گندم پرس:نظرتان رابه مصاحبه ای اختصاصی بامحمد رضا میری قلعه نو ازهنرمندان سیستانی جلب میکنیم:     س:لطفابیوگرافی  خویش واینکه چند سال است که از سیستان دور هستید؟   ج:با سلام. محمد رضا میری هستم  متولد ۱۳۵۱ در قلعه نو .از سال ۱۳۶۳ در حرفه هنر(موسیقی)  شاگردی میکنم .   در حال حاضر  مدت ۴۳ […]

گندم پرس:نظرتان رابه مصاحبه ای اختصاصی بامحمد رضا میری قلعه نو ازهنرمندان سیستانی جلب میکنیم:
 
 
س:لطفابیوگرافی  خویش واینکه چند سال است که از سیستان دور هستید؟
 
ج:با سلام.
محمد رضا میری هستم  متولد ۱۳۵۱ در قلعه نو .از سال ۱۳۶۳ در حرفه هنر(موسیقی)  شاگردی میکنم .
 
در حال حاضر  مدت ۴۳ ساله از سیستان و۱۴ ساله از استان دور هستم .
 
س:از سوابق کاری خویش برای مابگویید؟
 
ج:بنده مدت ۳۲ ساله به آهنگسازی و تنظیم مشغولم .که از این مدت .۵سال اول به فراگیری موسیقی وبعد از ان به اجرا در صحنه های مختلف وآهنگسازی و تنظیم برای خواننده ها وصدا و سیما وادارات و سازمانها  در کشور مشغول بوده ام. 
 
سوابق کاری  خوب استحضار دارید زمان بسیار زیادیست و بنده اثار زیادی را آهنگسازی و یا تنظیم کرده ام .با آموزش و پرورش …با صدا و سیما…شرکتها…اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی…آموزشگاههای موسیقی …تبلیغات اسلامی …وسفارشات خواننده هایی که آلبوم تهیه کرده اند .
 
س:درچه سبک های موسیقی کارمی کنید؟
 
ج:بنده در سبکهای  پاپ سنتی . پاپ . محلی سنتی .. ملی و حماسی کار کرده  ام
ولی بیشترسبکهای  پاپ سنتی را دوست دارم.
 
س:چه کارهایی تابحال انجام داده اید:
 
در این راستا  فعالیتهای بسیار زیادی داشته ایم .تا قبل از رفتنم به تهران یعنی تا سال ۱۳۷۹ برای آموزش و پرورش زاهدان و شهرستان خاش اثاری ساخته و تنظیم میکردیم همچنین در جشنواره های مختلف شرکت میکردیم .لازم بذکر است که در همان ایام  به جشنواره کل نیروهای مسلح راه یافتیم و اثر موسیقی  آن پسر دل دارد را ساختیم که به یاری خداوند   مقام اول جشنواره را به خود اختصاص داد .همچنین در یک جشنواره دیگر مفتخر به دریافت دیپلم افتخار شدیم.در همان زمانها با استاد اصغر اسکندری آشنا شدم و چند  اثر از اشعار استاد اصغر اسکندری را برای صدا و سیمای زاهدان تنظیم  کردیم بنامهای .سیستو سیستو..کوه خواجه..عید فطر.. موکه مه کنجه که تونو .لازم بذکر است که  شعر  مو که مه کنجه که تونو را استاد اسکندری با تغیراتی   سروده بود  ومن تنظیم کردم و اقای بهروز محمدی پور ان اثر را خواندند. آن سالها در ایام دهه فجر به دعوت   شهرداری  و  اداره تربت بدنی زاهدان جناب اقای خاکسفیدی  به اجرای برنامه های زنده موسیقی در باغ خانواده و روزهای ۲۲ بهمن هر سال  در استادیوم ۱۷ شهریوربرای مردم عزیز زاهدان. چند اثر از اثارم را بصورت زنده میخواندم .
 
از سال ۱۳۸۰ عازم تهران شدم .در همان ابتدا  به محضر استاد فرهاد فخرالدینی رسیدم و پس از ارایه تست به شاگردی کلاس تیوری و علمی ایشان نایل امدم ..همزمان با طی نمودن کلاس استاد فخرالدینی در آموزشگاه سرایش به شاگردی استاد  امیر علی حنانه به نوازندگی پیانو مشغول شدم …در سال۱۳۸۱ به واحد موسیقی صدا و سیمای تهران معرفی شدم و با گذراندن امتحان به عنوان آهنگساز و تنظیم کننده شروع به کار کردم .از جمله اثار ساخته شده ام میتوان امام امد  و  آسمانی  و سلحشوران  و ایران  را نام برد ..از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۸۸که در تهران بودم  تولید چند البوم بنامهای ظهور . عاشق نشو .دلهره .یار .دل سپرده .اسیر عشق را برای خوانندگان تهرانی ساخته و تنظیم کرده ام
 ۴۲۱۳۳۲۵۱۹_۴۱۶۱۲
 . در همین سالها چندین اثر ملی و حماسی برای نیروهای مسلح و آموزش و پرورش مناطق تهران  هم ساخته و تنظیم نمودم که عبارتند از..سرباز ایران زمین .  ای کهن ایران من ..وطنم…..با خواننده هایی از جمله  علی تفریشی . وحید خراطها.چنگیز حبیبیان .احمد جعفری .حمید شیرازی .و همچنین با بازیگر های سریال برره و شبهای به شرط خنده برای اجراهای صحنه ای در تهران همکاری میکردم..به دعوت استا د فرهاد فخرالدینی به تالار وحدت تنها دعوت میشدم ودر هنگام تمرین ارکستر به فرمایش استاد دقیقا به روند اجرایی ارکستر دقت میکردم .بعدها فهمیدم تنها شاگرد ایشان بودم که افتخار حضور در سر تمرینات ارکستر ملی را داشته ام ..
 
از سال ۱۳۸۸ به شهر  پر اوازه هنر یعنی شیراز عزیمت کردم .در همان روزهای اول  به دعوت روابط عمومی تبلیغات ارتش  اثر چهره های ماندگار  رابرای همایش  بزرگ چهره های ماندگار نیروهای مسلح ساخت و تنظیم کردم   .
 
۴۲۱۳۳۲۳۲۵_۴۱۰۶۶
 
با ساخت این اثر  دعوت  به صدا و سیمای شیرازشدم  وتا همکنون  اثار زیادی در سبکهای  سنتی محلی  شیرازی . پاپ . پاپ سنتی . لری . ترکی قشقایی .ملی و حماسی .ساخته و تنظیم کرده ام . دربخش محلی شیرازی .دوستی..دختر ناز..درخت مهربانی ..جدایی ..در بخش  ملی حماسی ..مجنون عشق .. ماندگاران .. فارس بر قله افتخار ..ای کهن ایران من ..نماز دریا ..در بخش پاپ . دیوار عشق ..بوی حرم ..دیدار ..آخرین دیدار ما..وآثار بسیار زیاد دیگری هم هست که حضور ذهن ندارم.
 
آلبومهایی که در استان فارس برای خواننده های شیراز ساخته و تنظیم کرده ام ..بوی خاک .. درخت مهربونی.. باورم کن ..هوس..
 
س:ازکی کارخوانندگی راشروع کرده اید؟
 
ج:از سال ۱۳۹۲ به پیشنهاد همسرم شروع به خواندن برخی از اثارم  نمودم که خوشبختانه در شهر شیراز با استقبال بسیار خوبی مواجه شدم ..ای وطن  ..سرزمین آریایی ..عطر یاس .. مقدم گل ..
 
س:آیادر استان هم اجرایی داشته اید؟
 
در همان سال پس از ۱۲ سال دوری از استان به دعوت صدا وسیمای زاهدان در دهمین سالگرد شبکه هامون شرکت کردم و اثر ای وطن را خواندم ..درهمین ایام فضای خالی موسیقی در بعد  ملی  حماسی  تاریخی را احساس کردم و با کمک استاد اصغر اسکنری که زحمت شعر ها را کشیدند  شروع به ساخت وتنظیم این اثار نمودم …سرزمین مرد پرور ..سلام بر مردمان خوب سیستو .. ..عید فطر …
 
۸۱۶۲۰۱۱۹۷_۱۰۱۳۵۳
 
باید یک مطلب بسیار مهم را برای نشر این اثار به وضوح بگویم ..بنده در همین جا از مدیر کل صدا و سیمای استان  سیستان و بلوچستان جناب آقای  مهندس  کردستانی  و مدیر محترم واحد شعر و موسیقی صدا و سیمای زاهدان جناب اقای سلجوقی  خالصانه تشکر میکنم .که در جهت ارایه فرهنگ موسیقی استانمان بسیار جدی تلاش میکنند  تا اثاری فاخر و در شان استان تولید شود.لذا در همین زمینه شعری بسیار زیبا از اثار استاد عباس باقری بنام( عید اشتنو  عید اشته) رابه بنده جهت اماده کردن و اجرا در ایام عید نوروز سفارش دادند و بنده هم این اثر را در روز هشتم فروردین ۱۳۹۴ درموزه تاریخی  شهرستان زابل اجرا کردم .
 
در سال ۱۳۹۳  موسیقی سریال ساختمان کلنگی را به پیشنهاد دوست عزیزم آقای  جواد سلمان زاده  ساخته وتنظیم نموده و  موسیقی تیتراژ پایانی را  خواندم .
 
اخیرن هم ترانه ای بنام چل مچلو ازترانه های  استاد پیام سیستانی را که از ساخته های دوست عزیزم آقای هامون سیستانی بوده تنظیم وبا گروه کرال شهر شیراز به لحجه و گویش سیستانی خواندم  که امیدوارم مورد پسند مردم عزیز سیستان قرار گرفته باشد.
 
 س:چه کارهایی هم اکنون در دست دارید؟
 
ج:کارهایی که همکنون در دست دارم نشر یک البوم فارسی و یک آلبوم سیستانی است .البته تعدادی از این اثار را نشر داده ام ولی کارهای دیگری از جمله دل شو باز از اشعار استاد بدیل رخشانی و ا گل  گل ناز مه از سروده های استاد آرمین وبوی بهار از اشعار استاد جواد شهنازی وچند اثر بسیار زیبای سیستانی  که در حال ساخت و تنظیم است تکمیل کننده این آلبوم ها خواهد بود..
 
نکته ای را باید عرض کنم که انشاالله اگر عمری باشد  برای شب عید سال ۱۳۹۵ اثری بسیار زیبا  برای مردم عزیز و شریف استان خواهم خواند.
 
س:گوشه ای در موسیقی برای موسیقی زابل داریم ؟وجایگاه این گوشه درکشورچیست؟
 
ج:بله گوشه زابل را هم در دستگاه سه گاه داریم هم در دستگاه چهار گاه . ولی  هنرمندان و مسیولین  استان  هنوز نتوانسته اند  انطور که شایسته است .موسیقی سیستان را  به همان اندازه که نام گوشه زابل  گسترده  و مطرح  است  معرفی کنند .وهمه این روند  به هنرمندان برنمیگردد دلایلی دارد  که باید  ریشه یابی شود.در بحث آموزش تا صحنه اجرا.
 
س:علت مشکلات هنری استانمان راچه می دانید؟
 
ج:مشکلات هنری که  بلاخص موسیقی استانمان از نظر اینجانب  با ان مواجه هست …۱. نبودن یک ماخذ برای تولید و حمایت از موسیقی .یعنی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که خود متولی این حمایت  است کاری را  که شایسته مردم استان باشد هنوزتولید ننموده وشاهد تولیداتی تک بعدی و مختص به یکی دو نفر هستیم  .۲.باز هم باید اشاره ای به صدا وسیمای زاهدان داشته باشم . که انصافا اثاری را در جهت رشدو فرهنگ موسیقی استان پخش نموده ودر این خصوص در کنار هنرمندان  صمیمانه تلاش بر فراهم نمودن اوقات خوش برای مردم عزیز استان نموده  است ..ولی این نکته را هم باید گفت که هدایت و تکیه گاه هر هنرمندی در استانش  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  است واین جزو وظایف  ذاتی ودستورالعمل این اداره میباشد  که متاسفانه بنده تا این لحظه از این اداره هیچ گونه حمایتی نشده تا حتی که نام بنده هم در آمار هنرمندان متاسفانه نیست . ۳. عدم اتحاد و اعتماد و هماهنگی در بین   هنرمندان موسیقی استان خیلی کم رنگ است  ۴. نبود امکانات از جمله استدیو هایی که بتوان اثری را ضبط کرد ۵.مشکلات تهیه مجوز جهت تولید آلبوم ۶.عدم  برگزاری کنسرت ۷.نبود آموزشگاههای موسیقی وعدم  ایجاد انگیزه در نوجوانان و جوانان به جهت رشد و فرهنگ موسیقی ۸.عدم اساتید خوب برای تدریس ۹.قرار گرفتن استان در یک نقطه جغرافیایی  به جهت دور بودن از مرکز.۱۰.کم رنگ بودن  انگیزه در بین جوانان استان برای فراگیری هنر موسیقی.
 
مرز بین موسیقی مجاز  همان غنا است .یعنی موسیقی تا اندازه ای خوب است که شخص از خود بی خود نشود و در نهایت یک هنرمند بتواند آثاری در خور شان و تولید کند .
 
 س:پیشنهادتان برای احیای موسیقی سیستان؟
 
ج:برای احیای موسیقی سیستان میبایست .سیستانیهایی که توان مالی دارند از هنرمندان واقعی موسیقی  سیستان حمایت مالی بعمل اورند تا هنرمندان این عرصه با فراق بازتری به ساخت و تولید بیندیشند .برگزاری همایشها و مسابقات خوانندگی برای جوانان سیستانی میتواند  صداهای پنهان را شکوفا کند و ما شاهد  گستره صدایی خوبی در بین جوانان باشیم.حمایت دستگاههای ذیر بط که در این مهم میتوانند به هنرمندان کمک بسیارکنند حایز اهمیت است….تلاش و کوشش خود هنرمندان از همه مهمتر است .واکاوی و ریشه یابی موسیقی اصیل سیستان و تولید اثاری جدید با همان ساختار.
 
 س:آیااین قول رابه ماومردم استان می دهید که کنسرتی دراستان داشته باشید؟
 
ج:برای برگذاری کنسرت اگر چنانچه مشکلات  کمتر شود و فضای اجرایی کنسرت مهیا شود با کمال میل حاضریم برای مردم عزیز و فهیم استانمان اجراعاتی را داشته باشیم. افتخار میکنم که بچه قلعه نو سیستان هستم وهمیشه برای سیستان هم خواهم ساخت  واگر نفسی باشد خواهم خواند .انشاالله            

 

سخن پایانی:
 
من کوچکتر از انم که صحبتی داشته باشم . فقط یک خواهش دارم .وآن حمایت از هنرمندان واقعی سیستان  است .زیرا این هنرمندان هستند که با هنری که دارند میتوانند  فرهنگ یک منطقه یا سرزمین  را به یک  باره تکان  داده و برای نسلهای  بعد اثاری  مفید به یادگار بگزارند .

 

 
از شما عزیزان هم در پایگاه خبری گندم پرس تشکر میکنم که این وقت را به اینجانب اختصاص دادید.
 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه