شهرگندمــــ : زابل در شمال شرقی سیستان و بلوچستان و در اقلیم بیابانی گرم و خشک قرار گرفته است. شاید بتوان گفت محله های حاشیه ای از جمله محله معصوم آباد از زیبایی و آراستگی که نیاز اساسی هر شهر است برخوردار نیست. یکی از اهالی این محله به خبرنگار ما می گوید: من و […]

شهرگندمــــ : زابل در شمال شرقی سیستان و بلوچستان و در اقلیم بیابانی گرم و خشک قرار گرفته است.

شاید بتوان گفت محله های حاشیه ای از جمله محله معصوم آباد از زیبایی و آراستگی که نیاز اساسی هر شهر است برخوردار نیست.

یکی از اهالی این محله به خبرنگار ما می گوید: من و همسرم چون تازه ازدواج کردیم و در این محله ساکن شدیم اما این محله به گونه ای است که انگار جزو این شهر نیست و اصلاً به وضعیت کوچه ها و آسفالت و روشنایی آن رسیدگی نمی شود.

«ف- هاشمزایی» می افزاید: این محله امنیت ندارد و کوچه های آن نیز آسفالت نیست، سگ های ولگرد در محله پرسه می زنند و وقتی کسی وارد این محله می‌شود انگار وارد یک روستای دور افتاده شده است.

وی اظهار می کند: جاده های متصل به روستاها آسفالت شده است ولی محله معصوم آباد که در شهر قرار دارد هنوز خیابان ها و کوچه های آن خاکی است و از بهداشت و آسفالت مناسب برخوردار نیست.

Y03-350

وی ادامه می دهد: در این محله حتی خودروی جمع آوری زباله نمی آید، دلیلش چیست که در چند کوچه پایین تر این خودرو برای جمع آوری زباله ها تردد دارد اما به این محله و کوچه وارد نمی شود و زباله ها را جمع آوری نمی کنند.

هاشمزایی می گوید: در این محله که قسمتی از شهر می باشد سگ های ولگرد زیاد است و خیابان ها و کوچه ها از روشنایی برخوردار نیست و مردم می‌ترسند برای یک لحظه از منزل خارج شوند.

وی بیان می کند: زمانی که مجرد بودم در یکی از محله های خوب زابل زندگی می کردم و هیچ وقت فکر آن را نمی کردم که در این شهر محله ای با چنین وضعیتی وجود داشته باشد.

فرماندار: سگ های ولگرد روزانه معدوم می شوند

معاون استاندار و فرماندار ویژه زابل در این خصوص می گوید: در مناطق حاشیه شهر از جمله محله معصوم آباد، پشت باسکول، اسلام آباد، حسین آباد و سرحدی وجود سگ های ولگرد چندین بار گزارش و بر اتلاف کردن این سگ ها چندین بار تأکید شده است.

«هوشنگ ناظری» می گوید: هر روز تعداد زیادی از سگ های ولگرد حاشیه شهر توسط شهرداری معدوم می شود. وی بیان می کند: هفته گذشته جلسه ای در فرمانداری این شهرستان با عنوان کارگروه بهداشت با حضور شهرداری و حوزه های تابعه برگزار و بر معدوم سازی سگ ها در این محله ها تأکیدات زیادی شد.وی اظهار می کند: مشکل وجود سگ های ولگرد در این محله از روستاهای اطراف می باشد که روستاها کنترل نمی شود و مردم به سمت شهرنشینی روی می‌آورند و خالی از سکنه شدن این روستاها باعث هجوم سگ ها به حاشیه شهر می شود.

وی خاطرنشان می کند: ورود سگ های ولگرد به حاشیه شهر بسیار بیشتر از تعدادی است که روزانه معدوم می شود.وی می گوید: شهرداری در حال پیگیری جمع آوری و معدوم سازی سگ های ولگرد در این مناطق است.

