تاریخ : چهارشنبه, ۸ تیر , ۱۴۰۱ Wednesday, 29 June , 2022

مدارسی که به حال خود رها شده اند/آموزش و پرورش مدیران را به سمت جیب اولیای دانش آموزان هدایت می کنند

  • کد خبر : 46474
  • ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸
مدارسی که به حال خود رها شده اند/آموزش و پرورش مدیران را به سمت جیب اولیای دانش آموزان هدایت می کنند
عدم واریز سرانه به مدارس منتج به این شده که خانواده ها نسبت به مدارس و مدیرانشان بی اعتماد شوند و فکر کنند مدارس برای پول آن ها جیب های بزرگ دوخته اند!

در هفته معلم هستیم و سال تحصیلی در استان سیستان و بلوچستان کم کم به روزهای پایانی خود نزدیک می شود.

 

گندم خبر, سال تحصیلی که از مهرماه شروع می شود و مدارس باید قبل از آن آمادگی پذیرش دانش آموزان و دبیران را داشته باشند که لازمه ی این آمادگی بودجه مناسب و کافی است.

 

باید پرسید که مدارس در سال تحصیلی ۹۷_۹۶ از بودجه های کلی آموزش و پرورش بهره کافی برده اند؟!

 

وقتی پای صحبت مدیران مدارس می نشینیم، همه به اتفاق می گویند که در سال تحصیلی ۹۷_۹۶ حتی یک ریال از سرانه آموزشی به حساب مدارس واریز نشده است.

 

اگر این حرف درست باشد که درست است ،باید پرسید مدارس چگونه اداره می شوند؟! هزینه های مدارس از کجا باید تامین شوند؟!

 

مسئولان وزارت و ادارات کل صحبت از مشارکت خانواده ها می کنند و تو را به سمت جیب اولیای دانش آموزان هدایت می کنند. امّا باید از آن ها پرسید: آیا نسخه ی تهران و شهرهای بزرگ دیگر را برای استان های محرومی مثل سیستان و بلوچستان هم می توان پیچید؟!

 

آیا خانواده هایی که برای رفع نیازهای اولیه ی خودشان مانده اند، می توانند به مدارس فرزندان خود کمک کنند؟! قطعاً خیر.

مدیران مدارس مجبورند مبلغی را به عنوان کمک خانواده ها به تصویب انجمن اولیا و مربیان برسانند تا بخشی از هزینه های اولیه ی مدارس تامین گردد. ولی آیا همه ی خانواده ها تمکّن مالی دارند تا کمک کنند؟! آیا اگر این کمک اختیاری باشد، همه کمک می کنند؟! و اگر مصوّبه ی انجمن را تمام و کمال و به اجبار اجرا کنند، آیا خانواده های کم بضاعت اعتراض نخواهند کرد؟! پس مدیر مدرسه باید چکار کند؟ از کجا و از چه طریقی این هزینه ها را تأمین کند تا دبیر و دانش آموز داخل مدرسه کمبودی احساس نکنند؟! آیا شأن مدیر این است که پیش دانش آموز و خانواده اش دست گدایی دراز کند و چه بسا که توهین و ناسزا تحویلش بدهند و یا تحقیرش کنند!

 

بسیاری از مدیران مدارس روستایی، به گفته ی خودشان، هزینه ها را از جیب خودشان پرداخت می کنند و در پایان سال تحصیلی هم فاکتورهای آن را پاره می کنند و دور می اندازند، چون امیدی ندارند که پولی به حساب مدارس واریز شود.

 

عدم واریز سرانه به مدارس منتج به این شده که خانواده ها نسبت به مدارس و مدیرانشان بی اعتماد شوند و فکر کنند مدارس برای پول آن ها جیب های بزرگ دوخته اند!

 

تا به حال اگر معلمان و معیشتشان به حال خود رها بوده اند، اکنون مدارس نیز به حال خود رها شده اند؛ مدیر مانده و یک مدرسه که باید هزینه هایش را خودش تامین کند.

 

از اداره کل انتظار داریم برای عدم واریز سرانه آموزشی در سال تحصیلی ۹۷_۹۶ به حساب مدارس جواب قانع کننده ای داشته باشد.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=46474
  • دیدگاه‌ها برای مدارسی که به حال خود رها شده اند/آموزش و پرورش مدیران را به سمت جیب اولیای دانش آموزان هدایت می کنند بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.