تاریخ : پنج شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 26 May , 2022

معاون وزیر علوم : پیشرفت دانشگاه زابل عالی و عامل ماندگاری مردم در سیستان است

 • کد خبر : 21761
 • ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۱:۲۴
معاون وزیر علوم : پیشرفت دانشگاه زابل عالی و عامل ماندگاری مردم در سیستان است

گندمـــ پرس : دو روز قبل شاهد حضور و بازدید معاون وزیر علوم از دانشگاه زابل بودیم , دراین دیدار وی علاوه بر بازدید از پروژه های دانشگاه , چند طرح را نیز افتتاح کرد و در نهایت نیز در شورای دانشگاه زابل شرکت کرد و حرفهای تامل برانگیزی زد که نشان از حکایتهای تلخ […]

گندمـــ پرس : دو روز قبل شاهد حضور و بازدید معاون وزیر علوم از دانشگاه زابل بودیم , دراین دیدار وی علاوه بر بازدید از پروژه های دانشگاه , چند طرح را نیز افتتاح کرد و در نهایت نیز در شورای دانشگاه زابل شرکت کرد و حرفهای تامل برانگیزی زد که نشان از حکایتهای تلخ شهر زابل داشت.

 

13938m3167aa4a-71b1-43ad-a81a-5578e8d2f67a

زابل از 22 سال قبل تا کنون هیچ پیشرفتی نداشته است

به گزارش گندمــ پرس به نقل از وبسایت دانشگاه زابل , دکتر محمد حسین امید در جلسه شورای دانشگاه زابل گفت: از 22 سال قبل که اولین سفرم به این نقطه از کشور بود تاکنون زابل، هیچگونه پیشرفتی نکرده است و اگر پیشرفتی هم اتفاق افتاده مربوط به دانشگاهها بوده است.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان این که توقع برای این است که دانشگاه برای مباحث توسعه ای همیشه پیشگام باشد، تصریح کرد: این در جای خودش بسیار خوب است، اما از یک نظر جای تاسف دارد که وظایفی که سایر دستگاهها برای توسعه دارند و باید ایفا کنند را بر گردن دانشگاه انداخته اند و از آن بدتر اینکه هزینه آن را نیز نمی دهند.
وی اضافه کرد: در هر جای دیگر از دنیا اگر چنین شرایطی می بود بهترین آسایش برای اساتید و دانشجویان فراهم می شد.

 

دانشگاه زابل عامل ثبات و حفظ جمعیت سیستان
دکتر امید گفت: اگر دانشگاه زابل در این منطقه راه اندازی نمی شد شاید جمعیت مردم خیلی کمتر از حال حاضر می بود و جمعیتی بیشتری از این منطقه کوچ می کردند.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد بحث ساختمان سازی است و آنهم به این دلیل است که می خواهیم برای آینده کار کنیم و حال این سئوال پیش می آید که این آینده کی خواهد رسید؟
معاون وزیر علوم ادامه داد: باید در این منطقه تا می توانید کار کنید و کار را نیز برای رضای خدا انجام دهید چون کار برای رضای خدا اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی با بیان اینکه متأسفانه در این منطقه از کشت های گلخانه ای به آن اندازه که باید، استفاده نشده است، افزود: در استان یزد با توجه به اینکه تأمین آب باید از اصفهان صورت گیرد کشت های گلخانه ای از رونق بسیار زیادی برخوردار گردیده، به اندازه ای که محصولات گلخانه ای به خارج از کشور نیز صادر می شود، پس باید به فکر توسعه کشت های گلخانه ای با توجه به کمبود آب در این منطقه نیز بود.

دکتر امید گفت: در سال جاری در مجلس تلاش شده تا برای تعمیر و تجهیز آزمایشگاه ها 120 میلیارد تومان پول اختصاص داده شود که اگر این امر تحقق بیابد کار عظیمی صورت گرفته است.

وی همچنین افزود: دانشگاه زابل نفش محوری را در توسعه سیستان ایفا نموده است و با توجه به زیر ساخت های خیلی خوبی که در طول بیست سال گذشته فراهم شده و با توجه به زحمات مسئولین دانشگاه از اولین تا به امروز در واقع سرمایه هایی را فراهم کردند که این سرمایه ها الان می تواند به عنوان محور توسعه استان قرار بگیرند و خوشبختانه دانشگاه زابل در زمینه های مختلف توانسته نقش محوری را ایفا کند و باعث رشد و توسعه منطقه شود و این رشد در راستای کمک به بهبود وضعیت معیشت و اقتصاد مردم می شود.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تاکید کرد: در بحث محیط زیست، دام و طیور و … کارهایی که در دانشگاه زابل صورت گرفته، مخصوصا در پژوهشگاه دانشگاه و در منطقه چاه نیمه خارق العاده هست و خیلی می تواند در منطقه مفید باشد.

وی تاکید کرد: به نظر من بهترین راه برای ایجاد توسعه پایدار منطقه کارهایی هست که در دانشگاه زابل اتفاق می افتد. هر چقدر هم در حوزه های حفاظتی و امنیتی سرمایه گذاری کنیم نمی توانیم نقشی که دانشگاه در فرهنگ سازی و توسعه پایدار متوازن دارد، با هیچ چیز دیگری جبران کنیم.

 

پیشرفتها در مجموعه دانشگاه زابل خیلی عالی است
دکتر امید که در جمع اعضای شورای دانشگاه زابل سخن می گفت، ادامه داد: پیشرفت ها در مجموعه دانشگاه زابل خیلی عالی است. هم در سایت جدید هم در پژوهشگاه واقع در چاه نیمه اتفاقات خیلی خوبی اتفاق افتاده است و با حمایت دولت و مسئولین استانی، سیستان می تواند نقش گذشته خویش را پیدا کند. البته در وزارت علوم این اعتقاد وجود دارد که به دانشگاه های مناطق مرزی و مناطقی که دانشگاهها نقش بیشتری در محور توسعه دارد، توجه بیشتری شود. تا به امروز هم وزارت علوم بدین منوال عمل کرده است.

وی با اشاره به منطقه چاه نیمه دانشگاه زابل که در نقطه صفر مرزی واقع شده است، اظهار داشت: یک چنین مجموعه ای با این عظمت و با مساحتی حدود 6 الی 7 هزار هکتار که در گذشته لم یزرع بوده و اکنون به یک منطقه سیاحتی برای مردم و یک ایستگاه تحقیقاتی و پژوهشی برای اساتید دانشگاه تبدیل شده است و این نشان دهنده این است که مجموعه وزارت علوم تلاش خود را کرده اند و به نقش دانشگاه در توسعه منطقه همت و توجه داشته اند.

وی خاطرنشان کرد: همین طور که ارتباطات خوبی در منابع آبی، محیط زیست، کشاورزی، منابع طبیعی با مجوعه استانداری برقرار شده است، امیدوارم ان شاء الله همین اتفاقات با محوریت دانشگاههای استان در حوزه صنعت، مخصوصا در سیستان، وضعیت معیشت و اقتصاد مردم این منطقه نیز بهتر شود.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اعلام خبر رشد حداقل 20 درصدی بودجه دانشگاه زابل در سال آینده و همچنین رشد بالای بودجه پژوهشگاه دانشگاه زابل گفت این کمک شایانی به رشد دانشگاه می کند و وزارت علوم نیز طرح های خاص را بصورت متمرکز کمک می کند و در این آخرین روز های پایانی سال در برخی پروژه های دانشگاه کمک هایی پیش بینی شده که برای بهره مندی تقدیم دوستان می شود

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=21761

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 16در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۶
 1. معنی حرف های دکتر امید از نگاه من این هست که نمایندگان زابل در ادوار مختلف هیچ کاری نکردن! و فقط دانشگاه زابل بوده که باعث ماندگاری مردم در سیستان شده و همه هم میدونن ایجاد و گسترش دانشگاه زابل به لطف زحمات شبانه روزی دکتر حبیب الله دهمرده بوده

  • معنای حرفتون رو در انبوه متقاضیان اشتغال دید که به جای همه دستگاهها از دانشگاه زابل توقع استخدام دارند. این چه معنایی دارد ؟

 2. باید سایر نهادها نیز در آبادانی سیستان دانشگاه زابل را همراهی نمایند و بودجه ویژه به ابن موضوع تخصیص دهند و نمایندگان مردم نیز بجای حاشیه سازی برای دانشگاه مشکلات منطقه را که از دید پایتخت نشین ها نیز دور نیست حل نمایند.

 3. چه پیشرفتی؟تموم ساختمانها و پروژهای عمرانی توسط دکترقنبری احداث شده آقای کوتاه فقط گزارش میدن ….

  • بنده هر سه مقطع تحصیلی رو اینجا خوندم آقای میر ، نمیدونم شما چه اطلاعاتی دارید که با تمام دیده های من متناقض و ناهمسان هستند.تموم پروژه ها؟؟ تشریف بیارید داخل دانشگاه از اهالی دانشگاه اطلاعات بگیرید نه از بیرون

  • میر جان یه کم اون عینک دودی رو از چشات در بیار تا دنیا رو شفاف ببینی پیشرفت در همه ی ادوار یعنی اینکه هر دوره کسی که میاد نباید ساختمان سازی کنه که شما پیشرفت رو احساس کنی در هر دوره کارهای مثبت زیادی انجام شده( نمونه:توی این دوره همین تجهیز آزمایشگاه ها که خودش بزرگ ترین آزمایشگاه جنوب کشور هست و…..که عاقلان دانند) میشه دیگه از سیاه نمایی دست بردارید و بزارید تو دانشگاه زندگیمون رو بکنیم. شما و امثال شمایی که دنیا رو فقط تا نوک بینی تون میبینید.

 4. آقای میر مشکل شما در نگاهتون به پیشرفت در دانشگاهه اولاْ عامل پیشرفت یا رکود یک دانشگاه حرکت های علمی و آموزشی اونه و پروژه های عمرانی ابزاری برای رسیدن به این هدف هستن که امیدوارم مدیریت فعلی دانشگاه آمار پیشرفت های علمی صورت گرفته رو به زودی منتشر کنن دوماْ هیچ کس زحمات ارزشمند دکتر قنبری رو نادیده نمیگیره که به شکل قابل توجهی از نظر سخت افزاری در زمان ایشون دانشگاه پیشرفت داشت ولی این نکته هم در نظر داشته باشید که در زمان ایشون بودجه عمرانی چقدر بوده و بعد از سال ۹۱ چقدر شده؟؟ همه بار مالی که بعد از سال ۹۱ به دانشگاه ها تحمیل شده رو میدونن مثلاْ تا قبل سال ۹۱ غذای دانشجویی ۱۷۵ تومان بود الان شده 600-1000 تومان دوستان این رو هم بگن ضعف مدیریت فعلیه!!!!!

  • دوست عزیز انصاف دارید که ان شالله ؟ بودجه دانشگاهها در این سال ها چه تغیری داشته ؟ این موضوع برای همه دانشگاهها از جمله دانشگاه زاهدان و سایر دانشگاهها هم بوده.
   آقا رضا شما چطور قیمت غذا رو خبر دارید اما از تورم بی اطلاعید ؟ از وضعیت کسری بودجه دانشگاهها بی اطلاعید ؟ خدا رو شکر نقدتون بر صحبت های معاون وزر بیار پخته بود

 5. اوکاتی انسان شریف و با سواد و فرهیخته ای هست ولی ………………… نمی‌تواند نیازهای اساتید کارکنان رو برآورده کند.

  • محمود خان نمیدونم کجا کار میکنی نوشتی دکتر اوکاتی”نمی‌تواند نیازهای اساتید کارکنان رو برآورده کند.” اگه تو دانشگاه هستی حالا کارمند،دانشجو و یا استاد این یه تیکه دروغ محض هست آدم مغرض چون میتوان دکتر اوکاتی رو توی این دانشگاه بنیانگذار تکریم از اساتید و کارمند و دانشجو دانست آرامشی که الان در دانشگاه برقرار هست همه مرهون دکتر اوکاتی هستن. حالا خدمات دیگه بماند به قول دوستمون که نوشته بود عاقان دانند واقعا عاقلان دانند. شما هم لطفا کمتر سم پاشی کن.

 6. طرح های پژوهشی دانشگاه باید ازطریق دستگاههای متولی اجرا شوند و این همکاری مشاهده نمی شود پرورش شتر مرغ جواب داد باید امروز رستورانها و کبابی ها در سیستان انواع غذاها با گوشت شترمرغ سرو می شد،قصابیها گوشت آن را،مغازه های پرنده فروشی جوجه شترمرغ ،بازار دام عرضه انواع شترمرغ ،مناطق گردشگری شترمرغ سواری و کالسکه سواری شترمرغ و روستائیان با پرورش و در هر نمایشگاه و جشنواره فقط شترمرغ را می دیدی و گوشت و کالای مرتبط با آن را و صنعت فرآوری بعد رشد جانمائی و وارد چرخه می شد (شبکه ها و خوشه طراحی و اجرا می شد )و راه کارش با عرضه جوجه شترمرغ پرورش دانشگاه ارزانتر از بازار با نظارت در اختیار روستائیان می تواند باشد و دستگاههای متولی هم همکاری کنند نه آنکه این طرحهای پژوهشی با چسب یک دو سه به دانشگاه بچسبد و رها نشود.
  معتقد شده ام عزیزان سعی کنیم از عنوان سیستانی برای معرفی خودمان استفاده نکنیم چرا که اگر گذشتگانمان بودند اجازه استفاده از نام سیستانی را به اشخاص ضعیف نمی دادند گذشتگانی که شتران را ایستاده بار می کردند و آن را نازک طبع می پنداشتند،دشمنان را همچون مورچگان می دیدند و بزرگترین نان سنتی دنیا ،نان رستم (بیش از یک مترو وزن بیش از پنج کیلو )خوراکشان بود مثل ما ضعیف نبودند

  • دوست عزیز به قرار اطلاع پرورش شتر مرغ در منطقه در وضعیت خوبی قرار دارد اما متاسفانه صنایع فراوری در منطقه وجود ندارد. دقت داشته باشید همه اقدامات را دانشگاهها نمی تواند به تنهایی انجام دهید. حلقه های این زنجیر باید کامل شوند.

   • پس آن مراکز رشد و پارک علم و فن آوری برای چه در استان ایجاد شده و معنی وضعیت خوب را نمی دانم چیست؟! کدام مورد از موارد ذکر شده تاکنون اجرا شده که بعد صنعت فرآوری اجرا شود. اول مرحله پیش رشد و رشد است بعد فرآوری
    واحد کارآفرینی دانشگاه کدام هدف اقتصادی و بزرگ بین المللی را در رابطه با شترمرغ دنبال کرده است و برای چقدر از بازارهای بین المللی شترمرغ برنامه دارد.و آیا می خواهند سیستان را پایتخت پرورش شترمرغ ایران کنند،آنوقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری و فرمانداریها وارد شوند وبا همکاری مرکز رشد،پارک علم و فن آوری،دانشگاه،صنعت،بازرگانی،اصناف و تولیدکنندگان و پشتیبانان و اصناف و دستگاههای متولی اشتغال و بانکها وظائف هر کدام را برای رسیدن به اهداف جانمائی و نظارت بر اجرا کنند.
    پس ابتدا ورود اساتید نخبه کارآفرینی به این هدف بین المللی

    • سئوال خوبی پرسیدید !
     اجازه بده من از شما بپرسم برادر:
     پس وظفه کشتارگاه صنعتی چیه ؟
     وزارت صنعت معدن و تجارت برای حمایت از راه اندازی واحدهای تولید شتر مرغ چه وظیفه ای داره ؟
     بانک کشاورزی برای توعه صنعت شترمرغ باید چه کنه ؟
     پارک علوم و فناوری استان چه باید کنه ؟
     همین که شما و بنده می دونیم این جا شترمرغ جواب می ده و برای پروش خبه یعنی دانشگاه کارش رو انجام داده. لطفا سری به واحدهای تولید شترمرغ در چاه نیمه بزنیدو بهتره که آگاه باشید دانشگاه در قبال کسی مثل من که تقاضا می ده انواع آموزش ها و حمات ها رو ارائه می دهه.
     تا اونجای کار با دانشگاهه ولی دیگه نمی تونه زمین و وام و .. بده چون هر دستگاه و سازمانی کار خودش رو داره و هیچ کس نمی تونه کمکاری بقیه رو جبران کنه

     • سرورم هر فعالیتی مراحلی دارد و شما مرحله آخر را ذکر میکنید وظیفه دانشگاه طراحی خوشه و نحوه اجرا آن است که البته دانشگاه نیز حق دارد بدلیل آنکه واحد و دانشکده ای تحت عنوان کارآفرینی و اقتصاد ندارد که طرح خوشه را آماده و در اختیار سازمان برنامه و بودجه و دستگاههای متولی و بخش خصوصی بگذارد.

 7. خدا رو شکر که دانشگاه به این خوبی در زابل داریم
  از زحمات همه متشکریم
  خدایا شهر زابل را هم کمی تغیر بده
  خدایا مسئولین این شهر ………………..
  خدایا …………………
  خدایا افراد بی خرد را ……………………
  خدایا راستگویان بیشتری را به عرصه کار دعوت کن
  خدایا ما را هدایت کن و قدرت بده تا در برابر مشکلات حرف بزنیم