تاریخ : دوشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۲ Monday, 29 May , 2023

قوانین مالیاتی دچار روزمرگی مدیریت استانی: بی توجهی مسئولین و دستورات بی ثمر استاندار

 • کد خبر : 18606
 • ۱۱ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۱
قوانین مالیاتی دچار روزمرگی مدیریت استانی: بی توجهی مسئولین و دستورات بی ثمر استاندار

شهرگندمــــ : چند ماه قبل بنا به درخواست کسبه شهر زابل درخصوص اجرایی شدن ماده 165 مالیات مستقیم , این مساله توسط افراد مختلف پیگیری شد و قولهای مساعدی نیز از سوی مسئولین امر داده شد که متاسفانه حال پس از گذشت چندم ماه مشخص میشود که این قولها تنها وعده های جهت آرام کردن […]

شهرگندمــــ : چند ماه قبل بنا به درخواست کسبه شهر زابل درخصوص اجرایی شدن ماده 165 مالیات مستقیم , این مساله توسط افراد مختلف پیگیری شد و قولهای مساعدی نیز از سوی مسئولین امر داده شد که متاسفانه حال پس از گذشت چندم ماه مشخص میشود که این قولها تنها وعده های جهت آرام کردن جو عمومی بازار و فرونشاندن نارضایتی ها از دولتمردان تدبیر و امید در استان و سیستان بود.

 

این مساله بدان جهت عنوان میشود که هر آنچه در یک سال گذشته از سوی دولتمردان دیده شده است اینکه , هرگاه جمعی از مردم از این عزیزان خواسته ای داشته اند با پیگیری جدی در روزهای اولیه و گفتن حرفهای امیدوار کننده و  دادن وعده های مدت دار سعی در آرام کردن جو داشته و پس از آن متاسفانه هیچ اقدام عملی دیده نشده است.

 

در تمامی علوم اینگونه مدیریت کردن این مساله را به ذهن تداعی میکند که مدیران استانی دچار روزمرگی شده اند و تنها سعی دارند , بار را از روی دوش خود بردارند و بر روی دوش دیگری قرار دهند , دراین بین تنها مردمند که روز به روز از غافله جا میمانند.

 

 

10884529_627570534032566_324249204_n

 

دستور پیگیری استاندار و عدم توجه و رسیدگی به این مساله

برای نمونه استاندار در سفری که به زابل داشتند در جمع خبرنگاران عنوان کردند که معاون مدیرکل امور مالیاتی استان دراین سفر همراه ماست و بنده به ایشان دستور پیگیری داده  ام , اما بنظر میرسد که این پیگیریها , یا نتیجه ای نداشته و یا هم اصلا بدان توجهی نشده است .

 

مهلت ده روزه فرماندار ویژه زابل به مدیرکل امور مالیاتی و دهها ده روزی که گذشت

فرماندار زابل نیز طی جلسه ای که با  حضور مدیرکل امور مالیاتی استان در محل این فرمانداری برگزار گردید , پس از شنیدن صحبتهای مدیرکل محترم و بازاریان به وی مهلتی ده روزه داد تا این مساله پیگیری شود.

اما چندین ده روز گذشت و نه تنها مساله پیگیری نشد بلکه اوضاع بسیار ناامید کننده تر ازگذشته نیز شده است

 

تفسیری عجیب از قانونی که صراحت دارد

همگام با کسبه محترم زابل , ما نیز با صدای بلند میگوییم هرچه سریعتر باید برای این مساله فکری اساسی شود و الا فردا دیر است , متاسفانه علیرغم اینکه قانون صراحت دارد که در شرایط طوفان باید مالیات دهندگان از تخفیف برخوردار شوند , اما عملا دیده میشود که هیچ توجهی به این قانون نمیشود و تفسیری که از سوی مدیرکل محترم امور مالیاتی استان دراین خصوص ارائه میشود نیز تفسیریست که آن شرایط هیچگاه  رخ نخواهد داد و این تفسیر یعنی اینکه این قانون فقط نوشته شده است و هیچ فرضی برای اجرای آن وجود ندارد , ایشان معتقدند وقتی نام طوفان و خشکسالی دراین قانون قید شده است یعنی اینکه براثر طوفان و خشکسالی مغازه ها چندین ماه تعطیل شوند , دراینصورت ما میتوانیم طبق این ماده قانونی کسبه را ازمالیات معاف و یا مشمول تخفیف بدانیم

 

حال بنظر شما آیا امکان دارد در منطقه ای از کشور طوفان و خشکسالی رخ دهد که در پی آن مغازه های یک شهر برای مدت چندین ماه تعطیل شوند ؟؟؟؟؟؟؟

بی شک این مساله هیچگاه رخ نخواهد داد و اگر نامی از طوفان  و خشکسالی دراین ماده قانونی آمده است , منظور تبعات ناشی از طوفان و خشکسالی بوده که بر زندگی مردم و کسبه میگذارد , این مساله نیز براحتی قابل حل است , اداره کل امور مالیاتی میتواند با درخواست از وزارت مربوطه کارشناسانی را به منطقه اعزام و این مساله را حل و فصل نماید , اما متاسفانه اراده ای جهت تحقق و اجرای قانون در سیستان کهن دیده نمیشود.

باتشکر از پیگیری گروه سیستان فراموش شده و حاج حسین حداد

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=18606

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 7در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۷
 1. گوش اگر گوش اوسط و ناله اگر ناله ی کسبه ست ….. انچه البته به جایی نرسد فریاد است

 2. مگه مدیر یا مسولین استانی هم داریم
  من که ندیدم…شما اگه دیدید به منم نشون بدین
  اگر داشتیم این وضع استان و سیستان عزیز نبود همشون فقط چسبیدن به میز هاشون که خدای ناکرده این مسولیت خطیر رو حفظ کنند.

 3. اقاجان چی گفتم این اقای استاندار کاری برای سیستان انجام نمیده و نخواهد داد !!!!!!!!!!!!!! جلسه و دلخوشی چرا تا دلت بخواد باید به فکر تغییر بود

 4. حق ما سیستانی ها در این وضعیت معافیت مالیاتی می باشد و این عدم همراهی با دستورات استاندار ، دهن کجی به مردم سیستان می باشد ، نمایندگان ما که فقط بلدند وعده سر خرمن بدهند یا به تذکر اکتفابکنند! ما مردم ولایت مدار سیستانی به کسانی که در حق مردم سیستان ناحقی می کنند اخطار می دهیم که اگر این روال را ادامه بدهند ، شکایتمان را از طریق مقام معظم رهبری پیگیری می کنیم آن موقع بدجوری سراغ آنهایی می گیریم به این میز و صندلی شان چسپیده اند!

 5. مگه مدیر یا مسولین استانی هم داریم
  من که ندیدم… آگه شما دیدید به ما هم نشون بدین.
  آگه بودند که این وضع استان و سیستان عزیز نبود
  همشون فقط چسبیدن به میز هاشون که خدای ناکرده این مسولیت خطیر حفظ سمت رو از دست ندهند.

 6. بابت انتشار تشکر میکنم جناب دهمرده
  امام جمعه محترم هم زیر نامه رو تایید کردند
  مهر اصناف مختلف هم گواهی بر این صحبت کسبه سیستان است
  یاحق

 7. با دادن راهکارهای تازه دست این مدیر را برای معافیت مالیاتی بازتر کنیم: بستن بودن بازارچه ها ،مسدود شدن مرزها،تغیرالگوی فعالیتهای تجاری کسبه از فعالیت برای تامین نیاز افغانستان به تامین نیاز فقیران جامعه!،گسترش نا امنی و سرقتهاو تغیر الگوهای کشت چند محصولی به تک محصولی،فرار سرمایه گذاران و ثروتمندان،گسترش فعالیتهای تخریبی و غیرفرهنگی ناشی از بسته شدن مرزو گسترش فقر ،عدم انجام وظائف دولت در زمینه بسترسازی و رشد و اجرای الگوههای کسب و کار جدید با توجه به بسته شدن مرز(وقتی مرزی را می بندی،وقتی نمی توانی امنیت ایجاد کنی و ناچار دیگر حبوبات و سیر و کنجد و محصولات گران قیمت بدلیل این نا امنی ها کشت نمی کنی، وقتی دیگه پارچه و لوازم خانگی ایران و … را نمی توانی تامین کنی،وقتی در شعب ابوطالب گرفتار و محاصره ای)و همچنین گسترش بحرانهای غیرمترقبه و سرمایه نابودکن. بسه دیگر یا هنوزم از طرف مردم و کسبه و بازرگان فقیرم انشاء کنم
  خسته ام از این بی عدالتی