گندمـــ پرس : دو روز قبل شاهد حضور و بازدید معاون وزیر علوم از دانشگاه زابل بودیم , دراین دیدار وی علاوه بر بازدید از پروژه های دانشگاه , چند طرح را نیز افتتاح کرد و در نهایت نیز در شورای دانشگاه زابل شرکت کرد و حرفهای تامل برانگیزی زد که نشان از حکایتهای تلخ […]

گندمـــ پرس : دو روز قبل شاهد حضور و بازدید معاون وزیر علوم از دانشگاه زابل بودیم , دراین دیدار وی علاوه بر بازدید از پروژه های دانشگاه , چند طرح را نیز افتتاح کرد و در نهایت نیز در شورای دانشگاه زابل شرکت کرد و حرفهای تامل برانگیزی زد که نشان از حکایتهای تلخ شهر زابل داشت.

 

13938m3167aa4a-71b1-43ad-a81a-5578e8d2f67a

زابل از 22 سال قبل تا کنون هیچ پیشرفتی نداشته است

به گزارش گندمــ پرس به نقل از وبسایت دانشگاه زابل , دکتر محمد حسین امید در جلسه شورای دانشگاه زابل گفت: از 22 سال قبل که اولین سفرم به این نقطه از کشور بود تاکنون زابل، هیچگونه پیشرفتی نکرده است و اگر پیشرفتی هم اتفاق افتاده مربوط به دانشگاهها بوده است.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان این که توقع برای این است که دانشگاه برای مباحث توسعه ای همیشه پیشگام باشد، تصریح کرد: این در جای خودش بسیار خوب است، اما از یک نظر جای تاسف دارد که وظایفی که سایر دستگاهها برای توسعه دارند و باید ایفا کنند را بر گردن دانشگاه انداخته اند و از آن بدتر اینکه هزینه آن را نیز نمی دهند.
وی اضافه کرد: در هر جای دیگر از دنیا اگر چنین شرایطی می بود بهترین آسایش برای اساتید و دانشجویان فراهم می شد.

 

دانشگاه زابل عامل ثبات و حفظ جمعیت سیستان
دکتر امید گفت: اگر دانشگاه زابل در این منطقه راه اندازی نمی شد شاید جمعیت مردم خیلی کمتر از حال حاضر می بود و جمعیتی بیشتری از این منطقه کوچ می کردند.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد بحث ساختمان سازی است و آنهم به این دلیل است که می خواهیم برای آینده کار کنیم و حال این سئوال پیش می آید که این آینده کی خواهد رسید؟
معاون وزیر علوم ادامه داد: باید در این منطقه تا می توانید کار کنید و کار را نیز برای رضای خدا انجام دهید چون کار برای رضای خدا اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی با بیان اینکه متأسفانه در این منطقه از کشت های گلخانه ای به آن اندازه که باید، استفاده نشده است، افزود: در استان یزد با توجه به اینکه تأمین آب باید از اصفهان صورت گیرد کشت های گلخانه ای از رونق بسیار زیادی برخوردار گردیده، به اندازه ای که محصولات گلخانه ای به خارج از کشور نیز صادر می شود، پس باید به فکر توسعه کشت های گلخانه ای با توجه به کمبود آب در این منطقه نیز بود.

دکتر امید گفت: در سال جاری در مجلس تلاش شده تا برای تعمیر و تجهیز آزمایشگاه ها 120 میلیارد تومان پول اختصاص داده شود که اگر این امر تحقق بیابد کار عظیمی صورت گرفته است.

وی همچنین افزود: دانشگاه زابل نفش محوری را در توسعه سیستان ایفا نموده است و با توجه به زیر ساخت های خیلی خوبی که در طول بیست سال گذشته فراهم شده و با توجه به زحمات مسئولین دانشگاه از اولین تا به امروز در واقع سرمایه هایی را فراهم کردند که این سرمایه ها الان می تواند به عنوان محور توسعه استان قرار بگیرند و خوشبختانه دانشگاه زابل در زمینه های مختلف توانسته نقش محوری را ایفا کند و باعث رشد و توسعه منطقه شود و این رشد در راستای کمک به بهبود وضعیت معیشت و اقتصاد مردم می شود.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تاکید کرد: در بحث محیط زیست، دام و طیور و … کارهایی که در دانشگاه زابل صورت گرفته، مخصوصا در پژوهشگاه دانشگاه و در منطقه چاه نیمه خارق العاده هست و خیلی می تواند در منطقه مفید باشد.

وی تاکید کرد: به نظر من بهترین راه برای ایجاد توسعه پایدار منطقه کارهایی هست که در دانشگاه زابل اتفاق می افتد. هر چقدر هم در حوزه های حفاظتی و امنیتی سرمایه گذاری کنیم نمی توانیم نقشی که دانشگاه در فرهنگ سازی و توسعه پایدار متوازن دارد، با هیچ چیز دیگری جبران کنیم.

 

پیشرفتها در مجموعه دانشگاه زابل خیلی عالی است
دکتر امید که در جمع اعضای شورای دانشگاه زابل سخن می گفت، ادامه داد: پیشرفت ها در مجموعه دانشگاه زابل خیلی عالی است. هم در سایت جدید هم در پژوهشگاه واقع در چاه نیمه اتفاقات خیلی خوبی اتفاق افتاده است و با حمایت دولت و مسئولین استانی، سیستان می تواند نقش گذشته خویش را پیدا کند. البته در وزارت علوم این اعتقاد وجود دارد که به دانشگاه های مناطق مرزی و مناطقی که دانشگاهها نقش بیشتری در محور توسعه دارد، توجه بیشتری شود. تا به امروز هم وزارت علوم بدین منوال عمل کرده است.

وی با اشاره به منطقه چاه نیمه دانشگاه زابل که در نقطه صفر مرزی واقع شده است، اظهار داشت: یک چنین مجموعه ای با این عظمت و با مساحتی حدود 6 الی 7 هزار هکتار که در گذشته لم یزرع بوده و اکنون به یک منطقه سیاحتی برای مردم و یک ایستگاه تحقیقاتی و پژوهشی برای اساتید دانشگاه تبدیل شده است و این نشان دهنده این است که مجموعه وزارت علوم تلاش خود را کرده اند و به نقش دانشگاه در توسعه منطقه همت و توجه داشته اند.

وی خاطرنشان کرد: همین طور که ارتباطات خوبی در منابع آبی، محیط زیست، کشاورزی، منابع طبیعی با مجوعه استانداری برقرار شده است، امیدوارم ان شاء الله همین اتفاقات با محوریت دانشگاههای استان در حوزه صنعت، مخصوصا در سیستان، وضعیت معیشت و اقتصاد مردم این منطقه نیز بهتر شود.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اعلام خبر رشد حداقل 20 درصدی بودجه دانشگاه زابل در سال آینده و همچنین رشد بالای بودجه پژوهشگاه دانشگاه زابل گفت این کمک شایانی به رشد دانشگاه می کند و وزارت علوم نیز طرح های خاص را بصورت متمرکز کمک می کند و در این آخرین روز های پایانی سال در برخی پروژه های دانشگاه کمک هایی پیش بینی شده که برای بهره مندی تقدیم دوستان می شود

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه