تاریخ : سه شنبه, ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱ Tuesday, 31 January , 2023

مصاحبه اختصاصی باهنرمندی ازجنس سیستان

 • کد خبر : 31206
 • ۲۱ دی ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۶
مصاحبه اختصاصی باهنرمندی ازجنس سیستان

گندم پرس:نظرتان رابه مصاحبه ای اختصاصی بامحمد رضا میری قلعه نو ازهنرمندان سیستانی جلب میکنیم:     س:لطفابیوگرافی  خویش واینکه چند سال است که از سیستان دور هستید؟   ج:با سلام. محمد رضا میری هستم  متولد ۱۳۵۱ در قلعه نو .از سال ۱۳۶۳ در حرفه هنر(موسیقی)  شاگردی میکنم .   در حال حاضر  مدت ۴۳ […]

گندم پرس:نظرتان رابه مصاحبه ای اختصاصی بامحمد رضا میری قلعه نو ازهنرمندان سیستانی جلب میکنیم:
 
 
س:لطفابیوگرافی  خویش واینکه چند سال است که از سیستان دور هستید؟
 
ج:با سلام.
محمد رضا میری هستم  متولد ۱۳۵۱ در قلعه نو .از سال ۱۳۶۳ در حرفه هنر(موسیقی)  شاگردی میکنم .
 
در حال حاضر  مدت ۴۳ ساله از سیستان و۱۴ ساله از استان دور هستم .
 
س:از سوابق کاری خویش برای مابگویید؟
 
ج:بنده مدت ۳۲ ساله به آهنگسازی و تنظیم مشغولم .که از این مدت .۵سال اول به فراگیری موسیقی وبعد از ان به اجرا در صحنه های مختلف وآهنگسازی و تنظیم برای خواننده ها وصدا و سیما وادارات و سازمانها  در کشور مشغول بوده ام. 
 
سوابق کاری  خوب استحضار دارید زمان بسیار زیادیست و بنده اثار زیادی را آهنگسازی و یا تنظیم کرده ام .با آموزش و پرورش …با صدا و سیما…شرکتها…اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی…آموزشگاههای موسیقی …تبلیغات اسلامی …وسفارشات خواننده هایی که آلبوم تهیه کرده اند .
 
س:درچه سبک های موسیقی کارمی کنید؟
 
ج:بنده در سبکهای  پاپ سنتی . پاپ . محلی سنتی .. ملی و حماسی کار کرده  ام
ولی بیشترسبکهای  پاپ سنتی را دوست دارم.
 
س:چه کارهایی تابحال انجام داده اید:
 
در این راستا  فعالیتهای بسیار زیادی داشته ایم .تا قبل از رفتنم به تهران یعنی تا سال ۱۳۷۹ برای آموزش و پرورش زاهدان و شهرستان خاش اثاری ساخته و تنظیم میکردیم همچنین در جشنواره های مختلف شرکت میکردیم .لازم بذکر است که در همان ایام  به جشنواره کل نیروهای مسلح راه یافتیم و اثر موسیقی  آن پسر دل دارد را ساختیم که به یاری خداوند   مقام اول جشنواره را به خود اختصاص داد .همچنین در یک جشنواره دیگر مفتخر به دریافت دیپلم افتخار شدیم.در همان زمانها با استاد اصغر اسکندری آشنا شدم و چند  اثر از اشعار استاد اصغر اسکندری را برای صدا و سیمای زاهدان تنظیم  کردیم بنامهای .سیستو سیستو..کوه خواجه..عید فطر.. موکه مه کنجه که تونو .لازم بذکر است که  شعر  مو که مه کنجه که تونو را استاد اسکندری با تغیراتی   سروده بود  ومن تنظیم کردم و اقای بهروز محمدی پور ان اثر را خواندند. آن سالها در ایام دهه فجر به دعوت   شهرداری  و  اداره تربت بدنی زاهدان جناب اقای خاکسفیدی  به اجرای برنامه های زنده موسیقی در باغ خانواده و روزهای ۲۲ بهمن هر سال  در استادیوم ۱۷ شهریوربرای مردم عزیز زاهدان. چند اثر از اثارم را بصورت زنده میخواندم .
 
از سال ۱۳۸۰ عازم تهران شدم .در همان ابتدا  به محضر استاد فرهاد فخرالدینی رسیدم و پس از ارایه تست به شاگردی کلاس تیوری و علمی ایشان نایل امدم ..همزمان با طی نمودن کلاس استاد فخرالدینی در آموزشگاه سرایش به شاگردی استاد  امیر علی حنانه به نوازندگی پیانو مشغول شدم …در سال۱۳۸۱ به واحد موسیقی صدا و سیمای تهران معرفی شدم و با گذراندن امتحان به عنوان آهنگساز و تنظیم کننده شروع به کار کردم .از جمله اثار ساخته شده ام میتوان امام امد  و  آسمانی  و سلحشوران  و ایران  را نام برد ..از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۸۸که در تهران بودم  تولید چند البوم بنامهای ظهور . عاشق نشو .دلهره .یار .دل سپرده .اسیر عشق را برای خوانندگان تهرانی ساخته و تنظیم کرده ام
 ۴۲۱۳۳۲۵۱۹_۴۱۶۱۲
 . در همین سالها چندین اثر ملی و حماسی برای نیروهای مسلح و آموزش و پرورش مناطق تهران  هم ساخته و تنظیم نمودم که عبارتند از..سرباز ایران زمین .  ای کهن ایران من ..وطنم…..با خواننده هایی از جمله  علی تفریشی . وحید خراطها.چنگیز حبیبیان .احمد جعفری .حمید شیرازی .و همچنین با بازیگر های سریال برره و شبهای به شرط خنده برای اجراهای صحنه ای در تهران همکاری میکردم..به دعوت استا د فرهاد فخرالدینی به تالار وحدت تنها دعوت میشدم ودر هنگام تمرین ارکستر به فرمایش استاد دقیقا به روند اجرایی ارکستر دقت میکردم .بعدها فهمیدم تنها شاگرد ایشان بودم که افتخار حضور در سر تمرینات ارکستر ملی را داشته ام ..
 
از سال ۱۳۸۸ به شهر  پر اوازه هنر یعنی شیراز عزیمت کردم .در همان روزهای اول  به دعوت روابط عمومی تبلیغات ارتش  اثر چهره های ماندگار  رابرای همایش  بزرگ چهره های ماندگار نیروهای مسلح ساخت و تنظیم کردم   .
 
۴۲۱۳۳۲۳۲۵_۴۱۰۶۶
 
با ساخت این اثر  دعوت  به صدا و سیمای شیرازشدم  وتا همکنون  اثار زیادی در سبکهای  سنتی محلی  شیرازی . پاپ . پاپ سنتی . لری . ترکی قشقایی .ملی و حماسی .ساخته و تنظیم کرده ام . دربخش محلی شیرازی .دوستی..دختر ناز..درخت مهربانی ..جدایی ..در بخش  ملی حماسی ..مجنون عشق .. ماندگاران .. فارس بر قله افتخار ..ای کهن ایران من ..نماز دریا ..در بخش پاپ . دیوار عشق ..بوی حرم ..دیدار ..آخرین دیدار ما..وآثار بسیار زیاد دیگری هم هست که حضور ذهن ندارم.
 
آلبومهایی که در استان فارس برای خواننده های شیراز ساخته و تنظیم کرده ام ..بوی خاک .. درخت مهربونی.. باورم کن ..هوس..
 
س:ازکی کارخوانندگی راشروع کرده اید؟
 
ج:از سال ۱۳۹۲ به پیشنهاد همسرم شروع به خواندن برخی از اثارم  نمودم که خوشبختانه در شهر شیراز با استقبال بسیار خوبی مواجه شدم ..ای وطن  ..سرزمین آریایی ..عطر یاس .. مقدم گل ..
 
س:آیادر استان هم اجرایی داشته اید؟
 
در همان سال پس از ۱۲ سال دوری از استان به دعوت صدا وسیمای زاهدان در دهمین سالگرد شبکه هامون شرکت کردم و اثر ای وطن را خواندم ..درهمین ایام فضای خالی موسیقی در بعد  ملی  حماسی  تاریخی را احساس کردم و با کمک استاد اصغر اسکنری که زحمت شعر ها را کشیدند  شروع به ساخت وتنظیم این اثار نمودم …سرزمین مرد پرور ..سلام بر مردمان خوب سیستو .. ..عید فطر …
 
۸۱۶۲۰۱۱۹۷_۱۰۱۳۵۳
 
باید یک مطلب بسیار مهم را برای نشر این اثار به وضوح بگویم ..بنده در همین جا از مدیر کل صدا و سیمای استان  سیستان و بلوچستان جناب آقای  مهندس  کردستانی  و مدیر محترم واحد شعر و موسیقی صدا و سیمای زاهدان جناب اقای سلجوقی  خالصانه تشکر میکنم .که در جهت ارایه فرهنگ موسیقی استانمان بسیار جدی تلاش میکنند  تا اثاری فاخر و در شان استان تولید شود.لذا در همین زمینه شعری بسیار زیبا از اثار استاد عباس باقری بنام( عید اشتنو  عید اشته) رابه بنده جهت اماده کردن و اجرا در ایام عید نوروز سفارش دادند و بنده هم این اثر را در روز هشتم فروردین ۱۳۹۴ درموزه تاریخی  شهرستان زابل اجرا کردم .
 
در سال ۱۳۹۳  موسیقی سریال ساختمان کلنگی را به پیشنهاد دوست عزیزم آقای  جواد سلمان زاده  ساخته وتنظیم نموده و  موسیقی تیتراژ پایانی را  خواندم .
 
اخیرن هم ترانه ای بنام چل مچلو ازترانه های  استاد پیام سیستانی را که از ساخته های دوست عزیزم آقای هامون سیستانی بوده تنظیم وبا گروه کرال شهر شیراز به لحجه و گویش سیستانی خواندم  که امیدوارم مورد پسند مردم عزیز سیستان قرار گرفته باشد.
 
 س:چه کارهایی هم اکنون در دست دارید؟
 
ج:کارهایی که همکنون در دست دارم نشر یک البوم فارسی و یک آلبوم سیستانی است .البته تعدادی از این اثار را نشر داده ام ولی کارهای دیگری از جمله دل شو باز از اشعار استاد بدیل رخشانی و ا گل  گل ناز مه از سروده های استاد آرمین وبوی بهار از اشعار استاد جواد شهنازی وچند اثر بسیار زیبای سیستانی  که در حال ساخت و تنظیم است تکمیل کننده این آلبوم ها خواهد بود..
 
نکته ای را باید عرض کنم که انشاالله اگر عمری باشد  برای شب عید سال ۱۳۹۵ اثری بسیار زیبا  برای مردم عزیز و شریف استان خواهم خواند.
 
س:گوشه ای در موسیقی برای موسیقی زابل داریم ؟وجایگاه این گوشه درکشورچیست؟
 
ج:بله گوشه زابل را هم در دستگاه سه گاه داریم هم در دستگاه چهار گاه . ولی  هنرمندان و مسیولین  استان  هنوز نتوانسته اند  انطور که شایسته است .موسیقی سیستان را  به همان اندازه که نام گوشه زابل  گسترده  و مطرح  است  معرفی کنند .وهمه این روند  به هنرمندان برنمیگردد دلایلی دارد  که باید  ریشه یابی شود.در بحث آموزش تا صحنه اجرا.
 
س:علت مشکلات هنری استانمان راچه می دانید؟
 
ج:مشکلات هنری که  بلاخص موسیقی استانمان از نظر اینجانب  با ان مواجه هست …۱. نبودن یک ماخذ برای تولید و حمایت از موسیقی .یعنی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که خود متولی این حمایت  است کاری را  که شایسته مردم استان باشد هنوزتولید ننموده وشاهد تولیداتی تک بعدی و مختص به یکی دو نفر هستیم  .۲.باز هم باید اشاره ای به صدا وسیمای زاهدان داشته باشم . که انصافا اثاری را در جهت رشدو فرهنگ موسیقی استان پخش نموده ودر این خصوص در کنار هنرمندان  صمیمانه تلاش بر فراهم نمودن اوقات خوش برای مردم عزیز استان نموده  است ..ولی این نکته را هم باید گفت که هدایت و تکیه گاه هر هنرمندی در استانش  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  است واین جزو وظایف  ذاتی ودستورالعمل این اداره میباشد  که متاسفانه بنده تا این لحظه از این اداره هیچ گونه حمایتی نشده تا حتی که نام بنده هم در آمار هنرمندان متاسفانه نیست . ۳. عدم اتحاد و اعتماد و هماهنگی در بین   هنرمندان موسیقی استان خیلی کم رنگ است  ۴. نبود امکانات از جمله استدیو هایی که بتوان اثری را ضبط کرد ۵.مشکلات تهیه مجوز جهت تولید آلبوم ۶.عدم  برگزاری کنسرت ۷.نبود آموزشگاههای موسیقی وعدم  ایجاد انگیزه در نوجوانان و جوانان به جهت رشد و فرهنگ موسیقی ۸.عدم اساتید خوب برای تدریس ۹.قرار گرفتن استان در یک نقطه جغرافیایی  به جهت دور بودن از مرکز.۱۰.کم رنگ بودن  انگیزه در بین جوانان استان برای فراگیری هنر موسیقی.
 
مرز بین موسیقی مجاز  همان غنا است .یعنی موسیقی تا اندازه ای خوب است که شخص از خود بی خود نشود و در نهایت یک هنرمند بتواند آثاری در خور شان و تولید کند .
 
 س:پیشنهادتان برای احیای موسیقی سیستان؟
 
ج:برای احیای موسیقی سیستان میبایست .سیستانیهایی که توان مالی دارند از هنرمندان واقعی موسیقی  سیستان حمایت مالی بعمل اورند تا هنرمندان این عرصه با فراق بازتری به ساخت و تولید بیندیشند .برگزاری همایشها و مسابقات خوانندگی برای جوانان سیستانی میتواند  صداهای پنهان را شکوفا کند و ما شاهد  گستره صدایی خوبی در بین جوانان باشیم.حمایت دستگاههای ذیر بط که در این مهم میتوانند به هنرمندان کمک بسیارکنند حایز اهمیت است….تلاش و کوشش خود هنرمندان از همه مهمتر است .واکاوی و ریشه یابی موسیقی اصیل سیستان و تولید اثاری جدید با همان ساختار.
 
 س:آیااین قول رابه ماومردم استان می دهید که کنسرتی دراستان داشته باشید؟
 
ج:برای برگذاری کنسرت اگر چنانچه مشکلات  کمتر شود و فضای اجرایی کنسرت مهیا شود با کمال میل حاضریم برای مردم عزیز و فهیم استانمان اجراعاتی را داشته باشیم. افتخار میکنم که بچه قلعه نو سیستان هستم وهمیشه برای سیستان هم خواهم ساخت  واگر نفسی باشد خواهم خواند .انشاالله            

 

سخن پایانی:
 
من کوچکتر از انم که صحبتی داشته باشم . فقط یک خواهش دارم .وآن حمایت از هنرمندان واقعی سیستان  است .زیرا این هنرمندان هستند که با هنری که دارند میتوانند  فرهنگ یک منطقه یا سرزمین  را به یک  باره تکان  داده و برای نسلهای  بعد اثاری  مفید به یادگار بگزارند .

 

 
از شما عزیزان هم در پایگاه خبری گندم پرس تشکر میکنم که این وقت را به اینجانب اختصاص دادید.
 
لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=31206

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 24در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲۴
 1. فوق العاده ارزوی موفقیت دارم برای شما استاد عزیز و امیدوارم هر چه سریعتر البوم های دیگر شما هم در وصف سیستان روانه بازار شود تا همه عزیزان بهره ببرن.
  اهنگ چلمچلو هم فوق العاده زیبا بود با صدای شما

 2. درود بر هنرمند با غیرت و تعصب جناب آقای محمد رضا میری قلعه نو . ( سیستانی اصیل ) باعث افتخار و مایع مباهات همه ما ست وجود شما هنرمندان فرهیخته و ارزشمند پس هر کجای ایران زمین هستی سرفراز و سربلند و تندرست و موفق باشی سیستانی ورجاوند .

 3. درود بر آقای میری
  خواننده بزرگ سیستانی
  با اشعار زیبای جناب اسکندری

 4. درودبرمدیرسایت گندم پرس که باهنرمنداصیل،دوست داشتنی مصاحبه نمودومارباایشان که ازگنجینه های هنرسیستان هستندآشنانمودوسپاس ازآقای میری قلعه نو

 5. درود بر استاد میری عزیز.
  داشتن همولایتی باسواد و هنرمندی مثل شما برای بنده افتخار بزرگیست
  قلعه نو زادگاه من و شما همواره آباد و سرسبز

 6. با آرزوی توفیق روز افزون برای استاد میری و خانواده گرامیشان شما از افتخارات این مرز و بوم هستید و با کارهای زیبایتان غرور رو در رگ هر ایرانی میجوشانید

 7. آهنگهای زیبا ب همرای اجرای زیبای شما باعث فخر هر ایرانی میباشد برایتان آرزوی موفقیت میکنم

 8. ممنون از آقای میری واقعا عالی است

 9. هنرمند گرانقدر جناب آقای محمدرضامیری مایه مباهات وافتخارجامعه فرهنگی هنری هستند و خرسندیم که در شیراز شهر فرهنگ و ادب وهنر اقامت دارند.انشاالله همواره سلامت وشادکام باشند و مثل همیشه درآتیه شاهد کارهای جدید وزیبای این هنرمند گرامی باشیم.

 10. نویدهستم ازاصفهان دم شماگرم استاد…

 11. بسیارافتخارهست برایه سیستان این چنین فرزندانی غیور خیلی مسرورم

 12. بسیارخوشحال مسرورم جناب اقای میری برای شما ارزویموفقیت دارم

 13. بنده درتلگرام ارتین هستم جناب میری

 14. با سلام.
  افتخار سیستان .افتخار شیراز .استاد محمد رضا میری .من از شیراز این مطالب را مینویسم .از شاگرذان استاد میری هستم.شاید لازم باشد بگویم خیلی دیر استاد را یافتید .شخصی که از نظر من فقط برای هنر به دنیا امده است .شخصی که از صبح تا ظهر یک انسان ودر بعد از ظهر انسانی دیگر …هنرمندی خلاق …استادی متبهر و اشنا بدرد هنر .او برای برخی از هنرمندان شیراز که همکنون بعنوان خواننده در استان مطرح هستند صادقانه و با اینده نگری ساخت و تنظیم کرد .انها را زیر چترمهر خودش گرفت ودر کنارشان ایستاد .او فرزند سیستان بود و همه فکر میکردند شیرازی است .حتی روزنامه خبر جنوب در مصاحبه ای که با ایشان داشته ایشان را بعنوان هنرمند شیرازی مطرح نموده است … من بمدت ۴ سال است که ایشان را می شناسم .این خبر برایم خوشهال کننده بود ولی کمی دیر ……موضوع را در تلگرام دیدم و جا دارد از تمام زحماتی که این استاد برای موسیقی استان فارس کشیده اند تشکر کنم .مخصوصا اثر مقدم گل ایشان که خود خوانده اند .با ارزوی صحت و سلامتی برای این استاد .

 15. با سلام خدمت استاد میری بزرگ…دستمریزاد …میبینیم پله های اوج را ….تبریک خدمت شما…دوستدارت ابراهیم توللی

 16. سلام خدمت استاد عزیزم جناب میری پیروز و سربلند باشید

 17. با سلام خدمت جناب آقای میری هنرمند عزیز و خوش صدا ، امیدوارم همیشه موفق باشند و کارهای بهتری را از ایشان بشنویم.

 18. ممنون و سپاسگذاریم از شما استاد عزیز بابت زحماتتون در زمینه موسیقى که براى ایران زمین کشیده اید،خسته نباشید.

 19. سلام
  مصاحبه بسیار زیبایی بودزیباتر اینکه با جناب میری عزیز بیشتر اشنا شدیم و مطمئن باشید بعداز این بیشتر از جناب اقای میری در عرصه موسیقی خواهیم شنید،بزرگانی مانند ایشان انگشت شمارند پس قدردان خودشان وهنرشان باشیم ، با ارزوی سرافرازی وپیشرفت روز افزون برای ایشان وهمه هنرمندان عزیز

 20. درود و خسته نباشید به استاد میری عزیز.نوازنده ویولن و سولیست ارکستر هامون هستم به سرپرستی این بزرگ مرد امشب٢٨.١٠ بعد از یه اجرای عالی و پر انرژی با ارکستر وچند کار حماسی زیبا از استاد به سرپرستی و صدای زیباشون.باعث غرور و افتخار ما هستین استاد

 21. Ba arze salam va tabrike khedmate jenabe miri.ham khoshhalamham narahat. Khoshhal babate enke belakhare in etefaghe khub oftad va narahat babate enghadr dir dide shodan bodan. Eftekhare ino daram ke dar hale hazer shagerdiye ishuno mikonam. Va taajob mikonam chera esme chandta az karashono ke man khodam be shakhse dos daram toye liste karaye moarefi shodeye jenabe miri dar matalebe bala nabud. Tanzimonahangsaziye aghaye miri vaghean fogholadas.kash ghadre chehrehaye honarimuno bishtar bedonim ke ba delGarmiye bishtari be kareshun edame bedan. Arjang hastam az shirazba tashakor.

 22. سلام بر یل موسیقی کشور مخصوصا سیستان، به امید کنسرتهایی دیگر در سراسر کشور بخصوص زاهدان و زابل، آرزوی توفیق و سربلندی برای شما

 23. باسلام خدمت استاد میری….افتخار همه مردم استان….موفقیتهای روزافزونتان را ارزومندیم

 24. با عرض سلام و خسته نباشید به استاد عزیز و گرامی جناب محمدرضا میری مایه افتخار تمام کشور و هنرمند بزرگ و کم نظیر ایران باعث سعادت و افتخار ما هست که در محضر ایشون باشیم و از تجربیات این بزرگوار بهره ببریم.با ارزوی خوشبختی و موفقیت هر چه بیشتر برای ایشان