تاریخ : سه شنبه, ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱ Tuesday, 31 January , 2023

مـیـراث فـرهـنـگـی؛سـرمـشـق فـرامـوش شـده ی دفـتـر سیستان

 • کد خبر : 30425
 • ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۹:۱۸
مـیـراث فـرهـنـگـی؛سـرمـشـق فـرامـوش شـده ی دفـتـر سیستان

گــنــدمــ پــرس: آثار تاریخی و گردشگری همواره یکی از موضوعات اساسی برای شناخت یک منطقه است و عوامل مهمی برای شکوفایی این صنعت دخیل هستند.   از جمله این عوامل  نوع آب و هوای منطقه در فصل های مختلف است؛سیستان به لحاظ جغرافیایی در یک منطقه ی آب و هوایی خشک واقع شده است و […]

گــنــدمــ پــرس: آثار تاریخی و گردشگری همواره یکی از موضوعات اساسی برای شناخت یک منطقه است و عوامل مهمی برای شکوفایی این صنعت دخیل هستند.
 
از جمله این عوامل  نوع آب و هوای منطقه در فصل های مختلف است؛سیستان به لحاظ جغرافیایی در یک منطقه ی آب و هوایی خشک واقع شده است و همواره بادهای موسمی مهمان فصل های سیستان می باشد،شاید بتوان بهترین فصل برای گردشگری سیستان را فصل بهار دانست؛آب و هوای مطبوع و خرمن های گندم و وزش باد نسبتا ملایم در این فصل؛بهشتی را برای گردشگران به نمایش می گذارد.
 
اما نباید از شب های تابستان سیستان هم غافل ماند چرا که آسمان پر ستاره ی کویر دل هر گردشگری را بدست می آورد.
میراث غنی و تاریخی بر جای مانده در سیستان حال و هوای هر گردشگری را خوب میکند اما چه سود که در این میان بناهای تاریخی چشمشان خشک شد به مرمت و بازسازی؟؟؟؟
 
میراث سیستان تشنه ی یک مدیریت کلان است؛همان چیزی که بتواند به کابوس فراموشی این آثار پایان دهد.
 
یکی دیگر از عواملی که در حفظ میراث و گردشگری یک منطقه موثر است خود مردم هستند.این غفلت فرهنگی در میان عده ای از مردم سیستان موج می زند ؛غفلتی که باعث شده میراث باستانی مان در میان مردم فراموش شود.کسانی هستند که حتی برای یک بار هم که شده سری به شهر سوخته ؛موزه و آثار فرهنگی و بناهای تاریخی سیستان نزده اند؛کسانی هستند که هنوز اوشیدای تاریخی شهرشان را نمی شناسند تا به دیگران معرفی کنند؛برخلاف انتظار افکار عمومی صنعت گردشگری در میان مردمان بومی منطقه خودمان هم فراموش شده چه برسد به دیگر نقاط…
اگر فرهنگ گردشگری و شناخت آثار باستانی در بین مردم منطقه رواج پیدا کند بعد از آن شاهد شکوفایی این امر خواهیم بود چرا که جذب گردشگر مدیون معرفی این صنعت توسط مردم منطقه می باشد.در این میان نبود یک دید کلان نسبت به آثار تاریخی سیستان باعث نابودی میراث فرهنگی این سرزمین شده است.
 
نگاه مدیریتی ناآگاه زخمی شده است بر جان سیستان…
 
اوشیدا و شهر سوخته نگاه مهربان می خواهند نه نگاه منفعت طلبانه؛نگاهی از مهر؛نگاهی که نگذارد میراث سیستان ذره ذره فراموش شود
لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=30425

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 7در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۷
 1. اینقدر ضعیف عمل شد که اداره کل میراث هم در مجلس نتونستند به سرانجام برسانند

 2. قراربودکه درپارک ملت کوه خواجه کوچک رابسازند….چی شد؟موزه شهرسوخته درسطح قابل قبولی است وبایدمسئولین ذیربط توردانش آموزی ودانشجویی ترتیب دهندودرکناربرنامه ریزی برای بازدیدازچاه نیمه به شهرسوخته هم بروندتاکودکان،نوجوانان وجوانان مابه این اثرباستانی وبینظیرآشناشوند.بایدازخودشروع کنیم وسپس به جذب گردشگران فرااستانی وفراملی بیندیشیم.باورنماییدموزه شهرسوخته درسطح موزه های شیرازواصفهان وکرمان است اماافسوس که بعدمسافت وعوامل دیگرآنرامهجورنموده است.عدم ثبت اداره کل میراث فرهنگی سیستان به بهانه کوچک سازی بدنه دولت گرچه معقول ومنطقی است امابایدبودجه وعزم جدی برای معرفی ابنیه وآثارباستانی سیستان سرلوحه امورقرارگیردتابموازات اجرای منطقه آزادبتوان تاریخ وتمدن سیستان رابه هموطنان وجهانیان شناساند.بامیدچنین روزی

  • لازم نیست تو پارک ملت کوه خواجه کوچک بسازن خیلی راست میگن آسفالت های درب و داغون شهر رو سرو سامان بدن که اگه به همین روال پیش بریم تا چند سال دیگه احتمالا باید با خرگاری در سطح شهر تردد بشه!!!!!!!

   • گندم درست میگه چرا وضعیت اسفالت ها اینقدر خرابه؟ چرا زمانی که خیابانی رو اسفالت میکنن با وجود این که سیستان باران زیاد نمیاد آسفالت عمرش بیشتر از یک سال نیست؟

    • در خصوص آسفالت سطح شهر گلایه های دوستان رو تایید میکنم.اوایل همین هفته توی یکی از شهرهای مرکزی کشور بودم.باور کنید آسفالت خیابوناش مثل آیینه بود.اون وقت توی شهرمن که تعداد خیابوناش خیلی کمتر از شهرهای دیگه هست وضعیتو ببین.چندبار حتی به رادیو زابل هم پیام دادم.
     انگار شهرداری زابل در خوابه.آقای شهردار لطفا اقدام برنامه ریزی شده بفرمایید..

 3. یکی از کارهایی که میراث فرهنگی میتونه انجام بده این هست که قلعه ای که در کوه خواجه قرار داره رو به صورت کامل باز سازی بکنه و بعد از باز سازی کامل و نورپردازی زیبا مکان هایی رو در داخل خود قلعه تعبیه بکنه که سی دی ، بروشور ، کتاب ماکت جام انیمیشن و ماکت سایر اماکن تاریخی سیستان که مربوط به تاریخ سیستان میشه رو بفروشه و یا داخل خود قلعه کافی شاپ راه بندازه و هم چنین از مردم ورودی بگیره و از افرادی که دارای اطلاعات کافی هستن جهت بازدید از نقاط مختلف قلعه استفاده بکنه اگر بخواهن آقایون خیلی کارها میشه انجام داد!