گندمـــ پرس : در ماههای پایانی عمر دولت قبل و همزمان با ریاست ملک زاده رئیس سیستانی سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری کشور ,  بحث اداره کل میراث فرهنگی سیستان بوجود آمد و موجی از امید در دل بسیاری از دوستداران فرهنگ و تمدن سیستان کهن بوجود آورد.     تصویب و آغاز بکار […]

گندمـــ پرس : در ماههای پایانی عمر دولت قبل و همزمان با ریاست ملک زاده رئیس سیستانی سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری کشور ,  بحث اداره کل میراث فرهنگی سیستان بوجود آمد و موجی از امید در دل بسیاری از دوستداران فرهنگ و تمدن سیستان کهن بوجود آورد.

 

حامد غلامی , سیستان, شهرسوخته

 

تصویب و آغاز بکار اداره کل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری سیستان

ملک زاده در سفری که به سیستان داشت قول داد این مهم را مورد توجه قرار دهد و اینچنین نیز شد و  اداره کل میراث فرهنگی سیستان ,  طبق مصوبه هیات وزیران و طبق ماده 30 قانون مدیریت خدمات کشوری(( وزارتخانه ها و سازمانهای مستقل که تحت نظر معاون رئیس جمهور اداره می شوند، در صورت ضرورت با تأیید سازمان و تصویب هیأت وزیران می توانند حسب وظایف قانونی خود در برخی از سطوح تقسیمات کشوری واحد سازمانی داشته باشند. در این صورت کلیه واحدهای وابسته به یک وزارتخانه و مؤسسات مستقل وابسته به رئیس جمهور در هر یک از سطوح تقسیمات کشوری در یک واحد سازمانی ادغام و تحت مدیریت واحد قرار می گیرند.)) به تصویب رسید.

و در فروردین ماه سال 92 طی یک جلسه رسمی با حضور فرماندار ویژه زابل , نمایندگان مجلس سیستان و جمعی از فعالین فرهنگی , آغاز بکار این اداره کل نیز اعلام شد و مدیرکل وقت میراث فرهنگی استان با حفظ سمت به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی سیستان نیز معرفی شد.

 

images

 

مصوبه ای که عطف به ما سبق شد + تعطیلی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری سیستان

اما پس از مدت کوتاهی  در تابستان سال 92 رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس دولت بحث اداره کل میراث فرهنگی سیستان را مغایر با قانون اعلام کرد و این اداره کل عملا تعطیل شد.

پس از انتشار این نامه اظهار نظرات فراوانی از سوی مقامات استانی , ملی و نمایندگان سیستان درمجلس شورای اسلامی صورت گرفت و بسیاری اظهار امیدواری کردند که این مشکل بزودی حل خواهد شد .

 

شهریور 92 : دکتر سید باقرحسینی : مردم نگران نباشند مشکل حل خواهد شد
سید باقر حسینی نماینده سیستان درمجلس شورای اسلامی در تاریخ نهم شهریور سال نود و دو در گفتگویی با فارس گفت :  برداشت‌های صورت‌ گرفته از تشکیل اداره کل میراث فرهنگی سیستان به نظر می آید که اشتباه بوده و قابل حل است و مردم سیستان نگران نباشند این موضوع به لطف خداوند و کمک نمایندگان حل خواهد شد.

 

Untitled1

 

 

شهریور 92 – حلیمه عالی : اداره کل میراث فرهنگی سیستان مجدد برقرار شود

حلیمه عالی نماینده زابل در پایان نطق شهریور ماه خود در  از مجلس و دولت خواست که سازمان اداره کل میراث فرهنگی سیستان مجددا برقرار شود تا مردم به زندگی در این منطقه امیدوار شوند.

 

Untitled

 

 

 

 آبانماه سال 93 : دکتر حسینی : رئیس سازمان میراث فرهنگی با مدیریت مستقل میراث فرهنگی سیستان موافقت کرده است

آبانماه سال 93 و همزمان با جشن جهانی شدن شهر سوخته , دکترحسینی نماینده سیستان درپایان سخنان خود از موافقت رئیس سازمان میراث فرهنگی با ایجاد مدیریت مستقل میراث فرهنگی در سیستان خبر دادو از تلاشهای صورت گرفته دراین خصوص نیز تشکر کرد.

 

Untitled

 

 

اردیبهشت 92 : ادامه تعطیلی اداره کل و نگرانی های که پایانی ندارد

به گزارش گندمــ پرس حال اما پس ازگذشت مدتها از این اظهار نظرات و پس از گذشت بیش از هجده ماه از تعطیلی اداره کل میراث فرهنگی سیستان , هنوز هم مردم نگرانند و با توجه به شرایط موجود که هیچ سخنی از این اداره کل به میان نمی آید , به نظر می رسد این نگرانی پایانی ندارد و این مساله با توجه به روندی که در پیش گرفته ایم بدون شک حل نخواهد شد , بنظر می رسد در موضوع کنونی مشکل اصلی تفسیر قانون است که باید صورت گیرد , و یا اگر اقدامی دیگر از سوی عزیزان نماینده و مسئولین محترم صورت گرفته است باید بیان شود تا مردم نیز به حل این مساله امید پیدا کنند و جوانانی که در آن زمان جهت استخدام تمامی مراحل اعم از آزمون , مصاحبه و . . .  را طی کردند نیز به فردایی بهتر.

 

پیش از این نیز بحث اداره کل شیلات سیستان را داشتیم که برای مدتی ملغی شد اما در مجلس هشتم با تفسیری که از قانون صورت گرفت این اداره کل مجدد به سیستان بازگشت  و در استان خودمان نیز درحال حاضر اداره کل راه و ترابری ایرانشهر و در استان کرمان نیز ادارات کل متعددی در شهرستانها وجود دارد , حال جرا تا کنون این اداره کل به ثمر ننشسته سوالیست که مدتهاست در اذهان مردم نقش بسته است.

 

معاونت میراث فرهنگی استان حداقل خواسته مردم سیستان

حال سوال این است که بواقع آیا سیستانی که دارای میادین باستانی فراوان و علاوه بر آن نیز از به اصطلاح فرمانداری ویژه نیز بهره می برد , مستحق داشتن اداره کل میراث فرهنگی نیست ؟  حداقل انتظاری که میتوان داشت این است که اداره میراث فرهنگی و صنایع گردشگری زابل بعنوان معاونت مدیرکل درنظر گرفته شود تا حداقل از تقسیمات کشوری که بوجود آمده و مدیریتهای جدیدی که بدون شک تصمیمات سلیقه ای را رقم خواهد زد , دور شویم.

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه