تاریخ : چهارشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۴۰۱ Wednesday, 10 August , 2022

مصوبه ای که عطف به ماسبق شد + پیگیری بی ثمر نمایندگان درخصوص اداره کل میراث فرهنگی سیستان

 • کد خبر : 23387
 • ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۳
مصوبه ای که عطف به ماسبق شد + پیگیری بی ثمر نمایندگان درخصوص اداره کل میراث فرهنگی سیستان

گندمـــ پرس : در ماههای پایانی عمر دولت قبل و همزمان با ریاست ملک زاده رئیس سیستانی سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری کشور ,  بحث اداره کل میراث فرهنگی سیستان بوجود آمد و موجی از امید در دل بسیاری از دوستداران فرهنگ و تمدن سیستان کهن بوجود آورد.     تصویب و آغاز بکار […]

گندمـــ پرس : در ماههای پایانی عمر دولت قبل و همزمان با ریاست ملک زاده رئیس سیستانی سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری کشور ,  بحث اداره کل میراث فرهنگی سیستان بوجود آمد و موجی از امید در دل بسیاری از دوستداران فرهنگ و تمدن سیستان کهن بوجود آورد.

 

حامد غلامی , سیستان, شهرسوخته

 

تصویب و آغاز بکار اداره کل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری سیستان

ملک زاده در سفری که به سیستان داشت قول داد این مهم را مورد توجه قرار دهد و اینچنین نیز شد و  اداره کل میراث فرهنگی سیستان ,  طبق مصوبه هیات وزیران و طبق ماده 30 قانون مدیریت خدمات کشوری(( وزارتخانه ها و سازمانهای مستقل که تحت نظر معاون رئیس جمهور اداره می شوند، در صورت ضرورت با تأیید سازمان و تصویب هیأت وزیران می توانند حسب وظایف قانونی خود در برخی از سطوح تقسیمات کشوری واحد سازمانی داشته باشند. در این صورت کلیه واحدهای وابسته به یک وزارتخانه و مؤسسات مستقل وابسته به رئیس جمهور در هر یک از سطوح تقسیمات کشوری در یک واحد سازمانی ادغام و تحت مدیریت واحد قرار می گیرند.)) به تصویب رسید.

و در فروردین ماه سال 92 طی یک جلسه رسمی با حضور فرماندار ویژه زابل , نمایندگان مجلس سیستان و جمعی از فعالین فرهنگی , آغاز بکار این اداره کل نیز اعلام شد و مدیرکل وقت میراث فرهنگی استان با حفظ سمت به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی سیستان نیز معرفی شد.

 

images

 

مصوبه ای که عطف به ما سبق شد + تعطیلی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری سیستان

اما پس از مدت کوتاهی  در تابستان سال 92 رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس دولت بحث اداره کل میراث فرهنگی سیستان را مغایر با قانون اعلام کرد و این اداره کل عملا تعطیل شد.

پس از انتشار این نامه اظهار نظرات فراوانی از سوی مقامات استانی , ملی و نمایندگان سیستان درمجلس شورای اسلامی صورت گرفت و بسیاری اظهار امیدواری کردند که این مشکل بزودی حل خواهد شد .

 

شهریور 92 : دکتر سید باقرحسینی : مردم نگران نباشند مشکل حل خواهد شد
سید باقر حسینی نماینده سیستان درمجلس شورای اسلامی در تاریخ نهم شهریور سال نود و دو در گفتگویی با فارس گفت :  برداشت‌های صورت‌ گرفته از تشکیل اداره کل میراث فرهنگی سیستان به نظر می آید که اشتباه بوده و قابل حل است و مردم سیستان نگران نباشند این موضوع به لطف خداوند و کمک نمایندگان حل خواهد شد.

 

Untitled1

 

 

شهریور 92 – حلیمه عالی : اداره کل میراث فرهنگی سیستان مجدد برقرار شود

حلیمه عالی نماینده زابل در پایان نطق شهریور ماه خود در  از مجلس و دولت خواست که سازمان اداره کل میراث فرهنگی سیستان مجددا برقرار شود تا مردم به زندگی در این منطقه امیدوار شوند.

 

Untitled

 

 

 

 آبانماه سال 93 : دکتر حسینی : رئیس سازمان میراث فرهنگی با مدیریت مستقل میراث فرهنگی سیستان موافقت کرده است

آبانماه سال 93 و همزمان با جشن جهانی شدن شهر سوخته , دکترحسینی نماینده سیستان درپایان سخنان خود از موافقت رئیس سازمان میراث فرهنگی با ایجاد مدیریت مستقل میراث فرهنگی در سیستان خبر دادو از تلاشهای صورت گرفته دراین خصوص نیز تشکر کرد.

 

Untitled

 

 

اردیبهشت 92 : ادامه تعطیلی اداره کل و نگرانی های که پایانی ندارد

به گزارش گندمــ پرس حال اما پس ازگذشت مدتها از این اظهار نظرات و پس از گذشت بیش از هجده ماه از تعطیلی اداره کل میراث فرهنگی سیستان , هنوز هم مردم نگرانند و با توجه به شرایط موجود که هیچ سخنی از این اداره کل به میان نمی آید , به نظر می رسد این نگرانی پایانی ندارد و این مساله با توجه به روندی که در پیش گرفته ایم بدون شک حل نخواهد شد , بنظر می رسد در موضوع کنونی مشکل اصلی تفسیر قانون است که باید صورت گیرد , و یا اگر اقدامی دیگر از سوی عزیزان نماینده و مسئولین محترم صورت گرفته است باید بیان شود تا مردم نیز به حل این مساله امید پیدا کنند و جوانانی که در آن زمان جهت استخدام تمامی مراحل اعم از آزمون , مصاحبه و . . .  را طی کردند نیز به فردایی بهتر.

 

پیش از این نیز بحث اداره کل شیلات سیستان را داشتیم که برای مدتی ملغی شد اما در مجلس هشتم با تفسیری که از قانون صورت گرفت این اداره کل مجدد به سیستان بازگشت  و در استان خودمان نیز درحال حاضر اداره کل راه و ترابری ایرانشهر و در استان کرمان نیز ادارات کل متعددی در شهرستانها وجود دارد , حال جرا تا کنون این اداره کل به ثمر ننشسته سوالیست که مدتهاست در اذهان مردم نقش بسته است.

 

معاونت میراث فرهنگی استان حداقل خواسته مردم سیستان

حال سوال این است که بواقع آیا سیستانی که دارای میادین باستانی فراوان و علاوه بر آن نیز از به اصطلاح فرمانداری ویژه نیز بهره می برد , مستحق داشتن اداره کل میراث فرهنگی نیست ؟  حداقل انتظاری که میتوان داشت این است که اداره میراث فرهنگی و صنایع گردشگری زابل بعنوان معاونت مدیرکل درنظر گرفته شود تا حداقل از تقسیمات کشوری که بوجود آمده و مدیریتهای جدیدی که بدون شک تصمیمات سلیقه ای را رقم خواهد زد , دور شویم.

 

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=23387

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 10در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۰
 1. نمایندگان مجلس هشتم سیستان/یکی نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه و عضو کمیسیون تلفیق مجلس/یکی نایب رییس اول کمسیون اب و کشاورزی مجلس و عضو کمیسیون تلفیق
  ان جایگاهها و توان کارشناسی انها باعث برگشت اداره کل شیلات شد.
  امروز همه نهاد های مستقل سیستان از جمله شرکت اب و خاک به صورت کلی منحل شده و هیچ مصوبه ای مبنی بر جلوگیری از انحلال ان و جود ندارد.میراث فرهنگی منحل شده.مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی سیستان با کاهش سطح تشکیلات مواجه بود و تلاش های صورت گرفته که جایگاه ان به معاونت تنزل پیدا کندو…..نمی دانم این دو نماینده چه می کنند.

 2. بعنوان یک سیستانی تا به امروز هیچ گونه فعالیت مثبتی در خصوص بهبود اوضاع این شهر مشاهده نکرده ام …
  جای افسوس دارد که نمایندگان این شهر با چنین پیشینه تاریخی فقط در پی………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….کسی تا بحال جلسه پرسش و پاسخی تشکیل نداده تا به اصطلاح این نمایندگان مردم شرحی از کارهای به اتمام رسانده خود برای این ملت ارائه دهند تاکید بنده بر به اتمام رسانده بود که فکر کنم اماری کمتر از صفر باشد ولی حرف و ادعا بسیار دارند…
  گندم پرس موفق باشید

 3. شیلاتی عزیز اگر نمایندگان دوره هشتم مجلس موفق بودند ، چرا برای بار دوم نتوانستند رای اعتماد مردم را اخذ کنند !!!!!

  • سلام یک پدر
   چون نتونستند از گزینه ای به نام تعصبات و اعتقادات دینی مردم سوءاستفاده کنن و برای رای آوردن متوسل به قسم دادن بشن حق انتخاب رو برای خود مردم گزاشتن الان خیلی از کسانیکه رای ندادن پشیمون شدن

  • نمایندگان دوره هشتم چون به جای حضور در پرسه و تشییع جنازه در تهران مشغول مبارزه برای حقوق مردم سیستان بودند موفق به کسب رای در مجلس نهم نشدند.

 4. پس از سی سال خدمت دولتی حرفهای بسیاری شنیدم وفرماندارهای زیادی را تجربه کردم دراین مدت یکنفر جرات کرد از تلویزیون موضوع مدیران بیگانه وبی برنامه را برای همه ایران دا د بزند،همین اقای خسروی میراث فرهنگی بودحق سیستان استانداری است …

 5. درحق سیستان خیلی جفا شده وتازمانیکه استانداری شکل نگیرد وضع همین است.

 6. به نظر شما نمایندگان حاضر عملکرد بهتری داشتند
  اصلا رای مردم رو میشه مبنای عملکرد و مقایسه قرار داد؟
  چه قدرتهایی رو کنار گذاشتیم و به چه کسانی اعتماد کردیم
  در هر صورت خود کرده را تدبیر نیست
  و از ماست که …

 7. اقای پدر چشم بصیرت باز کن/تو و من بهتر می دانیم در دوره قبل همه ما چه جفاها کردیم که منجر به مهاجرت بیش از 20 هزار نفر از سیستان شد/اگر از دهها کار ارزنده انها از جمله ساخت بزرگترین تصفیه خانه اب شرب شهرهای سیستان که من و تو تا قبل از ان برای اب شربمان بهتر می دانی از کجا اب می خوردیم/بگذریم /از نهایی ساختن و اخذ ردیف بودجه مستقل طرح عظیم انتقال اب با لوله و شروع عملیات ان در سال 1390 بگذریم/از تکمیل طرح چاه نیمه چهارم بگذری و … ودر اخر ازهمین تبدیل اداره شیلات سیستان به اداره کل که بگذریم/….
  عزیز دلم ما نخواستیم رو به بهبودی سیستان حرکت کند/ما نخواستیم باور کنیم ان بزرگواران کار کردند/چرا همیشه از روی حسد و غرور نظر می گذاریم/پاسخ روشن به نظر ضعیف شما اینست که اگر ایندو ادم های کارشناسی نمی بودند ایا یکی به عنوان معاون معاون رییس جمهور و دیگری به عنوان مدیراستانی کل دانشگاههای ازاد سراسر کشور انتخاب می شد/پس بدانیم ما در خرابی سیستان نقش داریم

 8. سلام برهمه عزیزان گندم پرس دوستداران سیستان، گذشته چراغ آینده است. کارنامه همه را حالا داریم من هم با دوستانی موافق هستم که برون رفت از مشکلات سیستان را دراستان شدن می بینند.باید به نمایندگانی قدرتمند، با سوادی رای دهیم که موضوع استان شدن سیستان را به جد دنبال کند.یعنی تبدیل همه ادارات به اداره کل ،یعنی استخدام نیرو، یعنی تصمیم درسیستان برای سیستان،یعنی قطع شدن دستان تفرقه انداز، یعنی برنامه ریزی برای گردشگری وووو