گندم پرس:اگر نیازهایی که یک شهر مرزی دارد بصورت سازماندهی شده رفع شود شاهد موانع کمتری بر سر راه توسعه ی شهرهای مرزی هستیم!سیستان به عنوان یک منطقه ی مرزی باید موانع زیادی را پشت سر گذارد تا فشارهای ناشی از بی توجهی و کم تدبیری این منطقه را نادیده بگیرند.     هنگامی که […]

گندم پرس:اگر نیازهایی که یک شهر مرزی دارد بصورت سازماندهی شده رفع شود شاهد موانع کمتری بر سر راه توسعه ی شهرهای مرزی هستیم!سیستان به عنوان یک منطقه ی مرزی باید موانع زیادی را پشت سر گذارد تا فشارهای ناشی از بی توجهی و کم تدبیری این منطقه را نادیده بگیرند.
 
۱۳۹۴۰۷۱۳۱۴۴۳۱۶۲۱۵۶۲۴۲۳۸۴
 
هنگامی که موانعی از قبیل قحطی،خشکسالی و یا نابرابری در دستیابی به مزایا و مشکلاتی از این دست جلو ی انگیزه های زندگی افراد را برای رسیدن به اهداف بلند مدت شهرشان بگیرد چیزی جز ناکامی را باقی نمی گذارد.
 
در بسیاری از موارد تعارض هایی وجود دارد که موجب از دست دادن فرصت های مرزی می شود.در کل وقتی به پاسخ هایی می رسیم که در یک منطقه ی مرزنشین چه مواردی باید رعایت شود تا از عقب ماندگی فاصله بگیرد باز هم اینجاست که قانع نمی شویم چرا که مسئولان آمادگی مردم را برای آبادانی شهرشان پیش بینی نکرده اند و با طراحی الگوی جیب خودشان؛آرزوهای یک شهر را نادیده می گیرند.
 
چند سال است که ورود کارتهای مرزنشینی به خانه های مردم حکایت از یک اقتصاد فرسوده و وامانده را دارد.برخلاف انتظار عمومی مردم؛ کارتهایی که میتوانست به اقتصاد مرزی یک شهر و مردمش سامان دهد،خارج از انتظار،واکنش هایی را برانگیخته است چرا که تدبیرهای منفعت طلبانه که این کارتها را طراحی کرده است بیشتر سود خود را مد نظر داشته تا اقتصاد پویا مردم مرزنشین را و پولهایی که در قبال صدور و تمدید کارتها و …  از مردم اخذ می شود غیر قابل قبول است.
 
با حذف جنبه های منفی و نمادین این کارتها شاید مردم بتوانند اقتصاد سالم تری را تجربه کنند و با آگاهی بیشتری شاهد توسعه ی مرزنشینی باشند.
 
در واقع شاید آسیب ها و خطرات احتمالی امنیتی یک شهر مرزی حوادثی را برای مردم بوجود آورد و در این میان تامین امنیت و اقتصادمردمی  که زیر سایه مرز زندگی می گذرانند باید مهم و حساس تلقی شود.
 
حالا کارتهای مرزنشینی جدا از اینکه نتوانسته نیاز اصلی مردم را برطرف کند و در خانه خاک میخورد ؛تمدید اعتباری را گوشزد کرده است که باعث آزردگی خاطر مردم شده است؛کارتهایی که عملا هیچ استفاده ی بجایی و در خوری برای خانواده ها ندارد ؛طلب پول و تمدیدی کرده است!مسئله ی اصلی این است که مردم با واریز مبلغ و تمدید اعتبار این کارتها از چه خدمات مطلوبی میتوانند استفاده کنند؟؟؟
 
راه حل این معظل می تواند در اعتبار بلند مدت و ارائه ی خدمات مطلوب به مرزنشینان خلاصه شود.
زندگی در مناطق مرزی زمانی می تواند برای مردم مناسب باشد که علاوه بر  تامین امنیت جانی؛تامین امنیت مالی و در گرو آن اقتصاد پویا در منطقه زمینه سازی شود

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه