تاریخ : چهارشنبه, ۸ تیر , ۱۴۰۱ Wednesday, 29 June , 2022

مرز ایران-افغانستان باز شد،‌ آب به هامون رسید

  • کد خبر : 24384
  • ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۵

گندم پرس : هامون پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست؛ سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با اشاره به جلسه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار سیستان و بلوچستان پیرامون احیای تالاب بین المللی هامون، گفت: بنا بر مصوبه جلسه مبنی بر بازگشایی دایک مرزی، طی هماهنگی های […]

گندم پرس : هامون پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست؛ سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با اشاره به جلسه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار سیستان و بلوچستان پیرامون احیای تالاب بین المللی هامون، گفت: بنا بر مصوبه جلسه مبنی بر بازگشایی دایک مرزی، طی هماهنگی های صورت گرفته با مرزبانی استان و با بکارگیری ماشین آلات سنگین، جهت بازگشایی مبادی ورودی آب به تالاب بین المللی هامون اقدام شد.

محمودی ادامه داد: اقدام به تخریب و بازگشایی حدود یک کیلومتر از دایک مرزی در قسمت هامون پوزک (شرق تالاب) در حالی صورت گرفت که پیش از این کمتر از ۸۰ متر از دایک مرزی باز بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با بیان اینکه پس از تخریب و بازگشایی این بخش در مجموع حدود ۵/۴ کیلومتر از دایک مرزی باز شده است، گفت: لایروبی و تعریض کانال های اصلی منتهی به تالاب های بین المللی هامون از دیگر اقدامات صورت گرفته به منظور تسریع روند احیا است.

ورود بیشترین حجم آب در کمترین زمان به دنبال لایروبی و تعریض کانال های اصلی هامون

او ورود بیشترین حجم آب در کمترین زمان ممکن به قسمت های حساس تالاب را از جمله مهم ترین نتایج لایروبی و تعریض کانال های اصلی منتهی به تالاب های بین المللی هامون برشمرد و اظهار کرد: هم اکنون ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب با دبی متوسط ۱۱۰ متر مکعب از شاخه هیرمند وارد تالاب شده است.

محمودی اعلام کرد: هم اکنون در قسمت هامون صابوری (شمال) حدود ۱۰۰ هزار هکتار با عمق بین ۱۰ تا ۱۰۰ سانتی متر آبگیری شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ابراز امیدواری کرد: ورود و پخش آب پس از بازگشایی دایک مرزی در هامون پوزک در منطقه تپه کنیز که از کانون های عمده گرد و غبار است منجر به مقابله با کانون های داخلی گرد و غبار و کاهش اثرات این پدیده در سلامت مردم شود.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=24384
  • دیدگاه‌ها برای مرز ایران-افغانستان باز شد،‌ آب به هامون رسید بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.