گندمــ پرس : اعتبارات ماده 180 قانون برنامه یکی از نقاط امید استانهای محروم کشور جهت جبران بخشی از عقب ماندگی ها می باشد , استان ما نیز با توجه به شرایطی که دارد هر ساله جز استانهایست که از محال این ماده قانونی اعتبارات خوبی را می تواند جذب کند. حال که به چهارمین […]

گندمــ پرس : اعتبارات ماده 180 قانون برنامه یکی از نقاط امید استانهای محروم کشور جهت جبران بخشی از عقب ماندگی ها می باشد , استان ما نیز با توجه به شرایطی که دارد هر ساله جز استانهایست که از محال این ماده قانونی اعتبارات خوبی را می تواند جذب کند.

حال که به چهارمین ماه سال 94 رسیده ایم باید عزیزان مسئول را به پروژه های مهم و معطل مانده ای که می تواند مشمول این ماده قانونی شود , توجه دهیم تا شاید ان شالله در آینده ای نزدیک از اعتبارات ماده 180 بخشی از مشکلات حوزه های مختلف استان حل گردد.

برای سال 94 نیز , اعتباراتی که بابت اجرای ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه به استان های مختلف کشور داده شده است و استان سیستان و بلوچستان با 554میلیارد تومان بیشترین اعتبار در راستای ماده فوق را در اختیار دارد(بولتن)

 

image261606

 

حال باید دید سهم سیستان از این  بودجه کلان به چه میزان می باشد , آنهم در زمانی که در شمال استان دهها پروژه ملی و استانی داریم که به مدتهاست به امان خدا رها شده اند.

 

60درصد اعتبار ماده 180 جهت طرح های استانی و 30 درصد به پروژه های ملی

به گزارش گندمــ پرس به نقل از اترک نیوز , علاوه براین تاج گردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز مبلغ کل ماده 180 را شش هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت :  60 درصد از این مبلغ مصوب شده به اجرای پروژه های استانی و 30 درصد نیز به اجرای پروژه های ملی در مناطق محروم اختصاص خواهد یافت.

image261606

 

همانگونه که در بالا نیز ذکر شد , درصد 60 به 30 پروژه های استانی و ملی , دست دولتمردان جهت هزینه کرد باز است و می توانند هرجا را که تشخیص دهند مورد بی مهری از لحاظ اعتباری قرار گرفته است , بصورت ویژه دیده و از محل این اعتبار آنرا زنده کنند.

بی شک پروژه عظیم بزرگراه زابل به زاهدان خصوصا از سمت زابل و بصورت ویژه پل نهراب می تواند یکی از مواردی باشد که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

کمربندی شهر زابل , بزرگراه زابل به دوست محمد , جاده زابل به ادیمی , جاده زابل به زهک ,  نیز که سالهاست به امان خدا رها شده است , می تواند با اندک نگاهی که از سوی این اعتبار بدان صورت گیرد به راحتی مشکل آن حل گردد و پس از سالها مردم از نعمات این پروژه بزرگ بهره مند شوند.

طرح دیگری که می تواند در بحث ماده 180 مورد توجه قرار گیرد , موضوع آماده سازی زیرساخت ها و تکمیل سالن ورزشی کبدی و کشتی در شهر زابل اجرای طرح هادی روستاهای بزرگ سیستان و دهها طرح دیگری که به امان خدا رها شده است ,  می باشد , که با توجه به اینکه سیستان مهد کبدی کشور می باشد می طلبد که این مساله نیز بطور جدی مورد توجه عزیزان قرار گیرد.

 

 

دو میلیون و دویست هزار تن قیر رایگان جهت بهسازی راههای روستایی و شهرهای زیر صد هزار نفر

علاوه بر این ،تاجگردون  از تصویب اختصاص دو میلیون و 200 هزار تن قیر رایگان به راه های روستایی، بهسازی روستایی و شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت در مناطق محروم در سال مالی 94 نیز خبر داد و گفت: قیمت این حجم قیر با قیمت کنونی دو هزار و 400 میلیارد تومان است که استان های کم برخوردار باید برای جذب این سهمیه اقدام کنند.
 
استان ما و بخصوص سیستان کهن با توجه به وجود 5 شهر( زهک , ادیمی , بنجار, هیرمند, هامون)  با جمعیت کمتر از صد هزار نفر و تعداد بسیار زیاد روستاها در این منطقه ( هزار روستا) باید سهم بسزایی از این میزان قیر رایگان را به خود اختصاص دهد , البته این مهم میسر نخواهد شد مگر با پیگیری مسئولین امر در اداره کل راه و شهرسازی استان , که باید پیگیری نمایند و به مردم گزارش ارائه کنند که چه کرده اند.
سیستان از لحاظ راههای مواصلاتی بین شهرها و راههای روستایی با مشکلات فراوانی مواجه می باشد , از جمله این مشکلات می توان به وضعیت وخیم جاده زابل به ادیمی و یا طرح بزرگراه زابل به دوست محمد که سالهاست به امان خدا رها شده است اشاره کرد , پس می طلبد که عزیزان جهت جبران این عقب ماندگی ها جهت دریافت بودجه از محل مذکور تلاش بیشتری نمایند و اگر تلاشی صورت گرفته و قیر دریافت شده است , اعلام نمایند که در چه مناطقی استفاده شده است.

 

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه