تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ Thursday, 1 June , 2023

معصومیت از دست رفته مردم در محله معصوم آباد زابل

 • کد خبر : 19216
 • ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۷
معصومیت از دست رفته مردم در محله معصوم آباد زابل

شهرگندمــــ : زابل در شمال شرقی سیستان و بلوچستان و در اقلیم بیابانی گرم و خشک قرار گرفته است. شاید بتوان گفت محله های حاشیه ای از جمله محله معصوم آباد از زیبایی و آراستگی که نیاز اساسی هر شهر است برخوردار نیست. یکی از اهالی این محله به خبرنگار ما می گوید: من و […]

شهرگندمــــ : زابل در شمال شرقی سیستان و بلوچستان و در اقلیم بیابانی گرم و خشک قرار گرفته است.

شاید بتوان گفت محله های حاشیه ای از جمله محله معصوم آباد از زیبایی و آراستگی که نیاز اساسی هر شهر است برخوردار نیست.

یکی از اهالی این محله به خبرنگار ما می گوید: من و همسرم چون تازه ازدواج کردیم و در این محله ساکن شدیم اما این محله به گونه ای است که انگار جزو این شهر نیست و اصلاً به وضعیت کوچه ها و آسفالت و روشنایی آن رسیدگی نمی شود.

«ف- هاشمزایی» می افزاید: این محله امنیت ندارد و کوچه های آن نیز آسفالت نیست، سگ های ولگرد در محله پرسه می زنند و وقتی کسی وارد این محله می‌شود انگار وارد یک روستای دور افتاده شده است.

وی اظهار می کند: جاده های متصل به روستاها آسفالت شده است ولی محله معصوم آباد که در شهر قرار دارد هنوز خیابان ها و کوچه های آن خاکی است و از بهداشت و آسفالت مناسب برخوردار نیست.

Y03-350

وی ادامه می دهد: در این محله حتی خودروی جمع آوری زباله نمی آید، دلیلش چیست که در چند کوچه پایین تر این خودرو برای جمع آوری زباله ها تردد دارد اما به این محله و کوچه وارد نمی شود و زباله ها را جمع آوری نمی کنند.

هاشمزایی می گوید: در این محله که قسمتی از شهر می باشد سگ های ولگرد زیاد است و خیابان ها و کوچه ها از روشنایی برخوردار نیست و مردم می‌ترسند برای یک لحظه از منزل خارج شوند.

وی بیان می کند: زمانی که مجرد بودم در یکی از محله های خوب زابل زندگی می کردم و هیچ وقت فکر آن را نمی کردم که در این شهر محله ای با چنین وضعیتی وجود داشته باشد.

فرماندار: سگ های ولگرد روزانه معدوم می شوند

معاون استاندار و فرماندار ویژه زابل در این خصوص می گوید: در مناطق حاشیه شهر از جمله محله معصوم آباد، پشت باسکول، اسلام آباد، حسین آباد و سرحدی وجود سگ های ولگرد چندین بار گزارش و بر اتلاف کردن این سگ ها چندین بار تأکید شده است.

«هوشنگ ناظری» می گوید: هر روز تعداد زیادی از سگ های ولگرد حاشیه شهر توسط شهرداری معدوم می شود. وی بیان می کند: هفته گذشته جلسه ای در فرمانداری این شهرستان با عنوان کارگروه بهداشت با حضور شهرداری و حوزه های تابعه برگزار و بر معدوم سازی سگ ها در این محله ها تأکیدات زیادی شد.وی اظهار می کند: مشکل وجود سگ های ولگرد در این محله از روستاهای اطراف می باشد که روستاها کنترل نمی شود و مردم به سمت شهرنشینی روی می‌آورند و خالی از سکنه شدن این روستاها باعث هجوم سگ ها به حاشیه شهر می شود.

وی خاطرنشان می کند: ورود سگ های ولگرد به حاشیه شهر بسیار بیشتر از تعدادی است که روزانه معدوم می شود.وی می گوید: شهرداری در حال پیگیری جمع آوری و معدوم سازی سگ های ولگرد در این مناطق است.

سرقت کابل های برق

فرماندار زابل به روشنایی این محله نیز اشاره و بیان می کند: اداره برق برای برق رسانی به این محله ها کارهای زیادی انجام داده است اما متأسفانه بسیاری از کابل های برق و لامپ ها در این محله توسط سارقان که اکثر آنها نیز معتاد هستند به سرقت می رود.

وی می گوید: خود مردم محله های حاشیه شهر نیز باید در خصوص روشنایی این محله ها کنترل داشته باشند و از سرقت کابل ها و لامپ های تیرهای چراغ برق ها جلوگیری کنند.

وی می افزاید: چندین بار اداره برق روشنایی این محله را تأمین و لامپ ها و کابل های سرقتی را جایگزین کرده است اما هفته بعد دوباره به سرقت می روند.وی می گوید: نیروی انتظامی هر شب در این محله ها گشت زنی انجام می دهد اما نمی تواند همه کوچه ها و محله ها را با هم کنترل داشته باشد و این امکان نیز وجود ندارد که برای هر محله و کوچه ای یک مأمور انتظامی برای جلوگیری از این سرقت ها در نظر گرفته شود.

شهرداری زابل با کمبود قیر مواجه است

«ناظری» به مشکل آسفالت محله معصوم آباد و حاشیه این شهر نیز اشاره می کند و می گوید: شهرداری تا عید نوروز آسفالت محله های حاشیه شهر را به صورت برنامه ریزی شده انجام می دهد که ابتدا خیابان های اصلی و سپس کوچه ها آسفالت خواهد شد.

وی می گوید: یکی از مشکلاتی که شهرداری در خصوص آسفالت با آن روبرو است تهیه قیر می باشد و چون قیمت قیر افزایش یافته مشکلاتی را برای شهرداری به وجود آورده اما شهرداری پیگیر تهیه قیر با قیمت مناسب و یارانه ای است.

وی بیان می کند: شهرداری در این خصوص آمادگی دارد و کار را برای بهسازی محله های حاشیه شهر نیز شروع کرده و تا عید نوروز این شهرستان از یک شرایط بسیار خوب و مطلوب برخوردار خواهد شد.

معصوم آباد سال آینده ساماندهی می شود

سرپرست شهرداری زابل نیز در این خصوص می گوید: در رابطه با حاشیه شهر طرح ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی در حال اجراست.

«حمیدرضا نوری»، می گوید: در طرح ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه شهر اولویت با محله های اسلام آباد و حسین آباد است که در مرحله اول این محله ها تا قبل از عید نوروز آسفالت و بهسازی خواهد شد.

وی بیان می کند: در محله معصوم آباد مشکل زیادی به لحاظ زیربنایی وجود دارد و بهسازی این محله نیز در سال آینده شروع خواهد شد.وی اظهارمی کند: قبل از سال جدید شن ریزی و مسطح کردن معابر برای انجام زیرساخت ها در محله های حاشیه شهر انجام می شود و در سال آینده نیز براساس برنامه ریزی آسفالت و جدول گذاری این محله ها انجام خواهد شد.

روزانه 40 سگ معدوم می شود

نوری به وجود سگ های ولگرد در این محله اشاره می کند و می گوید: در محله معصوم آباد و سایر محله های حاشیه شهر هر روز معدوم کردن تعداد زیادی از سگ های ولگرد توسط شهرداری انجام می شود.وی بیان می کند: با توجه به اینکه روستاهای اطراف خالی از سکنه می شود هجوم سگ های ولگرد به سمت شهر بیشتر شده و این مشکل در حاشیه شهر زیاد است.

وی ادامه می دهد: شهرداری روزانه بین 30 تا 40 سگ ولگرد در این محله ها را معدوم می کند.وی می‌گوید: در طرح ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی، امسال محله های اسلام آباد و حسین آباد و سال آینده محله های معصوم آباد و قاسم آباد و روستاهای همجوار براساس برنامه زمانبندی شده بهسازی خواهد شد.(روزنامه سیستان و بلوچستان , زهرا شاهی)

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=19216

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 9در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۹
 1. میشه معصومیت از دست رفته مردم معصوم آباد معانی زیاد و خاصی دارد ، لطفا بفرمایید منظور شما کدام است !!!!!

 2. سلام جناب آقای نوری سرپرست محترم شهرداری زابل ضمن خسته نباشید خدمت شما وهمکاران تان با عرض شرمندگی وباعذرخواهی از شما و همه همشهریان زابلی
  دراین خبر از سگهای ولگرد محله های حاشیه شهرسخن به میان آمد ولی متاسفانه هیچ اشاره ای به خوش گذرانی سگهای ولگرد در سطح خیابان ها ومیادین اصلی شهر نشده است همین الان که این نظرات رانوشتم سگهای ولگرد در میدان امام حسین(ع) بلوارمدرس وخیابانهای دیگر به مانند سایر افراد جامعه از عرض خیابان ها عبور می کنند ودر فضای سبز میادین وبلوارها جولان میدهند شاید دیگر به زندگی در کنار شهرنشینان عادت کرده اند جناب شهردارعزیز احتمالا جنابعالی متوجه حضور سگ های ولگرد درمرکز شهر نشده اید یا دوستان گزارش نداده اند ؟؟؟؟؟ شهردار محترم لطفا ابتدا نسبت به معدوم سازی سگها از خیابانهای اصلی ومیادین مرکزی شهر اقدام نمایید . ممنون

 3. باتشکر از پیگیریهای بسیارخوب شهر گندم حال که مسولین ما حاضرند فقط به رسانه ها پاسخگو باشند تا به همه مردم لطفا گزارشی از وضعیت کوچه های خاکی شهرک جانبازان (طالقانی 50)تهیه نمایید باتشکر مجدد از گزارشات دلسوزانه شما عزیزان

 4. با سلام
  معصوم آباد زابل مکانی است که به شدت به مدیریت فوق العاده شهرداری و امنیتی نیاز دارد لطفاً رسیدگی کنید…. لطفاً

 5. شهرداری به جای کشتن سگ ها ، باید برای هر سگ جایزه نقدی قرار بدهد.
  یعنی معتادها و گدا ها سگ بیاورند و پول دریافت کنند.

 6. شهردار فعلا ………..
  سگها ؛ نظافت شهر و ساماندهی شعاره شهروند عزیر.
  آنچه را چشم تو حاشا میکند چشم ما دارد تماشا میکند.

 7. با سلام. ما تو مرکز شهر بیشتر از حاشیه شهر داریم از معضل سگهای ولگرد رنج میکشیم اقایه نوری .، البته به لطف شهرداری…؟!! بعدشم اول هسته شهر رو پاکسازی کنین بعد برین جاده خاکی …! سکونتگاههای غیر مجاز هم ربطی به محله معصوم اباد نداره مگه میخای مرکز چادر نشینان رو پاکسازی کنین که..!! اسفالت خیابونها هم اگه زیرسازی مجدد انجام شه یعنی اسفالت تراش داده بشه و اصولی اسفالت تهیه وپخش بشه درسته ، نه اینکه فقط بخواهیم زمین رو سیاه کنیم ، یعنی که ما داریم کار میکنیم…!!! ضمن اینکه وضعیت نظافت کوچه های مثلا مرکز شهر وخ اصلی هم خیلی افتضاحه..!!! بد نیست یه بازدیدی از کوچه های خ طالقانی بعد از چهارراه زهک یه بازدیدی هم بشه ؟؟ قبلا که هفته ای یک دفه یه جارو میشد حالا ک دو ماهه انگار رفتگر محله با اهالی قهر کرده. هر چی ام تماس میگیریم ناحیه مسئولی نیست که پاسخگوی مردم باشه…. بد نیست یه گزارشی از وضع نظافت خیابونها هم تهیه بشه گندم جان. بلکه پاسخگو باشن. موفق باشید…

 8. همه ی خیابون های اصلی زابل رو با هم جمع بکنیم و یک خیابون طویل فرض بکنیم باز هم به اندازه کل بلوار وکیل آباد مشهد نمیشه!! نمیدونم چرا اینقدر مسئولین شهرداری بهانه میارن و در هر مکان و زمان یک بهانه ای میارن تا کار نکردنشون رو در شهر کوچکی مثل زابل توجیه بکنن !!!چهره شهر زابل ، ورودی های شهر ، پارک های شهر،فضای سبز زابل ، محله های شهر … خیلی با استاندارد های طراحی شهری فاصله داره و برای من به شخصه تردد در خیابان ها و محله های زابل خیلی ناراحت کننده هست و از لحاظ روحی تحت فشار قرار میگیرم و به همین خاطر سریعتر سعی میکنم برم خونم و کمتر در شهر تردد کنم!!!!به خصوص اگه در تهران یا مشهد برای مدتی زندگی کرده باشی و بعدش به زابل برگشته باشی این فشار روحی چند برابر میشه!!!