گندمــــ پرس: درحالیکه استاندار سیستان و بلوچستان چنـد مـاه قبل قول تصویب منطقه آزاد را به مردم سیستان داد و بسیاری نمایندگـان نیز سعی در این داشتند که این خواسته ی برحق مردم سیستان را کـه با بی مهـری دولت واقع شـده را به نام خـود ثبت کنند، این خـواسته مــردمـی رو به فـراموشی رفت. […]

گندمــــ پرس: درحالیکه استاندار سیستان و بلوچستان چنـد مـاه قبل قول تصویب منطقه آزاد را به مردم سیستان داد و بسیاری نمایندگـان نیز سعی در این داشتند که این خواسته ی برحق مردم سیستان را کـه با بی مهـری دولت واقع شـده را به نام خـود ثبت کنند، این خـواسته مــردمـی رو به فـراموشی رفت.

 

 

خــواستـه ای که اولین بار در حـدود یک سـال و نیم قبل و با حضـور رئیس جمـهور منتخب کشـورمان ، مـردم سیستان منتظر شنیدنش بودند، الان تبدیل به رویا و سـرابی شده کــه در کنار وعــده های گـاز رسـانی به زابل،خـط آهن و بزرگــراه زابل و انتقال آب از چابهـار و طرح لوله 46000 هکتاری دیگر از آن اثــری نیست.

 

 

 غریب به دو دهه خشکسالی ،در کنار ضعف مدیریت منابع آبی موجب بیکاری بیش از 70 هزار نفر از مردمی شده که از طریق تالاب هامون اشتغال داشته اند .

 

موج جدید مهاجرت و تخلیه مرز در حال کلید خـوردن بود تا اینکه مردم صبـور سیستان با وعـده هـایی مواجه شدند که مرهمی بر زخمهای وجودشان بنظر می رسید، اثرات مثبت ایجاد منطقه آزاد بر رونق اقتصادی منطقه بر کسی پوشیده نیست .

 

مردمی که با تمدنی 5000 ساله بدلیل بیکاری و فقر و ناملایمتهای جـوی، دیگر به بن بست رسیده اند، همانند خشکسالی دهه50 چاره ای دردناک تر از ترک دیاربرایشان نمانده، مرزداران غیوری که من بعد جایشان را باید به مرزبانی بدهند تا روستاهای خالی از سکنه را بجای مردم پاسبانی کنند،بیکـاری و فقر شدید در مناطقی که دیگر از سـو مـالیای قاره سیاه چیزی کم ندارد بیداد می کند.

 

 

 

مردمی که روزی طلایه داران و انبار غلـه ایـران بوده اند الان به یارانه ای 45000 تومـانی اکتفا کـرده اند که حـداقل نیازهـای زنده بـودن نه زندگـی را تامین نمی کند، بسیار دردناک است حال و روز مردم کشاورز و دامدار و صیاد سیستانی، که منبع در آمــدشــان را از دست داده اند و رهـا شده اند در مکانی که نه سرمایه گــذاری نه شرکتی و نه کارخانه و نه دیگـر تولیدی دارد …

 

 

امیدواریم تلنگـری شود بر مسئولین تا با عنایت بیشتر و درایتی که مردم نیز از دولت تدبیر و امید انتظار دارد با ایجاد منطقه آزاد برای سیستانی که علی رقم عنایت های ویژه ی رهبری به فراموشی سپرده شـده مرهمی بر دو دهه خشکسالی و بیکاری و فقر مطلق مردم سیستان شود.

 

سیستانم ، سرزمین رستم پهلوان اسطوره ای ایران، سرزمین شاهنامه این بار چه کسی در رساندن نوش دارو تعلل می کند …

 

 

جــواد قـنبـری

دبیر ســرویس اقتصــادی

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه