گندم پرس : ندای زاهدان : رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان از فعالیت اولین قاضی زن در شوراهای حل اختلاف استان خبر داد و گفت: برای اولین بار یک قاضی زن در شوراهای حل اختلاف استان مستقر و امورات مربوط به مردم را رسیدگی می کند. به گزارش ندای زاهدان محمد رضا طاهری […]

گندم پرس : ندای زاهدان : رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان از فعالیت اولین قاضی زن در شوراهای حل اختلاف استان خبر داد و گفت: برای اولین بار یک قاضی زن در شوراهای حل اختلاف استان مستقر و امورات مربوط به مردم را رسیدگی می کند.

به گزارش ندای زاهدان محمد رضا طاهری اظهار کرد: در حال حاضر 168 شعبه شورای حل اختلاف در سیستان و بلوچستان فعالیت می کنند.

با عنایت به اینکه سال 1393 توسط مقام معظم رهبری سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شد شوراهای حل اختلاف استان سیستان و بلوچستان با تبعیت از این فرمایش عزم خود را جزم کرد تا در راستای نهادینه شدن فرهنگ صلح و سازش در سطح استان اقدامی جهادی صورت گیرد.

وی افزود: در این راستا ارتقای شان و جایگاه های شوراهای حل اختلاف به عنوان شعار محوری در دستور کار قرار گرفت که برنامه ریزی ها برای رسیدن به این هدف سمت و سو یافت.

طاهری گفت: با توجه به اینکه مجتمع شوراهای حل اختلاف شهرستان زاهدان از نظر مکانی و تجهیزاتی در سطح پایینی قرار داشت و شهروندان برای مراجعه با مشکلات عدیده ای مواجه بودند و از طرفی نیز خارج از شان قضات و کارکنان شوراهای حل اختلاف بود در همان ماه‌های ابتدای سال تدابیری برای جابجایی ساختمان شوراهای حل اختلاف اتخاذ شد که با مدیریت و برنامه ریزی هایی که صورت گرفت مکانی متناسب در شان و جایگاه قضات و کارکنان شوراهای حل اختلاف با تجهیزات جدید و به روز در نظر گرفته شد.

وی به امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مجتمع شوراهای حل اختلاف اشاره کرد و گفت: هم اکنون شعب شوراهای حل اختلاف زاهدان به سیستم مکانیزه ثبت پرونده های قضایی متصل و امورات به صورت الکترونیکی انجام می شود.

وی ادامه داد: استفاده از این امکانات مکانیزه، قابلیت به روز بودن و ثبت اطلاعات قضایی هر پرونده برای تشکیل یک بانک اطلاعاتی دقیق را به وجود خواهد آورد و با توجه به هوشمند بودن روند محاسبه سهم الارث تا حد زیادی از خطاهای انسانی جلوگیری می شود.

طاهری به سایر مزایای استفاده از این نرم افزار اشاره کرد و گفت: وجود رویه واحد و متحدالشکل بودن تمام گواهی‌های انحصار وراثت، تسریع در امور خدمات رسانی قضائی و افزایش دقت در انجام کار را از مهمترین مزایای راه اندازی و استفاده از این نرم افزار عنوان کرد.

طاهری به راه اندازی سیستم سمپ در شوراهای اختلاف اشاره کرد و گفت: درسال جاری نرم افزار( سمپ) سیستم مدیریت پرونده های قضایی و نرم افزار رایورز( اتوماسیون اداری ) در مجتمع شوراهای حل اختلاف راه اندازی شد که اقدامی بسیار مهم در راستای پیشبرد امورات قضایی به شمار می رود.

وی در ادامه با اشاره به تعداد شعب حل اختلاف موجود در استان گفت: تعداد شعب شوراهای حل اختلاف در سال 1392، 146 شعبه بود که در سال جاری به 168 شعبه افزایش یافته است.

طاهری به شعب تخصصی شوراهای حل اختلاف استان اشاره کرد و گفت: تخصصی شدن شوراهای حل اختلاف نیز یکی از برنامه های مهمی بود که از ابتدای سال در دستور کار قرار گرفت به گونه ای که تا کنون شوراهای تخصصی ویژه صلح و سازش در استان راه اندازی شده است.

وی گفت: از مجموع تعداد شوراهای حل اختلاف استان 91 شعبه شهری و 77 شعبه روستایی است و هم اکنون نیز 727 نفر در شوراهای حل اختلاف استان سیستان و بلوچستان در حال خدمتند که از این تعداد 58 نفر قاضی و مابقی پرسنل هستند.

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان با اشاره به افزایش آمار پرونده های قابل مصالحه نیز گفت: از کل میزان پرونده‌های قابل صلح که 8 هزار و 737 فقره پرونده بوده‌اند 7 هزار و 355 فقره پرونده مصالحه شده که در واقع با همت اعضای شوراهای حل اختلاف 21.58 درصد پرونده ها به صلح و سازش منجر شده است.

وی به تشریح عملکرد شوراهای حل اختلاف پرداخت و گفت: از ابتدای سال تا بهمن ماه 4 هزار و 982 فقره پرونده به شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان وارد که از این میزان 4 هزار و 702 فقره پرونده مختومه شده است.

طاهری به روند بازرسی از شعب شوراها اشاره کرد و گفت: استان سیستان و بلوچستان به لحاظ وسعت از بزرگ ترین استان ها است به گونه ای که بیش از ۱۱ درصد وسعت کشور را در برگرفته و همچنین استانی است که از پراکندگی زیادی برخوردار است به گونه ای که فاصله جنوبی ترین نقطه تا شمالی ترین نقطه استان هزار و 200 کیلومتر می باشد و از طرفی با توجه به بافت قومیتی که دارد از شرایط بسیار ویژه ای برخوردار است اما با توجه به وجود تمامی این شرایط تمامی شعب شهری و روستایی شوراهای حل اختلاف استان در سال جاری مورد بازرسی و سرکشی قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: در بازرسی ها مواردی از قبیل چگونگی امر به کارشناسی، چگونگی صدور انواع قرارها و بررسی نظریات مشورتی اعضا در پرونده های حقوقی به منظور انشا رای توسط قاضی شعبه، چگونگی صدور آراء کیفری توسط اعضای شوراها، ملاحظه نحوه ابلاغ ها و بررسی دفاتر تعیین اوقات و میزان پرونده های وارده، مختومه و باقیمانده موجودی هر شعبه، بررسی میزان پرونده های مختومه‌ منجر به صلح و سازش توسط شعب با قوانین و مقررات دادرسی، نظم و نگهداری اموال دولتی مد نظر بوده است.

طاهری گفت: در سال جاری تمامی متقاضیان مشمول بیمه شوراهای حل اختلاف بیمه شده اند که این برنامه در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی با تاکید بر ارتقای سطح آموزش اعضای شوراهای حل اختلاف استان گفت: از ابتدای سال جاری بنا بر اعلام کمیسیون آموزش دوره های آموزشی شوراهای حل اختلاف و صلاحیت‌های آن، کلیات دادرسی در شوراهای حل اختلاف، رسیدگی به دعاوی مطالبه وجه، نحوه رسیدگی به درخواست صدور گواهی حصر وراثت، مهارتهای ایجاد صلح و سازش، سازش و نحوه تنظیم گزارش اصلاحی، نحوه تنظیم فرم های آماری، آیین نگارش حقوقی و تکریم ارباب رجوع برای اعضا و دبیران شوراهای حل اختلاف برگزار شده است.

وی گفت: در بیش از 90 درصد حوزه های قضایی استان 108 ساعت دوره های آموزشی مصوب کمیسیون آموزش ویژه اعضا، دبیران و کارکنان شوراهای حل اختلاف استان برگزار شده است.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه