تاریخ : پنج شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 26 May , 2022

مدیریت یکپارچه وصحیح نیاز امروز هامون به قلم استاد امین الله سرابندی

 • کد خبر : 21290
 • ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۵۵
مدیریت یکپارچه وصحیح نیاز امروز هامون به قلم استاد امین الله سرابندی

گندمـــ پرس : بار دیگر طبیعت به دریاچه لطف کرده و بارانهای روزهای اخیر را در کوههای غرب افغانستان فروریخت تا از طریق فراه رود این سیلابها وارد تالاب هامون شود , تالاب تشنه , تالاب خفه شده از بارش ریزگردها , آب دارد از طریق بش دلبر وارد کشور میشود , تا بخشی از […]

گندمـــ پرس : بار دیگر طبیعت به دریاچه لطف کرده و بارانهای روزهای اخیر را در کوههای غرب افغانستان فروریخت تا از طریق فراه رود این سیلابها وارد تالاب هامون شود , تالاب تشنه , تالاب خفه شده از بارش ریزگردها , آب دارد از طریق بش دلبر وارد کشور میشود , تا بخشی از لبهای داغ مبسته تالاب را مرهم باشد.

 

IMG-20150228-WA0011

 

با اینکه میدانیم این آب دائمی نیست و دشتمال است , از دشتهای مرکزی و شرق افغانستان , اما همین لطف را پاس میداریم , زیرا این آب خود راهش را بلد است که به کدام نقطه نیزار راهی شود , البته اگر آدمها دخالت نکنند که میدانیم دخالت میکنند زیرا در سیستان مرسوم هست , وقتی اتفاقی خوش آیندی بیفتد , سرو کله فرصت طلبان پیدا میشود که از این اتفاق خوب چگونه بهره برداری کنند , مثلا زمانیکه جاده زابل به نهبندان احداث میشد , یا در آن سالها برق به منطقه ای میرفت , آقایان کاندیداهای انتخاباتی با هو و جنجال اعلام میکرند , این جاده , این برق کار ماست , درحالیکه جاده و برق و آسفالت جز زیرساختهاست و مربوط به دولت و برنام های سراسری میشود و هیچ ربطی به کسی نداشته و ندارد , در آن مواقع اغلب معنی زیرساخت را نمیدانستند و فکر میکردند شاید این آقایان درست میگویند , و هیچکس هم نمی پرسید که چرا ساخت این جاده کج و معوج این همه طولانی شد.
سیلابی که در سال قبل وارد دریاچه شد اگر درست مدیریت میشد , هم اکنون بخشی از تالاب سبر بود , اما متاسفانه عدم مدیریت باعث شد تا آب هدر برود , متاسفانه مشکل سیستان سازمانهای موازی است , آنهم با سلایق متفاوت , که هرکس می خواهد سلیقه خود را اعمال کند .
اما تالاب هامون قلب تپنده سیستان است , هر اشتباه باعث تغییر در ضربان این قلب تپنده میشود , تالاب متخصص میخواهد با تجربه و عالم میطلبد , این درحوزه اختیارات محیط زیست است ( چون وقتی مشکلی برای تالاب نیز بوجود می آید و کم کاری صورت می گیرد نیز همگان محیط زیست را زیر سوال میبرند) , فقط افراد با تجربه محیط زیست , با همکاری مهندسین زیست , آب کم را هرجا که صلاح دیدند هدایت کنند , بجز آنها کسی دیگرنباید حق دخالت داشته باشد .
محیط زیست باید با قدرت جلوی کسانیکه مسئولیتی ندارند و میخواهند دخالت کنند را بگیرد , متاسفانه در سیلاب گذشته , کسانیکه صلاحیت نداشتند دخالت کردند و همان دخالت در سه دهه گذشته باعث تغییر درکاسه های سه گانه دریاچه , درحقیقت هامون را نابود کرده , اما اکنون موقع آن رسیده که محیط زیست محکم جلوی دخالت افراد غیر مسئول را بگیرد و با مشورت به افراد ذیصلاح و کارکنان قدیمی محیط زیست آب را بگونه ای هدایت کنند که صلاح و مصلحت هست زیرا امروز , دیروز نیست .
قرن بیست و یک , قرن آب هست , زیرا بدلیل زیرکشت بردن بیابانها همه دولت ها میخواهند آبرا حفظ کنند , از این لحاظ یک قطره آب هم غنیمت است , ایرانیها برای آب احترام قائل بودند و به جرات می توان گفت : ایرانیها اولین کسانی بودند که آبرا بوسیله قنات از دل زمین بیرون کشیدند و کویر را آباد کردند.
بنابراین نباید یک قطره آبرا هدر داد. پس باید از هرقطره آب پاسداری کرد و آنرا درست مصرف کنیم و بقول زنده یاد سهراب سپهری آبرا گل نکنیم , زیرااگر آب را گل کردیم , نان ما نیز گل خواهد شد.

یادداشت : استاد امین الله سرابندی

index

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=21290

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 7در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۷
 1. سلام حاج یونس ای کاش این سازمانها به جای دخالت بیجا به فکر کاشتن قلمه در اطراف دریاچه بودند

 2. باسلام. عزیزان محیط زیست نباید ورود کمی آب (دشت مال) را به دریاچه نباید این قدر بزرگنمایی کنند. این مسئله این شائبه را برای مردم و دولتمردان بزرگوار ایحاد می کند که گویی مشکل سیستان به کلی درحال رفع شدن است. به هرحال به برکت بارندگی و برف زیادی که در افغانستان اتفاق افتاده و حتی خساراتی را نیز در انجا ایجاد کرده مقداری اب نیز به دریاچه هامون وارد خواهد شد. این فرایند هیچ ارتباطی به پیگیری محیط زیست و ارگان دیگری ندارد. تامین و پیگیری حق ابه سیستان در فصول دیگر مسئله ایی جدی است که متاسفانه حرکت چشمگیری در این خصوص صورت نگرفته است. به هر حال از این لطف الهی به مردم محرم سیستان محیط زیست و هیچ ارگان دیگری نباید بهزه برداری سیاسی نماید. در پناه حق باشید.

 3. س. کاش مسوولین هم بفکر پیگیری مشکل مردم باشند. دعا کنید بیدار شن

 4. مشکل تالاب هامون با مقدار اندکی آب حل نمیشود ولی باید آب ورودی به طریقی مدیریت شود تا حداقل تبخیر آب در تالاب صورت بگیرد مثلا با کاشتن نی و ایجاد نیزار تا حدودی میتوان از تبخیر آب در دوره گرم سال جلوگیری کرد(رنگ سبز نی ها تاثیر بسزایی در بازتابش نور خورشید و عدم برخورد مستقیم نور خورشید به آب و تبخیر آن دارد)اگر هر سال آب ورودی به آب تالاب مدیریت شود تا حداقل تبخیر صورت بگیرد و صد البته برقراری آب دائمی به تالاب با گرفتن حق آبه از کشور افغانستان بر اساس قوانین و پیمان های بین المللی شاید امید داشت و بتوان بعد از چند سال حدود 50 درص تالاب بین المللی هامون را احیا کرد چون زنده شدن دوباره هامون برابر است با زنده شدن کل سیستان آن هم از جوانب گوناگون

 5. شهروند سیستانی منظورت را فهمیدیم تشکر از فراکسیون یادت رفته

 6. به نام خدا
  با سلام
  از جناب آقای استاد امین الله سرابندی تشکر می کنم.
  از زحمات و تلاش های جناب آقای دکتر محمودی تشکر می کنم .

  ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان جناب آقای دکتر محمودی لطفا اقدامات انجام شده و در حال انجام درباره این دو خبر زیر را بیان بفرمایید .

  خبر شماره یک :

  انتشار کتاب راهنمای تعیین نیاز آبی تالاب ها
  مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران از انتشار کتاب راهنمای تعیین نیاز آبی تالاب ها خبرداد .

  سلیمانی افزود: ملاک اصلی در تحریر این کتاب کاربردی بودن آن است، یعنی مشاوران، کارشناسان، دانشجویان و تمامی استفاده کنندگان از آن می توانند به توجه به دستورالعمل ارائه شده در کتاب پس از گردآوری اطلاعات مورد نیاز اقدام به تعیین نیاز آبی اکوسیستم تالابی مورد نظر خود کنند.

  روشی که در این کتاب برای تالاب های کشور پیشنهاد شده مبتنی بر روش اکولوژیکی بوده و در حقیقت اجزای مختلف اکوسیستم و نیاز آبی آنها را برای تعیین نیاز آبی در نظر می گیرد. روش هایی نظیر استفاده از داده های آورد جریان و مشخصه ­های هیدرولیکی روش هایی هستند که آزمون شده اند و دنیا در حال حاضر به استفاده از روش های اکولوژیک روی آورده است.

  آدرس خبر :
  http://www.doe.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=News&ID=d3177541-77dd-4a49-96aa-e393139a244f&LayoutID=5dbb4ec0-bfeb-476c-ae66-462ca08fcdda&CategoryID=7fb271f5-f2fe-4a98-a24a-83889b582c66&SearchKey=

  خبر شماره دو :
  معاون محیط طبیعی گفت : اجازه نمی دهم تجربه ماهی آمور در هامون تکرار شود

  احمدعلی کیخا معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری اصل 50 قانون اساسی ج.ا.ایران، گفت: اگرچه این اصل قانونی حفاظت از محیط زیست کشور در برابر هر نوع آلودگی و تخریب را وظیفه همگان می داند اما سازمان حفاظت محیط زیست به صورت ویژه مسئولیت این امر را بر عهده دارد و از این رو تکلیف خود می داند تا نرسیدن به یقین حفظ محیط زیست در انجام فعالیتی، مانع انجام آن شود.

  وی ادامه داد: آمور نیز در اقدامی شتاب زده ولی بر اساس هدفی خیر در دهه 1360 در تالاب هامون رهاسازی شد و اگرچه به واسطه رشد خوبی که داشت و صید و صیادی رونق بخشید در ابتدا موجب شادمانی شد، اما بعدها یکی از دلایل مهم خشک شدن هامون شد.
  آدرس خبر :
  http://www.doe.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=News&ID=0a0b74a5-b7cb-4ff2-8c4f-0160e6529b06&LayoutID=41270019-4a86-4951-8c33-6d5894b957a2&CategoryID=4442b450-4d04-4f07-80f8-1f65a9630f82&SearchKey=

  آقا یونس اگر یادتان باشد خبر شماره یک را قبلا بیان کردم .
  منتظر اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست می مانیم .
  لطفا تمام نظر را بدون حذف در سایت قرار دهید .
  اگر بخواهیم می توانیم .
  ومن الله توفیق .

 7. باسلام.هروقت اب از جاده میل نادر رد شد وبه سمت کوه خواجه و… حرکت کرد بعد شاید بشه گفت کمی کسانی برای این دریاچه زحمت کشیده اند.خواهشن اب سیل را به سود خود تمام نکنید. سعی کنید دریاچه را برای همه ماهها پر اب نگه دارید و…