سرقت کابل های برق

فرماندار زابل به روشنایی این محله نیز اشاره و بیان می کند: اداره برق برای برق رسانی به این محله ها کارهای زیادی انجام داده است اما متأسفانه بسیاری از کابل های برق و لامپ ها در این محله توسط سارقان که اکثر آنها نیز معتاد هستند به سرقت می رود.

وی می گوید: خود مردم محله های حاشیه شهر نیز باید در خصوص روشنایی این محله ها کنترل داشته باشند و از سرقت کابل ها و لامپ های تیرهای چراغ برق ها جلوگیری کنند.

وی می افزاید: چندین بار اداره برق روشنایی این محله را تأمین و لامپ ها و کابل های سرقتی را جایگزین کرده است اما هفته بعد دوباره به سرقت می روند.وی می گوید: نیروی انتظامی هر شب در این محله ها گشت زنی انجام می دهد اما نمی تواند همه کوچه ها و محله ها را با هم کنترل داشته باشد و این امکان نیز وجود ندارد که برای هر محله و کوچه ای یک مأمور انتظامی برای جلوگیری از این سرقت ها در نظر گرفته شود.

شهرداری زابل با کمبود قیر مواجه است

«ناظری» به مشکل آسفالت محله معصوم آباد و حاشیه این شهر نیز اشاره می کند و می گوید: شهرداری تا عید نوروز آسفالت محله های حاشیه شهر را به صورت برنامه ریزی شده انجام می دهد که ابتدا خیابان های اصلی و سپس کوچه ها آسفالت خواهد شد.

وی می گوید: یکی از مشکلاتی که شهرداری در خصوص آسفالت با آن روبرو است تهیه قیر می باشد و چون قیمت قیر افزایش یافته مشکلاتی را برای شهرداری به وجود آورده اما شهرداری پیگیر تهیه قیر با قیمت مناسب و یارانه ای است.

وی بیان می کند: شهرداری در این خصوص آمادگی دارد و کار را برای بهسازی محله های حاشیه شهر نیز شروع کرده و تا عید نوروز این شهرستان از یک شرایط بسیار خوب و مطلوب برخوردار خواهد شد.

معصوم آباد سال آینده ساماندهی می شود

سرپرست شهرداری زابل نیز در این خصوص می گوید: در رابطه با حاشیه شهر طرح ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی در حال اجراست.

«حمیدرضا نوری»، می گوید: در طرح ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه شهر اولویت با محله های اسلام آباد و حسین آباد است که در مرحله اول این محله ها تا قبل از عید نوروز آسفالت و بهسازی خواهد شد.

وی بیان می کند: در محله معصوم آباد مشکل زیادی به لحاظ زیربنایی وجود دارد و بهسازی این محله نیز در سال آینده شروع خواهد شد.وی اظهارمی کند: قبل از سال جدید شن ریزی و مسطح کردن معابر برای انجام زیرساخت ها در محله های حاشیه شهر انجام می شود و در سال آینده نیز براساس برنامه ریزی آسفالت و جدول گذاری این محله ها انجام خواهد شد.

روزانه 40 سگ معدوم می شود

نوری به وجود سگ های ولگرد در این محله اشاره می کند و می گوید: در محله معصوم آباد و سایر محله های حاشیه شهر هر روز معدوم کردن تعداد زیادی از سگ های ولگرد توسط شهرداری انجام می شود.وی بیان می کند: با توجه به اینکه روستاهای اطراف خالی از سکنه می شود هجوم سگ های ولگرد به سمت شهر بیشتر شده و این مشکل در حاشیه شهر زیاد است.

وی ادامه می دهد: شهرداری روزانه بین 30 تا 40 سگ ولگرد در این محله ها را معدوم می کند.وی می‌گوید: در طرح ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی، امسال محله های اسلام آباد و حسین آباد و سال آینده محله های معصوم آباد و قاسم آباد و روستاهای همجوار براساس برنامه زمانبندی شده بهسازی خواهد شد.(روزنامه سیستان و بلوچستان , زهرا شاهی)

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه