سهم معلم فداکار خاشی چند هزار تومان حقوق ماهیانه بود؟

  • کد خبر : 32801
  • ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۹
سهم معلم فداکار خاشی چند هزار تومان حقوق ماهیانه بود؟

گندم پرس: معلمی که در ماه تنها ۴۵۰ هزار تومان حقوق دریافت می کرد به دلیل عشق به کار خود ناجی دانش آموزان مدرسه اش شد و حالا ۲ فرزند او باید در انتظار کمک های مسئولان باشند. نام روستای «نوکجو» این روزها روی زبان های زیادی می چرخد و صاحبان نگاه هایی که حتی پیدا […]

گندم پرس: معلمی که در ماه تنها ۴۵۰ هزار تومان حقوق دریافت می کرد به دلیل عشق به کار خود ناجی دانش آموزان مدرسه اش شد و حالا ۲ فرزند او باید در انتظار کمک های مسئولان باشند.


نام روستای «نوکجو» این روزها روی زبان های زیادی می چرخد و صاحبان نگاه هایی که حتی پیدا کردن نام سیستان و بلوچستان بر روی نقشه هم برایشان دشوار است همه پیگیر وضعیت مدرسه شهید رحیمی روستا هستند. مدرسه ای که چند روزی است به دلیل فوت معلم فداکارش تعطیل شده و دانش آموزان آن به اجبار از درس و مدرسه دور مانده اند.
معلم این مدرسه با سختی برای خدمت به روستای محروم خود درس خواند تا معلم شود و در نهایت نیز با نجات جان ۳ دانش آموز، توانست به عنوان آخرین درس، ایثار و شهادت را به دانش آموزانش آموزش دهد.
از این پس کار آموزش به ۶۶ دانش آموز مدرسه شهید رحیمی توسط تنها ۲ معلم این مدرسه پیگیری می شود و همین موضوع می تواند دشواری هایی را برای معلمان به همراه داشته باشد.
عبدالرئوف شهنوازی، معلم مدرسه شهید رحیمی که در حادثه ریزش دیوار هم جوار مدرسه دچار مصدومیت شده، روز حادثه و شرایط حال حاضر خانواده حمیدرضا گنگوزهی را روایت می کند. گفتگوی خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان با این معلم را در زیر می خوانید.
شما می توانید بهترین راوی برای حادثه ریزش دیوار مجاور مدرسه شهید رحیمی باشید. آن روز چه اتفاقی افتاد؟
دیوار مجاور مدرسه متعلق به خانه ای فاقد سکنه بود که به دلیل بارش باران استحکامش را از دست داده بود. بارها تذکراتی را در این رابطه به صاحب خانه و مسئولان روستا داده بودیم اما توجهی به حرف های ما نشد تا اینکه روز حادثه زمانی که بچه ها در زنگ تفریح به سر می بردند متوجه ریزش دیوار شدیم. در کمترین زمان ممکن به سمت ۳ دانش آموزی که جانشان در خطر بود رفتیم. بعد از این اتفاق حمیدرضا گنگوزهی در زیر آوار ماند و من نیز که از ناحیه پا دچار مصدومیت شده بودم تلاش کردم او را نجات دهم. شدت حادثه به حدی بود که پیش از رساندن معلم فداکار به بیمارستان متوجه فوت وی شدیم و زندگی این معلم در سن ۲۷ سالگی به پایان رسید.
مدرسه شهید رحیمی چه تعداد معلم دارد و چند دانش آموز در این مدرسه مشغول به تحصیل هستند؟
مدرسه ما در یکی از محروم ترین روستاهای سیستان و بلوچستان واقع شده و به این خاطر که روستای ما وضعیت چندان مناسبی ندارد، معلمان استقبال زیادی از آموزش در این مدرسه نمی کنند. من به همراه دو معلم دیگر این مدرسه که یکی از آنها اکنون به شهادت رسیده، هر سه بومی منطقه هستیم و تلاش زیادی برای بهبود وضعیت تحصیلی بچه های مدرسه کردیم. ۶۶ دانش آموز در این مدرسه تحصیل می کنند که از این تعداد ۵۳ نفر در مقطع ابتدایی و ۱۳ نفر هم در مقطع راهنمایی هستند.
۶۶ دانش آموز در چه تعداد کلاس مشغول به تحصیل هستند و مدرسه شما مدیر هم دارد؟
مدرسه ما چندان بزرگ نیست و تنها ۳ کلاس درس و یک دفتر دارد. در مدرسه شهید رحیمی پستی به عنوان مدیر وجود ندارد و دو کلاس آن به مقطع ابتدایی و یک کلاس هم به مقطع راهنمایی اختصاص داده شده است. در روز حادثه نیز دو دانش آموز پایه ابتدایی و یک دانش آموز پایه راهنمایی مدرسه در خطر بودند که با واکنش سریع حمیدرضا گنگوزهی و تلاش های من از حادثه نجات یافتند.
شرایط دانش آموزان مدرسه بعد از حادثه فوت حمیدرضا گنگوزهی به چه صورتی است؟
دانش آموزان مدرسه به شدت از این حادثه متاثر شده اند و مدت زمان زیادی طول می کشد تا آنها بتوانند بار دیگر به شرایط عادی خود باز گردند. از روز حادثه تا شنبه آینده نیز مدرسه تعطیل اعلام شده تا دانش آموزان بتوانند به شرایط عادی خود بازگردند.
وضعیت خانوادگی معلم فداکار سیستانی چگونه است؟
حمیدرضا گنگوزهی در خانواده ای کشاورز و دامدار متولد شد و خانه او در بالای کوه واقع شده است. این معلم فداکار در روستایی متولد شده که تمام ساکنان آن با فقر مواجه هستند و پدر ۶۳ ساله او دیگر توان کار کردن ندارد. همسر این معلم فداکار نیز با این که تحصیل کرده است اما شاغل نیست و موفق نشده شغلی برای خود دست و پا کند.
از شرایط کودکان شهید گنگوزهی بگویید، آیا متوجه از دست دادن پدر خود شده اند؟
شهید گنگوزهی دو کودک ۲ و ۴ ساله به نام های فاطمه و عسل دارد. فاطمه که ۲ ساله است با مشکل قلبی مواجه بوده و بخش قابل توجهی از حقوق ماهیانه شهید گنگوزهی صرف پیگیری درمان این کودک می شد. بعد از این حادثه نیز انتظار داریم حمایت ها از خانواده این معلم قطع نشود تا آنها بتوانند درمان کودک دو ساله خود را از سر گیرند. به دلیل سن کم، کودکان این معلم هنوز متوجه وضعیت نشده اند و درک صحیحی از اتفاقات ندارند.

حقوق ماهیانه حمیدرضا گنگوزهی چه میزان بوده آیا استخدام وزارت آموزش و پرورش بوده است؟

نوع همکاری گنگوزهی با وزارت آموزش و پرورش به صورت خرید خدمت بود و ماهیانه دریافتی آن رقمی حدود ۴۵۰ هزار تومان بوده است. در ۳ ماه تابستان که مدارس تعطیل بودند هم حقوقی به حساب این معلم فداکار واریز نمی شد و همین موضوع مشکلات اقتصادی این خانواده را بیشتر کرده بود.
با وجود این مشکلات آیا از این پس همسر معلم فداکار سیستانی توان تامین هزینه های زندگی را دارد؟
خانواده حمید رضا گنگوزهی توان مالی مناسبی ندارند و همسر وی نیز اگر مشغول به کار نشود نمی تواند هزینه های زندگی کودکان خود را تامین کند. در نظر گرفتن شغل برای همسر این معلم می تواند بهترین راهکار باشد.
همسر حمیدرضا گنگوزهی در رشته علوم تربیتی تصحیل کرده و پس از اتفاق اخیر، مسئولان این قول مساعد را داده اند که همسر وی بتواند به عنوان معلم در مدرسه شهید رحیمی مشغول به فعالیت شود و امیدوار هستیم این وعده محقق نیز شود.
همکاری مسئولان آموزش و پرورش سیستان با شما و خانواده گنگوزهی به چه صورتی بوده است؟ آیا برای تامین هزینه های مراسم شهید و درمان شما کمک هایی شده است؟
خوشبختانه همان روز حادثه مسئولان استان برای کمک به ما اقدامات خود را آغاز کردند و هزینه های درمان من نیز از سوی آموزش و پرورش استان تامین شد. خانواده شهید گنگوزهی نیز مورد حمایت قرار گرفته اند و امیدوار هستیم این کمک ها مقطعی نباشد./میزان
 
لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=32801

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲
  1. این چه قانونی هست که معلم در منطقه محروم سیستان و بلوچستان ۴۵۰ هزار تومان حقوق میگیره در حالی که در مناطق دیگر معلمان بالای ۱ میلیون حقوق می گیرند این اعمال نشانه تبعیض نژادی و قومی است