تذکرات و دلسوزی شما در ماه های آخر خدمت تان جنبۀ تبلیغاتی و انتخاباتی دارد . در سال های گذشته که مردم سیستان خاک می خوردند چرا اثری از تذکرات شما نبود حالا که به زمان انتخابات نزدیک شده ایم . شما برای سیستان شده اید دیۀ دلسوزتر از مادر .

 26. ضمن تقدیر و تشکر از زحمات امام جمعه معزز زابل . امام جمعه عزیز ، تنها مسئولی را که در حال حاضر در سیستان واقعاً دلسوز و پیگیر می بینیم ، شخص شما هستید . ای کاش شما برای نمایندۀ مجلس آینده از حوزۀ انتخابیۀ سیستان کاندید می شدید . فرمایشات امام جمعۀ معزز زابل از هر جهت درست هستند . و ما هم از این سخنان نمایندۀ سیستان حمایت می کنیم . ولی دلگیریم از اینکه چرا این تذکرات زودتر از اینها داده نشده است . دلگیریم چون پیشتر از اینها انتظار مطرح شدن این تذکرات را داشتیم .دلگیریم از اینکه کسی به فکر ما نیست . همیشه به یاد این سخن امام جمعه معزز زابل میفتم که در یکی از خطبه های نماز جمعه عنوان نمودند که خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر به دست خودشان .

 27. امام جمعۀ معزز زابل درست گفته اند. فعلاً باید حمایت کنیم و اتحاد داشته باشیم و دست از نیش و کنایه زدن برداریم . چند ماه بیشتر تا زمان انتخابات مجلس باقی نمانده بعدش اگر راست میگیم این دفعه از روی احساسات و بحث های قومی قبیله ای انتخاب نکنیم و با دیدی باز و نگاهی درست ، فرد اصلح رو به مجلس بفرستیم .

 28. والله اگو تفرقه داشته باشیم هیچ چیز بهتر نخواهد شد, چرا برای یکبار هم که شده بجای غر زدن راه حل ارایه نمی دهیم ؟
  مگر نه اینکه ما دفن شده زیر خاکیم ؟ تا بحال چند متن و عکس در سایت ها و شبکه های اجتماعی گزاشته اید ؟ چند عکس در اینستاگرام رییس جمهور رفته ؟ چند مطلب در فیس بوک خانم ابتکار رفته ؟ خدا شاهده شما سه ماه مطلب بزارید, ببینید چطور جواب میده, اینجا دعوا کردن فایده نداره

 29. بی کفایتی ….زابل هرچه درخت گز در تالاب بود را خشکاند…چیزی نگفت حالا به خاطر سخنان ابتکار سر و صدای تبلیغاتی میکند ابتکار درست میگوید دایک مرزی برداشته شد واب نسبتا خوبی هم وارد تالاب شد مردم هم دارند از علئوفه استفاده میکنند به هر حال برای دامداران خوبه موثرتر از وجود…

 30. با سلام خدمت امام جمعه معزز سیستان برادر ارجمند جناب حجت الاسلام و المسلمین کیخاو نیز بانوی سیستانی
  سرکا خانم عالی چه شده در سال پایانی عمر خدمت تان در مجلس بیدار شده اید و به فکر سیستان و ان هم بخش محیط زیست افتاده اید شما 3 سال فرصت داشتید که در تمامی بخش های مختلف به این مردم خدمت کنید اما حال به جنبو جوش رسانی افتاده اید و شروع به تخریب آنهم به فردی که در چند ین مورد همایش های متعددی و تلاش های زیادی نموده تا این تالاب را زنده نگاه دارد قدم برداشته اید و خود بهتر از ما می دانی که تلاش شده .
  بهتر است در این ایام که داریم به انتخابات نزدیک می شویم به جای تخریب و تهمت به دیگران تلاش کنید تا فعالیت های خود را اعلام کنید.
  از اقدا ماتتان در کمیسیون بهداشت بگوئید که چه کرده اید بیمارستان زهک در چه وضعیتی است.
  بهتر است در زمینه تخصص خود بیشتر صحبت نمائید تا مردم با تخصص تان بیشتر اشنا شوند.
  امیدوارم موفق ،پیروز و سربلند باشید.

 31. با سلام و خسیته نباشید به امام جمعه عزیز و معزز سیستان بخاطر راهنمائیهاشون، بیاید برای یکبار هم شده با هم اتحاد داشته باشیم. و تشکرمیکنم از سیستانی دلسوخته بقول ایشون حالا که علم پیشرفت کرده عکس بگذارید، اسلاید تهیه کنید مطلب بگذارید.تا حال روزمارا ببیند که چگونه داریم با خاکها دست و پنجه نرم می کنیم. بامید آبادانی سیستان

 32. خانم محترم/در اینکه شما در موقع وقوع حوادث احساساتی می شوید هیچ شکی نیست/حتما می دانید یکی از گلایه های مدیر کل بحران استانداری پول های هنگفتی بوده که از منابع استانی به منابع طبیعی داده شده و به تعبیر ایشان حتی یک کاغذ وجود ندارد/ چرا شما هیچ موقع به اب معدنی که می شد با این حجم پول گرفت اشاره نمی کنید/تثبیت شن و کانون بحران وظیفه ذاتی و قانونی منابع طبیعی است نه سازمان حفاظت محیط زیست/این سازمان یک سازمان نظارتی است نه اجرایی

 33. سلام خانم عالی
  انسان نه فقط در برابر کردار بلکه در برابر گفتار خود مسعول است و مورد محاسبه قرار می گیرد .
  عملکرد چهار ساله خود رااندازه یک دقیقه بنگر و ببین چه کار مفیدی برای سیستان انجام دادی که مورد رضایی خداوند تبارک و تعالی واقع شده باشد اگر درد سیستان را می فهمی تا حالا کجا بودی